Płatnik ZUS w praktyce

Jak zdefiniować operatora

Podczas instalacji Płatnika definiuje się jednego użytkownika. To administrator, który ma uprawnienia do modyfikowania wszystkich ustawień i parametrów programu. Tak wysoki poziom dostępu nie jest potrzebny do codziennej obsługi aplikacji. Niewskazane jest, by pracownik, który tworzy regularnie dokumenty dla ZUS-u, mógł dowolnie przekonfigurowywać aplikację. Dlatego administrator po zdefiniowaniu danych płatnika powinien od razu przygotować konto użytkownika, który będzie operatorem aplikacji.

1. Uruchom Płatnika i kliknij kategorię Administracja w lewym panelu programu. Wybierz przycisk Użytkownicy. Aby dodać nowe konto kliknij prawym przyciskiem myszy w centralnej części okna i z menu kontekstowego wybierz polecenie Nowy. Podaj login i podstawowe dane osoby takie, jak imię czy nazwisko. Zdefiniuj również hasło dostępu. Jeżeli chcesz uzupełnić szczegółowe informacje jak na przykład numer dowodu osobistego, PESEL czy adres kliknij przycisk Pełne dane.

Zobacz również:

2. Kliknij Uprawnienia. Umieszczając zaznaczenie w kolumnie Wybrany obok danego płatnika informujesz program, że dany operator ma uprawnienia do danych określonej firmy . Kliknij OK i OK w dwóch kolejnych oknach. Konto nowego użytkownika pojawi się na liście w programie.

Definicja uprawnień nowego użytkownika w PłatnikuKliknij, aby powiększyćDefinicja uprawnień nowego użytkownika w Płatniku

Nie zapominaj o archiwizacji

Dane z Płatnika powinny być zabezpieczone na wypadek awarii czy błędu użytkownika. Regularne tworzenie ich kopii jest koniecznością. Po zainstalowaniu nie są jednak zdefiniowane parametry archiwizacji. Nie zapomnij tego zmienić.

1. Uruchom Płatnika i zaloguj się do niego jako administrator. Rozwiń menu Administracja i wybierz polecenie Ustawienia archiwum. Na ekranie zobaczysz komunikat informujący o nieprawidłowej konfiguracji. Zamknij go klikając Tak. Zaznacz opcję Utwórz nowe archiwum i przejdź do kolejnego kroku kreatora.

2. Za pomocą przycisku Przeglądaj wskaż miejsce na dysku, w którym zapisywana bezie kopia danych. Idealnie byłoby gdyby nie była to partycja systemowa ani dysk, na którym przechowywana jest główna baza danych programu. Zabezpiecz dostęp do informacji za pomocą hasła - zdefiniujesz je w polach poniżej . Kliknij przycisk Utwórz. Jeżeli w przyszłości będziesz chciał zmienić parametry archiwum posłuż się przyciskiem Zmień bazę archiwum.

Płatnik – definiowanie parametrów archiwumKliknij, aby powiększyćPłatnik – definiowanie parametrów archiwum

Zmiana parametrów wysyłki

Dokumenty tworzone za pomocą Płatnika należy zawsze przekazać do urzędu. Metod wysyłki jest kilka. Możesz korzystać na przykład z wydruków papierowych bądź zapisać je na płycie CD. Najwygodniej jest jednak przekazywać formularze w formie elektronicznej. Nie trzeba przy tym od razu korzystać z podpisu elektronicznego. Jeżeli ten sposób wydaje ci się zbyt skomplikowany, zadanie wysyłki możesz zlecić osobie do tego uprawnionej. Metoda elektroniczna ułatwia jednak rejestrację przesyłek, weryfikację błędów i sprawdzanie czy zestawy dokumentów zostały zaakceptowane. Aby korzystać z elektronicznej wymiany informacji należy skonfigurować odpowiednio program. Domyślnie posługuje się on bowiem papierowymi wydrukami.

1. Rozwiń menu Przekaz i kliknij polecenie Ustawienia przekazu elektronicznego. Jeżeli robisz to pierwszy raz na ekranie zobaczysz okno zawierające weryfikację certyfikatów . Jeżeli jakiegoś brakuje przekaz elektroniczny może zostać uniemożliwiony. Rejestrację certyfikatu ZUS wykonasz za pomocą przycisku Rejestruj certyfikat z Internetu bądź z pliku po kliknięciu Rejestruj certyfikat z pliku. Jeżeli te operacje się nie powiodą zamknij komunikat i przejdź na kartę Listy CRL. W pole Adres certyfikatu ZUS wpisz http://www.zus.pl/bip/pliki/PE-1-ZUS-EWD.pem Kliknij OK. Wybierz grupę Przekaz elektroniczny w panelu bocznym i przycisk Certyfikaty. Rozwiń menu Przekaz i wybierz polecenie Pobierz i rejestruj certyfikat ZUS. Zamknij okno komunikatu przyciskiem OK. Całkowicie elektroniczny sposób komunikacji wymaga także rejestracji własnego podpisu elektronicznego. Zrobisz to za pomocą polecenia Rejestruj certyfikat kwalifikowany.

2. Ponownie rozwiń menu Przekaz i kliknij polecenie Ustawienia przekazu elektronicznego. Przejdź na kartę Ustawienia ogólne. Jeżeli zaznaczysz Wysyłka automatyczna na adres program sam będzie przesyłał zestawy pod odpowiedni adres urzędu. Jeżeli chcesz pliku wysyłać przez stronę albo za pomocą poczty elektronicznej zaznacz Wysyłka samodzielna. Pola Lokalizacja przesyłek do ZUS i Lokalizacja przesyłek z ZUS to foldery, w których znajdują się pliki dla urzędu oraz dokumenty zwrotne. Zmienisz je za pomocą przycisków z prawej strony. Na koniec kliknij OK.

9 komentarze

Dodaj komentarz

~Perkun

15-05-2015 18:15

Ludzie o czym my dyskutujemy, Płatnik to taki bubel jak i reszta: PROKOM do lamusa a tego od przetargów do kamieniołomów, albo lepiej pierdla na dożywocie.

piter

13-10-2011 19:27

jak ktoś zapomniał hasła do programu to tu jest rozwiązanie http://platnik.net/odzyskiwanie-hasel

~olku

14-08-2011 13:56

Pamiętam swoją walkę z instrukcją do programu Płatnik oferowaną przez ZUS koszmar. Wadą tego programu jest możliwość jego instalacji tylko na systemie od MS co generuje dodatkowe koszty dla firmy. Przy małej firmie cena certyfikatu przekracza koszt listów poleconych!!! Unizeto certyfikat z czytnikiem cena 245zł zakładając że co tydzień robiłbym wysyłkę pocztą rok ma ok 52tyg x 3,75zł za list daje to kwotę 195zł. Jeżeli dołożymy do tego system i szkolenia to Płatnik zamiast przynosić oszczędności generuje potworne straty. Następna sprawa to kwoty jakie ZUS wydaje na na ten program oczywiście pokrywam je ja jako płatnik utrzymujący ZUS. To jest totalny kretynizm. Masz pięciu pracowników nie uciekniesz od Płatnika amen, beceluj gościu i płacz.

~A

14-08-2011 11:57

cr3pt - ty chyba faktycznie nie masz pojęcia o bazach danych. SQL to tylko język zapytań a Access to system obsługi baz danych - więc wypisywanie, że jedno może być lepsze od drugiego jest kompletnie bez sensu. Tak samo jak pisanie, że "Baza accessowa w platniku = 1 stanowisko!". Bzdura.

~cr3pt

13-08-2011 19:42

@dbman - jeszcze mi napisz ze access jest zdecydowanie lepszy od sql''a i ide sie pociac a pozneij powiesic...

~dbman

27-07-2011 19:29

~cr3pt nie masz pojęcia o bazach danych. Access spokojnie działa na kilku stanowiskach. Blokady są i muszą być stosowane w pewnych sytuacjach w każdej bazie danych, kwestia tylko czy programista umie to prawidłowo obsłużyć - dotyczy to oczywiście też Accessa. W każdym systemie można zastosować złe rozwiązania, jak się nie umie!

~cr3pt

19-07-2011 21:55

@looki - i dokladnie o to chodzi co opisales. blokady rekordow i wszystko co z tym zwiazane = 1 stanowisko.

~looki

19-07-2011 14:22

"Baza accessowa w platniku = 1 stanowisko" Ciekawe kto jest tu niedoinformowany? Lepiej sam zapoznaj się z tym programem zamiast pisać takie farmazony. Z bazą typu access można pracować z więcej niż jednym stanowiskiem ale bez przesady z ich ilością, gdyż ma to mocno negatywny wpływ na wydajność i częste komunikaty o blokadach rekordów, zwłaszcza przy imporcie wsadowym danych z programów kadrowych. W pracy miałem 10 stanowisk działających na takiej bazie udostępnionej w zasobie sieciowym lecz zmigrowałem do SQL z racji większej wydajności.

~cr3pt

19-07-2011 13:06

"Do wyboru masz MS Access lub SQL. Pierwszy rodzaj ma mniejsze możliwości... Przeznaczony jest jednak raczej do obsługi mniejszej ilości danych i stanowisk." - autor doinformowany ze hoho... Baza accessowa w platniku = 1 stanowisko!