Daj się zobaczyć!

Komputerowe kamery - do niedawna uważane za zbędny luksus lub internetowy snobizm - zyskują coraz większą popularność i funkcjonalność. Warto pomyśleć o wyposażeniu domowego PC we własne... Szklane Oko.

Komputerowe kamery - do niedawna uważane za zbędny luksus lub internetowy snobizm - zyskują coraz większą popularność i funkcjonalność. Warto pomyśleć o wyposażeniu domowego PC we własne... Szklane Oko.

Być może jesteś obiecującą gwiazdą filmową, czekającą na odkrycie. Masz nadzieję, że kiedyś jakiś magnat z Hollywood dostrzeże Twoją twarz i nagle posypią się propozycje kontraktów. Jeżeli posiadasz odrobinę technicznej wiedzy, możesz sprawić, że Twoje oblicze pojawi się w miejscu, w którym każdy będzie mógł je zobaczyć.

Zobacz również:

Piętnaście minut sławy? Hej, będziesz sławny tak długo, jak długo Twoja kamera będzie miała zasilanie, twoje połączenie internetowe nie zostanie przerwane, a w twoich oczach nie zabraknie tego błysku. Oczywiście, kamery internetowe oferują znacznie więcej możliwości. Chcesz nawiązać wideopogawędkę ze swoją ukochaną, która jest w dalekiej podróży? Żaden problem - internetowa kamera zamieni Twojego PC w efektywny wideotelefon.

Brzmi wspaniale, ale wróćmy na chwilę do rzeczywistości. Internetowa kamera może wyświetlić 30 klatek na sekundę. Jednak nawet jeżeli używasz szybkiego modemu 56 Kb/s, a linia jest przeciążona, to szczytem jej możliwości może być przekazywanie zaledwie kilku klatek na sekundę.

Mimo pewnych ograniczeń, jakie wciąż niesie ta technologia, postaramy się wskazać te produkty, które pozwolą na realizację jak najlepszych filmów. Kiedy już wybierzesz odpowiadającą Ci kamerę, opiszemy jak umieścić na stronie WWW kolorowy film przekazujący w czasie rzeczywistym to, co dzieje się przed obiektywem oraz jak dobrać program do wideopogawędek.

Wybieramy najlepszą kamerę

Chociaż szerokopasmowy dostęp do Internetu nie jest jeszcze tak popularny jak analogowe połączenia typu “dial-up”, z dnia na dzień poszerza się dostępność szybkich łączy internetowych. Zakup kamery PC można zatem traktować jako pewną inwestycję w przyszłość.

Coraz więcej firm z branży IT rozwija technologie konstrukcji kamer wideo podłączanych do komputerów, które mogłyby służyć do przekazywania obrazów na odległość lub nawet sterować niektórymi aplikacjami (np. grami). Intel ogłosił niedawno powołanie inicjatywy mającej na celu wypracowanie rozwiązań usprawniających interakcję oprogramowania z peryferyjnymi urządzeniami wideo. W przedsięwzięciu tym, oprócz Intela, uczestniczyć będzie między innymi Kodak, nie zabraknie również udziału Logitecha.

Badania rynkowe przeprowadzone przez International Data Group wykazują, że obecna liczba 2 mln użytkowników kamer PC będzie przez najbliższe kilka lat wzrastać o ok. 70% rocznie.

Wędrując po sieci lub zaglądając do pobliskiego sklepu komputerowego, nie powinieneś mieć problemu z natrafieniem na odpowiadającą Twoim wymogom (lub możliwościom finansowym) kamerę internetową. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, począwszy od tych prostszych, podłączanych do komputera, poprzez złącze równoległe, do tych, które wykorzystują magistralę PCI czy też porty USB. Te ostatnie ze względu na stosunkowo szybki transfer danych oraz, przede wszystkim, łatwość instalacji, wypierają z rynku starsze rozwiązania. Warto zaznaczyć, że dostępne na rynku rozwiązania dostarczają obraz o dosyć dobrej jakości. Jeżeli Twój komputer jest wyposażony w gniazdo USB, wystarczy podłączyć do niego kamerę i zainstalować sterowniki. Jeżeli Twój komputer nie ma takiego portu, będziesz musiał wybierać pomiędzy kamerą PCI a modelem podłączanym do złącza równoległego.

Kamery podłączane do gniazda PCI wymagają rozmontowania komputera oraz zainstalowania dodatkowej karty rozszerzeń. Przy instalacji kamery PCI możesz napotkać pewne problemy konfiguracyjne, ale rozwiązanie takie zapewnia szybszy transfer danych oraz ostrzejszy obraz niż modele podłączane do portu równoległego. Zainstalowana karta rozszerzeń współpracująca z kamerą może zazwyczaj przechwytywać także obraz wideo z innych źródeł (na przykład magnetowidu).

Wśród najpopularniejszych na rynku kamer znajdują się urządzenia z serii QuickCam firmy Logitech. Producent proponuje kilka modeli różniących się sposobem podłączania do komputera, parametrami i ceną. QuickCam VC to, jak sama nazwa wskazuje, urządzenie przeznaczone do wideokonferencji (VC). Jest to podstawowy model w ofercie Logitecha, podłączany do portu równoległego. Zadowoli on wszystkich tych, którzy nie mają zbyt wygórowanych wymagań i mogą pogodzić się z dość niską rozdzielczością (352 x 288 pikseli). Kamerę taką można nabyć już za 250–300 zł.