TinEye - internetowa wyszukiwarka zdjęć pomoże w poszukiwaniu plagiatów

Kanadyjska firma Idée opracowała dość nietypową wyszukiwarkę obrazów o nazwie TinEye. Zamiast wpisywać w niej słowa kluczowe, wystarczy przesłać grafikę na serwer - a mechanizm wyszukujący TinEye przeanalizuje ją piksel po pikselu i spróbuje odnaleźć w Internecie podobne obrazy.

Wyszukiwarka TinEye znajduje się obecnie w fazie beta. Aby z niej skorzystać, należy przesłać grafikę na serwer i... czekać na rezultaty. Dyrektor wykonawczy odpowiadający za TinEye, Leila Boujnane, twierdzi, że nowy silnik jest tym dla wyszukiwania obrazów w Internecie, czym dla tekstu stało się Google.

Oczywiście przydatność mechanizmu byłaby niewielka, gdyby potrafił on wykrywać jedynie identyczne kopie grafik. Dlatego TinEye szuka też podobnych obrazów - zmniejszonych, połączonych z innymi lub też zmodyfikowanych cyfrowo.

Zobacz również:

Oprócz wyszukiwarki firma uruchomiła też usługę powiadamiania użytkowników. Po przesłaniu obrazu na serwer TinEye może powiadomić internautę, gdy kopia jego obrazu (fotografii, grafiki itp.) pojawi się gdzieś w Sieci.

Aktualnie mechanizm skatalogował kilkaset milionów grafik.

Dodatkowe informacje: TinEye Image Search Engine (w języku angielskim)