Fabryka słowa

Aplikacje są tak nafaszerowane funkcjami, że trudno się w nich połapać, mimo wertowania często nadzwyczaj grubych podręczników użytkownika...

Aplikacje są tak nafaszerowane funkcjami, że trudno się w nich połapać, mimo wertowania często nadzwyczaj grubych podręczników użytkownika.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek pozwalających zwiększyć efektywność pracy w programach Microsoft Word, Corel WordPerfect i Lotus Word Pro.

Zobacz również:

Odnalezienie najlepszego sposobu formatowania dokumentu może być czasochłonne. Pozbawmy więc szumu informacyjnego dziedzinę przetwarzania tekstów; pomogą nam w tym poniższe wskazówki omawiające wszystko, od korespondencji seryjnej po tabele i narzędzia dodatkowe.

Bez korespondencji seryjnej

Chcesz wydrukować etykiety z nazwiskami osób na zebranie w firmie, ale przerażeniem napawa Cię perspektywa przeszukiwania funkcji korespondencji seryjnej, czytania stron pomocy, szperania w książkach... Pomocne okaże się podręczne narzędzie Etykiety (Labels). Oto jak można wydrukować plakietki bez konieczności scalania korespondencji seryjnej w programach Word, WordPerfect i Word Pro. Rozpocznij zapis nowego dokumentu w dowolnym z wymienionych programów.

Word 6.0 lub nowszy

 1. Otwórz pusty dokument. Wybierz z menu Narzędzia polecenie Koperty i etykiety. W oknie dialogowym Koperty i etykiety kliknij kartę Etykiety adresowe, a potem - przycisk Opcje.

 2. W oknie dialogowym Opcje etykiet zaznacz typ etykiety, korzystając zarówno z pola Rodzaj etykiet, jak i z pola Typ wyrobu, po czym kliknij przycisk OK (patrz rysunek).

 3. Nie ruszaj nic w polu Adres okna dialogowego Koperty i etykiety. Zaznacz pole wyboru Cała strona tej samej etykiety i kliknij przycisk Nowy dokument.

  W oknie dialogowym Opcje etykiet znajduje się lista formatów etykiet.Kliknij, aby powiększyćW oknie dialogowym Opcje etykiet znajduje się lista formatów etykiet.

 4. Word otworzy natychmiast nowy dokument zawierający treść etykiety ułożoną w formacie wybranym z listy wzorców. Jeśli nie widać linii kratowych, wybierz polecenie Tabela, Linie siatki (Word 6.0 i 7.0) lub Tabela, Pokaż linie siatki (Word 97).

 5. Aby uprościć formatowanie etykiet, przed wpisaniem jakiegokolwiek tekstu zaznacz wszystkie komórki tabeli, klikając pierwszą komórkę tabeli i przeciągają wskaźnikiem myszy (nie korzystaj z opcji Zaznacz tabelę z menu Tabela). Określ czcionkę i jej atrybuty za pomocą paska narzędzi Formatowanie.

  Etykiety można tworzyć w zwykłym dokumencie Worda.Kliknij, aby powiększyćEtykiety można tworzyć w zwykłym dokumencie Worda.

 6. Wpisz w komórkach tekst każdej etykiety, nakładając w razie potrzeby dodatkowe atrybuty. Zauważ, że odstępy między etykietami są również komórkami tabeli. Uważaj, żeby w nich nie wpisywać żadnego tekstu. Kiedy skończysz, włóż do drukarki arkusz przeznaczony do zadrukowania etykietami i wydrukuj tabelę, jakbyś to zrobił ze zwykłym dokumentem. Jeśli chcesz kiedyś w przyszłości użyć tego arkusza etykiet jeszcze raz, zapisz dokument w pliku (jest to zwykły dokument - patrz rysunek).

WordPerfect 6.1 i nowszy

 1. Mając załadowany nowy dokument, wybierz polecenie Format, Labels.

 2. Z listy Labels w oknie dialogowym Labels wybierz żądany format etykiety.

 3. WordPerfect wyświetli w oknie dokumentu pojedynczą etykietę. Wpisz tekst. Zostanie on wyświetlony w lewym górnym rogu arkusza etykiet. Sformatuj go według uznania, używając standardowych narzędzi WordPerfecta. Kiedy skończysz pierwszą etykietę, przenieś kursor na koniec tekstu, a potem naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl+Enter], aby przejść do kolejnej etykiety. Większość formatowania (wyrównania tekstu i atrybutów czcionki) przenosi się automatycznie z etykiety na etykietę.

Wskazówka: Aby wyśrodkować tekst wszystkich etykiet, wybierz podczas edycji pierwszej etykiety polecenie Format, Page, Center. Zaznacz bieżącą i kolejne strony w oknie dialogowym Center Page(s) i kliknij OK.

Kontynuuj opracowywanie etykiet, pozwalając aplikacji tworzyć nowe strony, jeśli trzeba. Kiedy skończysz, wydrukuj jak zwykle. Jeśli planujesz skorzystać z etykiet w przyszłości, zapisz dokument. Uwaga! Aby wyedytować kolejną etykietę zaraz po przejściu do niej, kliknij jej treść.