10 sztuczek Tygrysa

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Apple'a pojawi się dopiero w 2005 roku. Jednak już teraz możemy sprawdzić, jakie funkcje zadebiutują w Mac OS-ie X 10.4.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Apple'a pojawi się dopiero w 2005 roku. Jednak już teraz możemy sprawdzić, jakie funkcje zadebiutują w Mac OS-ie X 10.4.

Mac OS-a X ma wiele wspólnych cech z poprzednikami, Jaguarem i Panterą, począwszy oczywiście od nazwy kodowej, która i tym razem pochodzi od drapieżnego kota.

W pewnym sensie Tygrys stanowi jednak odejście od dotychczasowej strategii Apple'a. Producent sugeruje, że tempo prac nad kolejnymi wersjami systemu zostanie zwolnione, aby dać więcej czasu użytkownikom.

digit nie chce jednak czekać i już teraz przedstawia najważniejsze nowe funkcje i poprawki, dzięki którym Tygrys stanie się królem wszystkich kotów z Cupertino.

Spotlight - Wyszukiwanie w nowy sposób

Każdego dnia wyszukujemy na dyskach twardych dziesiątki, a nawet setki plików. Prawdopodobnie najprostszą metodę wykonywania tej czynności wbudowano w iTunes - wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania kilka liter nazwy piosenki, albumu lub wykonawcy, a program automatycznie wyświetli listę zgodnych utworów. Przy każdej kolejnej literze lista jest ograniczana, dzięki czemu można szybko znaleźć żądaną piosenkę.

Apple planuje wprowadzenie podobnej metody wyszukiwania w wielu miejscach Tygrysa. Ta dostępna w całym systemie funkcja nosi nazwę Spotlight i znajduje dokumenty, wiadomości pocztowe, kalendarze iCal, kontakty w książce adresowej i inne rodzaje plików. Wyszukiwanie jest błyskawiczne i odbywa się praktycznie w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe dzięki indeksowaniu dysków w tle.

W prawym górnym rogu paska menu znajduje się ikona lupy. Kliknięcie jej spowoduje pojawienie się pola wyszukiwania, które powinno być znajome użytkownikom iTunes.

Po rozpoczęciu wpisywania jest wyświetlana aktualizowana na żywo lista wynikowa, której poszczególne pozycje są posortowane według typu (na przykład wiadomości Mail, dokumenty PDF, pliki HTML itd.). Wyszukiwanie za pomocą Spotlighta nie jest jednak ograniczone tylko do nazw plików. Za pomocą tej funkcji można wyszukiwać pliki według autora, daty modyfikacji, a nawet według zawartych w nich wyrazów.

Funkcje Spotlighta pojawiają się również w innych miejscach systemu operacyjnego. Weźmy dla przykładu okno System Preferences, w którym pole wyszukiwania zastąpiło używane wcześniej ikony na pasku narzędzi. Wpisanie słowa kluczowego spowoduje wyświetlenie listy rozwijanej z powiązanymi panelami preferencji, a także podświetlenie odpowiedniej ikony w głównej części okna, na przykład wpisanie słowa Screensaver, wywoła podświetlenie ikony Display.

Programiści nie zapomnieli również o polu wyszukiwania w oknach Findera. Teraz możliwe będzie wyszukiwanie nie tylko według nazw plików, ale także według słów kluczowych, rodzaju pliku, daty modyfikacji lub daty ostatniego wyświetlenia. Możliwe jest nawet łączenie kryteriów wyszukiwania, co pozwoli szybko odnaleźć każdy plik PDF, który był przeglądany w ciągu ostatniego tygodnia. Przycisk Save w Finderze pozwala zapisać wyniki wyszukiwania opartego na określonych kryteriach w specjalnej teczce o nazwie Smart Folder. Podobnie jak inteligentne listy odtwarzania w iTunes (Smart Playlists), teczki Smart Folders są aktualizowane w czasie rzeczywistym po dodaniu lub usunięciu dokumentów. Podobne funkcje będą zapewniane przez program pocztowy Mail (Smart Mailboxes) i książkę adresową Address Book (Smart Groups).

Rozszerzanie Uniksa - Bity z charakterem

Wiele zmian dokonanych w Tygrysie nie jest widocznych na pierwszy rzut oka. Są to zmiany w jądrze systemu, przestrzeni użytkowników i środowisku programistycznym.

Choć z pewnością nie wywołają one okrzyków zachwytu u większości użytkowników, to mają ogromne znaczenie dla działania nowego systemu.

64-bitowe adresowanie pamięci

Mimo że PowerPC G5 to procesor 64-bitowy, ograniczenia obecnej wersji Mac OS-a X nie pozwalają na przydzielenie poszczególnym procesom użytkownika więcej niż 4 GB pamięci. Może się wydawać, że jest to ogromna przestrzeń, jednak naukowcy badający DNA domagają się zniesienia tego limitu - zbiory danych są ogromne i szybko zapełniają dostępną pamięć RAM. Dzięki wprowadzeniu 64-bitowego adresowania pamięci nowe aplikacje będą mogły teoretycznie wykorzystać nawet 4 miliardy razy więcej pamięci!


Zobacz również