HTC Touch Diamond a iPhone 3G - wrażenia, zdjęcia, wady i zalety urządzenia HTC

Obsługa: aparat

W telefonie pojawił się aparat z matrycą 3,2 Mpix. Jego obsługa jest umiarkowanie wygodna: trzeba przejść na kartę z aparatem (gdzie wyświetlą się zdjęcia), a następnie nacisnąć odpowiednią ikonę. Jeden dodatkowy przycisk na obudowie rozwiązałby problem raz na zawsze - chociaż, trzeba to przyznać, bardzo zawadzałby podczas dzwonienia, bo musiałby się znajdować w miejscu, w którym zwykle spoczywa kciuk (dotyczy osób trzymających telefon przy prawym uchu).

Przeszkadza też odrobinę lokalizacja obiektywu: jako że jest on tuż przy górnej krawędzi telefonu, łatwo jest włożyć palec w obraz. Na szczęście błąd natychmiast da się dostrzec na wyświetlaczu.

Aby porównać możliwości sprzętu, zrobiliśmy kilka testowych fotografii w różnych warunkach oświetlenia za pomocą Touch Diamonda oraz Nokii N80 z matrycą 3 Mpix. Zdjęcia znajdują się poniżej (uwaga: zdjęcia w pełnym rozmiarze mają ponad 1 MB każde!).

Brzeg Wisły, niebo zachmurzone (Touch Diamond)Kliknij, aby powiększyćBrzeg Wisły, niebo zachmurzone (Touch Diamond)
Brzeg Wisły, niebo zachmurzone (Nokia N80)Kliknij, aby powiększyćBrzeg Wisły, niebo zachmurzone (Nokia N80)

Zamek w Czersku z pewnej odległości (Touch Diamond)Kliknij, aby powiększyćZamek w Czersku z pewnej odległości (Touch Diamond)
Zamek w Czersku z pewnej odległości (Nokia N80)Kliknij, aby powiększyćZamek w Czersku z pewnej odległości (Nokia N80)

Zamek w Czersku z bliska w pełnym słońcu (Touch Diamond)Kliknij, aby powiększyćZamek w Czersku z bliska w pełnym słońcu (Touch Diamond)
Zamek w Czersku z bliska w pełnym słońcu (Nokia N80)Kliknij, aby powiększyćZamek w Czersku z bliska w pełnym słońcu (Nokia N80)

45 komentarze

Dodaj komentarz

Apples

21-04-2012 08:36

mam problem...nie wiem jak z angielskiego menu zrobic polskie....

Nikos

12-03-2009 13:57

1. u mnie niestety intensywne korzystanie (przy wyłączonym wifi, bluetooth, gps) to maks jeden dzień :( z powyższymi parę godzin 2. "Telefon nie jest zbyt ciężki (110 gramów) ani przesadnie gruby (wymiary to 102 x 51 x 11,33 mm), więc plasuje się gdzieś pomiędzy klasycznymi "nicniemającymi" komórkami a komputerkami PDA" No nieźle :-) ten telefon jest cieniutki które nicniemający komórki są takiej grubości? Dla mnie cały jego urok to rozmiar :-P bo inaczej to w każdej kategorii znajdzie się lepszy 3. Używanie GPSu bez ładowarki samochodowej to masochizm :-P albo próba jak najszybszego rozładowania. Nie podejrzewam żeby ktoś był tak zdesperowany dlatego po co o tym wspominać w ten sposób? 4. Absurd który znalazł autor dotyczący menu SMS pojawia się tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy skrzynka jest całkiem pusta, mi się to nie zdarza a ilu z Was tak? A nawet jak to i tak nikt tego menu nie będzie używał. 5 Co to jest edytor wiadomości? Nowy SMS? to ja nie wiem jak autor ale ja wciskam na ekranie "nowe..." i "sms" no chyba że 2 to zbyt duża liczba naciśnięć. Żeby odpowiedzieć na SMSa wystarczy nacisnąć na jego treść którą wyświetla TouchFlo. Najwięcej bo 3-4 kliknięć wymaga edycja wiadomości w wersji roboczej ale po pierwsze z tego korzysta się najrzadziej a po drugie 4 kliknięcia to tak bardzo wiele?

~Gość

29-09-2008 13:04

WITAM! czy HTC diamond obsługuje programy z normalnego windowsa xp?

majk

11-09-2008 00:58

szczeniaki wolą ogryzek jabłka a biznes i tak inne ma preferencje. Jeden artysta ubolewa że ma tylko 64 tyś kolorów a prawdziwy facet nie jest babą i zna ich 12.

ff

02-09-2008 23:19

nazywanie tego smartfonem to tak jak nazywanie quada samochem :] wszak tez ma kola, silnik, kierownice... to jest pocketPC i tak nalezy do nazywac. funkcja telfonu jest dodatkiem do tego urzadzenia.

vv

02-09-2008 23:12

to nie jest smartfon! to jest pocket pc (phone edition). smartfonem jest telefon windows mobile for smartphone a to jest pocket! w przypadku WM to jest troche inne nazewnictwo i tel z WM i z dotykowym LCD nie jest smartfonem.

Spiller

29-07-2008 10:17

Proponuję porównać widoczność na ekranach HTC i iPhone w pełnym słońcu - na HTC będzie mało co widać. Przeglądarka internetowa - z Safari w iPhone nie może się równać żadna dostępna teraz na rynku w innych telefonach (brak flasha w iPhone może tylko drażnić). Porównywanie TouchFlo do Multitouch w iPhone to jak porównywanie Cessny do Grippena. Aparat w Diamond - porażka, nic się nie zmieniło

4dixer

28-07-2008 23:39

Nie rozumiem ludzi, którzy uważają, że smartphony z WM są beznadziejne i wiesza je budzik ;p. Osobiście mam SPV HTC E650 z WM i uważam, że Windows Mobile jest dobrym systemem. Za trudny w obsłudze? Niestety chyba, niektórzy nie dorośli do smartów i PDA(tu nie wystarczą 2 kliknięcia, żeby coś zrobić...)

majkelos13

26-07-2008 09:02

Wady: - Brak karty microSD, ale nie udalo mi sie jeszcze zapelnic 4 Gb wewnetrznej pamieci (nie pojda pirackie mapy ;), jest Google Maps, ale wymaga podlaczenia do netu wiec trzeba miec abonament, jesli mysli sie o uzywaniu w/w - Slaby aparat, jeszcze gorsze video - paluchy na ekranie ;) - bug w oprogramowaniu powodujacy 3 sekundowe opoznienie miedzy sygnalem dzwonienia a uruchomieniem dzwonka (do poprawienia w rejestrze) - sluchawni w zestawie - tylko przycisk odbioru, o wiele bardziej funkcjonalne w N95 - ksztalt tylnej obudowy utrudnia pisanie rysikiem gdy telefon lezy na plaskiej powierzchni. Jak sobie przypomne cos jeszcze, to napisze :)

majkelos13

26-07-2008 09:01

Od 2 tygodni mam ten telefon, kilka rzeczy nie uwzglednionych przez Autora: - Windows z TouchFLO dziala niezle, da sie obslugiwac telefon nawet podczas jazdy samochodem (oczywiscie sluchawka na bluetootha), kto probowal wybrac nr ten wie ;) Nie zauwazylem przestojow w obsludze, wymaga przyzwyczajenia, ale jesli ktos mial iPhona, nie bedzie mial z tym problemow. - Bateria - 24 godziny i koniec zabawy, nie wytrzyma nastepnego dnia - Fotometr, fantastyczna sprawa - w ciemnym pomieszczeniu ekran nie oslepia, w sloncu jest wystarczajaco jasny. - Rysik - arcydzielo samo w sobie - namagnesowany, wiec sam "wpada" na swoje miejsce. Wysuniecie odblokowywuje telefon, wygodniejsze niz szukanie przycisku (suwak iPhona jest imho nalepszym rozwiazaniem). Wyjecie rysika podczas rozmowy automatycznie wlacza notes, gdzie mozna pisac jak na kartce. - Czujnik bezwladnosci - aby wyciszyc dzwiek, np podczas niespodziewanego telefonu, wystarczy go obrocic do gory nogami - dla mnie bomba! - Ladowanie z komputera przez USB - 640*480 pixeli - kontrast czcionek i elementow OS-u nie moze sie rownac np z Nokia N95 czy iPhonem, idealny do E-Book''ow - Dziala oprogramowanie z poprzednich wersji Windowsa, z programami pod iPhona generalnie jest wiecej problemow. - WiFI - dziala perfekcyjnie - od 2 tygodni nie zawiesil sie, nie zwalnia i nie stwarza problemow. - word, excel, pp, acrobat - wygodny w uzyciu album audio

kitor

24-07-2008 21:33

Wiesz, ta uwaga z liczbą kolorów nawiązywała do wielu artykułów (nie mówię że tutejszych) gdzie wyśmiewano się z pda bo ich komóreczki mają więcej kolorów.

squark

24-07-2008 19:37

Prych! Sprawdźcie sobie najpierw ile kolorów rozróżnia ludzkie oko, a dopiero potem kłóćcie się, czy lepsze 65tys. czy więcej. A może jesteście z tych nadludzi, co to widzą różnicę między takimi dwoma wyświetlaczami (pomijając nasycenie, jasność i kontrast)?

sata6

24-07-2008 15:02

Gówno warte badziewie z najgorszym mobilnym systemem ze wszystkich. Życzę powodzenia wszystkim użytkownikom winshit mobile. Ciekawe, że po premierze iPhone''a nagle wszyscy zaczęli prezentować swoje "odpowiedzi".

R

23-07-2008 15:48

@ŁB (autor) Wystarczyło napisać że komentarze nie są filtrowane, nie musi mnie Pan od razu nazywać kłamcą. Nie mam nic do Pana ani do artykułu zainteresowanych odsyłam po prostu do obszerniejszej recenzji. Poprzednim razem wpisałem komentarz, wcisnąłem skomentuj, strona się przeładowała i tyle, co się stało z moim komentarzem nie mam pojęcia, moje przypuszczenia były takie, że został odrzucony przez to że zawiera link ot tyle...

ramones59

23-07-2008 15:36

Czego czepiacie się autora... Dla mnie juz nie ma znaczenia jak nazywaja teraz rozbudowane tel.kom. To tak jak notbook i laptop :) generalnie inna nazwa tego juz samego uzadzenia.. Różne definicje i nazwy powstawały w pierwszej fazie powstawania... więc jest to albo PDA-PALM-SMART z modułem tel.kom.GSM lub juz obecnie nowa uzywana nazwa dla takich wynalazkow... a wszystko zaczyna dobiegac do UMPC minilaptopa... Jak widzę czasem to młodzi zupełnie nie maja żadnego pojecia o niczym i tylko to co napisane w necie,to jedyna prawda i niewazne ze czasem bzdura i teoria oparta na akademickiej wiedzy dla ciemnoty bez muzgów... A obrażanie autora jest też przejawem braku wiedzy i kultury...przypominających tych kolesi od linux.

Zeke

23-07-2008 14:25

@ŁB "Pisząc "autorze, jesteś ****" nie wnosi Pan wiele do dyskusji, ale odpowiem. " Dla takich właśnie tekstów jeszcze tu w ogóle zaglądam :D Jak to mówimy - latając online - jak ktoś odwinie coś wyjątkowego: "Ole!" .

Will

23-07-2008 13:38

Ta... już... smarkfon!

kitor

23-07-2008 13:36

@Robert Może i gówniarzerią - ale za wiedzę na poziomie "jak óstafci cfonek mp3 w mojim spvm3000" nie jest się moderatorem na pdaclub.pl

ŁB (autor)

23-07-2008 13:29

@R: z całym szacunkiem, jest Pan kłamcą. W tym materiale żaden komentarz nie został odfiltrowany. /Ł

Robert

23-07-2008 13:24

szkoda że autor w ogóle wchodzi w dyskusję z gówniarzerią - to nie ma sensu. Tych dzieci już nie da się zmienić.

ŁB (autor)

23-07-2008 13:24

@anonim: "Błagam nie ośmieszaj się odsyłając na s do wikipedii gdzie każdy może napisać co mu się podoba, mogę zmajstrować art gdzie dam fotkę telefonu na korbę i podpiszę smartphone... też się powołasz na definicję???" Pisząc "autorze, jesteś zjebem" nie wnosi Pan wiele do dyskusji, ale odpowiem. Wikipedia została podana jako przykład. Umieszczonej tam definicji nie uznaję za definicję ścisłą - chciałem Panu jedynie wskazać, że takowa w wypadku smartfonów i palmtopów nie istnieje. Oczywiście może się Pan ze mną nie zgadzać, ale w takim wypadku musi Pan mieć kontrargument, a nie tylko mówić "Phi, ja i tak wiem lepiej!" "Właśnie przez sianie takich idiotyzmów jak na wikipedii podchwyconych przez pismaków i sianych dalej prawdziwe definicje się zacierają, więc proszę nie wprowadzaj innych w błąd podczas ratowania swego EGO ponieważ są przy tym niewymierne szkodliwości." Proszę Pana. Każdy z nas - Pan, ja - może poprawić definicję w Wikipedii. Myślę, że społeczeństwo będzie Panu wdzięczne, jeżeli Pan to zrobi (nie musi być po angielsku). Co do ratowania ego, to kompletnie, ale to kompletnie nie muszę tego robić, może mi Pan wierzyć. :) Jestem w na tyle dobrej kondycji, że nie mam problemu z podpisaniem się imieniem i nazwiskiem. :) POzdrawiam /Ł

hal9000

23-07-2008 11:57

TOTALNY Badziew! Nawet nie umywa się przy iPhonie!

kitor

23-07-2008 11:54

"@ŁB - palmofony to robi Palm ;) " Nie, Palmfone czy tam Palmphone to określenie palmtopa z GSM, nie ma to nic wspólnego z Palm, Inc. A do autora - spójrz na to spoza wikipedii - Smartfone wywodzi się z komórek - były sobie komórki, zaczęto robić lepsze interfejsy aż w końcu powstał symbian. A Diamond jest pocketem - palmtopy ewoluowały, z WinCE wyrósł Windows Mobile i do pocketa dołożono moduł GSM.

Devid

23-07-2008 11:31

65tys. kolorów w zupełności wystarcza. Po co zwiększać koszta telefonu skoro większej róznicy nie widać? Martwią mnie tylko zdjęcia robione aparatem, wyglądają naprawdę słabo.

R

23-07-2008 11:30

...ciekawe czemu mój poprzedni komentarz się nie ukazał... Naprawdę rzetelna recenzja znajduje się na GSMArena, nie wpisuje adresu bo mój komentarz pewnie znowu wyleci a jak ktoś będzie chciał to znajdzie od razu...

phi

23-07-2008 11:11

Palmofon to na przykład Motorola Accompli 008. Korzystałem i bardzo sobie chwaliłem. W odróżnieniu od Qteka 2020 nie było problemu typu "czy jak odbiorę połączenie to będzie słychać" i nie bałem się, że jak mi się telefon rozładuje to szlag trafi wszystkie dokumenty w pamięci i kontakty.

peter

23-07-2008 10:17

KTO DA SIĘ NA TO NABRAĆ ? Mobilny Windows NIE JEST przeznaczony do obsługi PALCEM. Kilka nakładek a''la iPod tego faktu nie zmieni. To dymiąca kupa, która prędzej czy później da znać uciążliwością obsługi i błędami samego Windows, który od 6ciu lat od wprowadzenia PPC, NADAL się zawiesza, dusi, dławi, gubi dane, zwalnia, a na niektóre błędy pomaga wyłącznie częsty HARDRESET. Nawet zwykły budzik potrafi się na Windows zawiesić. Każdy telefon z WM to strata pieniędzy.

komtur

23-07-2008 10:17

smartphony nie maja dotykowego ekranu, natomiast palmtopy owszem. Diamond to typowy PocketPC z funkcja GSM zwlaszcza po wylaczeniu TouchFlo. A ekran faktycznie malutki, ja mam HTC7500 (Athena) i VGA na 5 calowym ekranie i to jest to. Ale kieszonkowa to Athena nie jest :)

cybers

23-07-2008 09:17

cytuje: "Nieco słabiej na tle high-endowej konkurencji prezentuje się aparat 3,2 Mpix (iPhone: 2 Mpix) oraz bateria Li-poly o pojemności zaledwie 900 mAh." To jak jest z tym aparatem?

Gendis

23-07-2008 08:37

Przeczytałem ten artykuł i takiej niekompetencji autora to jeszcze nie widziałem, ten człowiek nie wie o czym pisze.

~Gość

23-07-2008 06:20

@ŁB (autor) Błagam nie ośmieszaj się odsyłając na s do wikipedii gdzie każdy może napisać co mu się podoba, mogę zmajstrować art gdzie dam fotkę telefonu na korbę i podpiszę smartphone... też się powołasz na definicję??? Właśnie przez sianie takich idiotyzmów jak na wikipedii podchwyconych przez pismaków i sianych dalej prawdziwe definicje się zacierają, więc proszę nie wprowadzaj innych w błąd podczas ratowania swego EGO ponieważ są przy tym niewymierne szkodliwości. Chcesz udowodnić że coś co jest paltopem i jedynie dzięki antence gsm, można nazywać go wariacją telefonu... bo nie ma definicji o klawiaturze i rysiku. Żałosne usilne ratowanie godności...

./MaTriX''u

23-07-2008 00:44

szkoda ze w przypadku porownania, zabraklo tam tak naprawde iPhone''a - np. zdjecia. oczywiscie uzytkownikow iPhone''a jest zapewnie mniej niz Nokii ;-) czy HTC ma ekran szklany czy z tworzyw sztucznych ?? bo iPhone ma szklany- zaleta - nie rysuje sie do iPhone''a to HTC ma jeszcze troche daleko. windows Mobile ma zasadniczna wade - nie zamyka aplikacji po ich "zamknieciu" przez uzytkownika i po jakims czasie system zaczyna sie czolgac. w iphone system kiluje aplikacje natychmiast po jej zakonczeniu. mam iPhone'' a i spartphone''a samsunga z WM - OK, samsung jest urzadzeniem nastawionym bardziej na biuro, iPhone - multimedia, ale po dograniu darmowego DOCS, i innych programikow - funkcjonalnoscia przewyzsza WM.

Qba

23-07-2008 00:34

Przydałby się test Ubuntu MID na tym HTC.

Qba

23-07-2008 00:33

@ŁB - palmofony to robi Palm ;)

ŁB (autor)

22-07-2008 23:06

@xxx, @kitor: jeśli spieramy się o precyzyjne definicje, to najbliższym prawdy określeniem na Touch Diamonda jest "palmofon". Z tym tylko, że to nowotwór, którym powinniśmy się brzydzić. Angielskie słowo "smartphone" dobrze oddaje tłumaczenie z Windows - "inteligentny telefon". Nie znam żadnej oficjalnej definicji, która mówiłaby, że smartfon _musi_ mieć klawiaturę numeryczną i _nie może_ mieć rysika. To po prostu inteligentny telefon umożliwiający instalację oprogramowania. Taki właśnie jest Touch Diamond. Jeżeli lubujecie się Panowie w Wikipedii, proszę: [[http://en.wikipedia.org/wiki/Smartphone]] Pierwsze urządzenie po prawej (zdjęcie) - to palmtop czy smartfon? @damist: w pewnych warunkach dostrzeżenie VGA i QVGA na ekranie o tej przekątnej nie robi różnicy - wiem to i napisałem o tym m.in. w PC World Komputerze 9/2008. Jednak w wypadku fontów różnica jest dostrzegalna gołym okiem. Zanim mi Pan odpowie, proszę sprawdzić. Pozdrawiam, miłego wieczoru /ŁB

kitor

22-07-2008 23:05

Właśnie, masz rację, 65 tysięcy kolorów. Kto by chciał to jako telefon - przecież smartfoniki od SE i Nokii mają 262 tysiące :D

xxx

22-07-2008 23:02

kitor, zauważ, że jeśli jest mowa o Phone i Apple, to ZAWSZE piszą dwaj z idg, Bigo i Krakowiak i ZAWSZE usiłują dyskredytować. Tak i tym razem, w tytule jest mowa o iPhone, a autor porównuje Nokię i Samsunga. Np. psze o rozdzielczości HTC 480x640, a porównuje do rozdzielczości 320 x 200 (240). W całym tekście są dwie wzmianki o iPhone, a porównania dotyczą Samsunga i Nokię.I jeszcze jedno. Autor umyślnie pominął kwestię kolorów i NIE NAPISAŁ, że HTC ma 65 tysięcy kolorów !

damist

22-07-2008 22:44

Autor tego artykułu chyba nie ma zielonego pojęcia o PDA pisząc takie pierdoły. Jak można nazywać palmtopa "smartphone" ? Chłopie. Wpisz sobie w Google "Palmtop" i przeczytaj co to oznacza a później pisz. Po za tym "Kolosalne wrażenie robi wyświetlacz 2,8 cala obsługujący rozdzielczość VGA (480 x 640 pikseli)," Tak ogromne... Na 2.8 cala to ja i za QVGA podziękuję a co dopiero VGA. Stanowcze minimum dla VGA to ekran 3.5 cala. Wtedy to ma jakiś sens. pozdrawiam

kitor

22-07-2008 22:27

zacytuję komentarz niżej: "A od kiedy to : HTC Touch Diamond jest Smartphonem ?? To palmtop z funkcja telefonu a nie Smartphon. Piszecie artykuł a nie wiecie nawet o czym !! " taka prawda - media g*wno wiedzą o czym piszą i potem wszyscy myślą że pda to smartfon. iPhone JEST smartfonem. Diamond jest palmtopem z funkcją GSM

xxx

22-07-2008 22:13

A od kiedy to : HTC Touch Diamond jest Smartphonem ?? To palmtop z funkcja telefonu a nie Smartphon. Piszecie artykuł a nie wiecie nawet o czym !!

f4lcc0n

22-07-2008 21:39

Lekki niedosyt po artykule... 1. Czy da się edytować własne skróty (sms) 2. Czy da się podłączyć "urządzenie wskazujące" - klawiatura, mysz - wszak to mały komputerek (kiedyś Simens miał dołączaną) 3. Czy telefon identyfikuje się jako HID - jest w stanie udawać na przykład mysz. Przepraszam jeśli to lamerskie pytania, ale to mnie właśnie ciekawi. P.S. Ciekaw jestem jaka będzie faktycznie końcowa cena jak już fala "nowości" minie.

bubzon

22-07-2008 21:33

Wreszcie jakaś ciekawa propozycja dla mnie hehe

look997

22-07-2008 21:13

A da się inny system zainstalować? I jak? Z komputera przez USB?

sinus

22-07-2008 20:53

zdecydowanie lepszy no i te videokonferencje, juz mi smaka zrobiliście;P

tad

22-07-2008 19:05

OK, ale czy jest ustawianie czułości ekranu dotykowego na nacisk palcem, bo zdaje się mi, że jest, ale miałem to za krótko aby zapamiętać wszystko. Podobnie czy jest możliwość przeniesienia edytora SMS na ekran główny, bo też wydaje mi się, że jest. :)