Dziel i zwyciężaj!

Ten, kto sprytnie podzieli twardy dysk na partycje, może znacznie prościej archiwizować dane i odtwarzać uszkodzony system. Ponadto wygospodaruje na dysku wolne miejsce, a instalując dodatkową wersję systemu, zaoszczędzi sobie wielu problemów.

Ten, kto sprytnie podzieli twardy dysk na partycje, może znacznie prościej archiwizować dane i odtwarzać uszkodzony system. Ponadto wygospodaruje na dysku wolne miejsce, a instalując dodatkową wersję systemu, zaoszczędzi sobie wielu problemów.

Partition Magic 4.0 - program zmienia rozmiary partycji bez konieczności kasowania jej zawartości.Kliknij, aby powiększyćPartition Magic 4.0 - program zmienia rozmiary partycji bez konieczności kasowania jej zawartości.Odpowiedni podział twardego dysku na partycje przynosi spore korzyści. Użytkownik może oddzielić osobiste dokumenty od systemu operacyjnego i aplikacji, przeznaczając na nią oddzielną partycję. Dzięki temu struktura plików stanie się bardziej przejrzysta, co ułatwi tworzenie zapasowych kopii danych.

Zobacz również:

Partycjonowanie przydaje się także lubiącym instalować i wypróbowywać nowe programy (np. shareware), które - jak wiadomo - z czasem coraz bardziej zaśmiecają system. Większość programów deinstalacyjnych nie potrafi skutecznie oczyścić dysku, plików systemowych i Rejestru z danych, które zapisują tu wszystkie aplikacje. Pozostawione resztki spowalniają działanie Windows i zmniejszają jego niezawodność. Dlatego dobrze mieć w rezerwie partycję z kopią "nietkniętego" systemu.

Kilka systemów na jednym dysku. Czy chcesz zasmakować Linuksa? A może chciałbyś zainstalować równolegle Windows 95/98 oraz NT? Także to jest możliwe przy prawidłowo spartycjonowanym dysku.

Pierwsza faza - projekt na papierze. Nim zabierzesz się za partycjonowanie dysku zastanów się, w jakiej kolejności chcesz umieścić systemy operacyjne na twardym dysku. Zaplanuj, ile miejsca przeznaczysz na poszczególne systemy. Najlepiej weź kartkę papieru i naszkicuj planowany podział. Potem sprawdź, czy rozmiary partycji są wystarczające i czy prawidłowo ustaliłeś ich kolejność. Jeśli nie korzystasz ze specjalnego programu, tzw. partycjonera, nie będziesz mógł dokonać zmian po zainstalowaniu systemów.

Bezpieczeństwo w każdym calu. Gdy uporasz się z podziałem dysku i instalacją systemów, nie zapominaj o kwestii bezpieczeństwa. Utwórz dyskietki startowe - większość systemów operacyjnych proponuje wykonanie tej czynności już podczas instalowania. Dyskietka awaryjna jest często ostatnią deską ratunku, gdy nie można uruchomić systemu z uszkodzonym sektorem startowym.

Pamiętaj również o zarchiwizowaniu wszystkich dokumentów i istotnych plików przed rozpoczęciem partycjonowania. Nawet jeśli korzystasz z profesjonalnego oprogramowania, nie możesz z góry zakładać, że dane nie zostaną naruszone podczas wgrywania nowego systemu. W najgorszym przypadku będziesz musiał sformatować dysk, a wówczas stracisz wszystkie zgromadzone dane.

Jeden dysk, jeden system

Pytanie: Jak podzielić dysk, by zainstalować jedną wersję systemu operacyjnego Windows?

Odpowiedź: W praktyce sprawdziła się metoda podziału na trzy partycje. W dwóch pierwszych partycjach podstawowych umieszczone są kolejno robocza i testowa wersja Windows 95/98. Trzecią trzeba oznaczyć jako rozszerzoną i utworzyć w niej dysk logiczny D:. Będzie służyć do przechowywania dokumentów i innych danych użytkownika. Przedstawiony podział ma dwie zalety. Po pierwsze, nie będziesz musiał mozolnie wyszukiwać plików użytkownika, które zechcesz zarchiwizować - wystarczy utworzyć kopię całej partycji lub dysku logicznego. Po drugie, umożliwisz szybkie odtworzenie systemu, gdyby jeden z systemów odmówił posłuszeństwa.

Zasada jest dość prosta. Na partycji roboczej zainstalujesz system operacyjny i te aplikacje, które są Ci potrzebne w codziennej pracy przy komputerze. Partycja testowa posłuży do celów eksperymentalnych, np. zmian w konfiguracji systemu czy wypróbowywania różnych programów free-ware i shareware. Gdy Windows zainstalowany w partycji testowej przestanie działać szybko i stabilnie, skasujesz ją i skopiujesz w to miejsce sprawny system z partycji roboczej. Teraz po raz kolejny nadasz partycji nazwę "TEST" i możesz eksperymentować od nowa.

Litera napędu CD-ROM

Napęd CD-ROM - jeśli często dodajesz lub usuwasz partycje, przypisz mu ostatnią literę alfabetu.Kliknij, aby powiększyćNapęd CD-ROM - jeśli często dodajesz lub usuwasz partycje, przypisz mu ostatnią literę alfabetu.Pytanie: Po zwiększeniu liczby partycji na twardym dysku system przydziela napędowi CD-ROM inną (pierwszą) wolną literę. Powoduje to nieprawidłowe działanie aplikacji, które tuż po uruchomieniu odwołują się do napędu. Nie mogą odczytać danych z płyty CD-ROM, ponieważ szukają napędu pod niewłaściwą literą. Czy można temu zapobiec?

Odpowiedź: Aby system nie podmieniał litery napędu przy zwiększeniu lub zmniejszeniu liczby partycji, wystarczy zostawić kilkuliterowy odstęp między oznaczeniem ostatniej partycji i czytnikiem CD-ROM. Jeśli masz jeden twardy dysk (C:), nie przypisuj napędowi litery D:, lecz którąś z dalszych liter alfabetu (najlepiej ostatnią).

Przejdź do Panelu sterowania (menu Start | Ustawienia | Panel sterowania) i kliknij dwukrotnie ikonę System. Wybierz kartę Menedżer urządzeń i znajdź pozycję CD-ROM. Kliknij ją dwukrotnie a następnie nazwę i model napędu. Na pulpicie pojawi się okno właściwości napędu. Wybierz kartę Ustawienia. W sekcji Zarezerwowane litery dysków ustaw żądaną literę (np. Z:) w polu rozwijanej listy Początkowa litera dysku. Potwierdź kliknięciem przycisku OK. i zrestartuj system. Od tej chwili napęd CD-ROM będzie dostępny pod stałym oznaczeniem literowym niezależnym od liczby partycji na dysku.

Jeśli korzystasz z czytnika CD-ROM w systemie DOS, otwórz plik CONFIG.SYS w dowolnym edytorze tekstowym i usuń wiersz "LASTDRIVE=

  • " (zmienna
  • oznacza literowe oznaczenie napędu).