DVD-mania

Napędy DVD zyskują większą popularność. Z poniższego artykułu dowiesz się, co daje DVD, jaki napęd jest najlepszy do określonych zastosowań i jakie podzespoły lub aplikacje są potrzebne do korzystania z nowego standardu.

Napędy DVD zyskują większą popularność. Z poniższego artykułu dowiesz się, co daje DVD, jaki napęd jest najlepszy do określonych zastosowań i jakie podzespoły lub aplikacje są potrzebne do korzystania z nowego standardu.

Technologia DVD w mgnieniu oka wyprze z rynku napędy CD-ROM

Przekonywali w reklamach producenci jeszcze trzy lata temu. Nic z tego! Czytniki były powolne, okropnie drogie, a na dodatek niedoskonałe z technicznego punktu widzenia. Dlatego nie stanowiły najmniejszej konkurencji dla coraz szybszych napędów CD-ROM. Teraz jest zupełnie inaczej: napędy DVD stały się wydajne, niezawodne, względnie tanie i coraz częściej pojawiają się w sklepach.

Zobacz również:

Po co napęd DVD?

Jedna płyta DVD mieści mniej więcej tyle danych, co dwadzieścia siedem konwencjonalnych CD-ROM-ów.

Jednak komu to potrzebne?

Na pewno entuzjastom domowego kina. Obecnie dostępny jest dość duży wybór filmów kina polskiego i światowego na płytach DVD. Zaletą mediów tego typu jest studyjna jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość wyboru wersji językowych (dubbing lub napisy). Zapaleni gracze z niecierpliwością czekają na pierwsze gry z fotorealistyczną grafiką. Ponadto zacznie pojawiać się coraz więcej wydawnictw multimedialnych - encyklopedii, leksykonów, słowników i planów miast.

Jaki napęd?

Można wybierać spośród około pięćdziesięciu modeli w różnych kategoriach cenowych. W tym artykule radzimy, jak dobrać właściwy napęd do określonych zastosowań. Przecież nie zawsze konieczny jest najszybszy (czyli najdroższy) model.

Co jest potrzebne do odtwarzania filmów?

Oprócz napędu wymagany jest dekoder MPEG II, który rozpakowuje i odkodowuje skompresowane dane wizji i fonii. W artykule przedstawiamy rozwiązania sprzętowe i programowe. Omawiamy ich funkcjonalność, wydajność oraz informujemy, które są tańsze.

Uwagi dotyczące instalacji i eksploatacji sprzętu DVD.

Jeżeli zdarzyło Ci się instalować twardy dysk lub napęd CD-ROM, nie powinieneś mieć problemów z napędem DVD. W razie niepowodzenia skorzystaj z naszych wskazówek. Ponadto dowiesz się, jak do peceta podłączyć telewizor czy sprzęt audio. Podpowiemy, co robić, gdy podłączony napęd odmawia posłuszeństwa.

1. Czy opłaca się kupić napęd DVD?

Czy w chwili obecnej warto nabyć napęd DVD?

Parametry wydajnościowe: przed zakupem sprawdź prędkość odczytu danych i średni czas dostępu w trybie DVD  i CD.Kliknij, aby powiększyćParametry wydajnościowe: przed zakupem sprawdź prędkość odczytu danych i średni czas dostępu w trybie DVD i CD.Zakup napędu DVD powinieneś rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy masz zamiar kupić nowy komputer lub napęd CD-ROM. Czytniki DVD-ROM (bez możliwości zapisu) są rozwinięte z technicznego punktu widzenia i mniej więcej tak samo wydajne jak dobre napędy CD-ROM. Zależnie od modelu, dają sobie

radę ze wszystkimi typami nośników CD (łącznie z płytami CD-R i CD-RW).

Oprócz tego dają dostęp do różnego rodzaju filmów DVD. Od połowy 2000 roku na rynku mają się pojawiać gry wykorzystujące ogromną pojemność nośników (maksymalnie 17 GB), dzięki której projektanci gier mogą się pokusić o tworzenie fotorealistycznych scenariuszy. Aplikacji biurowych należy oczekiwać dopiero w 2001roku.

2. DVD kontra VHS

Jaką jakość oferuje standard DVD w porównaniu do filmów na kasetach VHS?

Jakość wizji dzięki technologii DVD jest znacznie wyższa niż w wypadku filmów nagranych w systemie VHS lub S-VHS (Super-VHS). Przykładowo jakość filmów DVD rozdzielczością dorównuje nagranym w technologii D-VHS (Digital-VHS), przy niewspółmiernie niższej cenie. W odróżnieniu od kaset wideo nośniki DVD nie zużywają się z czasem - pod warunkiem, że nie dopuścisz do zarysowań. Podobnie jak w telewizji cyfrowej w niektórych filmach można wybierać kamerę, z której widać akcję. Ponadto większość filmów daje możliwość wyboru wersji językowej (spośród maksymalnie ośmiu ścieżek dźwiękowych i trzydziestu dwóch ścieżek napisów). Dzięki temu można odświeżyć znajomość języków lub wykorzystać filmy jako pomoc w nauce któregoś z nich. Zazwyczaj dostępny jest dźwięk stereo lub w technologii AC-3 (patrz dalej). Informacji dotyczących oferowanych języków, dźwięku i ewentualnych dodatków (na przykład scen z planu filmowego) należy szukać na obwolucie filmu.

Podczas oglądania filmu krzesło, biurko i ekran monitora nie dają takiego komfortu jak telewizor i kanapa w salonie. Dlatego połącz komputer z telewizorem za pomocą kabla.

3. Standardy odczytu/zapisu

Coraz częściej słyszę o różnych standardach odczytu. Jaki napęd mam kupić, jeśli chcę, aby przez długi czas obsługiwał wszystkie nośniki?

Jeżeli interesuje Cię napęd DVD-ROM (czyli z możliwością odczytu, jednak bez możliwości zapisu płyt), masz problem z głowy. Przyjęty około trzech lat temu standard DVD-ROM jest nadal aktualny. Z jednej strony, zapewnia pełną kompatybilność ze standardami stosowanymi na płytach CD (przykładowo CD-Audio, CD-I czy CD-Text), z drugiej zaś, gwarantuje obsługę nośników CD-R i CD-ROM. Płyty wielokrotnego zapisu (CD-RW) mogą być odczytywane w modelach, które pojawiają się na rynku od początku 1999 roku. Ponadto producenci od razu ustalili i zaakceptowali wszystkie formaty DVD-ROM (na przykład DVD-Video).

Znacznie gorzej wygląda sytuacja z napędami, które oferują możliwość nagrywania danych na krążkach DVD. Z założenia istnieją bowiem dwie szkoły zapisu. Jeżeli zależy Ci na zakupie urządzenia tego typu, musisz wybrać jeden z niekompatybilnych względem siebie formatów (czytaj wskazówki w punkcie 5).