DVD - teraz taniej

Napędy DVD-ROM i DVD-RAM są coraz tańsze i bardziej dostępne dla wielu użytkowników. Na sklepowych półkach pojawiają się nowe modele. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie napędu i dekodera.

Napędy DVD-ROM i DVD-RAM są coraz tańsze i bardziej dostępne dla wielu użytkowników. Na sklepowych półkach pojawiają się nowe modele. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie napędu i dekodera.

DVD-RAM. Sam pomysł dobry, lecz brak standardu hamuje chęć zakupu.Kliknij, aby powiększyćDVD-RAM. Sam pomysł dobry, lecz brak standardu hamuje chęć zakupu.Podstawowym pytaniem przy zakupie napędu jest to, czy oprócz odczytu powinien być wyposażony w opcję zapisu płyt. Napędy DVD-ROM pozwalają odczytywać informacje zawarte na konwencjonalnych krążkach CD (czyli płytach CD-ROM, płytach audio oraz CD-R i CD-RW), a także nośniki DVD - niezależnie od zawartości (dane, muzyka, czy filmy wideo).

Zobacz również:

Więcej możliwości oferują napędy DVD-RAM. Dzięki nim można zapisywać dane na kasowalnych nośnikach podobnie jak za pomocą nagrywarki CD-RW. Z funkcjonalnego punktu widzenia napęd DVD-RAM przypomina twardy dysk w szufladce, który można wyjąć i zamienić na inny niczym płytę DVD. Ponadto sumy, które trzeba było zapłacić za napęd DVD-RAM kilkukrotnie przekraczały ceny napędów DVD-ROM. Na dodatek nagrywarki DVD są wolniejsze od czytników i bazują na innych, niestandardowych technologiach.

Metody zapisu

Kliknij, aby powiększyćIstnieje kilka niekompatybilnych względem siebie "standardów" zapisu danych. Należą do nich: DVD-RAM (rozwijany przez takich producentów jak Hitachi, Panasonic i Toshiba), DVD-RW (Pioneer), MMVF-DVD (NEC) oraz DVD+RW (Hewlett-Packard, Philips i Sony). Rywalizacja pomiędzy firmami trwa już od dwóch lat.

Wniosek: zakup nagrywarki DVD wchodzi w rachubę, jeżeli idziesz z duchem czasu, posiadasz ambicje prekursora i nie liczysz się z groszem, gdy chodzi o nowinki na rynku komputerowym. Aktualne modele są na tyle dojrzałe, że można mówić o niezawodnej eksploatacji. Ten stan rzeczy potwierdzają nasze dotychczasowe doświadczenia. Lecz, jeśli nie zależy Ci na najnowszych zdobyczach techniki, zastanów się raczej nad nabyciem nagrywarki CD-RW. W chwili obecnej urządzenia tego typu są najlepszym wyborem do archiwizowania dużych ilości danych.

Prędkość transmisji

Pojedyncza prędkość odczytu wynosi w napędach CD-ROM 150 KB/s. Wielkość ta do dziś stanowi podstawę w określaniu szybkości, z jaką odtwarzacz CD-ROM potrafi odczytywać informacje zawarte na płycie. Mnożniki (np. 24x, 36x) widniejące w folderach i ulotkach wszystkich czytników odnoszą się właśnie do powyższej wartości. W przypadku napędów DVD prędkość pojedynczą ustalono na poziomie 1350 KB/s. Tak duże podwyższenie poprzeczki jest podyktowane docelowym przeznaczeniem urządzeń tego typu. Z początku technologia DVD była rozwijana z myślą o odtwarzaniu filmów. Jakość sygnału audio i wideo jest zbliżona do studyjnej. Jak obliczono, do prezentacji skompresowanych sekwencji wideo na tym poziomie jakościowym wymagana jest transmisja z prędkością 1350 KB/s.

Napędy DVD-ROM, które aktualnie są uważane za szybkie, pracują z sześciokrotną prędkością DVD. Teoretycznie ich przepustowość sięga 8100 KB/s, co stwarza wystarczające rezerwy wydajnościowe, zważając na rozwój zastosowań DVD w przyszłości. Na razie napędy DVD-ROM pracują z podwójną prędkością odczytu i pojedynczą prędkością zapisu. Napędy DVD obsługują także konwencjonalne płyty CD-ROM, w ich danych technicznych uwzględnia się osiągi uzyskiwane przy odczycie nośników tego typu.