Najlepszy system operacyjny - Mandriva Linux

Używasz systemu Windows XP? Pogódź się z faktem, że jest to niemal najgorszy system operacyjny - słabszy jest jedynie Windows 2000, a na samym końcu znajduje się Vista. Jeśli szukasz najlepszej platformy powinieneś zwrócić uwagę na Mandrivę, Ubuntu oraz Mac OS X. Niewiele gorzej prezentuje się SUSE Linux oraz "pozostałe systemy". Na szczęście nie musisz od razu porzucać swoich "okien", bo są to jedynie opinie naszych użytkowników, którzy głosując na Linuksa, korzystają... z Windows XP!

Liga Systemów Operacyjnych trwała od 16 maja do 18 czerwca 2007 r. Dzięki niej każdy użytkownik mógł ocenić według własnego uznania 7 systemów operacyjnych, które są w naszym kraju najpopularniejsze. Dodatkowo umieściliśmy kategorię "Inny", pozwalającą ocenić dowolny (nie uwzględniony przez redakcję) system. W głosowaniu wzięło udział 4243 uczestników za co bardzo im dziękujemy. Każdy z nich mógł ocenić każdy system tylko raz. Tradycyjnie, rozpiętość skali wynosiła od 0 do 5 punktów, przy czym uwzględnialiśmy wartość "null", w przypadku braku oceny. Oznacza to, że jeśli użytkownik nie oddał głosu na jakąś kategorię, nie było to brane pod uwagę przy obliczeniach.

Uczestnicy (kolejność alfabetyczna):

@ Inny (podaj nazwę i opis w komentarzu)

Zaproponuj inny system operacyjny, który nie został przez nas wymieniony i podziel się uwagami na jego temat. Dzięki temu będziemy mogli przedstawić w wynikach alternatywę dla najpopularniejszych systemów operacyjnych, jeśli taka istnieje...

Liczba punktów: 10 468
Liczba oceniających: 649
Średnia ocena produktu: 3,24

@ Mac OS X

System operacyjny przygotowany przez firmę Apple, przeznaczony do komputerów z procesorami PowerPC. Po premierze dwurdzeniowych procesorów Intela, można go teoretycznie zainstalować w zwykłym pececie. Jego największą zaletą jest prostota obsługi, efektowny (od wielu lat) wygląd oraz stabilność działania. Wadą jest brak polskiej wersji językowej oraz mała popularność w naszym kraju, przez co są kłopoty ze zdobyciem odpowiednich aplikacji (problem ten można rzecz jasna ominąć posługując się Internetem). Najnowsze edycje to Panther, Tiger i Leopard (premiera tego ostatniego ma się odbyć w październiku 2007 r.)

Liczba punktów: 24 389
Liczba oceniających: 1433
Średnia ocena produktu: 3,41

@ Mandriva Linux

Kolejna ikona środowiska linuksowego, czyli dawny Mandrake. Jest to dystrybucja, która za cel główny stawia sobie funkcjonalność, prostą obsługę i szeroki dostęp do multimediów. Projekt jest rozwijany od 1998 roku. Instalacja pakietów oprogramowania RPM stała się tak prosta jak dwukrotne kliknięcie w plik "setup.exe" w systemie Windows. Obok wersji standardowej rozwijane są wydania do zastosowań korporacyjnych (Corporate Server, Mandriva Clustering, Multi Network Firewall). Pobierz obraz płyty.

Czytaj więcej

Liczba punktów: 28 627
Liczba oceniających: 1572
Średnia ocena produktu: 3,66

@ SUSE Linux

Wydajny i wszechstronny system operacyjny oparty na jądrze Linuksa. Dzięki udoskonalonej obsłudze urządzeń przenośnych i ponad 1000 zintegrowanych aplikacji o otwartym kodzie źródłowym, system SUSE udostępnia wszelkie zasoby niezbędne do wykonywania zadań biurowych, pracy zespołowej, komunikacji i tworzenia aplikacji - w każdym miejscu, w którym są one potrzebne użytkownikom. Jest to system przeznaczony dla początkujących użytkowników, którym łatwo jest korzystać z pakietów RPM czy środowiska graficznego KDE. Pobierz dystrybucję

Liczba punktów: 12 909
Liczba oceniających: 780
Średnia ocena produktu: 3,32

124 komentarze

Dodaj swój

Fox48

15-10-2014 19:31

Widać że autor artykułu to chyba tylko system nokii 3310 obsługiwał.Windows XP to najlepszy system.Ma już swoje lata ale nadal używany przez ogrom ludzi.Jeśli ktoś woli nowszy to 7 tez jest dobra.W życiu bym się nieprzesiadł z xp czy 7 na linuxa

trol

15-05-2014 18:50

1.Wirus komputerowy znajdować się może w każdym pliku. infekuje on komputer co sprawia ,że boot systemu jest 4x wolniejszy a komputer traci RAM

~indian

08-12-2010 12:04

"Słabszy jest JEDYNIE Windows 2000 a NA SAMYM KOŃCU znajduje sie Vista." Skoro Windows 2000 stanowi dla autora artykułu dolne ograniczenie "siły";) systemu operacyjnego to wynika, że Vista znajduje sie na przeciwległym końcu zatem jest jednak najlepsza. Wstęp kłóci się zatem z tematem artyukułu stwierdzającym, że najlepszy jest Mandriva. Szkoda tracić czas na czytanie reszty zapewne równie przemyślanych słów;D. Szkoda.

~szymek92

18-10-2010 21:13

Dobra, dobra, bez przesady. Ubuntu jako Ubuntu (które sam bardzo lubię), ale Windows to jednak Windows (nie chcę się zachowywać jako "reklamiarz" tylko znanych produktów, lecz bardzo uderza mnie fakt, że w 2014 skończy się wspieranie dla systemu Windows XP). Używam go od ponad 3 lat, nigdy nie mam z nim problemów, aktualizację hulają, jest kompatybilny z WSZYSTKIMI GRAMI TWORZONYMI PO JEGO WEJŚCIU NA RYNEK ( a przez 9 lat trochę ich naszło, co nie)? Jest bardzo prosty, intuicyjny, choć stary, to z fajnym interfejsem. Siedząc na innych komputerach z zainstalowaną, Vistą, 7, Ubuntu, czy Mandrivą, nie czuje tego, czego czuję przy obsłudzę Windowsa XP. Nie czuję tej lekkości i wręcz nadmiernej (żart) kompatybilności.

~dampol

01-09-2010 14:06

2000 gorszy od XP... no proszę was... a Mandriva to chyba najgorsza z dystrybucji GNU/Linuksa

Siwy

09-07-2010 17:23

Jak dla mnie średni art. Dlaczego jest Ubuntu, a nie ma Debiana? Przecież Ubuntu powstał jako marna imitacja Debiana, tyle, że "user friendly". Co prawda troszkę wiekowy artykuł, ale to nie znaczy, że można się z nim zgodzić. Piszecie też, że używać linuksa się nie da. Ale dlaczego? Ja sam nie widzę systemu lepszego, niż właśnie systemy GNU. Piszecie, że konsola jest straszna, ale przecież to największa broń Linuksa, i dla wielu użytkowników jedyny słuszny sposób komunikacji między człowiekiem a komputerem (systemu Windows się opierały przecież na DOSie do systemu Windows NT zdaje się, ale DOS to nic innego jak tekstowy system operacyjny) Nie muszę też wspominać, że systemu z pod znaku pingwina są stabilniejsze, podatne na wirusy i inny syf (w ogóle co to jest wirus?). Całe to porównanie moim zdaniem jest troszkę bez sensu, ale daje 3 za ciekawy opis systemów.

5ylwus

27-09-2009 13:41

od jakiegoś czasu testuje Linuxa konkretnie Ubuntu i Mandriwe. 1. XP jest łatwiejszy w obsłudze - owszem jestem przyzwyczajony do niego i znam w nim wszystkie zakamarki, a czasem jak nawet nie wiem gdzie coś przestawić bezpośrednio ingeruje w klucze rejestru - ale czy taki zabieg jest prosty dla większości użytkowników? Otóż nie to kilkuletnie doświadczenia - po 2 dniach nie poznasz całego systemu. 2.System uruchamiasz raz czy to ma znaczenie ze uruchomi Ci się on w 30 czy w 35 sekund?? 3.Programy, fakt mniej jest wydawanych aplikacji na linux jak na windows. Ale jeżeli mowa o zamiennikach to osobiście ja w windowsie używam zamienników gg - klient Jabber - oraz mobilna wersje na telefonie, na rezygnacje z windosowskiego IE niektórych nie idzie przekonać - po prostu przyzwyczajenie, bo chyba nikt mi nie powie ze np firefox jest beznadziejnym zamiennikiem XD 4.Wydajność - posiadam laptopa i nie widzę różnicy w wydajności Aplikacji, Grafika też niczemu nie odstępuje, a jednak na plus zasłuży Linux z powodu zauważalnej oszczędności baterii.

123

12-09-2009 08:28

większość pisze korzystając z XP, nic dziwnego - jedyny obecnie normalny system. chciałem korzystać z linuxa, ale się nie da - jakiejkolwiek polecanej i wypasionej dystrybucji linyxa by się nie wybrało, to coś nie działa (najgorzej wygląda WiFi), a pomoc.... nie ma fora linuxowe tylko zniechęcają

Chemik

12-11-2007 22:25

Po pierwsze apropos ankiety, to 4000 użytkowników nie stanowią nawet małego procentu wszystkich, którzy używają internetu. Po drugie mozna było troszkę kantować przy ocenach, co podważa wiarygodność. Jeśli chodzi o mnie, to nie znalazłem jeszcze idealnego systemu. Windows jest niestabilny w większości przypadków, natomiast linux(pracowałem na Auroxie, Mandrake'u i Debianie) nie spisuje się w instalacji nowych pakietów(do każdego pakietu potrzeba 15 innych, czyli wydłuża się instalacja) oraz brakuje oprogramowania, które można znaleźć np. w Windzie. Obecnie chcę przetestować systemu rodziny Mac. Zobaczymy jak się spisze. Opinie ludzi na prawdę zachęcają do kupna tego systemu a cena nie jest przerażająca(niecałe 800zł na 5 stanowisk). Pozdrawiam

kogut

03-08-2007 12:06

przyslijcie na mój e-mail gta san andreas mariuszc@amorki.pl

Kamil321

11-07-2007 22:11

W pełni zgadzam się z WinTux''em. Linux poprostu nie jest przyjazny (szczególnie ta konsola...) i jest pod niego (nooo, pomijając wine) mało programów... Ja np. nie boję się wirusów i dlatego mam xp-ka i vistę (tak dla siebie, jak mi się chce dłubać w kompie i do grania oraz jak jest coś, czego się w linuxie nie da). Mam też linuxa (lepiej mi się w nim programuje itp), ale windows to moje 90% pracy przy kompie. Linux tez się przydaje jak winda się sypnie (LiveCD). Jednak konsola to już prehistoria i wolę system, który jest dziurawy, ciągle się psuje i w ogóle jest do d*** ale reinstaluje się 15-30 min i poprostu przyciąga, niż taki który jest niezawodny, bezpieczny itp., lecz kanciasty, trudny i reinstaluje się 4h. Mówcie co chcecie, ale dla mnie windows roolez :P PS.:Nie mogę się doczekać Fiji i Mesy :P

WinTux

04-07-2007 01:20

@canis, a wiesz, że Win po "okrojeniu" nie jest taki jak piszesz? A jeśli używasz Lin i umiesz go skonfigurować, to tym bardziej powinieneś umieć skonfigurować Win aby ten przestał być systemem "szpiegowskim" jak to nazwałeś :). Win na pewno szpieguje na starcie, po czystej instalacji, ale masz przecież i gpedit.msc, i pewne usługi które wyłączasz, i wiele innych narzędzi oraz wiele for, których zapewne nie czytałeś. A wszystko po to, abyś po skonfigurowaniu miał... system nie do poznania :). Więc nie pleć bzdur, jeśli nie masz o tym pojęcia ;P. @jurek, z Tobą też do końca się zgodzić nie mogę. Chodzi o gry a z tego co widzę, w wojnie międzysystemowej ten aspekt przez linuksowców jest często przytaczany :). Czyżby zazdrość? Ja sam używam i Linuksa, i Windows a jakoś to akurat mnie nie przekonuje. Pomińmy gry a skupmy się co może zniechęcać użytkownika. 1. Zapewne głównym powodem windowsiarzy jest jak ciągle niezbyt dobra kompatybilność Linuksa ze sprzętem, czego i ja doświadczyłem, chociaż i to może nie taki problem, ale może zniechęcić, i to na pewno. 2. Mimo dużych zasobów brak wielu aplikacji, które mogą konkurować z podobnymi pod Win. 3. Częste "wysypywanie" się Lin w stosunku do dobrze zadbanego Win. 4. Mało przyjazne interfejsy w sensie, że np. zbyt kobylaste okna, chyba defaultowo dostosowane na 1280x1024 a nie każdy używa takiej rozdzielczości, itp. 5. Konsola :)! Mam nadzieję, że używanie konsoli ograniczą w Linuksach do minimum, tylko naprawdę ważne (czysto administracyjne) rzeczy imo powinny być w niej wykonywane. Póki co nie jest źle i poczekajmy, bo się to powoli zmienia, ale na dzień dzisiejszy nie mogę błyskawicznie skonfigurować Lin aby np. w ciągu dwóch godzin po instalacji, skonfigurowaniu siąść i na nim pracować (jak się liczy czas, to opóźnienia wynikające z używania konsoli, czy szukania rozwiązań w necie oraz ściągania paczek mają znaczenie). Na Win XP da się to zrobić i naprawdę system nie wymaga do pracy ściągania GB danych/poprawek z sieci i to za wykorzystaniem IE (stereotyp w który wierzą linuksowcy, hehe :D). Moim zdaniem nie chodzi tu, że linuks "roolez", czy windows "ssie" (a może odwrotnie? :D) a o to co przeszkadza jednym, a co drugim. Założę się, że Windowsowcy znają dobrze różnice między systemami i na pewno wiedzą, że Linuks jest lepszy w założeniu, ale czy przyjaźniejszy? wydajniejszy w pracy? O to trzeba zapytać samych zainteresowanych. Nie przekonują mnie Wasze zdania. Żadne nic nie wnosi oprócz tego, że jeden "ssie", drugi "roolez". A kto wyjaśni: dlaczego? brak pewnych gier na Linuksa to żaden argument, gry to nie wszystko :).

Jurek

30-06-2007 23:48

Nie wiem, czy taka ankieta ma większy sens. Tak się składa, że od roku używam Mandrivę. To naprawdę dobry system - porządnie chodzący Linux. Ale żeby najlepszy? Na moje wymagania w zupełności wystarczy. I tyle. Jeśli ktoś np. lubi sobie pograć na komputerze i nie obawia się wirusów, zapewne za najlepszy OS uzna Win 2000 albo XP.

canis

27-06-2007 16:27

Nie rozumiem dlaczego masy kożystają z Windowsa przecie to aplikacja szpiegowska uważam ze najbezpieczniejsze to posiadanie Linuxa Mandrivy 4.0 lub MacOS-X 10.4... lub nadchodzącego 10.5

mario

26-06-2007 00:50

@squall: "ew. profesjonalna grafika 2d i 3d, bo gimp i blender mimo wszystko ustępują takim cudom jak photoshop czy 3ds max" Na Linuksa też są profesjonalne programy do tworzenia grafiki 3D, np. realsoft3D, czy Maya (tak, to ten, na którym powstaje znaczna większość efektów w filmach, matrixy itd...).

squall

26-06-2007 00:06

@adam_broda: "Mało mnie obchodzi czas uruchamiania się systemu, jego niezawieszalność i tym podobne bajery jeśli nie mogę pod nim podłączyć i wygodnie obsługiwać mojego ulubionego playera Zen Touch, telefonu komórkowego i innych gadżetów." Zena obsłuży bez problemu Amarok, domyślny odtwarzacz muzyki pod KDE... Co do telefonu, to jeżeli ma on jakieś normalne interfejsy, typu irda albo bluetooth, to też najmniejszego problemu nie powinno być. Mi jedyne co nie działa to wbudowany w lapka czytnik kart, ale czytnik pod usb śmiga bez niczego ;) Ale to już wina acpi i 'laptopowej' konstrukcji. Windows jest naprawdę dobrym systemem, ale tylko dla kogoś, który nie wymaga niczego poza gadu i internetem, albo jest zmuszony (praca, ew. profesjonalna grafika 2d i 3d, bo gimp i blender mimo wszystko ustępują takim cudom jak photoshop czy 3ds max). No i linux ma beryla ;) Spróbujcie uzyskać efekty jak z beryla na windzie (jeżeli to wogóle możliwe), a nawet pasjans zacznie przycinać ;p A pod linuxem śmiga aż miło ;)

OrkanSpec

25-06-2007 00:01

A ja nic nie chcę dodawać - chcę tylko moim postem usunąć wypowiedź użytkownika @vista z głównej strony.

anyguy

24-06-2007 13:42

Fajnie że Mandriva jest na pierwszym miejscu - sam jej używam i jestem z niej zadowolony. Co do visty nie dziwię się że jest na samym końcu - niepopularny system, często krytykowany.

normanek

23-06-2007 02:17

Hmmm... Wydaje mi sie, ze ktos tu probowal cos sobie napisac, zeby wprowadzic harmider - tak jak dzieciaki lubia biegac od drzwi do drzwi i dzwonic, a pozniej uciekac. @vista, przynajmniej zrobilbys to kulturalniej. Co do samego systemu - obecnie uzywam MacOSX i wyroznilbym trzy kroki w adaptacji: nasluchanie sie legen o nim, zawiedzenie, zakochanie. Po tym ostatnim juz w ogole nie korzystam z Windowsa - tylko Mac oraz Linux. Pozdrawiam wielbicieli starego dobrego rzemiosla a nie marketingu.

mario

22-06-2007 23:27

@vista: ja używam i Windowsa nie mam! Widać masz klapki na oczach i nie potrafisz sobie wyobrazić jak to można Windowsa nie używać?

~Gość

22-06-2007 21:54

VISTA - Trochę kultury kolego. Dlaczego obrażasz ludzi. Jeżeli nikt by Linuksa nie używał, to ten system nie byłby tak popularny.Jeżeli nie wiesz co napisać to nic nie pisz.

cin501

22-06-2007 09:15

Głosowałem na Ubuntu, które mam w domu, z pracy gdzie mam Windowsa 2000. :)

normanek

21-06-2007 22:30

@WinTux, musze Ci napisac, ze akurat z wielordzeniowoscia, od kiedy siedze na linuxie, nie mialem problemu. Mialem przyjemnosc pracowac na kilku procesorach na linuksie, kiedy w desktopach taka mozliwosc nie istniala. Przy okazji musze Ci napisac, skoro jestes muzykiem - jesli korzystasz z komputera via MIDI do tworzenia muzyki (czy to sterowanie efektora, miksera, czy instrumentow), polecam Twojej szczegolnej uwadze program Rosegarden. Przymierzam sie wlasnie do wyprobowania go w dystrybucji ubuntowej stworzonej do pracy z multimediami (nazwy obecnie nie pamietam, ale jest gdzies w szpuli i czeka na istalacje, az komputer sobie zmontuje od nowa). Taka dystrybucja to problem z glowy, jesli chodzi o kompilowanie, a w czasach, kiedy pierwszy raz instalowalem ten program, byla to jedyna mozliwosc, nie liczac platnie przygotowanego zestawu przez programistow tegoz. Pozdrawiam, Norman

CANIS

21-06-2007 18:46

Bezpieczeństwo = MacOS X 10.5 Leopard + Wirtualny komputer z Linuxem takrze na wirtualnym komputerze z Vistą. Do obsługi trzech komputerów w tym jednego"gospodarza" zaleca się min 8GB RAM najlepiej DDR3 1600MHz.

WinTux

20-06-2007 23:20

@sabby7890, takie problemy miałeś były w WinXP bez SP2. W momencie wyjścia XP nie było tak pojemnych dysków. To samo dotyczy się SATA/SATAII, Core 2 Duo. Nie było ich, więc i obsługi tego także. Problemy mijają po instalacji SP2. podejrzewam, że Linuks w tamtych czasach miał z tym także problemy, bo po prostu takich urządzeń jeszcze nie było :). Jeśli chodzi o FTP, to masz serwer FTP postawiony na Windowsie, czy jak? A może chodzi Ci o łączenie się z serwerem FTP? U mnie jedno i drugie działa bez zarzutu a łączę się poprzez TotalCommandera, jak i do FTP na localhoście, tak i w sieci. Problemy z łączeniem się do FTP masz, bo jest pewnie źle skonfigurowany. Poza tym jak się dba o WinXP, to się go ma :D. Nie wierzcie plotkarzom, którzy wypisują niestworzone historie o XP. Siedzę na XP prawie od momentu jego pojawienia się, czyli od grudnia 2001 r. Z początku owszem, reinstalowałem go z pięć razy w ciągu tygodnia, bo nie łatwo mi było się przestawić z Win98 aż załapałem o co mu chodzi ;). Od tamtej pory dwa razy, może trzy go instalowałem, ale to w związku ze zmianą sprzętu. W każdym razie nie zmienia to faktu, że przerzucam się na Ubuntu, ale najpierw wygospodaruję mu miejsce na dysku (mam ok. 100GB wolnej partycji). Potem się przetestuje a jak będzie mi wszystko w nim działało (jak da się odpalić pod Wine n.w. aplikacje, chociaż Corel i Flash, będę szczęśliwy ;P), to Win zniknie z kompa, ale nie dlatego, że jest zły, ale dlatego, ze mam dość monopolu i w wielu rzeczach system próbuje być mądrzejszy od tego kto go używa :D. Niestety, ale polityka M$ jest chora. Małomiękki usiłuje mi wmówić, że ja jako muzyk nie jestem właścicielem własnej muzyki (DRM dla przykładu)! Jak przestanie wspierać WinXP, to będę biedny, bo system zestarzeje się momentalnie! Chociaż na jego miejscu, kiedy przestanie "dbać" o XP, to uwolniłbym sytem! Co zdolniejsi ludzie wiedzieliby co z tym już zrobić :). Ale nie! On tego nie zrobi, bo... właśnie! Ciekawe co tam takie "ważnego" w jest w tym "jego" systemie? Jednym słowem. System ma mi pomagać w pracy a nie np. szpiegować, czy aby na pewno nie używam pirackiego oprogramowania i czy aby na pewno muzyka, którą tworzę jest moją własnością? Na szczęście z WinXP jeszcze idzie pracować, ale strach pomyśleć, co się będzie działo jeśli ktoś na Viście nie będzie mógł zgrać profesjonalnej płyty! Przecież producenci muzyczni ich zjedzą :D. Ech, szkoda gadać... . @sabby7890, @mario - dzięki :) PS. @sabby7890 MSI P6N SLI, C2D E6300, Galaxy GF 7900 GS, Seagate SATAII 250 GB, 2GB Geil Dual Kit, czyli w zasadzie bardzo nowy sprzęt, do tego WinXP SP2 i... działa...musi działać :).

sabby7890

20-06-2007 21:38

@WinTux Hmm... siedze w pracy i faktycznie, problem z przykladu 1 wystepuje tylko w niektorych programach... Co do przykladu drugiego wystepuje zawsze - musisz jednak miec zwalonego FTP'a (jak ja) - ale nie bede wymienial FTP'a ze wzgledu na bugi Windows 4 przyklad: dysku nie wykrywa, wykrywa tylko 128gb. Dopiero po zainstalowaniu latke sciagasz i dziala, ale masz duzo niepotrzebnych partycji. Mialem Win bez SP2 i nie mam zamiaru kupowac drugiego. To samo z Core2 Duo - Oblivion dzialal bardzo zle, na supporcie przeczytalem ze trzeba sciagnac latke, po jej zainstalowaniu zaczelo ciut szybciej chodzic, jednak najszybciej chodzi pod Wine na Linuksie, wiec nie wiem czy ta latka dziala

mario

20-06-2007 20:13

@WinTux: "1) program kompatybilny conajmniej z CorelDRAW 9 2) program do wielośladowej edycji muzyki pokroju CubaseSX. 3) kolejny edytor dźwięku coś a''''la Cool Edit 2 (teraz Adobe Audition 2). 4) program do animacji Flash kompatybilny z minimum wersją MX 5) program do grafiki rastrowej, najlepiej Photoshop min. v.7. Póki co GIMP nie nadaje się na profesjonalne potrzeby." Wszystkie te programy niestety ale są tylko w wersji pod Windows, warto zwrócić się do producentów o wersję Linuksowe - producent w końcu będzie zmuszony zapewnić Ci wolność wyboru. Póki co możesz spróbować odpalić w/w aplikacje pod wine. Z tego co wiem to Photoshop 7, Corel 8 i FlashMX działają (flashplayer na szczęście jest natywny), ale sprawdź sobie dokładnie tutaj: [[http://appdb.winehq.org/]] (po lewej jest search). Oczywiście instalacja przez wine jest trudniejsza niż pod Windows, ale przynajmniej jest możliwość odpalenia softu z Windowsa na Linuksie więc nie jest źle. Po poświęceniu nieco więcej na konfigurację nie powinno być problemów. Tymczasem warto nękać producentów oprogramowania o wersje na inne OSy. Nie dajmy się uzależnić od jednego produktu!

sabby7890

20-06-2007 19:56

@WinTux: Odpal sobie to wszystko na Wine, działa

WinTux

20-06-2007 17:08

@sabby7890, ani jeden z Twoich "przykładów" u mnie nie występuje i nie występował. Nie wiem jak jest z Vista, bo nie używam :). Poza tym jak ktoś napisał, że wszystko jest na Lin, to niechaj mi pomoże i wskaże zamienniki (zamierzam przesiadkę na Ubuntu, właśnie testuję sobie): 1) program kompatybilny conajmniej z CorelDRAW 9 2) program do wielośladowej edycji muzyki pokroju CubaseSX. 3) kolejny edytor dźwięku coś a''la Cool Edit 2 (teraz Adobe Audition 2). 4) program do animacji Flash kompatybilny z minimum wersją MX 5) program do grafiki rastrowej, najlepiej Photoshop min. v.7. Póki co GIMP nie nadaje się na profesjonalne potrzeby. Do większości zastosowań poradziłbym sobie bez powyższych programów, trudno, ale najbardziej mi potrzebny jest Flash oraz Corel a bez nich nie dostanę roboty, więc zrezygnować z Windy nie ma jak :(. Pozdrawiam

mario

20-06-2007 15:22

@sabby7890: m.in. z tych samych powodów używam Linuksa ;-)

sabby7890

20-06-2007 13:15

@mario Mój brat tak samo, wkurzało go ciągłe grzebanie po kompie w poszukiwaniu wirusów i innego badziewia, komp mu się zwalniał i zawieszał, czasami opera po prostu się nie uruchamiała bez żadnego powodu, rozłączał mu się net (mamy router, mi się nigdy nic nie rozłączało, jemu się net łączył z powrotem dopiero po resecie). Zaraz windziarz powie: sprawdź to, tamto, źle używasz kompa, nie potrafisz się nim posługiwać. I co z tego? Kto mi albo jemu będzie mówił jak mam używać kompa? Robię to co chcę, po to są komputery przecież. Skąd mam np wiedzieć, że nie można klikać w "Przeglądarka Internetowa" na Windows? (uruchamia IE, u mojego ISP IE = wirus, nawet po wejściu na sam onet). Poprosił mnie o Linuksa, przez pół godzinki wytłumaczyłem mu co i jak, zainstalowałem mu i teraz śmiga bardzo ładnie:) Człowiek chce sobie obejrzeć z dziewczyną film na DVD i nie może, bo tu jakiś wirus, bo player nie działa, bo Windows wymaga defragmentacji (linux się defragmentuje w locie i nie traci na wydajności)... Przykłady niewygody Win: W pracy używam Windows XP. Mamy dwie aplikacje - jedna musi być zmaksymalizowana, druga w okienku. Chcę skopiować tekst z tej dużej do tej małej. Uruchamiam tą małą, wchodzę tam, gdzie trzeba, kopiuję tekst (co ukrywa małe okno, Win nie ma opcji "Zawsze na wierzchu"), potem chcę wrócić do starego okna i co? Klikam na pasek zadań, okno się MINIMALIZUJE zamiast pokazać, potem znowu klikam i dopiero widzę to okno. Wierzcie mi, robię to kilkaset razy dziennie podczas pracy i to JEST denerwujące (przyzwyczajony jestem do Linuksa, w którym co chcę robię sobie zawsze na wierzchu i po kłopocie). Drugi przykład: Mam FTP'a od mojego ISP. Ten FTP nie działa normalnie, czasami logowanie trwa parenaście sekund i pomimo dobrego hasła wywala mnie. Windiarz powie: zmień FTP. Ja powiem: nie, ten mi starcza, Linux jest ustawiony do łączenia się do skutku (oczywiście przez przeglądarke plików, nie żaden osobny program). Gdy w Win chcę wejść na mojego FTP z pracy, Explorer zawiesza się, wywala mi cały system, co niestety wiąże się z nieprzyjemnościami (teraz na tego FTP nie wchodzę, tylko z domu). 3 przykład: Mogę zrobić TCPDUMP na kompa podłączonego do routera (tcpdump pokazuje wszystkie połączenia jakie ten program wykonuje). Co mi pokazuje? Vista łączy się bez przerwy z Microsoftem. Nic nie robisz, masz czysty pulpit, Vista zasuwa do Microsoftu. Źródło: laptop kumpla z Vistą 4 przykład: komp mojego brata to dość mocny komp, dwurdzeniowy procesor, 250gb dysk. WinXP nie wykrywa tego dysku, trzeba zainstalować łatkę (ale po instalacji ma się wtedy kilka partycji - jedna na win, druga na dane, trzecia to ta widoczna po zainstalowaniu łatki). Tak samo z obsługą dwurdzeniowego procesora na XP - trzeba instalować jakieś łatki, bo coś się tam psuje.

mario

20-06-2007 09:53

@windziarz: "Linux to system serwerowy a każdy kto używa go na desktopie to zwykły pozer chcący się popisać przed kolegami" Czyli chcesz powiedzieć, że firmy używające Linuksa, które znam to pozerzy? Niby po co mieli by to robić? Ja używam Linuksa na desktopie do jest najzwyklej w świecie wygodniejszy! Moja siostra blondynka też używa i nie narzeka. Bo nie jest to system trudny w obsłudze! Jest prosty, łatwy, przyjazny i intuicyjny. Ale jest inny niż Windows. To że kiedyś zobaczyłeś Linuksa i nie wiedziałeś co z nim zrobić, nie znaczy że ten system jest trudny. On jest inny niż Windows. Podobnie jak OSX, to też jest przyjazny system, ale dal Ciebie był by trudny, bo jest inny niż Windows. Ale był by trudny przez pierwsze kilka dni - potem byś się przyzwyczaił (mojej siostrze przyzwyczajenie się do Linuksa(KDE) zajęło tydzień). @adam_broda: "Mało mnie obchodzi czas uruchamiania się systemu, jego niezawieszalność i tym podobne bajery jeśli nie mogę pod nim podłączyć i wygodnie obsługiwać mojego ulubionego playera Zen Touch, telefonu komórkowego i innych gadżetów." Jak widzisz producenci sprzętu i oprogramowania zmuszają Cię do używania jedynego słusznego systemu. To jest złe - bo przez to Windows powoli się rozwija i jest drogi. Wielu userów jest po prostu zmuszonych do używania tego systemu, mimo to że chętnie używali by czegoś innego. Dlatego przy wyborze sprzętu zwracaj uwagę na dostępność oprogramowania pod różne platformy systemowe i zgłaszaj producentom, że jakiś sprzęt nie działa z Twoim OSem - powiedz, że przy wyborze następnego sprzętu to będzie kryterium. Rynek wpuszcza nas w monopolistyczne koło Microsoftu - wszystko się kręci tak samo, a my na tym tracimy! Pomyśl co zyskała Vista w przeciągu 6 lat od wydania Windows2000: Aero, drivery po stronie usera i kilka pierdołek. W zamian obciążono Cię przymusem wymiany sprzętu na nowoczesną i drogą maszynę, z której nie skorzystasz bo Vista i tak pożre większość zasobów, system na dysku zajmuje dużo więcej nie dając wiele od siebie i oczywiście "obdarzono" nas wspaniałym DRM. To ma być rozwój? Póki nie będzie konkurencji w OSach desktopowych to MS dalej będzie leciał w kulki i przyzwyczajał ludzi do re-instalacji i restartów (ludzie myślą, że to normalne, a tak nie jest, to jest nienormalne tak samo jak cały Windows).

aix

20-06-2007 08:37

Linuxa używam od 6 lat. W tym czasie także windowsa, wcześniej był Amiga dos, workbench, dos. Krótko mówiąc najszybciej rozwija się linux, największe postępy zrobił linux, oceniając same systemy (także MacOS X) aktualnie jest najlepszy linux. Użytkownicy, którzy zobaczyli linuxa z reguły chcą go mieć, korzystają na początku mało, ale z czasem coraz więcej i nie wracają do windowsa. Popularność tego drugiego wywodzi się z gier, przyzwyczajenia i tego, że był zainstalowany windows, a wcześniej z powodu sterowników. Teraz to linux ma najwięcej sterowników, to on najlepiej wykrywa sprzęti zawsze był najbezpieczniejszy. Zauważcie, że większość najdroższych komputerów oraz większość serwerów ma linuxa ... bo jest najlepszy a nie najtańszy. Te procenty się zwiększają, w niektórych zastosowaniach linux jest monopolistą, a pozostałych zwiększa swe udziały. Zauważcie, że coraz więcej programów jest w wersjach dla linuxa, zwiększa się ilość % openoffice, firefoxa i innych. Zastanawiacie się dlaczego... z 5 powodów: 1) linux jest coraz lepszy, 2) windows jest inny od poprzedniego windowsa, office podobnie, 3) linux używa standardów otwartych, bezpłatnych, 4) linuxa można sobie dopasować, 5) wielkie korporacje i państwa widzą zalety linuxa.

pawelbial

19-06-2007 21:51

Na około 5% komputerów w Polsce zainstalowany jest Linux. Zapewne na 2/3 z nich zainstalowany jest system Windows. Brakuje mi jeszcze jednego pytania w teście: "Pomoc techniczna". Na większość moich pytań odpowiedziało google lub jakieś forum. W windowsie jestem zdany praktycznie na siebie. Dzwonienie na pomoc techniczną Microsofu mija się z celem. Gdy jedna osoba zadzwoniła do nich i miała pytanie co do emulatora palmtopa, to konsulsant nie wiedział co to jest emulator... Zresztą instalacja Ubuntu + okodekowanie + instalacja skpye, gadu, odtwarzaczy multimediów to jakiaś godzina (oczywiście wraz z instalcją systemu). Poprzez przejście przez kilka miłyych poradników mamy system aktualny, z dużą ilością potrzebnych do pracy rzeczy, a zarazem bezpieczny i darmowy. Na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch lat ilość użytkowników Linuxa podwowiła się.

Michal

19-06-2007 21:17

Mam Mandrive 2007.1 i jestem zadowolony, tylko, że: -Mandriva czasem nie zna sterownika a dlaczego? bo mam zanowoczesny komputer, którego linuksą ciężko się uruchomić.

adam_broda

19-06-2007 21:12

Niejaki kolega mario napisał "...Kolego "nie działają" bo nie są pod niego pisane!..." i ma rację. Tylko, że do pracy i zabawy na komputerze nie używamy 'systemu operacyjnego' a tych właśnie pod ten system napisanych programów. Mało mnie obchodzi czas uruchamiania się systemu, jego niezawieszalność i tym podobne bajery jeśli nie mogę pod nim podłączyć i wygodnie obsługiwać mojego ulubionego playera Zen Touch, telefonu komórkowego i innych gadżetów.

sabby7890

19-06-2007 20:12

taa, automatyczne pobieranie okładek, tekstów i informacji o zespole:) Amarok, SMPlayer i Kaffeine to odtwarzacze na miare 21 wieku - odtworzą wszystkie multimedia, nie trzeba się meczyć z szukaniem odtwarzaczy do filmów z youtube (które można przez przeglądarke ściągnąć, nie wiem czy na Windows jest to w ogóle możliwe - a jesli jest, jestem zwykłym userem a nie gościem który będzie googlował pół godziny żeby odtworzyć jeden filmik za każdym razem jak Windows go nie obsługuje, nie wiem też jakich kodeków do filmów szukać bo mi wszystko po prostu gra:) ). Windows też nie wyświetlał mi listy programów w internecie w Dodaj/Usuń programy:| No i ma tylko jeden pulpit:| Na Viście podobno nie można regulować przezroczyści całych okien rolką myszki, okna nie są w 3d itp chociaż ładnie wygląda ustawiłem sobie kiedyś żeby mi linux wyglądał jak vista ale powyłączać musiałem wszystkie efekty i podobno na moim 1ghz i geforce mx vista źle będize działała, a mi motyw vista na linuksie + dodatkowe efekty i full 3d działa elegancko Nawet gry windowsowe mi płynniej działają na linuksie, nie wiem czemu wszyscy tego windowsa używają, to jest po prostu niewygodne, trudne w obsłudze i nieintuicyjne

Romanujan

19-06-2007 19:50

windziarz->A może po prostu użytkownicy Windowsa używają go pomimo tego, że zdają sobie sprawę jak zły jest to system - bo np. zależy im na Wordzie albo grach? Sam używam Windowsa w domu głównie do gier... Co do Twojej wcześniejszej wypowiedzi - jednej mojej koleżance szczęka opadła, jak zobaczyła Amaroka w akcji, a innej bardzo spodobał się program Kile :)

windziarz

19-06-2007 18:55

Swoją drogą bardzo ciekawy jest ten "cud nad urną"- najwięcej głosów mają systemy których liczba użytkowników mieści się w kategoriach błędu statystycznego. Z miesiąc temu idg.pl podało w jednym z artykułów że Linuksa używa w Polsce 0,8% posiadaczy komputerów. Biorąc pod uwagę te dane można łatwo stwierdzić że wyniki ankiety są delikatnie mówiąc mało wiarygodne...

sabby7890

19-06-2007 18:42

Dla mnie Linuks jest po prostu łatwy w obsłudze, nawet mój 50-letni nie ma problemów z jego obsługą, bo wie, że nic nie zepsuje. Ja się przyznam nie umiem zabezpieczyć Win, nie umiem grzebać w rejestrze, nie wiem co to są te wątki zdalne co jakoś można było przejąć kontrolę nad systemem itp. Nie interesuje mnie to, ja mam kompa do muzyki, filmów DVD, internetu i GG. Nawet tak naprawdę nie wiem co to klucz GPG, ale wiem że jest praktycznie nie do podrobienia:D Niestety wcale nie uchodzę za hackera, nwet przy linuksie:(

windziarz

19-06-2007 18:14

Linux to system serwerowy a każdy kto używa go na desktopie to zwykły pozer chcący się popisać przed kolegami (bo koleżanki go najwyżej wyśmieją) jaki to z niego "haker", świadczy o tym fakt że większość używających Linuksa na komputerze domowym to dzieciaki i studenci, średni wiek desktopowego użytkownika Linuksa wg. badań twórców OpenSuse to około 20 lat.

sabby7890

19-06-2007 17:54

@lol: jedna uwaga:) Nie rozumiem o co chodzi z szybkością działania po kliknięciu, ja jak kopiuję taki plik po LAN'ie nic mi nie zwalnia i nie widzę jak okna są rysowane - ale to pewnie kwestia sprzętu. Chciałbym tylko zaznaczyć, że po włączeniu efektów 3d wszystko działa 200% szybciej (w przeciwnieństwie do Visty, która w 2D działa szybciej) Co do bezpieczeństwa: Pakiety RPM i DEB zaszyfrowane są kluczem publicznym, więc jeśli ściągniesz plik zrobiony przez osobę nie związaną z dystrybują, dostaniesz wielki czerwony wykrzyknik na ekranie, że pakiet nie jest podpisany kluczem GPG - bo instalujesz niezaszyfrowany pakiet. To zupełnie co innego niż w klikanie na setup.exe w Win, gdzie tak naprawdę bez przeskanowania antywirem nie wiesz, czy nie zarazisz systemu. @d4rqu 0.8% internetu stoi na Windowsach, reszta na Linuksach, Unixach, BSD i podobnych - czemu więc nie ma wirusów na te platformy? Otóz mają one zupełnie inną specyfikę działania, win zezwala na odpalanie dowolnych plików .exe i nie blokuje nic (gdyby to robił życie usera byłoby utrudnione), natomiast Linuks blokuje uruchamianie każdego pliku wykonywalnego nieznanego pochodzenia (jednak na taki komunikat natknąłem się tylko kilka razy w moim życiu - tu albo pakiety, albo źródło - pakiety są podpisane, źródło z oficjalnej strony jest bezpieczne). A co do artykułu - wg mnie 1 miejsce powinno przypaść dwóm dystrybucjom - Fedorze i Ubuntu. Mandriva wykorzystuje wiele rzeczy które mają ją upodobnić do Windows, więc jest strasznie ociężała i się wiesza. Ja przygodę z Linuksem zacząłem od Fedory i tak mi zostało, nie zmieniłem na nic innego:)

d4rqu

19-06-2007 17:14

update: win 99,1%, unix 0,7%

d4rqu

19-06-2007 17:09

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to linux owszem jest bezpieczny, ale tylko dlatego, że prawie nikt go nie używa. W Polsce linuxów używa jakieś 0,8%, windowsów jakieś 98% - bilans jest prosty. Ludziom nie opłata się robić wirusów, trojanów na platformę której nikt nie używa...

lol

19-06-2007 16:47

Nie mogło zabraknąć i mojego osądu w sprawie Windows vs Linux. Windows: + dobre wsparcie techniczne (i nie chodzi tu o Microsoft tylko o zwykłych informatyków którzy zwykle potrafią sobie poradzić z większością problemów szybko i bez dostępu do internetu forów dyskusyjnych etc. +) + łatwość obsługi + niska cena (biorąc pod uwagę różnorakie kryteria) + szybkości działania i tu by trzeba przyznać podwójny plus za naprawdę szybkie reakcje na działania zwykłego usera - bezpieczeństwo (w firmie powoduje zwiększenie kosztów poprzez zakup specjalistycznego oprogramowania. W domu problem znika można ten system zabezpieczyć dość dobrze stosując darmowe programy). Linuks: - słabe wsparcie techniczne (tak tak naprawa problemu w Linuksie trwa znacznie dłużej niż w Win oraz brak wykwalifikowanej kadry) + łatwość obsługi (ubuntu pakiety automatyczne aktualizacje tu naprawde należy pochwalić Linuksa idealny system dla biura i pracownicy za dużo nie szaleją) + niska cena (tylko jeżeli trafimy na informatyka który w naszej firmie będzie znał ten system dobrze i nie narazi nas na częste i długie awarie) +- szybkość działania dla firmy może być ale zwykły użytkownik oczekuje natychmiastowej reakcji na kliknięcia etc. Któż z nas chce widzieć jak rysowane są okna ?. Sciąganie pliku z lanu z prędkością 5MB/sek praktycznie wyłącza możliwość dalszego operowania systemem. +- bezpieczeństwo - któż wie co w rpm i debach drzemie ?. Myślę że wprowadzić trojana do systemu domowego jest znacznie łatwiej niż w windows ze względu na kompletny brak wyczulenia na sprawy bezpieczeństwa w linuksie poprzez hasła jaki to system ten jest bezpieczny - mowa o użytkowniku domowym) Słyszałem na ten temat argumenty że co najwyżej możemy stracić zawartość /home/user a ja myślę że ten folder jest najważniejszy dla każdego użytkownika) Mój wniosek: dla ogółu społeczeństwa najlepszym się wydaje Windows XP. Dynamicznie rozwijające się firmy też raczej nie powinny eksperymentować z Linuksem chyba że dobrze wiedzą co robią. Pozdrawiam lol Użytkownik: Ubuntu i legalny Windows XP ( w domu )

net

19-06-2007 14:23

Naprawdę mądrze ktoś napisał że linux jest do pracy głównie administracja szczególnie nasza. Bo wyrzucanie w błoto tylu pieniędzy na licencje M$ to przesada. Za tyle kasy na pewno można by coś zrobić. Niestety wiecie jak skoczyła się sprawa z petycją. Zresztą podobno miało być tanie państwo. Normalnie tyle naszych pieniędzy się zmarnuje na licencje po to tylko żeby mogli pisać dokumenty w wordzie. Niestety zwykłych ludzi sie nie słucha.

mario

19-06-2007 14:06

@Lukas: jak byś chciał wiedzieć, to otwarte sterowniki do sprzętu pod Linuksem (pisane przez społeczność) są nie raz o wiele lepsze od wersji komercyjnych. Np. pilotem w mojej karcie TV mogę sterować każdym programem w systemie, zmieniać utwory w moim ulubionym odtwarzaczu audio, czy choćby zmieniać status (dostępny, z dala od ... , niewidoczny) w Kadu. Mogę tym pilotem sterować czym tylko zapragnę. A wiesz dlaczego? Bo obsługa tych urządzeń została w Linuksie lepiej przemyślana. Podczas gdy do tego sprzętu nie ma już driverów do nowszych Windowsów, a oprogramowanie producenta jest bardzo ograniczone, ja pod Linuksem mogę zrobić z nim co mi się tylko podoba. Ponadto jeśli każdy będzie mówił, że nie ma sterowników i dlatego chce Windows to w końcu firmy nie będą czuły potrzeby pisania driverów pod inne OSy. Wtedy będziemy trwać w monopolu MS i nie będziemy mieli wyboru, nie będzie konkurencji i świat przestanie się rozwijać - bo po co rozwijać skoro i tak muszą kupić? Dlatego ja nie używam Windows i kupuję tylko taki sprzęt jaki działa w Linuksie. Producent powinien zapewnić klientom wolność wyboru, a nie zmuszać do kupowania oprogramowania jedynej słusznej firmy! Dodatkowo otwarcie sterowników ma tą zaletę, że community może zrobić z tego coś o czy producent nawet sobie nie marzył! (podobnie jak Linus nawet nie marzył sobie przy powstawaniu Linuksa o takim sukcesie i przeniesieniu tego OSu na tyle architektur)

OrkanSpec

19-06-2007 14:02

> nie wydaje mi się - żeby Linux był w stanie wykorzystać chociażby w 10% potencjał procesora graficznego G-Force 8800GTX U mnie na wymagającej gierce FPS pod Linuksem miałem 5-10% więcej fps niż pod Windows, przy identycznej konfiguracji ekranu, AA, AF itp. itd. Dodatkowo przełączenie na inną aplikację (np. Firefoxa) pod Linuksem trwało 2-3 sekundy, a pod Windows zaczęło się od 4 sekund, po roku przekraczało 10 sekund.

rev

19-06-2007 13:39

"żeby Linux był w stanie wykorzystać chociażby w 10% potencjał procesora graficznego G-Force 8800GTX," A o opengl słyszałeś chłopcze? Niechce mi się nawet czytac dalej wypocin większosci bo to tylko pseduinformatycy żyjący zasadą "każdy Polak informatykiem"

Lukas

19-06-2007 13:06

@matrick: "Nie rozumiem dlaczego bardzo wiele osób czepia się o to że pod Linuksa nie ma sterowników pod niektóre urządzenia. Przecież to producenci sprzętu wypuszczają sterowniki, czyż nie?" - No i co chciałeś przez to udowodnić??? Nie zmienia to faktu, że tych sterowników nie ma do wszystkiego, a kupowanie komputera specjalnie pod Linuxa (tak, żeby wszystko było poprawnie obsługiwane) to też nieporozumienie. Poza tym - nawet jak są sterowniki, to nie wydaje mi się - żeby Linux był w stanie wykorzystać chociażby w 10% potencjał procesora graficznego G-Force 8800GTX, albo wykorzystać wszystkie możliwości kamerki internetowej Logitech QuickCam Sphere MP, itp, itd... To co? Mam sobie darować zakup najnowszych technologicznie urządzeń i wsadzić do komputera starożytną kartę graficzną S3 Virge i używać kamerki internetowej z Tesco za 20 zł???

fffatman

19-06-2007 12:20

i jeszcze jedno, na podstawie badan polowych: bawisz sie w instalowanie i testowanie softu - winda do pol roku, instalujesz raz na zawsze i nie zmieniasz ale duzo sciagasz mulem (wole bittorrent lub soulseek) do poltora roku jw na slabym sprzecie - uzywanie dluzej niz rok bez reistallu jest meczarnia

fffatman

19-06-2007 11:56

Kilka notatek, co zrobilem i uwag do nich (PART ONE): 1. Jeszcze do niedawna twierdzono, że Safari jest najbezpieczniejsza (...) a już po kilku tygodniach udostępnienia jej na Windows okazało się, że jest dziurawa nie mniej niż IE. @1. Slusznie SAFARI POD WIN a nie Safari, niebezbieczne tez ale glownie niedzialajace. To co w tej wersji dziala - dziala fantastycznie. Po co bylo wypuszczac w tej fazie? 2. Czy chcecie aby administracja panstwowa placila miliony pochodzace z waszych podatkow na licencje Microsoftu? W urzedach gry sa raczej zbedne (...)

fffatman

19-06-2007 11:51

Kilka notatek, co zrobilem i uwag do nich: 1. Jeszcze do niedawna twierdzono, że Safari jest najbezpieczniejsza (...) a już po kilku tygodniach udostępnienia jej na Windows okazało się, że jest dziurawa nie mniej niż IE. @1. Slusznie SAFARI POD WIN a nie Safari, niebezbieczne tez ale glownie niedzialajace. To co w tej wersji dziala - dziala fantastycznie. Po co bylo wypuszczac w tej fazie? 2. Czy chcecie aby administracja panstwowa placila miliony pochodzace z waszych podatkow na licencje Microsoftu? W urzedach gry sa raczej zbedne (...) 3. a ja nie mogę u siebie odpalić ubuntu... :/ w boot cały czas wywala mi; "can''t acces f <cośtam>" @3. Nie wypalac bootable Nero tylko ImgBurn. 4.Korzystam codziennie z netu - 2-3 godziny (poprzez IE 7 ... @4. To korzystasz z internetu czy tylko przez 2-3 h dziennie? 5. Proponuje wymienic PC na Playstation czy inny X-BOX , jescze latwiej bedzie pograc :) 6. w XP najbardziej mnie wkurza ... uzywanie przez system zapisu pakietowego, który to zupełnie zamula całą Windę,,, pod W 98`SE mogłem kopiować cokolwiek na CDRW/DVDRW i w tym czasie grać ... system traktował płytkę jak kolejną partycję... musieli to spieprzyć? @5. i 6. No comments. 7. Linux jest dobry do zabawy. A znam takich ludzi co siedzą godzinami nad linuxem próbując uruchomić program przeznaczony dla windowsa:D Ich to bawi;p @7. Znam ludzi, ktorzy godzinami pod wina usiluja uruchomic pprogs napisany pod winde. Nie windy za 150zl (nie raz tu o tym pisano wiec nie tlumacze dlaczego). Goly XP Pro, bez biura etc, z plyka kosztuje 1000 (chyba ze w Polsce jest tanszy niz we Francji). Linuks dla biedakow? Ciekawe, spiratuj winde, zeby wygladalo, ze cie stac.

user

19-06-2007 11:49

Nie rozumiem czegoś. Skoro większość zagłosowała, że linux jest lepszy to znaczy, iż ludzie sądzą, że taki właśnie jest. Nie mam pojęcia dlaczego fanatycy windowsowi robią z tego powodu taką chryje pisząc: 99% uzytkownikow kochaja windowsa bla bla ale 60% nie ma ochoty wydac na niego złamanego grosika. Cos w tym jest, nieprawdaz ?

matrick

19-06-2007 11:16

Nie rozumiem dlaczego bardzo wiele osób czepia się o to że pod Linuksa nie ma sterowników pod niektóre urządzenia. Przecież to producenci sprzętu wypuszczają sterowniki, czyż nie? Kolejna rzecz dlaczego czepiają się że programy pod Windowsa nie działają na Linuksie. A próbowaliście kiedyś odwrotnie? Tzn. zainstalować programy Linuksowe na Windowsie? Też sie nie da. Nazywacie nas maniakami, fanatykami, a jak was można nazwać? Przecież wy również bezkrytycznie patrzycie na wasze systemy operacyjne. Najlepszym wyjsicem jest to żeby każdy używał tego co mu sie podoba i żeby szanował wybór innych, a nie pisze pierdół że Linuksy są dla biedaków albo fanatyków bo tym sposobem to można wielu ludzi obrazić i obnażyć swoją niską kulture.

qrd

19-06-2007 11:00

Autor napisal ze glosujący za linuksem uzywali windowsa... i co z tego ? ? ja tez glosowałem, ale przez 11 godzin w ciągu dnia MUSZE siedziec na windowsie bo akurat taka praca... a linuksa uzywam na serwerku i w domu...

Rafał

19-06-2007 10:54

Są dwie kategorie użytkowników linuksa: - biedaki: nie stać ich na Windows - fanatycy: stać ich na Windows, ale muszą ciągle udowadniać światu, że używają czegoś lepszego.

mario

19-06-2007 10:52

@Raven: dobry system operacyjny nie potrzebuje programu do sprzątania, ani defragmentacji. Dobre zaawansowane systemy operacyjne mają systemy plików samo-organizujące się, których nie trzeba defragmentować. MS zaliczył kilka wtop w swoim OSie. 1. System plików nie jest samo-organizujący się 2. Rejestr Systemu w jednym dużym pliku 3. Normalnie da się pracować tylko na prawach Administrator 4. Wymaganie restartu do wszystkiego. W Linuksie mogę wymienić wszystko (oprócz jądra systemu) bez restartu komputera, dowolny sterownik, czy dowolny program. Aktualizacja też nie wymaga restartu (chyba że zaktualizowałeś jądro i chcesz pracować już na nowym jądrze). To jest naprawdę duży komfort, że ja mogę mieć włączony system, a on po prostu działa cały czas tak samo szybko, nie wymaga odśmiecania, czyszczenia rejestru, defragmentacji i re-instalacji co jakiś czas. Polecam zainteresować się solidnymi dystrybucjami dla zwykłych ludzi jak openSuSE czy Ubuntu - poczytać trochę o tym systemie i jego obsłudze. To nie jest Windows ten system obsługuje się inaczej, co wcale nie oznacza, że trudniej. Warto zaznajomić się z takim terminem jak repozytorium pakietów, to zmieni wasze podejście do instalacji oprogramowania i oszczędzi czas na aktualizacjach.

popdruid

19-06-2007 10:47

Przeważająca większość poweruserów tego systemu nie lubi... Jak do tej pory widziałem tylko jednego który używał Mandrivę... :-)) Ponad 80% systemów serwerowych nauczelniach to Slackware lub Debian... :-))

wladek

19-06-2007 10:41

Bardzo pocieszajaca wiadomosc. Juz biegne i kupuje Mandrive albo innego linuxa ... . A dopiero potem bede sie zastanawiac, jak uruchomic programy, ktorych do tej pory uzywam. Porada jest tego typu, ze wsadze Mandrive do odtwarzacza DVD w samochodzie i odpale silnik po (auto)matycznym zaladowaniu systemu do pamieci. Na pewno sterowniki do kierownicy i hamulców znajda sie same. A jak nie, to chyba sie rozpłaczę. Takie rankingi swiadcza o ilosci zwolennikow i przeciwnikow danych systemow a nie o ich "dobroci".

Raven

19-06-2007 10:28

A ja mam XP(oryginał) i jestem zadowolony. Od 2 lat mnie nie zawiódł....powaga....jedynie defragmentacja i porządny program do sprzątania....a ludzie od razu robią reinstal-po co??? aha do tego porządny antyvir i firewall. Chodzi jak malowana lala....

rat

19-06-2007 10:14

Wystarczy zapytać dowolnego, losowo wybranego użytkownika Windows ile razy przeinstalowywał swój system na swoim komputerze. Ja jak dostałem swój Mac OS X trzy lata temu, tak instaluje na nim ¶mieci, gry, mp3 a system jak działał na pocz±tku tak działa do dzi¶ i do głowy mi nie przyszło tego reinstalować.

mario

19-06-2007 10:14

@markowski: "zainstalujcie legalne oprogramowanie (Win XP Pro 150 zł !!!!) teraz proszę produkt zarejestrować i uaktywnić-i co zero problemów." Jeżeli to jest wg. Ciebie legalne to ja jestem święty!

gigopl

19-06-2007 10:09

max - swoje uwagi zostaw dla siebie. Sam siedzę na Viście , mam neo i nie oznacza to, że jestem tępakiem który na niczym się nie zna. Pozdrawiam.

max

19-06-2007 09:38

markowski - z tym Chieftekiem to zes akurat walnal jak lysy warkoczem o beton. W ogole pomysl kupowania obudowy Della do komputera skladanego jest poroniony. Co do reszty - nie ma o czym dyskutowac. Wiekszosc wypowiedzi wykazuje genialny brak znajomosci tematu - rozni kolesie, ktorzy "mieli 2 godziny mandrive i wywalili, a teraz maja super viste", to nie sa partnerzy w dyskusji, tylko neokidy z ktorymi nie warto rozmawiac.

markowski

19-06-2007 09:19

Witam ! A to się ludziska nagadali,jak czytałem te 'wypowiedzi' to zobaczyłem oczami wyobraźni grupę słowian szykującą się do polowania-jazgot i kłótnie które groty będą lepsze !!.Jakoś nikt nie pomyślał czy mają je na co nasadzić. Całe lata odsądza się od czci i wiary Bila G.a pytam się za co ?ano za to że się chłopu powiodło,jakie to polskie !! System się zawiesił-nie system tylko całe Wasze ustrojstwa czyli te nieszczęsne składaki montowane drżącymi rękoma bez analizy,i choćby próby przemyślenia konfiguracji. Kupcie choćby na allegro firmową obudowę z zasilaczem (firmowa to HP,Compaq,Dell a nie Cheftec)do tego płytę i zainstalujcie legalne oprogramowanie (Win XP Pro 150 zł !!!!) teraz proszę produkt zarejestrować i uaktywnić-i co zero problemów. Jak się instaluje pirackie śmieci,chłam mp3,to czego Wy chcecie. Każdy system posadzony na porządnym sprzęcie(może być z drugiej ręki),skonfigurowany i odpowiednio zarządzany nie ma prawa się 'wieszać'bo i się nie wiesza-poczytajcie sobie logi po awariach to zobaczycie co było przyczyną. Na koniec, jak masz szacunek do ludzi to i oni do Ciebie- szanujmy więc wysiłek innych i płaćmy uczciwie za owoc ich pracy...bo mam wrażenie że przed komputerami w moim kraju siedzą sami wolontariusze. Pozdrawiam

dirsam

19-06-2007 09:05

Mam wrażenie, że większość użytkowników niewie do czego służy system operacyjny jest tylko po to aby działały różne aplikacje bo nikt niekorzysta z windowsa lub linuxa żeby jeździć kursorem po ekranie. Pozdrawiam wszystkich userów.

mateusz

19-06-2007 09:02

Linux to jedna wielka lipa mialem ta mandrive przez 2 godz. i lipa jakich malo nic nie dziala. Teraz wszystko jest robione pod windowsa xp oraz viste.

Regis

19-06-2007 08:37

Ciekawe do której kategorii należy młotek od komentarza? Bo pewnie napisał go na... Windowsie. Ludzie, skoro Windows jest tak zły to czemu go używacie? To takie Polskie używać czegoś "po cichu" i naśmiewać się z innych użytkowników. Fajnie, że autorzy artykułu zadali sobie trud porównania logów głosujących i dodali ostatnie zestawienie. Wstyd, oj wstyd panowie. Właśnie to ostatnie dowodzi, ze większość głosów można spuścić z ..., a Windows i tak będzie najpopularniejszym systemem jak bardzo by go nie opluwano.

m

19-06-2007 08:22

co glupoty.. niech ktos sprobuje skonfigurowac w tej 'najlepszej' mandrivie lub ubuntu polaczenie z neostrada,powodzenia,poza tym wszystko jest niestabilne i praca na tym to droga przez meke,mialem kilka podejsc do linuksa i powiem szczerze..szkoda czasu.Przestancie juz pluc na windows.Jest najlepszy.Ale jak sie cos ma dane na co dzien to sie tego nie zauwaza..

west28

19-06-2007 07:51

Normalnie nie mogę jak to czytam. Poza kilkoma komentarzami wojna fanatyków :) A ja dorzucę, że korzystam z windows od 4 lat i ani razu nie musiałem format c:\. Dlaczego ? Bo jest legalny i większość luk zaostała załatana. Korzystam podobnie jak rzesza oddających głosy z windowsa :P w domu bo nie mam czasu na szukanie supportu w sieci, a sprzęt ma działać bez zagadek jak wpiąć pendrive lub sterownik modemu. Korzystam z linuxa w konfiguracji serwerowej. Dlaczego ? Bo mam czas na jego konfigurację i w tym zadaniu najlepiej się sprawdza. A wszystkim specjalistom od "linuxa na windowsie" polecam kubeł zimnej wody najlepiej w pobliżu komputera niech się też zamoczy i ochłonie

mario

19-06-2007 07:33

@nick: "Panowie linux-owcy, dla mnie komp to taki telewizor lub lodowka(w cudzyslowie oczywiscie), tylko pod inna postacia, wiec jezeli chcecie zachwalac swoj jedyny wlasciwy system to moze najpierw sprawcie, zeby dzialal jak przyslowiowa lodowka" A w czym problem? Bo mnie Linux działa jak lodówka czy telewizor. Włączam i jest!

gogo

19-06-2007 06:41

Trochę dziwi niska pozycja Ubuntu. Mandriva owszem jest fajna ale wiesza się i jakoś nie przypadły mi pakiety RPM do gustu. Ubuntu/Debian FAN :)

Luke

19-06-2007 00:53

@HH - przez 4 lata nie miałeś żadnej włamki w win?? buhahahahahaha, ciekawe skad te sieci zombi po 150 tys komputerów sie tworza - bo sie wydaje takim ignorantom że mają wszystko superbezpieczne. Gratuluje dobrego humoru. Sprawdz sobie kompa po prostu dobrym oprogramowaniem, najlepiej oryginalnym i zaktualizowanym. A zwolennikom windy chciałbym życzyć aby wreszcie sobie ten system kupili.

nick

19-06-2007 00:52

Panowie linux-owcy, dla mnie komp to taki telewizor lub lodowka(w cudzyslowie oczywiscie), tylko pod inna postacia, wiec jezeli chcecie zachwalac swoj jedyny wlasciwy system to moze najpierw sprawcie, zeby dzialal jak przyslowiowa lodowka, a pozniej klnijcie na windowsy. I jeszcze jedna drobna uwaga, jesli bede mial ochote na duza doze bezpieczenstwa to najpierw wykasuje sobie wszystkie kanaly z kablowki i zostawie tylko tv trwam, a pozniej postawie na kompie linux-a. Pozdrawiam Leszek ps. jako leniwy uzyrkownik kompa zaznaczam ze podobnie jak po obejzeniu glupiej reklamy w tv nie dzwonie do jej producenta, tak nie mam zamiaru odpowiadac na dziwne pytania od fanatykow ...

Vi¶taVIO

19-06-2007 00:34

! system I -> wirtual machine -> system II :) wiecie co ? Wirtualna maszyna i nie ma granic ! część czytelników zachowuje się jak banda klapek na oczach ^^ - widzą XP, Vistę, Linuska ... I CH**** wie co ! każdy kto ma inny system ... to lammulus <LOL> jak będę chciał to z Linuksa zrobię centrum medialne (i to z palcem W DU*** :P (to nietrudne), nawet nie wiem czy z configurowaniem się namęczę) a z windowsa centrum zabezpieczenia sieci albo wydajny serwer, poszukam w internecie, poczytam książki (drukowane na papierze), a nawet zacznę pisać w WC (kiblu) drivery i wszystko da się zrobić :) ! Ale nie będę PIE*********, że czegoś się NIE DA ZROBIĆ albo że system jest do BANI ! ani też na siłę narzucał swojego zdania ! Tak samo jak to, że inny system jest bee :) Rozwalają mnie uklepane przez wieki zdania - które maja się tak samo do prawdy jak to, że POLACY kiedyś bedą akceptować inne rozwiązania ! Macie Internet ! FUCK szybkie łącza ! - to co z tym robicie ? masturbację (oł Yeaaa)? Umiecie wyszukać informację ? przejść się do biblioteki ? zaakceptować zdanie innych ? Przecież wiem co byłby gdyby wygranym była VIsta or XP - kontratak bybły z drugiej STRONY! że WIN to ... Shit itd itd (wystarczy poczytać wczęsniejsze wypowiedzi o systemach :PP) i Przestańscie pier**** o liczbie użytkowników - każdy bierze taki system na jaki ma ochotę - ja mam ochote na Workbencha 1.3.3 :P i będe mieć szufladki zamiast ikonek <LOL> nie używam słowa Lamer - bo to zbyt miłe określenie dla wielu piszących tutaj ! no jak dzieci w piaskownicy kłócace się czyja łopatka jest ładniejsza :] Wyluzujcie są ważniejsze rzeczy jak takie PIE******

mario

19-06-2007 00:10

@HH: "Dopiero od niedawna da się w Linuksie zrobić mostek sieciowy jednym kliknięciem myszki, a w Windows jest to już tyle czasu." Dopiero od niedawna da się w ogóle zrobić w Windowsie mostek sieciowy ... a w Linuksie już od tak dawna! W Windowsie nie da się nawet normalnie zrobić w domu gatewaya bo win inteligentnie musi (nie wiadomo po co) ustawiać IP 192.168.0.1 - czasem uniemożliwia to udostępnienie internetu! "Znam mnóstwo systemów, dużych systemów, podłączonych do sieci i działających na MS Windows Server i jakoś nikt się ich tam nie boi podłączać." Oczywiście - sam Microsoft zasłania się Linuksami a część ich serwerów działa na Linuksach. Akamai Technologies jest firmą, przez której sprzęt działający na Linuksach, tunelowany jest ruch do MS. To właśnie dzięki temu MS przeżył ataki blastera. Aktualnie Akamai ma część serwerów MS na Linuksach! [[http://searchdns.netcraft.com/?host=microsoft&position=limited&lookup=Wait..]] Znam wiele firm, które mają serwery na Windowsach, ale są one podłączane do internetu tylko i wyłącznie poprzez dobry system UNIXowy, albo w ogóle nie są podłączane do sieci WAN. "Miałem też przez ostatni prawie rok Fedorę, z którą po update''ach bywało różnie - raz nawet nie wstał po restarcie, bo zapomniało się chłopakom zmienić wpis dla sterowników grafiki jak podmienili na nowe jądro i "kaplica"." Miałeś zamknięte sterowniki do karty graficznej i po aktualizacji jądra X''y nie wstały - to wszystko. Wystarczyło przeinstalować drivery do grafiki i wszystko wróciło by do normy. Z drugiej strony w Windowsach denerwujące jest, że do wszystkiego potrzebny jest restart: Aktualizacja == restart Instalacja jakiegoś programu == restart Instalacja drivera == restart W Linuksach restart jest tylko przy wymianie jądra - resztę można zrobić bez restartu! Co do bezpieczeństwa w Windowsach jest jeden problem: normalnie da się pracować tylko na uprawnieniach Administrator - a to dla bezpieczeństwa nie jest dobre!

Mqpsycho

18-06-2007 23:55

Wszyscy zenujacy pseudolinuxowcy jak i prawdziwi linuxowcy ze skrzywieniem kregoslupa...DO PIACHU! nie pozdrawiam geekowcow ema!

HH

18-06-2007 23:12

@Quest_25: "Windows ? - swietny system do gier Linux ? - niezastapiony do sieci... prawde mowiac w zyciu bym windowsa do sieci nie podpial... " Jesteś śmieszny... albo żałosny. Znam mnóstwo systemów, dużych systemów, podłączonych do sieci i działających na MS Windows Server i jakoś nikt się ich tam nie boi podłączać. Sam mam kompa na Windows XP, który już lada dzień zamieni się na Windows Vista, działający 24/7 od 4 lat (sic!). Żadnych reinstalacji, żadnych włamań, żadnych wirusów, żadnych problemów. Miałem też przez ostatni prawie rok Fedorę, z którą po update'ach bywało różnie - raz nawet nie wstała po restarcie, bo zapomniało się chłopakom zmienić wpis dla sterowników grafiki jak podmienili na nowe jądro i "kaplica". Tak więc uwierz mi, że nie masz się czego obawiać podłączając do internetu komputer z systemem Windows XP, Vista czy Server.

HH

18-06-2007 22:57

Łatwość obsługi - na 1. miejscu Mandriva - HA HA HA!!! Widać musiało się tu zlecieć stado biedaków Linuksiarzy i klikali w ranking ile się dało - choćby się Linuks "zesrał" to dłuuuuugo nie dogoni Windows w temacie łatwości obsługi. Dopiero od niedawna da się w Linuksie zrobić mostek sieciowy jednym kliknięciem myszki, a w Windows jest to już tyle czasu. Ale widać chłopaki uczą się od MS i to dobrze, jednak nie wcześniej niż za 10 lat będą w stanie się równać z systemami MS. A temat bezpieczeństwa!? Jeszcze do niedawna twierdzono, że Safari jest najbezpieczniejszą z przeglądarek internetowych a już po kilku tygodniach udostępnienia jej na Windows okazało się, że jest dziurawa nie mniej niż IE. Ilość wykrywanych dziur jest wprost proporcjonalna do popularności danego softu, czy samego systemu. Kto pracuje w tej branży wie, że najsłabszym ogniwem jest niedouczony admin, bo reszta jest w stanie świetnie zabezpieczyć każdy system czy to z MS czy Unix'a.

antyidiota

18-06-2007 22:38

buhahahahahha, najleprzy obecnie jest XP, za 2 lata Vista.

V@

18-06-2007 22:20

Co do samych systemów to wolę Linuxa, ale nie z gatunku Mandrivy i Ubuntu. Co jak co znam obydwa i nie za bardzo lubię sie z ich polityką. Siła linuxa to niskopoziomowośc i praca w konsoli. Obecnie jadę w 100% na linie i ani razu nie mialem większych problemów lub potrzeby ratowana się windowsem. Co do windowsa to jako system jest dobry jeśl wie się jak o niego zadbać, jak podejśc do rejestru i jak postępować. Siłą windowsa jest specjalistyczny soft np: 3ds Max, lub twory Adobe. Co do gier to darować sobie wnioski takie jak kolega zapalony gracz. Mniej chłopczyku 13 lat i się napalaj grami, może kiedys dorosniesz i rozumu zyskasz. W dzisiejszych czasach i przy ostatnich rewolucjach sprzętowych ciągłe inwestowanie w kompa po to by sobie grać w większości pirackie gry, kiedy każdy następny tytół jest coraz bardziej płytki mija się z celem. Jestem zdania że konsole sa przyszłością dla gier. A to jaki system wybierasz to twoja decyzja. Obydwa i windows i linux mają plusy i minusy, a życie to sztuka wyboru. Zresztą najważniejszą częścią każdego kompa jest osoba siedząca przed nim, kiedy siedzi tam zdolna istota to zawsze da rady, jak siedzi tępy dres to nawet idealny system nie da rady :]

Dark

18-06-2007 22:03

Nieznam sie dosc dobrze ale wystarczajaco aby ocenic Ubuntu

Sławek

18-06-2007 21:57

Czyli wszystko w normie. Mężczyźni wolą blondynki ale żenią się z brunetkami.

Plichu

18-06-2007 21:12

Dark jedyne czego możesz odradzać to jest taki totalny brak wiedzy jaki pokazujesz

Dark

18-06-2007 20:46

Testowalem Mandrive i Ubuntu i czekam na open suse 10.3 i musze przyznac ze ubuntu sie chowa w stosunku do mandrivy Gnome dziadostwo zbyt uproszczone i wolno rozwjane a dotego ta dystrybucja przeszla na samo open source co wedlug mnie niewyszlo jej na dobre pomijam juz fakt ze stery ati do mojej karty niechca za bardzo dzialac powyzej 800x640 bez recznych modyfikacji z mojej strony tak wiec odradzam szerokim lukiem :-)

Krzysztof

18-06-2007 20:16

Przyszły dzieci do piaskownicy i pobiły się łopatkami o to kto zrobił ładniejszą "babkę". Taka konkluzja z przeczytania komentarzy.

Autor

18-06-2007 19:59

@Rafał - nie próbuj tutaj sztucznie podgrzewać atmosfery, bo to słabo świadczy o tobie. Cała redakcja PCWK (w tym również moja skromna osoba) wszystko co robimy i tworzymy, robimy z myślą o naszych czytelnikach. Na Jordanowskiej znajdzie się parę osób, które znają różne systemy i możemy dyskutować na ten temat we własnym gronie, jednak po to robimy fun w rodzaju Ligi Systemów Operacyjnych, żeby wszyscy czytelnicy mogli się wypowiedzieć na ten temat. Ostatni akapit, moim zdaniem, wiele mówi o wynikach. Czy to się komuś podoba czy nie (żeby była jasność - nie opowiadam się teraz za żadnym systemem) obecnie 90% komputerów w Polsce pracuje pod Windows. Zarzuty w stylu "To już wiem co sądzicie o swoich czytelnikach!" są bezpodstawne.

gigopl

18-06-2007 19:57

Linux wygrał? No cóż, dziwny jest ten świat... No, ale wiadomo - każdy bierze to co mu pasuje. Nie podobają mi się te kłótnie o to co jest lepsze... Jak za dawnych lat w piaskownicy... Ja na początku używałem XP, później kupiłem sobie świeżutką wersję Visty i jestem zadowolony. Teraz nie mam problemów ze sterownikami(modem od neo...). Kiedyś próbowałem też z Ubuntu, ale przywykłem do Windowsa i skończyła się przygoda. Może uda mi się w końcu przełamać. Pozdrawiam.

bacl

18-06-2007 19:43

a ja nie mogę u siebie odpalić ubuntu... :/ w boot cały czas wywala mi; "can't acces f <cośtam>" szkoda, bo chciałem sie przesiąść na ten system

janc1957

18-06-2007 19:20

Panie TOX - a czy kiedykolwiek miał Pan do czynienia z Linuksem. Jeżeli używa Pan komputera z WinXP do gier to panu współczuję. A od ilu lat używa Pan komputera. Nie sztuka krytykować. Wykazać wyższość WinXP nad Linuksem. Ciekawe czy Pan to potrafi. Niech pan poużywa komputera z 20 lat, różnych systemów a potem się wypowie. A na Liniksie też pan pogra i w Rainbow Six`a, Falouta i inne gry wydane na PC. Z tym nie ma problemów. Życzę powodzenia w pracy z komputerem.

tox

18-06-2007 18:23

Najlepszy? (głośny, ironiczny śmiech) Czy na tej mandivie pogram w Rainbow Six Vegas? Company Of Heroes? GTR2? a w przyszłości w Fallout 3? Wiedźmina? Nie. Więc dowidzenia. System przeznaczony dla moli komputerowych, co siedzą całe dnie z nosem w konsoli i klepią komendy, podjarani, jak im sie jądro kompiluje, czy coś...

s

18-06-2007 18:21

Mandriva łatwiejsza w obsłudze niż XP, śmiechu warte - widać oceniali to fanatycy linuxa...

dmc mc

18-06-2007 18:19

w XP najbardziej mnie wkurza debilne wręcz uzywanie przez system zapisu pakietowego, który to zupełnie zamula całą Windę,,, pod W 98`SE mogłem kopiować cokolwiek na CDRW/DVDRW i w tym czasie np: grać (bez znaczacych przymuleń), po prostu system traktował płytkę jak kolejną partycję... musieli to spieprzyć?

Rafał

18-06-2007 17:28

"Na szczęście nie musisz od razu porzucać swoich "okien", bo są to jedynie opinie naszych użytkowników, którzy głosując na Linuksa, korzystają... z Windows XP! " To już wiem co sądzicie o swoich czytelnikach!

kubik

18-06-2007 17:13

Większość osób używała windows xp, bo pewnie głosowali będąc w pracy ;-), a tam jest taki system jaki pracodawca kupił preinstalowany z kompem ;-) Poza tym, nie może dziwić fakt, że jak ktoś jeździ maluchem to głosuje na Lexusa. Może nie mieć na Lexusa pieniędzy, miec za mały garaż czy bać się, że mu ukradną. Tak samo z linuksem, może producent nie zadbał o sterowniki do jakiegoś urządzenia i dlatego zmuszony jest używać windows, powodów może być wiele.

yo

18-06-2007 17:11

@OrkanSpec - zauważ, że sam sobie przeczysz - skoro ludzie korzystają w pracy z XP, to znaczy, że linux nie powinien dostać dodatkowych punktów za przydatność w pracy. Wszyscy się zgodzili, że aby zagrać w fajne gry (sokoban też jest fajny, ale..) trzeba instalować Windows. zgadzam się że Linux jeszcze nei dorósł aby być systemem dla każdego do domu i pracy. Mac owszem, ale ten z kolei jest b. drogi.

Tulkas

18-06-2007 17:07

Dodam i ja swoje "cztery grosze", bo korzystam z XP i miałem OpenSuse, więc co nieco "liznąłem" linuxa Co do WinXP - to naprawdę niezły system. Mam zainstalowaną oryginalną wersję na kompie, chodzi dwa lata, i ani razu nie musiałem robic reinstalki. Cud? Nie, po prostu odpowiedzialność. Nie instalowałem 40 dem, plus plików co popadnie z eMula, plus full innych śmieci. Zainstalowałem ZoneAlarm freeware, plus AVG Antywira, plus (jak już było dostępne Windows Defender), i.... cisza. Nic się nie dzieje - tzn. żadnych śmieci, wirusów, itp. Po prostu bajka. Dodatkowo raz na jakiś czas "przeczyszczę" rejestr CCleanerem, i mam spokój... Korzystam codziennie z netu - 2-3 godziny (poprzez IE 7 - zgroza? też nie, naprawdę bardzo przyzwoicie :-)) Co do OpenSuse - naprawdę niezły system, ale... Mam Radeona 9600 Pro- mówi Wam to coś? Jeżeli nie, to powiem tylko tyle, że Radeon (z tego co wiem, to jakikowliek) to najgorsza opcja dla początkującego "linuxowca". Próbowałem 2 tygodnie zainstalować sterowniki, aby się cieszyć 3D i myśleć o ewentualnie jakichś grach. Tragedia! Co kolejna strona ze 100% skutecznymi poradami, tym gorzej... No i w końcu odinstalowałem Suska. Wrócę do niego, jak dopracują sterowniki do Radeona :-) Podsumowując - jak dla mnie Linux jest okej. Tak samo jak WindowsXP. Ale oba potrzbują dopracowania - w różnych zakresach. I jeszcze jedna sprawa - bardzo ważna. Bardzo wiele zależy od ludzi, którzy korzystają z tych systemów, i ich podejścia. Możesz mieć (100%, choćby teoretycznie) najbardziej bezpieczny system na świecie, ale tzw. "czynnik ludzki" (czyli np. odwiedzanie stron XXX ze wszelkiej maści ustrojstwem) i tak jest najbardziej zawodny, na co nie pomoże żaden software. Niech każdy spróbuje co bardziej woli - ale pamiętejmy o tym, aby nie obrażać użytkowników innych systemów. To Ich wybór, i uszanujmy to!

d4rqu

18-06-2007 16:58

Sorry za kolejny post, ale jeszcze coś dopisze. Nie twierdzę, że linux jest gorszy od windowsa. Jak już wspomniałem każdy woli coś innego i o gustach się nie dyskutuje. Po prostu dla mnie i 99% użytkowników windows jest praktyczniejszy. Testowałem mandrive i ubuntu i starują 1,5 wolniej od windowsa, który na moim sprzęcie (P2,66,512mb) staruje jakieś 25sekund (mandriva ponad 40s). Programy których używam do muzyki, wideo, grafiki, biura są wg mnie bezkonkurencyjne. A te wszystkie zamienniki nie dorównują im. W windowsie wszystko mi działa, w linuxie mam mniejszy komfort pracy, a o najnowszych grach i pracy biurowej, graficznej to mogę pomarzyć.

UnKnown

18-06-2007 16:58

jeszcze taka jedna sprawa, bo widze, że ludzie nie wiedzą jak Winde do sieci podpiąć, albo twierdzą że to jakieś niebezpieczne jest czy cuś. Ja mam winde podpiętą do sieci i robi się to tak samo podejrzewam jak w linuksie, trzeba włożyć kabelek w odpowiednią dziurkę, a co do bezpieczeństwa to nad komentarzem jest moje IP ja teraz ide obiad robić i nie będzie mnie jakieś pół godzinki, włamójcie się do woli ja wam nie bronie, oczywiście jak umiecie ale nie powinno być problemu bo przecież winda to taki niebezpieczny system a potem idźcie na spacer

UnKnown

18-06-2007 16:54

Dobre to co się komu podoba i co kto umie obsługiwać :) ale i tak wam powiem Vibovit jest lepszy :) A tak wogóle to skończcie już tą bezsensowną wojnę miedzysystemową, bo to do niczego nie prowadzi. Tylko zaśmiecacie strone. Człowiek chciałby tu poczytak jakieś sensowne informacje ale jest jak zwykle. Zbierze się banda pseudoekspertów od systemów operacyjnych i zacznie obrzucać się mięsem i pokazywać jak to jedni drugich nie nawidzą. Zamiast tego lepiej zastanwócie się nad zrobieniem czegoś konstruktywnego. Moja propozycja jest taka. Umówcie się z jakąś dziewczyną na spotkanie (błagam tylko nie na czacie) i pójdźcie sobie na spacer, pogoda ładna, mózd wam się dotleni i może jak wrócice to przejdą wam te szczeniackie kłutnie.

Quest_25

18-06-2007 16:51

Windows ? - swietny system do gier Linux ? - niezastapiony do sieci... prawde mowiac w zyciu bym windowsa do sieci nie podpial... Podsumowujac.. grasz w gry instaluj winde, jesli korzystasz tylko z neta czytasz wiadomosci, sluchasz muzyki sprawdzasz poczte to tylko Linux. Oczywiscie z tego wzgledu ze narazie malo jest profesjonalnego oprogramowania do grafiki czy muzyki na linuksa to tez sila rzeczy profesjonalisci niech dla tych aplikacji tez instaluja windows... ale to tylko ze wzgledu na brak aplikacji. Jesli poruwnywac dwa systemy to Linux jest zdecydowanie lepszy moze trudniejszy ale jako system bije na glowe windowsy juz od dawna... windows idzie na prostote obslugi a prostrze nie znaczy lepsze... no i dodatkowy atut windy to to ze wielkie firmy piszace oprogramowanie wspieraja bardziej windows

d4rqu

18-06-2007 16:49

Dobra bawcie się dalej linuxem dzieci. Dla 99% userów windows jest najlepszy.

Seb

18-06-2007 16:46

@d4rqu "Linux jest dla biedoty lub dla tych co boją się zainstalować pirata. Ew. dla ludzi którzy lubią siedzieć godzinami i majstrować przy linuxie, żeby dorównywał w jakimś procencie windowsowi." - Linux dla biedoty ? To mogł napisać tylko kompletny ignorant - nie zdajesz sibie zatem dziecko pojęcia ile kosztują unix'owe i linuksowe systemy serwerowe. - Dla tych co boja sie zainstalować pirata? Haha zobacz sobie statystyki - większość systemów Windows to piraty (około 60%). Ciekawe dlaczego ludzie nie kupuja Windowsa, przeciez on taki super jest:) - Dla ludzi którzy lubią siedzieć godzinami, żeby dorównywał w jakimś procencie windowsowi? Znasz w ogóle możliwości Linuksa? Widziałeś go kiedyś? Założe się, że nawet programu z rpm'a nie umiałbyś pod Linuxem zainstalować. Spróbuj przy pomocy systemu Winows filtrować np. ruch w sieci lokalnej składającej się z 50 komputerów... Zycze powodzenia. Nie wypowiadaj sie już człowieku o Linuksach... Jak się o czym nie ma pojęcia to należy: a) dowiedziec sie czegos na ten temat albo b) siedzieć cicho. Bo każdy twój komentarz jedynie swiadczy o tobie...

indy

18-06-2007 16:33

hej d4rqu, dzięki, że są tacy użytkownicy jak ty, bo inaczej MS poszedłby już dawno z torbami za ten swój MegaSystem hahaha. I jeszcze jedno, że ty jesteś lamerem i sobie z Linuxem nie radzisz, to nie powód, że inni są tacy jak ty

OrkanSpec

18-06-2007 16:24

Zapomniałem jeszcze dodać, że u mnie do niedawna ulubiony Windows 2000 dostał punkty ujemne za koniec wsparcia, z XP powoli żegna się ze wsparciem MS.

OrkanSpec

18-06-2007 16:22

Skoro komentujemy wyniki ankiety: -) dużo ludzi ma w pracy Windows XP, a w domu Linuksy - to może być przyczyną sytuacji, która zadziwia redakcję, -) Linuksy zyskały w punkcie dotyczącym ceny systemu - Ubuntu, Suse i Mandriva Free są za darmo, a za Windows trzeba sporo płacić (ja sam musiałbym wydać z 6.000-8.000 zł za trzy licencje BOX), -) Vista dostała najmniej punktów - i dobrze! Pomimo miliardów $$ przeznaczonych na wbicie do głowy ciemnemu ludowi, że Vista is the best, ludzie jednak myślą

d4rqu

18-06-2007 16:19

Tomek: ale po co mam kombinować z emulatorem jak w windowsie instaluje każdą grę i działa. Linux jest dla biedoty lub dla tych co boją się zainstalować pirata. Ew. dla ludzi którzy lubią siedzieć godzinami i majstrować przy linuxie, żeby dorównywał w jakimś procencie windowsowi. Jak już wspomniałem wcześniej, znałem osobę która przez kilka godzin probowała uruchomić grę na linuxie. Śmiech na sali... Po za tym nie zamierzam się z tobą kłócić co jest lepsze, bo każdy ma swój gust, a o gustach się nie dyskutuje:D Ja tak jak 99% userów uważam, że najlepsze są windowsy (a konkretnie win xp, chociaż niedługo będzie można się przerzucać powoli na viste). I nie mów mi, że większość userów wybiera windowsa, bo są newbie i się nie znają. Jakoś dużo ludzi doceniło firefoxa (mimo, że nie jest standardową przeglądarką win), natomiast linuxa doceniło poniżej 1% userów. To świadczy o ułomności linuxa.

d4rqu

18-06-2007 16:12

A w czym ten wasz linux jest lepszy od windowsa? W łatwości obsługi raczej nie, w stabilności można dyskutować, w bezpieczeństwie tak, ale tylko dlatego, że z linuxa korzysta poniżej 1% userów, więc teoretycznie powstaje 100x mniej zagrożeń niż na win. Windows jest milion razy lepszy w rozrywce (odtwarzanie wideo, muzyki, gier), pracy (office, autocad, photoshop). Jak potrzebuje jakiegoś programu to wpisuje w google i w 5 min go mam. W linuxie muszę spędzić 10x więcej czasu, żeby zdobyć zamiennik, a w większości przypadków takiego zamiennika nie ma lub jest nędznej jakości.

Tomek

18-06-2007 16:02

@mario Dla graczy jest wyjście. Wiele gier działa pod Linuksem natywnie. Wiele pod kontrolą Cedegi (coś w rodzaju emulatora). Zobacz tu: http://gry.mandriva.pl http://cedega.pl/testowane.html Zaskakujący (pozytywnie) jest fakt, że wiele gier lepiej chodzi na Linuksie. Zobacz tu http://strefamandrivy.pl/forum/viewtopic.php?t=10396 A wiec nie jest juz tak zle jak kiedys. Sytuacja szybko sie poprawia i mozna juz pograc w dobre gry na Linuksie.

mario

18-06-2007 15:18

@murof: a powinno Cię obchodzić, bo tutaj chodzi o Twoje pieniądze. To jest ważne abyś miał wybór. Jeśli masz wybór to jest konkurencja, a jak jest konkurencja to na tym korzysta użytkownik końcowy. Dlatego należy przy zakupie oprogramowania upewnić się jak wygląda jego kompatybilność z różnymi OSami. @anonim (86.67.42.145): "Ale dla graczy nie ma wyjscia." Jest wyjście - niech producenci wydają gry na wiele platform. Przy aktualnych engineach nie ma problemu z tym. @bogus122: witaj w klubie - też mam tylko Linuksa i w domu poinstalowałem wszystkim Linuksy. Wszyscy są zadowoleni, a ja mam spokój od reinstalacji i problemów.

murof

18-06-2007 15:05

@mario Nie ważne czyja to wina, że nie ma specjalistycznego oprogramowania po linuxa. Szczerze mówiąc to nie interesuje mnie czy to wina Microsoftu, firm wydających soft, linuxa czy Świętego Piotra. Interesuje mnie tylko to, że tego softu nie ma i tyle. Tak jak ktoś powiedział - linuch będzie dobry za kilka lat, pod warunkiem, że będą wychodzić w pełni funkcjonalne dystrybucje, za którymi będą stały solidne organizacje.

Supermarker

18-06-2007 15:00

Podano zły link do obrazu SuseLinux. Zamiast do Suse jest powtórzony do Mandrivy. Proszę o zmianę. Supermarker.

mario

18-06-2007 14:48

@d4rqu: "Linux jest dobry do zabawy" Nie zgadzam się z Tobą. Linux jest świetnym systemem do pracy - jego środowiska graficzne oferują spore udogodnienia, których na próżno szukać w Windows (pojawiają się z kilku-letnim opóźnieniem). Ja używam Linuksa do pisania oprogramowania komercyjnego i znam też trochę firm działających na Linuksach i sprzedających swoje oprogramowanie razem z Linuksem (np. cały system autorski + Linux z LTSP). Linux sprawdził się w biznesie i tam jest najczęściej stosowany - zwłaszcza na serwerach. Teraz zdobywa biurka (co przy monopolu nie jest proste).

mario

18-06-2007 14:43

@d4: "Linux uruchamia się dłużej" Hmmm... z moich doświadczeń wynika że Linux uruchamia się szybciej (to wszystko zależy od konfiguracji i dostosowania systemu do swoich potrzeb). "nie działają najważniejsze dla mnie programy (biurowe, inżynierskie, graficzne) - tylko jakieś nędzne zamienniki." Kolego "nie działają" bo nie są pod niego pisane! Miej pretensje do producentów tego oprogramowania a nie do Linuksa. Linux to system całkowicie inny niż Windows, bazowany na architekturze UNIX i posiadający inne sposób zarządzania procesami. Uruchamianie binarek Windows nie wchodzi w grę. Oczywiście jest wine i naprawdę dużo aplikacji Windows można na nim uruchomić , aczkolwiek jest to projekt wciąż rozwojowy i używanie go z jakimś programem wymaga wcześniejszych testów. Ogólnie Linux służy do uruchamiania aplikacji dla Linuksa i jak chcesz mieć pod niego aplikacje to powiedz to producentowi danego programu, a nie narzekaj na Linuksa! "Linux nie dość, że chodzi wolniej od xp" Z mojego doświadczenia działa szybciej (używam openSuSE10.2 + KDE). Testowałem na różnych maszynach (np. na laptopie PIII 900, 256 MB Ram) i responsywność i szybkość startu openSuSE 10.2 + KDE jest szybsza od w2k i wxp. Zwłaszcza jak Windowsy mają rok, albo pół roku, to zaczynają działać coraz wolniej ... a Linux cały czas tak samo szybko (bez defragmentacji czy innych śmiesznych zabiegów - zapominasz też co to reinstalacja). "jeszcze zawiesił mi się 1-2 razy podczas testowania go przez tydzień" Szczerze to wątpię w to. Miałem tylko raz przypadek jak Linux się mi zawiesił (błędne sterowniki do karty TV), zazwyczaj system się nie wiesza, a padnięcie jakiejś usługi zawsze można naprawić bez restartu - oczywiście taka ewentualność istnieje w przypadku użytkowania oprogramowania alfa lub beta, bardzo rzadko na wydaniach stable. Każdy taki przypadek najlepiej zgłaszać Twórcy, aby błąd został naprawiony. "O pograniu na linuxie bez emu można pomarzyć" Natywne, komercyjne: UT, UT2k3, UT2k4, Q1, Q2, Q3, Q4, Rune, Postal2, SoF, ... poprzeglądaj sobie sam: [[http://www.linuxgamepublishing.com/products.php?]] Z komercyjnych wiele gier z Windows można uruchomić poprzez wine (to nie jest emulacja), mnie się udało: HomeWorld2 (pierwsza część jest natywna), Unreal, Total Anihilation, GTA (3, VC i SA), Mafia, HalfLife, HalfLife2, Hitman2 ... więcej nie pamiętam. Oczywiście nie jest to taka ilość jak pod Windows, ale jest tego naprawdę sporo, wystarczy popatrzeć na bazę danych aplikacji na stronie wine - jest tego naprawdę dużo! Z tego co wiem to np. działa Stalker czy inne nowości. Oczywiście nie raz działanie takie gry pozostawia trochę do życzenia ... dlatego trzeba męczyć producentów aby wypuszczali swoje produkcje również na Linuksa czy inne OSy (np. OSX). Producenci powinni dawać swoim klientom wolność wyboru, a nie zmuszać ich do kupowania licencji na jedyny słuszny!

hoho

18-06-2007 14:42

@d4rqu masz racje, sa ale nie wszyscy tacy sa.

d4rqu

18-06-2007 14:21

Linux jest dobry do zabawy. A znam takich ludzi co siedzą godzinami nad linuxem próbując uruchomić program przeznaczony dla windowsa:D Ich to bawi;p

Oles

18-06-2007 14:07

Wszystko byłoby ok... Gdyby tę listę ustawić w odwrotnej kolejności ;). Prawdę mówiąc linux JESZCZE nie nadaje się ani do rozrywki, ani do pracy, ani nawet nie jest łatwiejszy w obsłudze ;). Dziwne te wasze opinie... Może i będzie dobry... za kilka lat. Póki co MS rządzi w tej branży, przykro mi zwolennicy linuxa ;)

d4

18-06-2007 13:59

I tak 90% użytkowników woli xp. Linux i jego openoffice do pięt nie dorównuje win xp, vista i microsoft office 2007. Linux uruchamia się dłużej, nie działają najważniejsze dla mnie programy (biurowe, inżynierskie, graficzne) - tylko jakieś nędzne zamienniki. Po co mam używać linuxa skoro na xp wszystko chodzi płynnie, stabilnie i podczas 3 letniego używania xp zawiesił się może z 1-2 razy? Linux nie dość, że chodzi wolniej od xp (testowałem mandriva i ubuntu) to jeszcze zawiesił mi się 1-2 razy podczas testowania go przez tydzień. O pograniu na linuxie bez emu można pomarzyć. Ten kto ocenił, że mandriva ma łatwiejszą obsługę i przydatność w pracy od xp chyba jest chory psychicznie.

senzes

18-06-2007 13:51

no patrzcie jak to wszyscy nagle w parcy byli i biedaki na windowsie musieli siedzieć. swoją drogą to na miejscu waszych pracodawców mocno bym się zastanawiał czy takiego pracownika trzymać w firmie który zamiast pracować to łazi po stronach i ankiety wypełnia. a co do ankiety to uważam że pomysł jako taki był dobry ale niestety ciężko o reprezentatywna grupę w takich badaniach. a druga sprawa to taka że kupe ludzi szczególnei młodych głosuje przeciw systemom Microsoftu z zasady często nie mając pojęcia w czym tak naprawdę dla nich systemy linuxowe były by lepsze. 5 za pomysł ankiety i za prawie 69-cio procentową uwage w podsumowaniu.

zzz

18-06-2007 13:21

Głosowałem z pracy, gdzie mam WindowsaXP, a nie z domu gdzie mam Ubuntu - przypuszczam, że podobnie było u wielu osób, stąd końcowe procenty.

Autor

18-06-2007 13:14

@Enviro - mogliśmy zrobić system logowania, ale wtedy mniej osób wzięło by udział w głosowaniu. Nie ma idealnego mechanizmu w Internecie do badania opinii użytkowników. Staramy się, ale czasem skórka nie warta jest wyprawki. Generalnie należy tak jak powiedziałeś brać poprawki.

rafał

18-06-2007 13:02

Ja też zagłosowałem na linuxa z windy. Niestety w pracy nie mogę zainstalować tego co lubię.

Enviro

18-06-2007 12:59

Pomysł wykonania takiego sondażu był bardzo dobry. Wykonanie jednak gorsze, a wyniki są (według mnie) nie do końca prawdziwe. Głównie dlatego, iż wystarczyło wyczyścić cookies z przeglądarki bądź korzystać z różnych przeglądarek aby można było ponownie głosować. Więc patrząc na te wyniki należy uwzględnić pewien procent rozbieżności. Ale ogólnie sondaż ten był bardzo dobry i ciesze się, że aż 18,1% osób, które głosowało, robiło to spod Linux'a :)