Google Chrome - pogromca IE już do pobrania!

Czyżby firma Google, znana głównie z popularnej wyszukiwarki oraz innych usług internetowych postanowiła podjąć po raz kolejny walkę z Microsoftem, tym razem przedstawiając własną przeglądarkę internetową? W sieci ostatnimi czasy można było znaleźć wiele spekulacji, jakoby firma z Mountain View opracowywała własny produkt tego typu. Jednak dotychczas były to tylko przypuszczenia. Scott McLoud opublikował dziś komiks, który wszystko wyjaśnia i rozwiewa wątpliwości. Proszę państwa, oto nadchodzi Google Chrome!

Pobierz Google Chrome Beta

Chrome zbudowane zostało w oparciu o mechanizmy webKit (wykorzystywana w produktach Apple'a) i użyte w programie Mozilla Firefox oraz inne rozwiązania Open Source. Projekt ma być zresztą licencjonowany na zasadach wolnego oprogramowania. Komiks, o którym mowa w nagłówku znaleźć można w witrynie allthingsd.com.

Zobacz również:

Google ChromeKliknij, aby powiększyćGoogle Chrome

Przeglądarka Google ma cechować się szybkim i sprawnym działaniem. Kolejną cechą Chrome'a ma być stabilność. Podczas wystąpienia problemu program nie powinien się zamknąć, lecz umożliwić nadal pracę w globalnej sieci. Kolejnymi innowacjami ma być tryb prywatności, zwany przez użytkowników trybem "porno", a zaimplementowany w najnowszej odsłonie Internet Explorera oraz w Safari. Przeglądarka ma także posiadać wbudowany mechanizm do walki ze złośliwym oprogramowaniem. Poza tym produkt Google wspierać ma technologię Gears (patrz ramka poniżej).

Co to jest Google Gears?

Google Gears to technologia umożliwiająca korzystanie z usług internetowych takich, jak np. GMail bez potrzeby łączenia się z globalną siecią. Idea polega na utworzeniu lokalnej bazy na dysku twardym, gdzie przechowywane są witryny Web itp. Po uzyskaniu ponownego połączenia Gears synchronizuje zawartość online. Mechanizm dostępny jest w postaci dodatku dla przeglądarek IE oraz Firefox i można go pobrać z witryny http://gears.google.com/. Technologia wspiera zarówno Windows, jak i Linuxa oraz Mac OSa. Google Gears dostępne jest na zasadach Open Source.

Przeglądarka trafi najpierw w ręce użytkowników systemu Windows, wersje dla Mac OS oraz Linuxa powinny zostać udostępnione później, choć firma Google nie sprecyzowała kiedy się to stanie.

Firma Google rywalizuje z Microsoftem na wielu polach. Czy przeglądarka Chrome ma szansę zaistnieć na rynku i podjąć równą walkę z Internet Explorerem, który używany jest przez ponad 75 % użytkowników globalnej sieci? Jeśli obietnice Google nie okażą się być bez pokrycia to jest to możliwe. Wszak Firefox umacnia się każdego dnia w stosunku do IE, więc czemu przeglądarka Google'a nie mogłaby dokonać tego samego?!

Pobierz: Google Chrome Beta

Aktualizacja: 02 września 2008 21:07

Trwa właśnie konferencja prasowa, na której omawiane są rożne funkcje Google Chrome:

- przeglądarka wyposażona jest w funkcję zwaną incognito (w IE8 rozwiązanie to nosi nazwę InPrivate Browsing). Pozwala ona na bezpieczne surfowanie po Sieci w odpowiednio oznaczonej karcie, bez pozostawiania po sobie jakichkolwiek śladów aktywności w komputerze;

- każda karta Google Chrome uruchamia niezależny proces systemowy. Niestety, na liście procesów posiadają one tę samą nazwę;

- karty można przemieszczać względem siebie i odłączać od głównego okna;

- ciekawie prezentuje się funkcja o nazwie Utwórz skróty aplikacji w menu Opcje strony. Pozwala ona utworzyć wygodne skróty dla usług internetowych w stylu poczty Gmail, zarówno na pulpicie, w menu Start, jak i na pasku szybkiego uruchamiania.

funkcja Utwórz skróty aplikacjifunkcja Utwórz skróty aplikacji

Aktualizacja: 02 września 2008 20:51

Przeglądarka internetowa Google Chrome w wersji beta została właśnie udostępniona do pobrania.

Pobierz: Google Chrome Beta

Poniżej prezentujemy pierwszy zrzut ekranowy. Dostępne są od razu 43 wersje językowe, w tym polska.

Przeglądarka internetowa Google ChromeKliknij, aby powiększyćPrzeglądarka internetowa Google Chrome

110 komentarze

Dodaj komentarz

nicko

02-01-2009 15:47

Poczytajcie o tej przeglądarce na wikipedii. Też pozostaję przy Operze - bezpieczna i funkcjonalna, najwolniejsza też nie jest, to mi wystarczy.

Eddy

02-12-2008 09:43

szkoda tylko, ze sie zawiesza na flashach itp. szczególnie YT nie da się oglądać...

sekus

15-09-2008 20:38

przesiadka z IE7 na Google Chrome to jak przesiąść się z Fiata 126p na Mercedesa... Szybka i przyjazne środowisko pracy...

ret

13-09-2008 09:42

Czy widzicie te reklamy w podpowiedziach google chrome jak wklepujecie adres strony....dno

Developer

12-09-2008 22:50

Zbojkotowac wszystkie IE przez nie tylko wiecej roboty!! IE to smiec poza wszystkimi standartami. G Chrome naprawde bardzo dobre!

fox

10-09-2008 01:32

wg mnie na razie falstart na moim nie za szybkim kompie odpalam i wywala mnie ciągle z tej "niezawodnej" przeglądarki... moze to antyvirus coś blokuje albo po prostu wersja BETA daje się we znaki ;) zapowiada się ciekawie ale jak na razie zostaje przy FF

max

09-09-2008 20:23

A ja sie zastanawiałem dlaczego przestał działać plugin w firefoxie: "Customizegoogle" a tu wszystko jasne. W chromie coś podobnego działa w pasku przeglądarki a to znaczy ze google nie chciało mieć komkurencji.

jozek

09-09-2008 10:38

brakuje mi informacji że gdy są otwarte karty czy na pewno chce je zamknąć :/ poza tym ok

Wojtek (zii)

08-09-2008 20:23

Moim zdaniem to przeglądarkajest jedną z leprzych i bardziej funkcjonalnych przegladarek. Ja juz korzystam i nadal będę.

Justin

07-09-2008 21:59

IMO najszybsza przegladarka internetowa na świecie ;)

MrZoob

07-09-2008 13:51

Jest szybsza od FF. Ma troche z opery, troche z FF. Łatwa w obsłudze. O IE nie pisze, bo nie używam. FF w czasie pisania komentarza zjadała mi prawie 95,000K pamieci(z ciekawosci wlaczylem jakies video on-line)i jakies 8-10% CPU. Google Chrome odpowiednio:50,000K i ok. 15% cpu. Darujcie sobie komentarze dotyczące gustów. Wiecej konkretów.

Zibi

06-09-2008 16:45

A mi sie to wszystko nie podoba. Pachnie mi to globalnym monopolem. Mam juz MS a Google jest tuz zaraz za nim. Dla zasady nie przesiadam sie chocby doplacali.

Jacek

04-09-2008 22:29

Jak dla mnie porażka. Ledwo beta się pojawiła, a już 2 exploity na tą wersję. Może jednak usunąć tą wadliwą z zasobów IDG, a umieścić od razu następną wersję? Ot takie przemyślenia dla Autora. PS: exploity jakby co, to są na milw0rmie.

anita

04-09-2008 21:57

Nie mogę zainstalować tej przeglądarki i nie wiem dlaczego. Ściągnęłam ze stronki Google instalkę, ale gdy na nią podwójnie klikam pojawia się tylko klepsydra na chwilkę i nic się nie dzieje, nie rozpoczyna się instalacja. Nie wiecie czemu??????

Tom

04-09-2008 13:48

TaQ: chyba reklamy mają na ciebie duży wpływ skoro się tym przejmujesz. Ja ich nie zauważam i mogą być nawet wynikiem analiz na jakie strony wchodzę. To nie ma znaczenia.

~Gość

04-09-2008 12:21

i tak Opera jest szybsza u mnie w Chrome wp otwiera sie 7 sek a w operze 3 sek wiec nie rozumiem waszego poniecenia

mtichy

04-09-2008 10:14

Niestety, aplikacja ładna i szybka, ale korzysta z ustawień proxy widnowsa... Jak IE. To niestety dyskwalifikuje przy korzystaniu z VPNa i proxy. (przynajmniej w moim przypadku). Firefox ma własnie ustawienia proxy. Chrome nie, więc odpada też możliwość pluginów pozwalających na szybką zmiane proxy, bądź jego wyłączenie.

Balbek

04-09-2008 08:45

Do AntiLevi- Argumenty masz przednie. Ja nie wiem dlaczego ludzie tak lubią zupę ogórkową. Przecież pomidorówka jest czerwona, smaczna, przyjemna itd... Wracając do Google Chrome. Pożyjemy -zobaczymy. Myślę, że znajdzie swoich zwolenników. Z wyszukiwarki korzysta chyba każdy internauta, a stąd już niedaleka droga do innych produkcji Google.

CD

04-09-2008 02:16

Tym razem Google miało kiepski pomysł. Ciekawe, czy za 2 lata ktoś będzie jeszcze pamiętał o tym ich chrome. Prawdopodobnie boja się konkurencji cenowej w walce o względy Mozilli. Nie sądzę jednak by ich przeglądarka była w stanie zyskać jakąkolwiek popularność, chyba że mają jakiegoś asa w rękawie.

ArtiLevi

03-09-2008 23:56

Nie wiem dlaczego tak wiele osob wychwala FireFox - a .Osobiscie na moim laczu najlepsza jest OPERA 9.5 i bardzo latwa przyjemna szybka itd..... Prosze zobaczyc ze strony starowe w Google Chrome to idea zaporzyczona wlasnie z opery gesty myszy to tez pomysl opery itd .... szkoda ze jest malo reklamowana w mediach moim zdaniem Opera 9.5 to obecnie najlepsza maszyna do neta...

KUKA

03-09-2008 19:46

jak dla mnie zajefajna przeglądareczka :) szybka, prosta, przejrzysta nie to co inne cuda, które mają wbudowane mnóstwo bajerów.

tomgab

03-09-2008 18:51

No i masz ci babo placek. Na moim kompie AMD Athlon 64 X2 Dual 4 GB Ram przeglądarka po uruchomieniu i przy próbie załadowania jakiejkolwiek strony wykłada się. Niema to jak Opera 9.52. Jest super.

haron82

03-09-2008 16:44

narazie mizernie wyglada ale znajac specow z google to za rok przegoni konkurencje :)

chrome_beta_tester

03-09-2008 16:25

W Chrome podoba mi się wieloprocesowość kart i pluginów (np. flash), jeśli coś odmawia posłuszeństwa, po paru sekundach można zablokować proces i później zainicjować go od nowa. Zużycie pamięci jest znacznie mniejsze, po otwarciu kilkudziesięciu kart Chrome nadal pracuje stabilnie, a po zamknięciu kart odzyskujemy całą pamięć. Chrome renderuje za pomocą WebKit-a, który jest najszybszym systemem renderujący wśród przeglądarek, w dodatku WebKit jako jedyny przechodzi Acid3 test z wynikiem 100/100 ([[http://en.wikipedia.org/wiki/Acid3]]). Również JavaScript przetwarzany przez silnik V8, jest niemal dwukrotnie szybszy od najmocniejszych rozwiązań konkurencji. Poważnym brakiem Chrome jest brak wtyczek oraz stara wersja WebKit-a - nadal szybki, ale Acid3 test z wynikiem 63/100. Jednak jak na pierwszą wersję beta jest całkiem nieźle, prawie jak RC1, choć Gmail też jest beta, a funkcjonalność temu zaprzecza, na + oczywiście. Zobaczymy jak zaprezentują się przyszłe wersje, zwłaszcza RC.

adrskr

03-09-2008 16:09

ta bublowata przegladarka to tylko gorsza kopia wszystkich przegladarek zebranych do kupy... chodzi 2 razy wolniej od firefoxa i 3 ra zy wolniej od maxthona... jestem zawiedziony myslalem ze googlarze zrobia cos lepszego!!!!!

bop

03-09-2008 15:19

byłem optymistą - ale cały czas chrome się wiesza (kurza twarz :)), szybko ją zainstalowałem a jeszcze szybciej powróciłem do wiernego FF

MFI

03-09-2008 13:46

@vvv: IE7 wyświetla poprawnie strony tylko dlatego, że ich twórcy zmuszani są do ignorowania wszelkich standardów po to tylko aby nieświadomi użytkownicy IE nie mieli z tym problemów.

ffa

03-09-2008 13:31

Open Office niedoróbką? Chyba raczej nie umiesz z niego korzystać. Nie wszystkie opecje są tak samo zlokalizowane jak w MS Office. IE7 szybki? No cóż jakoś nie zauważyłem tego przyspieszenia :-).

Potwór Morski

03-09-2008 13:17

SeaMonkey i tak nic nie przebije. Ale niektórzy nie wiedzą jak się nazywa przyzwoity kombajn internetowy. Widać im nie jest potrzebne to, co dobre i sprawne. Firefox jest dobry dla początkujących i zieleniny netowej. A SeaMonkey jest dla bardziej sprawnych w necie.

vvv

03-09-2008 12:51

ffa wybrałem bardzo świadomie ms office bo jest przejrzysty wygodny i szybki - mam okazje chlastac sie z ta niedoróbka open office i dla mnie to żadna konkurencja ie7 rowniez wybralem swiadomie bo raz ze dziala szybko dwa ze wszystko wyswietla sie poprawnie a kretynskie strony ktore sie pruja by je ogladac w FF (tak tak panowie jest taki syf) zwyczajnie olewam.... i nie mam problemow ani z predkoscia ani ze stabilnoscia ani z zuzyciem zasobow.....

Chaos

03-09-2008 12:40

Wszystko niby ładnie i przyjemnie, ale.... nie pasi mi się jedna rzecz. Otóż jak wejdziemy w opcje -> zakladka "dla wymagających" -> Pokaż zapisane hasła. Możemy tam bardzo łatwo podejrzec wszystkie zapisane hasła !! Nawet nie można tego zabezpieczyć w żaden sposób, kiła i mogiła ! :) Ogólnie przeglądarka spoko.

ffa

03-09-2008 12:20

Coś mi się zdaje, że nie podkopie to pozycji Internet Explorera, lecz zagrozi FF i Operze, bo niestety nawiększym sprzymierzeńcem Microsfotu jest ignorancja dużej części użytkowników, którzy nie tylko nie znają niczego innego poza IE oraz pakietem biurowym Office, ale często nawet nie potrafią zainstalować jakiegokolwiek programu komputerowego.

OperaTor

03-09-2008 12:18

Czego mi brak w Chromie (porównuję z Operą): - trybu pełnoekranowego - blokowania reklam - gestów myszy - okna startowego na plus: - szybkość startu (wow!) - kompatybilność z aplikacjami Google, opera nie obsługuje arkuszy online Co do blokowania reklam, chmm.. Google przecież z reklam w necie się utrzymuje, raczej nie będzie podcinać gałęzi na której siedzi.

max

03-09-2008 12:16

sorry, za podwójny post, ale nie wiedziałem, czy "durna" przejdzie przez filtry.

max

03-09-2008 12:13

no i nic, windowsowa pało. Co to wszystko ma wspólnego z Linuksem?

max

03-09-2008 12:13

no i nic, durna pało. Co to wszystko ma wspólnego z Linuksem?

sCooBy^

03-09-2008 12:06

Buhahahahaha Pogromca IE8?? Do pięt nie dorasta IE8 ten bubel. Mam coś dla fanboyów: Cytat: "Jak się okazuje nowa przeglądarka Google Chrome, której pierwsza wersja testowa ujrzała swoje światło dzienne z dniem wczorajszym nie jest jeszcze tak dopracowana jak np. stworzony przez koncern z Mountain View mechanizm wyszukiwania. Niejaki Aviv Raff, kilka godzin po udostępnieniu pliku instalacyjnego wykrył pierwszą lukę w zabezpieczeniach aplikacji, pozwalającą na uruchomienie dowolnego kodu bez wiedzy użytkownika. Błąd w zabezpieczeniach Google Chrome dotyczy archiwów Javy - plików o rozszerzeniu JAR. Swoje podłoże ma on w silniku zastosowanym w aplikacji, oraz Javie. Po otworzeniu niebezpiecznego archiwum automatycznie uruchamiany jest dowolny plik wykonywalny. Wszystko odbywa się bez wiedzy użytkownika. Na blogu Raffa znaleźć można tzw. proof-of-concept wspomnianego ataku. Co ciekawe, Google Chrome stworzono w oparciu o silnik WebKit 525.13, który zastosowany został również w przeglądarce Safari 3.1. Jednakże aplikacja Apple`a została już uwolniona od tego błędu." No i co linuxowe pały??

Natt

03-09-2008 11:40

Pogromca? Bzdury. Kolejna alternatywa - owszem. Jakkolwiek dobra byłaby przeglądarka, nie ma szans nazwać jej pogromcą IE, bo miną długie lata zanim (jeśli w ogóle) wyrówna się poziom świadomych użytkowników. Świadomy użytkownik, to ten który zna zalety i wady swojej przeglądarki, porównał ją z alternatywami i pozostał przy swojej przeglądarce (lub zmienił ją na inną). Dla obecnej większości użytkowników, jedyna świadoma zaleta przeglądarki IE to "bo jest". Nie interesuje ich alternatywna przeglądarka, skoro ta działa, jest polecana przez producenta systemu który używają itd. Obecność Google Chrome na rynku nic dla nich nie zmieni, bo alternatywy które są lepsze przecież są na rynku już od dawna - więc w jaki sposób kolejna mogłaby to zmienić? Czy te osoby, które znają silniki innych przeglądarek, czy to Gecko czy WebKit używają IE i czekają tylko na lepszą przeglądarkę, bo obecnie takiej nie ma? Czy może są to użytkownicy Opery, Firefoxa lub innych mniej znanych lekkich przeglądarek? Jeśli ta przeglądarka będzie w efekcie tak dobra jak się spodziewam (a pokładam w Chrome duże nadzieje), to jedyny pogrom jaki będzie, będzie dla Firefoxa, Opery i innych. IE będzie niewzruszone.

als

03-09-2008 11:24

wlassnie pisze przez ta przegladarke i powiem szczerze, ze rzeczywiscie uruchamia sie blyskawicznie i strony tez jakby szybciej laduje

~Gość

03-09-2008 11:19

ah no i nie zapomnijcie że google bedzie śledzić poczynania wasze poczynania w internecie łatwiej niż kiedykolwiek i zaproponuje reklamy lepiej dostosowane do waszych potrzeb (co akurat mi jako wydawcy strony się bardzo podoba)

~Gość

03-09-2008 11:09

Jakoś mi się to logo kojarzy z Pokemonami (ta kulka). Zobaczymy co z tego wyjdzie

~Gość

03-09-2008 11:06

@doba.pl = może przeczytaj sobie umowę licencyjną, a potem się wypowiadaj. Chodzi tutaj o punkt, w którym Google zastrzega, że jeśli korzystasz z ich usług, to treści, które tam umieszczasz mogą być wyświetlane przez Google''a. Bez tego mógłbyś umieścić własną treść na stronach Google''a, a potem podać ich do sądu za to, że ją wszystkim pokazali. A co do reklamy... no i słusznie: 1. jesli będą potrzebowali zaprezentować komuś swój produkt, to przecież nie "goły", ale pokażą, jak działa, czyli jak używają go ludzie, prawda? 2. umowa jest dobrowolna i nie musisz korzystać z żadnych usług. Dostajesz coś od Google''a i Google chce w zamian coś od Ciebie. Proste, nie?

WRIM

03-09-2008 11:02

Kicz nie przeglądarka. To coś nie ma nawet pasku statusu. Na razie jest to słaby wyrób i jeśli google chrome ma zamiar konkurować z takimi gigantami jak opera (z jej gestami myszy, widżetami itp.) to musi jeszcze sporo rzeczy poprawić i dołożyć. Nie mówię, że się nie rozwinie, ale na chwilę obecną nie jest to żadna konkurencja.

zenek

03-09-2008 10:31

A gdzie google toolbar do tej przeglądarki??

doba.pl

03-09-2008 10:13

Z Wikipedii: "Tekst umowy licencyjnej przeglądarki wzbudza kontrowersje[4], np. akceptując umowę użytkownik zgadza się na to że wszystkie treści, np. zdjęcia przesyłane za pośrednictwem Chrome do strony internetowe, mogą być wykorzystywane przez firmę Google do własnych celów, np. do reklamy[5]." I co, nadal taka fajna się wydaje?

~Gość

03-09-2008 09:54

safari przynajmniej na windowsie tez jest wolniejsze od opery , nic nie ma szybszego od opery no moze links po linuxem :)))

~Gość

03-09-2008 09:53

naprawde nic nie ma ciekawego w tym chrome do tego wolniejsze jest ig u mnie sie otwiera w nim ponad 12 sekund a w operze max 6 wiec jest roznica OPERA RZĄDZI

bryndzlek

03-09-2008 09:07

To dobrze ze pojawiaja sie nowe przegladarki obecnie urzywam safari i uwazam ze jest najszybsza przegladarka ale nieomieszkam sprobowac nowego dziecka googli:)

~Gość

03-09-2008 08:50

Właśnie odkryłem dlaczego nie ma tutaj RSS''a. Google ma aplikację www Google Reader więc nie potrzeba RSS''a w przeglądarce. Rewelacja, zrobiłem sobie skrót na pulpicie do blogów które czytam i działa. Dodatkowo jak coś sprawdzę w pracy to w domu jest to już oznaczone jako przeczytane dzięki temu że to aplikacja WWW nie muszę się więc przebijać przez te same posty. Wcześniej oceniałem na 8/10 przez brak RSS''a - teraz myślę że to 10/10. @autor IDG powinno zrobić pełną recenzję + wytłumaczenie jak się korzysta z RSS''a sieciowego, to nie jest łatwa sprawa by to znaleźć.

dave-s

03-09-2008 08:47

popierdziel rzeczwiście nieźle braku je mi RSS i klienta poczty ale da rade przeżyć.... pocztę mam właśnie na Gmailu:)

lis

03-09-2008 08:30

Wg mojej oceny Google wypada blado przy trójce Firefoxa. Miałem nadzieję, że będzie bardziej intuicyjna i przyjazna dla mnie. Niestety, na równi z IE7. Trudno.

qosi

03-09-2008 07:57

bardzo fajna i szybka..

And

03-09-2008 07:36

a spróbuj zatrzymać instalacje. na wszelki wypadek zrób sobie punkt przywracania systemu :):)

gość

03-09-2008 01:45

testowalem troche - szybka jak cholera - jesli chodzi o aplikacje sieciowe, zwlaszcza googlowe jak np. Google Documents to RAKIETA

KDT

03-09-2008 00:34

Zapewne Chrom zdobędzie niezły procent rynku, w końcu reklama to potęga, ale jak będę ją używał tylko do testowania stron. Ogólnie brakuje mu paru rzeczy, a niektóre chodzą do kitu, więc pozostane przy operze.

~Gość

03-09-2008 00:27

No.. jakoś nie pamiętam, żeby pierwsza wersja jakiegoś programu spotkała się z tak entuzjastycznym przyjęciem. Z komentarzy tutaj wynika, że to początek końca FF.

Lamarr

02-09-2008 23:59

Chwilę się pobawiłem i moge coś powiedzieć: (spostrzerzenia są wzgędem firefoxa 3) +Znakomita szybkość otwierania stron i uruchamiania przeglądarki +pasek adresu jest jednocześnie paskiem wyszukiwania +zmaksymalizowana powierzchnia oglądania strony (wiem w ff jest tryb pełnoekranowy pod klawiszem f11 ale nie przypadł mi do gustu... chyba z powodu ukrywanego paska adresu...) +zmienianie kolejności kart jest dużo wygodniejsze niż w ff, bardziej przejrzyste +menadżer pobierania plików - w ff używam dodatku, dającego podobny wygląd - sprawdzanie pisowni, słownik wydaje się nie zawierać wszystkich polskich wyrazów - brak możliwości blokowania javy (w ff używam NoScripta) - brak mozliwości blokowania niechcianych elementów strony (jak adblock w ff) - gorsze zgadywanie wpisywanego adresu niż w ff 3 (nie dlatego, że tu jest zły tylko dlatego że w ff jest taki dobry) +- system zakładek w nowej karcie (na razie mało korzystam zobaczymy jak będzie w praktyce) +- brak mozliwości przewijania kart - zamiast tego tytuł wyświetla się ponajechaniu kursorem, zobaczymy jak z tym będzie w praktyce Podsumowując przeglądarka niezła - odbierze trochę urzytkowników pozostałym, ale bez rewelacji - nie jest lepsza od ff (od opery też pewnie nie)

~Gość

02-09-2008 23:55

@Mercor "ale wizualnie jest tragiczna" Na pewno piszesz o tej samej przeglądarce? Ona nie wygląda tak jak na tych brzydkich screenach z zapowiedzi - ten niebieski element jest przezroczysty pod Vista. Całość wygląda rewelacyjnie i idealnie integruje się z OS''em - lepiej niż IE. Zainstaluj, wypróbuj... później komentuj (screeny z sieci to nie wszystko)

Mercor

02-09-2008 23:46

tak tak, FF tez mial byc "pogromca" ie, tak samo safari, opera, blebleble, kolejna przegladarka - kolejne problemy ze stronami, kolejne grupy fanboyow wyzywajacych sie na forum ktora przegladarka lepsza. google to juz wszystko musi miec swoje - widgety, wyszukiwarke, office`a, system mobilny, przegladarke - niedlugo swoje komputery zaczna robic i rozpoczna program Google World Domination. by sie wzieli za uporzadkowanie wyszukiwarki bo wyszukuje 5 milionow stron z czego 10 powiazanych z szukana fraza a nie kombinuja ze wszystkim po kolei...a sama przegladarka moze i bedzie dobra, ale wizualnie jest tragiczna.

virek

02-09-2008 23:44

Nie wiem jak wy ale ja się boję że porzucę opere :P świetny program!

~Gość

02-09-2008 23:34

@autor Moim zdaniem tytuł tego newsa powinien być: "Google Chrome - rewolucja wśród przeglądarek" To moim zdaniem największa rewolucja w tej dziedzinie od czasów pierwszego FireFoxa. Kiedyś Mozilla zaszalała wprowadzając zakładki i odbijając rynek MS''owi, teraz Google pokazał reszcie świata że można coś tutaj jednak zmienić. Być może komuś się nie spodoba ta przeglądarka i zostanie w FireFox, IE lub Operze ale na pewno każdy powinien przynajmniej spróbować. Myślę że jak ktoś raz to wypróbuje to już nie wróci do starych przeglądarek. Osobiście kibicuję Googlowi, ma trzech silnych przeciwników z stabilnym fanklubem. Po tym jednak co zobaczyłem myślę jednak że szybko zdobędą koronę lidera. Przynajmniej do czasu premiery IE8 lub FF3.1 (według zapowiedzi FF3.1 ma podobno byś tak szybki jak Google Chrome - kompilacja JS)

marcin

02-09-2008 23:33

jednak opera dla mnie jest najwygodniejsza - innym brakuje obslugi gestow myszy...

misiu

02-09-2008 23:19

No to czas na pierwsze impresje... (pisze ten komentarz wlasnie z Chrome;) No wiec przegladarka jest... SZCZENO-OPADAJĄCO-SZYBKA!!! Czegoś tak gnającego jezczem w życiu nie widział;) Do tego bajecznie prosta i intuicyjna obsługa, po prostu póki co przyjemność. Dla mnie jednak pozostanie tylko ciekawostką, bo jest pozbawiona tego, co kocham w moim FF, czyli wtyczek dowolnie rozszerzających jej możliwości. Ale jeśli kiedyś coś takiego powstanie, to kto wie...

Coyot

02-09-2008 22:52

U mnie nie widać żeby była szybsza od Firefoksa. Jest wyraźnie wolniej, wstecz też wolniejszy. I nie opowiadajcie bzdur, że na domyślnej stronie Firefoksa jest reklamowany Chrome. Stroną domyślną jest: [[http://pl.start2.mozilla.com/firefox?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official]] a tam nie ma reklamy Chrome.

~Gość

02-09-2008 22:46

NO DOBRA WSZYSTKO FAJNIE ALE NIE MA RSS, JAVY I SILVERLIGHTA!!! ŻAL!!!!!

gość

02-09-2008 22:46

No i bardzo fajna przeglądarka .Podoba mi się że każda zakładka jest w osobnym procesie , przez co mam nadzieję że jak wystąpi jakiś błąd nie zamknie mi całej przeglądarki tylko jedną kartę . Ponadto żre o wiele mniej pamięci niż Firefox 3 , przykładowo youtube i onet otwarty ,firefox - 90 mb , chrome 35 mb , jest różnica . Okno incognito fajna sprawa . Czego mi brakuje do szczęśćia to prawidłowa obsługa rolki w myszy ( normalnie jak środkowy nacisnę to mogę sobie przesuwać w górę i w dół a tu to jakoś nie idzie ) ,oraz gestów myszy ,no ale to dopiero wersja beta przeglądarki .Podsumowując ,jak narazie dobrze .

elektro

02-09-2008 22:40

Szczerze powiedziawszy - prędkość renderowania stron mnie mile zaskoczyła.

~Gość

02-09-2008 22:37

ACID3 - mamy lidera: 77 punktów Chrome+Vista64 71 punktów Firefox3 21 punktów IE7 11 punktów IE6

~Gość

02-09-2008 22:32

Rewelacja, Testowałem przed chwilą FF3 kontra Chrome. Przeglądarka Google otwiera szybciej złożone strony - conajmniej 2-3 razy. Szybciej działa też obsługa JS niż w FF3 nie porównując już do IE. Jedną strona która zwieszała IE8b2 a FF otwierał 30-40 sekund tutaj otwiera sie praktycznie od razu i w tle się doczytuje. Moim zdaniem tak powinna wyglądać przeglądarka już kilka lat temu. To po prostu rewelacja! Minusy (pewnie w wersji finalnej załatają - mam nadzieję): - kiepskie sprawdzanie pisowni (ale szybsze niż w FF) - brak RSS albo ja nie potrafię go znaleźć

~Gość

02-09-2008 22:16

ta przeglądarka jest zdecydowanie wolniejsza od FF3, jeśli na stronie jest dużo JavaScript, zresztą tak w ogóle zdjęcia wolniej się ładują nawet po załadowaniu do pamięci. Powiem tak nie polecam teraz tej przeglądarki niczym super się nie wyróżnia do tego jest gorsza od FF3 i Opery

~Gość

02-09-2008 22:16

Na moje nie ma obsługi RSS. Żal...

Romanujan

02-09-2008 22:13

Poprawka: ACID2 jednak przechodzi - tyle tylko, że trzeba dług poczekać. ACID3 - 63 pkt.

POLO

02-09-2008 22:11

Zainstalowałem :D. Wszystko wczytuje się odczuwalnie szybciej niż w ff. Jak na razie nie widzę problemów. Ten komentarz piszę z pod chroma.

Romanujan

02-09-2008 22:08

I jeszcze jedno: nie przechodzi testu ACID2 :(

fix

02-09-2008 22:06

tiaaa, nastepna forma kontroli, ludzie sciagna beda uzywac a przegladareczka bedzie zbierac dla google info kto, co, gdzie i kiedy przeglada:) super:) nie bede z tego korzystac z tego samego powodu co nie korzystam z gmail, nie lubie jak ktos po 1 czyta moje meile, po 2 przechowoje je nawet po moim usunieciu:)

Romanujan

02-09-2008 22:05

Pierwsze wrażenia - bardzo pozytywne. Zalety: super szybkość, bardzo efektywne wykorzystanie miejsca na monitorze. Wady: brak blokowania skryptów, flashy, i innego badziewia, brak możliwości zainstalowania kilku słowników do różnych języków (a przynajmniej ja takiej możliwości nie widzę), brak mechanizmu wtyczek podobnego do FF. To na pewno jest dopiero beta? Wygląda mi na bardzo stabilną...

JA333

02-09-2008 21:58

Za każdym razem jak uruchamiam Chrome to po kilku sekundach mi się zawiesza! Komunikat brzmi: "Kurza twarz! Google Chrome się zawiesił. Uruchmoić ponownie?". Też ktoś tak ma? O co tutaj chodzi?

przemek

02-09-2008 21:39

cos tak dziwnie wsadziliscie to hiperlacze bo w adresie ciagle jest znacznik zamykajacy trzeba go skasowac i bedzie gitarra...:)

Kornikos

02-09-2008 21:37

fajniutka ta przegladarka - prostota jak w google ;)

kryzsie.k

02-09-2008 21:36

Po kilkuminutowym użytkowania przeglądarka nie sprawia żadnych problemów. Jest lżejsza od ff z zainstalowanymi rozszerzeniami. Wydaję mi się, że działa nieznacznie wolniej od ff.

loskamillos

02-09-2008 21:30

Zainstalowałem i jak narazie jestem zadowolony. Szybkość z jaką otwieram strony jest wręcz nieporównywalna z Firefoxem :) Zrobiłem mały test: która przeglądarka szybciej otworzy stronę myapple.pl. Wyniki: Firefox: 21 sec, Google Chrome: 7 sec (łącze 512 kb/s) Jedyne co mi przeszkadza to: słaby menadżer pobierania, brak możliwości przewijania stron bez konieczności kręcenia rolką (w Firefoxie, przy dłuższych stronach, wciskałem kulkę i sam regulowałem myszką szybkośc przewijania stron.) Tego tu nie ma. Aha... i jeszcze niedporacowany słownik. Przeglądarka podkreśla wyrazy, których jestem 150% pewny, że są napisane poprawnie. Myślę, że do pierwszej aktualizacji wszystko będzie OK. Polecam wszystkim pobranie, ponieważ dla niektórych może być to całkiem ciekawa alternatywa dla Firefoxa :) POZDRAWIAM

Arek

02-09-2008 21:16

Mam Chrome. Jak na razie jest super. Jedyne co to nie mogę otwierać apletów Java

~Gość

02-09-2008 21:12

JUZ JEST!! Właśnie zainstalowałem polską wersję! Po prostu rewelacja. Testuję na Vista64 - integruje się super z systemem, lepiej niż IE i wygląda 100x lepiej niż FF3 [[http://www.google.com/chrome]]

gość

02-09-2008 21:12

co do tego kontrolowania to trzeba na nie wyrazić zgodę w opcjach -> dla zaawansowanych i tam na samej górze trzeba zaznaczyć

~Gość

02-09-2008 20:55

Prezentacja - rewelacja to FireFox killer ;D [[http://google.client.shareholder.com/Visitors/event/build2/mediapresentation.cfm?MediaID=33101&player=1&redirected=1#]]

Skoruppa

02-09-2008 20:36

Mac: fajnie, ale jak FF - program - może splajtować? Tym bardziej, że jest OpenSource? Nie rozumiem, co najwyżej może Mozilla. Podoba mi się też ta cała afera o prywatność i Google... fajnie, a podajcie mi przykład stron/wyszukiwarek, które z minuty na minuty czyszczą swoje logi abyś mógł być 100% prywatny? Już prędzej obawiał bym się Windowsa, w którym tak samo nie wiem co się dzieje z moimi danymi. Ba, z twojego PC z Windowsem XP jest łatwiej ukraść danie niż okraść je od Google. Mikhael: zacznijmy od auto uzupełniania, potem może greasemonkey, obsługę gpg... ja znów nie wiem o jakim "gównie" i o jakich opcjach opery ty mówisz. "1. O wy wszyscy eksperci, jak 75% użytkowników leci na IE, to nie zmieni przeglądarki na inną, bo powstała jeszcze jedna." - widzę kolejnego eksperta -_-" Z firefoxa korzysta ponad 40% użytkowników a z IE ponad 50% [[http://www.ranking.pl/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=22|OW]] "2. Chrome nie będzie miała wszystkiego co najlepsze w innych przeglądarkach, bo nie powstanie do niej plugin blokujący reklamy. " - halo? Chrome ma być OpenSource. Więc dlaczego nie? Bo Google to nie na rękę? Ale samo już zapowiedziało oddanie przeglądarki w ręce użytkowników podając, że przeglądarka będzie OpenSource.

nick

02-09-2008 19:33

poprawcie ostatni link

~Gość

02-09-2008 19:20

Moim zdaniem Google Chrome zdecydowanie większą konkurencją bedzie dla FireFoxa niz IE. Jest ukierunkowane na ta sama grupę użytkowników co FF - ludzi świadomie korzystających z internetu. Duza część osób uzywajacych IE robi to bez świadomości lub z konieczności (nakaz firmy) wiec tutaj nic sie nie zmieni. Walka moim zdaniem rozegra sie o dusze internautów używajacych FireFoxa i mysle ze Google ją zwycieży w ciagu roku, dwóch. Juz w ubiegłym tyg. zagrali vabank przedłuzajac umowe z Mozilla do roku 2011 na wyswietlanie google.com jako strone startowa w FF. Dzieki temu beda mogli reklamowac bezposrednio w FF konkurencyjna przegladarke. Dobrze to zaplanowali, dzis po premierze Mozilla juz by sie w taką pułapkę nie dała wciągnąc...

agh

02-09-2008 18:31

Osobom, które już się zastanawiają, kiedy zniknie Ff i obstawiają rok 2011, uprzejmie donoszę, że Mozilla przedłużyła swoją umowę z Google do 2011... a co będzie potem, to się zobaczy. Na rynku jest jeszcze sporo miejsca na nową przeglądarkę, szczególnie, że IE 8 nie jest na razie zbytnio "migbłystalny" ;)

Mikhael

02-09-2008 17:52

Opera jest i tak najlepsza... Nie wiem, co wy widzicie w tym Firefoxie... Bez dodatków to on gówno ma... Opera ma to wszystko od razu... A Firefox po wgraniu kilku dodatków strasznie zamula... A do tematu to na 100% przetestuję przeglądarkę Google :)

~Gość

02-09-2008 17:18

Według aktualnych danych IE używa około 50% użytkowników, a nie 75%.

~Gość

02-09-2008 17:12

Myślę że szybko będzie popularna, i to na całym świecie.

przemekspider

02-09-2008 16:00

Najciekawszy jest sposób promocji marketingowej przy Google Chrome. Piszę o tym na swoim blogu. [[http://www.przemekspider.com/]]

~Gość

02-09-2008 15:58

Jeśli Chrome wyjdzie z wersji Beta (większość produktów G. to wieczne bety), to daję FF czas do 2012-2013 roku. Później zniknie z rynku.

marcin

02-09-2008 15:27

No właśnie, czy nie za dużo Gugla w Guglu? Jeśli ten produkt będzie domyślnie projektowany jako przeglądarka, kient poczty, edytor zdjęć Picassa, Google Earth i co tam jeszcze dadzą radę wymyślić, to nie sądzę, żeby mógł zagrozić Firefoxowi. Już zresztą widać zapędy tej firmy do tworzenia kombajnów online np poczta gmail (kalendarz, organizer itd). Firefox wygrywa natomiast prostotą i możliwością dodania rozszrzeń. Jeśli urwie się kasa z G to na pewno wskoczy ktoś inny i lisek dalej będzie się rozwijał.

~Gość

02-09-2008 14:50

@Joe: kto wskoczy na miejsce Google''a? :D Nie żartuj. Obecnie Google jest praktycznie monopolistą na rynku reklamy i coraz bardziej umacnia pozycję. Jak zamiast niego wskoczy Yahoo! czy MS to nic na tym nie zyskają, bo ludzie przełączą się na używanie Google''a. Google płaci za to, że jest domyślną wyszukiwarką w FF. Ludzie nie porzucą Google''a tylko dlatego, że nie jest domyślny w FF. Jeśli domyślną wyszukiwarĸą zrobią coś innego, to ludzie albo sobie ustawią Google''a, albo będą mieli kolejny (obok Chrome''a) powód, by porzucić FF.

Joe

02-09-2008 14:39

1. O wy wszyscy eksperci, jak 75% użytkowników leci na IE, to nie zmieni przeglądarki na inną, bo powstała jeszcze jedna. 2. Chrome nie będzie miała wszystkiego co najlepsze w innych przeglądarkach, bo nie powstanie do niej plugin blokujący reklamy. 3. MoFo utrzyma się bez problemu, za google''a chętnie wskoczą inni sponsorzy. 4. Jedyne czym ten chrome może przyciągnąć, to integracją usług google''a w jednym miejscu - o ile interfejs nie będzie siermiężny. 5. Już wolałbym używać flocka; pozostanę przy FX + K-meleon. Dziękuję za uwagę.

Robert

02-09-2008 13:32

jak zwykle będzie to niekończąca się beta. Poza swoją wyszukiwarką która coraz częściej prowadzi nie tam gdzie trzeba to ja dziękuje za ich produkty. Zresztą jak już ktoś zaznaczył - jeśli lubisz big brothera to używaj ich produktów

mac

02-09-2008 13:10

Przykladowy flame z 2011 roku... 1. A moje IE9 sie tnie. 2. Bo nie uzywasz FF 1. A co to jest FF bo znam tylko chrome, FF splajtowal jak Google przestalo na niego placic :D 3. Opera 123 rzadzi... ma jeszcze wiecej dodatkow ktorych nikt nie potrzebuje!

~Gość

02-09-2008 12:15

"Wszak Firefox umacnia się każdego dnia w stosunku do IE, więc czemu przeglądarka Google''a nie mogłaby dokonać tego samego?!" - właśnie dlatego, panie Dawidzie, że będą konkurowały o tych samych użytkowników, czyli osoby, które z jakichś względow chcą zrezygnować z IE. Wcześniej niemal wszystkie takie osoby wybierały FF. Teraz część z nich będzie wybierała Chrome. Chrome i FF to naturalni konkurenci.

~Gość

02-09-2008 12:02

A dlaczego pogromca IE? Moim zdaniem to groźba przede wszystkim dla FF. Pamiętajmy, że Google utrzymuje FF. Aż 85% budżetu MoFo pochodzi z Google''a. Teraz Google nie będzie miał powodu, żeby ładować miliony w MoFo. Łatwo zaoszczędzą te pieniądze - wystarczy, że przestaną utrzymywać MoFo, Firefox padnie, Google zajmie jego miejsce, a że ma kasę i dobrą markę, będzie mógł skutecznie konkurować z IE.

~Gość

02-09-2008 11:42

No to Firefox i IE beda mialy poważny problem. Nowa przegladarka ma wszystko co ma najlepszego FF oraz IE8. W dodatku bedzie szybsza i bezpieczniejsza niz obie konkurencyjne przegladarki. Najzabawniejsze w tej historii ze nowi uzytkownicy FF beda mieli reklame konkurencynej przegladarki na swojej stronie startowej. Google.com do 2011 jest domyslna strona startowa FF.

TaQ

02-09-2008 11:42

i co - ich przegladarka tez bedzie "analizowala" strony internetowe, na jakie wchodzi internauta, a potem wyswietlala odpowiednie reklamy? dziekuje, pozostane przy operze

grafmarr

02-09-2008 11:15

Treść tego newsa wprowadza w błąd. WebKit, który ma być podstawą przeglądarki Google''a jest już podstawą takich przeglądarek jak Safari i Shiira, ale Firefox pracuje w oparciu o Gecko. A co do konkurencji, to kto powiedział, że Chrome będzie odbierać użytkowników tylko IE? A tytuł jak zwykle, rodem z prasy brukowej, czyli jedna przeglądarka której jeszcze nie ma ma gromić drugą, której też nie ma. Czyżby autor zakładał, że po opublikowaniu IE8 nagle wszyscy wierni użytkownicy dotychczasowych wersji IE6 i 7 przesiądą się.

ff

02-09-2008 11:06

im więcej będzie przeglądarek ty większa konkurecia, i będą co ras to lepsze wyjątek to ie 8 które nie jest zgodne z stadartami

?

02-09-2008 11:05

WebKit to najszybszy i obacnie najbardziej zgodny ze standaradami silnik renderujący html (używany w przeglądarce Apple''a: Safari) więc zapowiada się ciekawie [[http:://webkit.org]]

TWDonald.webpark.pl

02-09-2008 11:04

Czy teraz, jak Google będzie mieć swoją przeglądarkę, to czy nadal będzie wspierać Mozillę? W końcu to też konkurencja, tak jak MS IE.

~Gość

02-09-2008 10:59

jak nie będzie szybszy od Opery to ja podziękuje :)

sconpiec

02-09-2008 10:55

HURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!

~Gość

02-09-2008 10:53

oo nowa konkurecja!