Mobilny Internet - porównanie ofert

Zastanawiasz się nad wyborem oferty mobilnego dostępu do Internetu? Zobacz, które z dostępnych na rynku usług są najbardziej warte zainteresowania!

Mało kto pamięta, że jeszcze 10 lat temu obiektem pożądania każdego polskiego internauty było stałe łącze SDI (skrót od Szybki Dostęp do Internetu) od Telekomunikacji Polskiej o oszałamiającej na ówczesne czasy przepustowości 115 kb/s. Dostęp do niego mieli nieliczni, a miesięczny abonament wynosił powyżej 100 zł. Obecnie internauci coraz częściej rezygnują z dostępu do Sieci za pośrednictwem kabla na rzecz usług oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej. W cenie od 50 do 100 zł miesięcznie otrzymują łącze o prędkości do 42 Mb/s z limitem transferu w wysokości kilkunastu gigabajtów, który powinien wystarczyć do typowej aktywności online.

Polecamy:

Zobacz także:

Więcej informacji:

W zaoszczędzeniu cennego transferu pomaga kompresowanie danych przesyłanych za pośrednictwem łącza mobilnego. Nie u wszystkich operatorów taka usługa jest dostępna, ale np. w Erze masz możliwość kontrolowania co i jak ma być kompresowane, korzystając z narzędzia Blueconnect Compressor.Kliknij, aby powiększyćW zaoszczędzeniu cennego transferu pomaga kompresowanie danych przesyłanych za pośrednictwem łącza mobilnego. Nie u wszystkich operatorów taka usługa jest dostępna, ale np. w Erze masz możliwość kontrolowania co i jak ma być kompresowane, korzystając z narzędzia Blueconnect Compressor.

Niektóre z atrakcyjnych ofert mobilnego Internetu sprawdzą się tylko w telefonach komórkowych. To dlatego, że oferują bezpłatny dostęp do wybranych serwisów tylko w wersji mobilnej, czyli za pośrednictwem telefonu.Kliknij, aby powiększyćNiektóre z atrakcyjnych ofert mobilnego Internetu sprawdzą się tylko w telefonach komórkowych. To dlatego, że oferują bezpłatny dostęp do wybranych serwisów tylko w wersji mobilnej, czyli za pośrednictwem telefonu.

W praktyce wybór właściwej oferty jest jednak znacznie trudniejszy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych łącz stałych. Wynika to z licznych obwarowań, jakie towarzyszą usługom mobilnego Internetu - np. w przypadku najtańszych taryf zdarza się, że prędkość łącza jest ograniczona.

Zobacz również:

  • Internet LTE bez limitów?

Sprawę utrudniają także płynne cenniki. Poza sztywną opłatą miesięczną, możesz dokupywać pakiety internetowe z dodatkowym transferem lub korzystać z czasowych promocji (np. bezpłatny transfer w godzinach nocnych). Na wysokość ponoszonych wydatków ma także wpływ to, czy zakupisz modem od operatora i na jak długo podpiszesz wówczas umowę.

W przypadku korzystania z Internetu na kartę dochodzą do tego bonusowe gigabajty transferu przyznawane za doładowanie konta prepaid większą kwotą pieniędzy. Często można też liczyć na dodatki otrzymywane na start wraz z zakupem tzw. startera, czyli numeru na kartę z gotowym do wykorzystania budżetem środków.

Do gry włączyli się również operatorzy wirtualni, czyli firmy świadczące usługi dostępu do Internetu (oraz inne usługi telekomunikacyjne) pod własną marką, ale korzystające z infrastruktury teleinformatycznej tradycyjnych operatorów. Jednym z aktywniejszych graczy w tej dziedzinie jest Cyfrowy Polsat, który zapowiedział wprowadzenie do regularnej oferty mobilnego Internetu czwartej generacji (tzw. 4G), kusząc łączem o przepustowości do 100 Mb/s.

To wszystko sprawia, że trudno znaleźć na rynku dwie identyczne usługi. Można porównywać ze sobą ceny transferu, ale to nie wszystko, co przesądza o atrakcyjności danej oferty. Dlatego warto wiedzieć, na jakie składowe trzeba zwrócić uwagę.

Limit transferu

Podobnie jak kiedyś stałe łącza, tak teraz każda usługa mobilnego Internetu ma nałożone przez operatora limity ilości pobieranych i wysyłanych danych. To właśnie głównie od ich wysokości jest uzależniona cena abonamentu.

Wybierając ofertę warto obliczyć, ile transferu generujesz w miesiącu. Najtańsze oferty zaczynają się od 1 GB, te najdroższe dają ponad 40 GB miesięcznego limitu. Jeżeli mobilny Internet traktujesz jako uzupełnienie stałego łącza w domu, od 1 do 5 GB będą wystarczające. Jednak przy pełnym korzystaniu z uroków Sieci warto rozważyć wyższe oferty. Szczególnie, że przekroczenie tego limitu przed końcem okresu rozliczeniowego może oznaczać dodatkowe wydatki. W zależności od operatora, prędkość łącza zostanie wówczas drastycznie przycięta (np. w Orange do 64 kb/s) lub transfer zacznie odbywać się według innych stawek (tak jest w Dialogu). I w jednym i w drugim przypadku wyjściem jest zakup pakietów z dodatkowymi gigabajtami.

Na szczęście w zaoszczędzeniu transferu pomaga fakt, że niektórzy operatorzy kompresują przesyłane dane. Oznacza to, że np. pliki graficzne wyświetlane w przeglądarce internetowej będą gorszej jakości, ale zmniejszy się też ich waga. Warto tutaj zwrócić uwagę na usługę Blueconnect Compressor (www.era.pl/compressor) uruchomioną niedawno przez Erę. Użytkownicy blueconnecta mogą za pośrednictwem strony internetowej sami uruchomić kompresję i zmieniać jej ustawienia - np. poziom kompresji plików JPEG lub plików wideo.

W efektownym wykorzystaniu mobilnego łącza internetowego pomagają także dodatkowe płatne usługi oferowane przez operatorów, np. brak limitów na pobieranie danych z Sieci w godzinach nocnych (m.in. usługa Szczęśliwe Godziny w Orange oraz blueconnect noc w Erze, iPlusopobieracz w Plusie).

23 komentarze

Dodaj komentarz

złyplay7

15-04-2013 21:21

mam play ponad rok i jest do niczego, z antena wzmacniajaca sygnał pędzi 30-40kb a miało byc 2gb badziew i tyle

Daniel

18-04-2012 18:53

A plus strzela sobie w kolano, wszedzie tanieje, a w plusie podrozalo i jeszcze wprowadzaja oplate za przekroczony limit. Do tego zamiast laptopa, ktory warto bylo kupic (Asus) daja badziew jakis Acera. Tak liczylem na ciekawa nowa oferte po polaczeniu z Polstem. Z telefonu w takim razie chyba tez zrezygnuje. ps. LTE - sciema, moze 1 % kraju w jego zasiegu.

Justa-a

22-04-2012 22:01

Ile potrzebuje GB internetu mobilnego, przy korzystaniu z neta po 2 godziny dziennie??? Mozna to obliczyc???

bercik

30-03-2012 18:07

haha a ja mam play 39 i nie marzekam

ksara

09-03-2012 10:26

Ja mam Play od 18 miesięcy. Mieszkam w Łodzi i nie narzekam na internet. Jedynym minusem jest zasięg, którego nie ma na wsi.

nick...

30-03-2012 18:06

ja mam jóż 9 mieśięcy play 39

zygi

12-01-2012 19:14

ja tam mam paly i nie narzekam

~olo

04-09-2011 16:49

największy zasięg ma iplus do tego łącze jest bardzo stabilne,od lat korzystam z usług plusa i nie narzekam,w tej chwili mam około 2Mb/s a po przejęciu plusa przez Solorza liczę że jeszcze bardziej odjadą konkurencji:)

nick...

14-10-2011 16:18

6,260 ROZMOWY NA CENTOARLNYM I FŁUNKCJA KWŁOTY

~olo

04-09-2011 16:48

największy zasięg ma iplus do tego łącze jest bardzo stabilne,od lat korzystam z usług plusa i nie narzekam,w tej chwili mam około 2Mb/s a po przejęciu plusa przez Solorza liczę że jeszcze bardziej odjadą konkurencji:)

,.,;,.

14-11-2011 10:27

po doświadczeniach ze sferją którą też zarządza Solorz, Dziękuję, wolę płacić więcej i mieć to co kupiłem, a nie bagno, za darmo nie wezmę.

~gość2

20-08-2011 17:50

Zgadzam się - stały to najlepsze rozwiązanie. Miałam PlayOnline od wprowadzenia - na początku ładnie, transfery do 1 Mb/s a nawet nieco więcej, ale od jakiegoś czasu to całkowita porażka. Paradoksalnie lepiej chodzi ściągając większe pliki (kilka mb i więcej), natomiast sprawdzenie poczty czy przeglądanie stron to czysta kpina - transfer na poziomie kilkunastu kb/s, często dłuższe momenty 0 kb/s. Rozwiązałam umowę i założyłam stałkę. Wreszcie sprawdzenie poczty nie zajmuje mi pół wieczora.

~ED

15-07-2011 10:09

A gdzie to porównanie - same ogólniki.

~Gość

20-04-2011 16:02

Z Internetem mobilnym jest tak, ze bierzesz ten, który działa najlepiej w Twojej okolicy (rozbudowana infrastruktura itp.). Nie wiem czy wiesz ale u operatorów mozna przetestowac usluge przed zakupem. Wypróbuj orange free, sprawdzisz jak działa. Powinno być ok. patrząc na mapy zasięgu.

~darek

19-04-2011 15:52

A to juz zalezy od miejsca. Teraz zaczynaja sie juz ciekawe oferty na net, bo w nocy nie naliczaja limitu (np. orange free), a przy dobrym sygnale, 3g czy hspa, to juz mozna pobawic sie na dobrym poziomie.

~Marek88

12-04-2011 13:57

Tabela zawiera mnóstwo błędów w przypadku Orange. Np. transfer 42 Mb/s dostaniemy wyłącznie jeśli wybierzemy conajmniej Orange Free99 i dodatkowo kupimy modem u operatora. Inaczej dostaniemy transfer tylko 7,2 Mb/s.

~JD

11-04-2011 15:28

zgadzam się z przedmówcą z kablem nie wygrasz. Mobilny internet nie sprawdza się w domu. Trasy PkP też nie mają dobrego pokrycia. Najważniejsze to sprawdzić zasięg(są przecież jeszcze miejsca, że gsm gubi, a co dpoiero 3g). Chyba, że lubimy mega duże anteny taragać:p

~Gość

11-04-2011 11:54

ciągle absurdalnie drogo.

~Biznesman

11-04-2011 11:50

Testowalem wiele pakietow, od Orange CDMA, Erablueconnect po plusa, nie ma takiego internetu moblinego co normalny staly po kablu, cala reszta to gowno wole nie miec w ogole dostepu niz zrec sie z tym syfem przez 30 min na sprawdzenie poczty [Uzytkowanie trojmiasto, centra miast] komentarz edytowany przez moderatora

~FonoMS

11-04-2011 11:03

Polecam tylko Era Bluconect :) Żadnej ściemy jak u innych i najlepsza usługa :)

pawlo

16-01-2012 04:30

chyba zartujesz najdroższy internet na rynku za te same pieniądze mam w play 60 procent wiecej i do tego moge włączyc nocny transfer za 10 zł

S&F

16-08-2012 15:56

Ty chyba też żarujesz. Mam od lat internet w Erze, i pomijając ceny, które zmieniają się co chwila na atrakcyjniejsze, już za 5 zł mam nocny transfer. Zasięg praktycznie jest zawsze. W Plusie czy w Playu wyjeżdżasz po za miasto i brak zasięgu, zwłaszcza w Playu. Na działce koło Łodzi tracą zasięg nawet telefony Plusa i Playa. Działa tylko T-mobile i Orange. Fakt, że spada prędkość, ale filmów po za domem nie muszę oglądać. Za 50 zł w internecie na kartę w Tak Tak masz gratis 50 Gb.

broda

30-07-2013 20:19

"Na działce koło Łodzi tracą zasięg nawet telefony Plusa i Playa. Działa tylko T-mobile i Orange." - Skoro jest Orange to Play musi działać, myślę że wiesz dlaczego?