Cyfrówka z ambicją

Nowa technologia rejestracji obrazu to większe możliwości fotografowania. Czy warto jednak płacić za "wodotryski", w które producenci wyposażają swoje aparaty cyfrowe?

Nowa technologia rejestracji obrazu to większe możliwości fotografowania. Czy warto jednak płacić za "wodotryski", w które producenci wyposażają swoje aparaty cyfrowe?

Niektórym cyfrówkom nie trzeba zakładać filtrów na obiektyw, by uzyskać efekty specjalne, obraz bowiem jest poddawany obróbce w pamięci aparatu.Kliknij, aby powiększyćNiektórym cyfrówkom nie trzeba zakładać filtrów na obiektyw, by uzyskać efekty specjalne, obraz bowiem jest poddawany obróbce w pamięci aparatu.Klasyczny aparat cyfrowy daje użytkownikowi niezbędne minimum funkcji, potrzebnych do zarejestrowania obrazu rzeczywistego. Użycie efektów specjalnych, wynikające z potrzeb lub inwencji twórczej, wymusza na fotografującym zastosowanie specjalnych technik filtracji lub późniejszej niestandardowej obróbki naświetlonego materiału. Wszystko to natomiast wiąże się z kosztami, jakie musimy ponieść, zapleczem sprzętowym i wiedzą, którą powinniśmy posiadać, by efekt pracy spełnił nasze oczekiwania.

Zobacz również:

Technologia elektronicznej rejestracji obrazu, mająca zastosowanie w aparacie cyfrowym sprawia, iż sprzęt ten nie tylko spełnia tę samą funkcję co aparat klasyczny. Daje on bowiem nowe możliwości rejestracji i szybkiego, ekonomicznego przetwarzania obrazu. Często jego zastosowania wykraczają nawet poza dziedzinę fotografii.

Czy robiłeś kiedyś czarno-białe zdjęcia?

Bywa, że obserwując kolorowy kadr w celowniku aparatu analogowego, naciskamy spust migawki, a efekt w postaci czarno-białego zdjęcia nie spełnia naszych oczekiwań.

Jest i na to rada. Aparaty cyfrowe, takie jak Agfa, Casio, Epson czy Nikon, umożliwiają podgląd fotografowanego obiektu w odcieniach czerni i bieli przed wykonaniem zdjęcia. Urządzenia Casio mają ponadto funkcję robienia zdjęć w kolorze sepii.

Fotografując aparatem klasycznym w nie sprzyjających warunkach pogodowych lub przy sztucznym świetle, musimy pamiętać o dobraniu właściwej czułości filmu i zastosowaniu odpowiedniego filtru na obiektyw. Cyfrówki często same automatycznie dopasowują czułość płytki CCD w zależności od fotografowanej sceny. W przypadku różnego oświetlenia dobierają również poziom zrównoważenia bieli, aby zapobiec wystąpieniu dominanty barwnej na zdjęciu. Bardziej zaawansowane modele mają możliwość ręcznej kontroli tych parametrów.

Aparaty Casio są wyposażone w wiele efektów specjalnych i filtrów programowych, dzięki którym zarejestrowany obraz można przekształcić bezpośrednio w pamięci aparatu.

Wprawdzie nawet najprostsze programy do obróbki grafiki mają wyżej wymienione funkcje, jednak możliwość korekty zdjęcia bezpośrednio w aparacie jest bardzo wygodna i pozwala zaoszczędzić czas. Staje się ona szczególnie przydatna wówczas, gdy chcemy wydrukować zdjęcie wprost z aparatu.

Ale kino

Gdy chcesz wykonać czarno białe-zdjęcie, możesz podejrzeć efekt. Wbudowany monitor pozwala na kadrowanie obrazu w odcieniach szarości przed jego zarejestrowaniem.Kliknij, aby powiększyćGdy chcesz wykonać czarno białe-zdjęcie, możesz podejrzeć efekt. Wbudowany monitor pozwala na kadrowanie obrazu w odcieniach szarości przed jego zarejestrowaniem.Wiele aparatów zawiera funkcję seryjnej ekspozycji zdjęć w interwałach mniejszych niż 1 s. Klatki złożone z takich ujęć wystarczy poddać animacji i już otrzymujemy gotową sekwencję wideo.

Cyfrówki takich firm, jak Casio czy Sony, umożliwiają nagrywanie krótkich filmów, których czas trwania zależy od pojemności pamięci. Na karcie 4 MB aparat Casio może zapisać około 12 s ruchomego obrazu. Najnowszy Sony Cyber-shot DSC-F55E nagrywa aż 11 min, pod warunkiem że dysponujemy 16 MB kartą pamięci.

Niestety, rozdzielczość, z jaką aparaty zapisują poszczególne klatki, to zaledwie około 320 x 200 pikseli.

W czasie rejestracji aparat dba, by ekspozycja każdego z ujęć była identyczna, a oprogramowanie dokładnie dopasowuje kadry. Jeżeli kiedykolwiek próbowałeś poukładać zdjęcia obok siebie, tak by tworzyły całość, z pewnością wiesz, jak trudno dopasować do siebie kadry.

Jeśli wykonano je jednym z popularnych, klasycznych kompaktów, od razu zauważysz, że klatki nie są naświetlone jednakowo i nie wszystkie szczegóły do siebie pasują.

Zdjęcia zarejestrowane aparatem cyfrowym przy zastosowaniu funkcji "Panorama", po obróbce za pomocą jednego z programów dostarczonych ze sprzętem, takim jak Photo Stith czy Photo Vista, stworzą całość. Ciągły i dopracowany obraz będzie przedstawiać treść kolejnych klatek wchodzących w skład panoramy.

Idea takiej rejestracji polega na fotografowaniu w ten sposób, by każde następne zdjęcie we fragmencie pokrywało się z częścią poprzedniego. Aparaty Casio czy Canona pomagają nawet fotografującemu, wyświetlając na ekranie LCD margines kadru, który ma pokrywać się z kolejnym ujęciem.

Firma Casio umieściła program do tworzenia panoramy bezpośrednio w pamięci aparatu. Możemy więc tuż po zakończeniu fotografowania obejrzeć i ocenić panoramę na wbudowanym monitorku.

Funkcja ta ma bardzo pożyteczną cechę. Składając 4 kadry w rozdzielczości 1600 x 1200, otrzymujemy obraz o rozmiarach 3200 x 2400 pikseli. By zarejestrować bezpośrednio zdjęcie o takiej rozdzielczości, musielibyśmy dysponować bardzo drogim, profesjonalnym aparatem cyfrowym.