Edycja wideo na komputerze

Jeśli chciałbyś zamienić własne filmy wideo w arcydzieła Felliniego (może jesteś nieodkrytym talentem), nadarza się świetna okazja. Najnowsze kamery wideo w połączeniu z komputerem wyposażonym w specjalną kartę i oprogramowaniem pozwolą Ci uzyskać zadziwiające efekty.

Jeśli chciałbyś zamienić własne filmy wideo w arcydzieła Felliniego (może jesteś nieodkrytym talentem), nadarza się świetna okazja. Najnowsze kamery wideo w połączeniu z komputerem wyposażonym w specjalną kartę i oprogramowaniem pozwolą Ci uzyskać zadziwiające efekty.

Kamery cyfrowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do rejestracji obrazu w postaci cyfrowej. Dzięki temu można załadować nagrany film do komputera, zmodyfikować i nagrać na kasetę, nie tracąc jakości. Konwencjonalne kamery nagrywają obraz w postaci analogowej, która musi być zamieniona na cyfrową, by mogła być modyfikowana na komputerze. Nagranie na kasetę wymaga ponownej zamiany obrazu na analogowy. Każda konwersja powoduje straty jakości obrazu.

Zobacz również:

Aby wczytać obraz wideo z cyfrowej kamery do komputera, wymagana jest karta IEEE 1394, znana też jako FireWire. Karty te oferowane są jako niezależne urządzenia lub zintegrowane z płytą główną (Asus P3B-1394). Przedstawiamy sposób instalacji karty IEEE 1394 i konfiguracji dołączonych urządzeń.

Więcej informacji znajdziecie w artykule "Mniej więcej Spielberg".

Ważne

Zalety:

możliwość przechwytywania i edycji wideo z cyfrowych kamer na komputer

Koszt:

płyta główna ze złączem IEEE 1000 - 1394 zł, pakiet z kartą IEEE 1394 - 4000 zł

Czas:

30-60 minut ####

Wymagane narzędzia:

śrubokręt krzyżakowy ###

Inne wymagania:

System Windows 98 (najlepiej SE)

Poziom trudności:

średni ####

Zanim zaczniesz

1. Zarchiwizuj pliki systemowe.

2. Sprawdź twardy dysk za pomocą programów ScanDisk i defragmentuj jego zawartość. Kliknij ikonę Mój komputer, następnie prawym klawiszem myszy ikonę twardego dysku, Wybierz opcję Właściwości, kartę Narzędzia, a następnie przycisk Sprawdź. Wykonaj te same czynności w odniesieniu do wszystkich dysków.

3. Upewnij się, że w komputerze nie występują żadne konflikty sprzętowe. Wybierz Start|Ustawienia|Panel sterowania, a następnie kliknij ikonę System. Wybierz kartę Menedżer urządzeń. Jeśli przy jakimkolwiek urządzeniu występuje znaczek wykrzyknika, oznacza to, że występuje konflikt. Kliknij Urządzenia, wybierz opcję Właściwości i zastosuj się do wyświetlanych instrukcji.

Czynności podstawowe

Kliknij, aby powiększyć1. Wyłącz komputer, zdejmij obudową i wyłącz wtyczkę z sieci. Znajdź wolne gniazdo PCI. Ostrożnie umieść kartę IEEE 1394 w gnieździe i przykręć do obudowy.

2. Przygotuj CD-ROM z oprogramowaniem dołączonym do karty. Włącz komputer. System Windows powinien wykryć nową kartę i uruchomić Kreator instalacji. Kilknij pole Szukaj najlepszego sterownika, a następnie przycisk Dalej. Włóż CD-ROM do napędu. Zaznacz opcję CD-ROM, usuwając znaczniki przy innych opcjach. Kliknij przycisk Dalej. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.

UWAGA: Nie instaluj domyślnych sterowników IEEE 1394 systemu Windows. Aby uzyskać optymalną wydajność, użyj sterowników dołączonych do karty.

Kliknij, aby powiększyć3. Sprawdź, czy karta jest poprawnie zainstalowana. Postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi w punkcie 3. Jeśli nie usuniesz problemu, skontaktuj się z pomocą techniczną sprzedawcy.

Kliknij, aby powiększyć4. Zainstaluj oprogramowanie przechwytywania i edycji zgodnie z instrukcją. Podłącz kamerę do złącza IEEE 1394 (FireWire) za pomocą kabla dołączonego do kamery i rozpocznij przechwytywanie wideo i edycję.

Przygotowanie komputera do edycji wideoKliknij, aby powiększyćPrzygotowanie komputera do edycji wideoJak to podłączyć?Kliknij, aby powiększyćJak to podłączyć?