Czy pecety są przestępne?

Wydawać by się mogło, że po spokojnym przejściu komputerów w rok 2000 problemy z datą mamy już definitywnie z głowy. Tymczasem kolejna pułapka na pecety czeka już niedługo: ostatniego dnia lutego.

Wydawać by się mogło, że po spokojnym przejściu komputerów w rok 2000 problemy z datą mamy już definitywnie z głowy. Tymczasem kolejna pułapka na pecety czeka już niedługo: ostatniego dnia lutego.

Co cztery lata luty wydłuża się o jeden dzień, by w ten sposób skompensować nierówny czas ruchu obrotowego Ziemi wokół Słońca. My, ludzie, wiemy o tym doskonale, choć nie zawsze pamiętamy, kiedy owe lata przestępne wypadają. Jeśli chcemy sprawdzić, czy dany rok parzysty jest przestępny, dzielimy go przez 4. Gdy dzieli się bez reszty, powinien być przestępny. Powinien? Właśnie, od tej reguły jest wyjątek i ten wyjątek może być przyczyną następnych problemów z komputerami w tym roku. Otóż taki rok 1800 dzieli się przez 4, lecz mimo to nie był przestępny. Czemu? Ponieważ lata podzielne przez 100 nie są przestępne. Taką regułę - podzielny przez 4, ale nie 100 - przyjęło wielu programistów w swych dziełach. Tymczasem z zasady 4/100 wynika, że i w roku 2000 luty nie powinien mieć 29 dni, a przecież ma. Istnieje bowiem kolejny wyjątek od reguły: lata podzielne przez 400 są przestępne.

Zobacz również:

O tym drobnym fakcie zapomniała część twórców oprogramowania, stąd niebezpieczeństwo dziwnych zachowań pecetów pod koniec lutego. Problemy komputerów z latami przestępnymi nie są czymś niezwykłym lub wyjątkowym tylko dla roku 2000. Istnieją programy, które w swych algorytmach w ogóle nie zakładają, że rok może mieć 366 dni! Co cztery lata historia się powtarza, ponieważ nowe programy powielają błędy obliczania daty.

Najwyraźniej ludzie nie uczą się na błędach. W ostatnim przestępnym roku 1996 odnotowano na świecie wiele pomyłek spowodowanych tym, że komputery nie poradziły sobie z dodatkowym dniem lutego. W hucie aluminium w Nowej Zelandii wyłączyły się komputery sterujące przetopem, bo nie zaprogramowano ich na obsługę 366 dnia.

W amerykańskim stanie Arizona 29 lutego około 60 tysięcy osób nie mogło kupić losów na loterię, ponieważ oprogramowanie terminali nie rozpoznało dnia przestępnego. Aplikacje sprzętu laboratoryjnego na oddziale chirurgii serca w jednym z angielskich szpitali w ogóle nie funkcjonowały, więc personel musiał na ten jeden dzień zlecać analizy laboratoryjne na zewnątrz. Natomiast w Nowym Jorku, gdzie od 1 marca zaczęły obowiązywać nowe stawki za usługi taksówkowe, taksometry pewnej kompanii zaczęły naliczać wyższe opłaty już 29 lutego, bo rok przestępny był im nieznany.

Na szczęście większość firm i instytucji przy okazji walki z błędem przejścia na rok 00 sprawdziło swój sprzęt i oprogramowanie również pod kątem prawidłowego rozpoznania roku 2000 jako przestępnego. Miejmy więc nadzieję, że ostatni dzień lutego nie stanie się ostatnim dniem życia naszych komputerów.

PRZEWIDYWALNY NUMER LOSOWY

W listopadzie Microsoft wycofał opublikowaną wcześniej poprawkę do Windows NT 4.0, która miała zwiększyć bezpieczeństwo komunikacji TCP/IP. Okazało się bowiem, że zawierała ten sam błąd regresywny (odkrywający dziury załatane przed zaaplikowaniem poprawki), który znalazł się w zestawie Service Pack 6.

Pod koniec grudnia "poprawiona poprawka" zagościła ponownie w witrynie Microsoftu, tym razem bez niespodzianek. Zadaniem łaty jest zwiększenie stopnia przypadkowości liczb ISN, stosowanych do nawiązywania komunikacji z drugim komputerem przez protokół TCP/IP.

Na wstępie połączenia (sesji) TCP między dwoma komputerami generowane są losowo dwie liczby ISN: oddzielnie dla pakietów przychodzących i wychodzących. Każdy bajt pakietu ma swój numer porządkowy liczony nie od zera, lecz właśnie od przydzielonej liczby ISN, aby zachować kontrolę nad przepływem i integralnością danych w sesji TCP. Nagłówek pakietu zawiera m.in. numer porządkowy pierwszego bajtu transmitowanych danych.

Problem leży w tym, że gdy liczba ISN daje się przewidzieć, haker może "wejść na linię", podszywając się pod jeden z komputerów. Ponieważ zna liczbę ISN, zna też prawidłowe numery porządkowe bajtów, więc jest w stanie odbierać pakiety lub wysyłać własne. Dlatego właśnie jednym z podstawowych czynników zabezpieczenia transmisji jest maksymalnie losowa postać liczby ISN.

W Windows NT 4.0 w dłuższym przedziale czasowym generowane liczby powtarzały się częściej niż inne. Po zastosowaniu poprawki Win NT 4.0 będzie używał znacznie lepszego algorytmu - takiego samego, jaki znalazł się w Windows 2000. Plik poprawki pobrać można z adresu: www.microsoft.com/Downloads/Release.asp?ReleaseID=16763 (do NT 4.0 z SP4 lub SP5) lub www.microsoft.com/Downloads/Release.asp?ReleaseID=16764 (dla NT 4.0 z SP6). Łata ISN pojawi się także jako część zestawu Service Pack 7.