Głos w dokumencie

Word umożliwia wzbogacanie dokumentów o grafikę, animacje i ... dźwięki. Dźwięk w dokumencie Worda? Tak, może być przydatny, może przykuć uwagę czytającego lub uwiarygodnić autorstwo tekstu. Krótkie wiadomości głosowe poprawią ogólne wrażenie, jakie sprawia gotowy dokument. Należy tylko pamiętać, że tego typu dodatki powiększają znacznie jego objętość - 3,5 sekundowy zapis głosu to około 75 KB.

Word umożliwia wzbogacanie dokumentów o grafikę, animacje i ... dźwięki. Dźwięk w dokumencie Worda? Tak, może być przydatny, może przykuć uwagę czytającego lub uwiarygodnić autorstwo tekstu. Krótkie wiadomości głosowe poprawią ogólne wrażenie, jakie sprawia gotowy dokument. Należy tylko pamiętać, że tego typu dodatki powiększają znacznie jego objętość - 3,5 sekundowy zapis głosu to około 75 KB.

Wystarczy zmiana jednej pozycji w ustawieniach Worda, aby wyświetlane były pełne listy opcji w menu.Kliknij, aby powiększyćWystarczy zmiana jednej pozycji w ustawieniach Worda, aby wyświetlane były pełne listy opcji w menu.Aby dodać zapis dźwięku do dokumentu Worda, wybierz miejsce, w którym chcesz dodać dźwięk i umieść tam kursor. Teraz przejdź do karty Utwórz nowy, Wstaw|Obiekt, wybierz opcję Dźwięk typu wave i kliknij OK. Zostanie uruchomiony Rejestrator dźwięku, w którym możesz nagrać wiadomość głosową. Po zamknięciu Rejestratora dźwięku obiekt z głosem zostanie automatycznie umieszczony w dokumencie - nie trzeba wcześniej zapisywać nagrania na dysku. W punkcie, gdzie chciałeś umieścić nagranie, pojawiła się ikona głośnika - znak, że przekaz dźwiękowy rzeczywiście się tam znajduje.

Zobacz również:

Aby odtworzyć nagranie, wystarczy dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy ikonę z symbolem głośnika. Możliwa jest także edycja nagranego dźwięku - w tym celu trzeba kliknąć ikonę nagrania prawym przyciskiem myszy i wybrać Obiekt|Dźwięk typu wave|Edycja. Wiadomość dźwiękowa wstawiona w dokument Worda może być przemieszczana i kopiowana, np. za pomocą Schowka - w ten sam sposób jak każdy inny obiekt.

Wiadomości głosowe można także przygotować wcześniej, korzystając z Rejestratora dźwięku lub innego programu potrafiącego nagrywać pliki wave. Gotowy plik wave wstawiamy do dokumentu Worda za pomocą polecenia Wstaw|Plik. Jeśli przygotowane nagranie nie będzie nam więcej potrzebne, usuwamy plik WAV (po zapisaniu stanu dokumentu na dysku).

Podświetlanie tekstu

Podświetlanie wybranych partii tekstu jest bardzo przydatne podczas edycji dużych dokumentów - można wybrać fragmenty wymagające zmian, sprawdzenia pod względem merytorycznym lub stylistycznym. Stosowanie podświetlania jest szczególnie przydatne, gdy nad jednym dokumentem pracuje wiele osób. Oto kilka sposobów usprawniających korzystanie z podświetlania.

Aby podświetlić tekst w Wordzie, kliknij strzałkę obok przycisku Wyróżnienie na pasku narzędziowym Formatowanie (jeśli ten pasek nie jest widoczny, klinij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w obszarze menu i zaznacz opcję Formatowanie). Wybierz kolor, który zostanie użyty do podświetlenia tekstu. Teraz możesz już za pomocą myszy podświetlić fragment tekstu (zauważ, że jej kursor zmienił się) - kliknij miejsce, w którym rozpoczniesz podświetlanie, przeciągnij do końca wybranej partii dokumentu i puść przycisk.

Zamiast zwykłego zaznaczania za pomocą myszy można skorzystać z bardziej wyszukanych sposobów. Aby podświetlić pojedynczy wyraz, wystarczy po zaznaczeniu przycisku Wyróżnienie kliknąć go dwukrotnie lewym przyciskiem myszy. Aby podświetlić całe zdanie - należy kliknąć gdziekolwiek wewnątrz zdania, trzymając naciśnięty klawisz [Ctrl]. Trzykrotne kliknięcie spowoduje podświetlenie całego akapitu.

Jeśli chcesz wyłączyć podświetlanie tekstu i przywrócić zwykły wygląd kursora myszy, ponownie kliknij przycisk Wyróżnienie lub użyj klawisza [Esc].

Aby usunąć podświetlenie, wystarczy ponownie zaznaczyć podświetlony obszar (przy włączonym trybie podświetlania, a więc przy wciśniętym przycisku Wyróżnienie - tylko za pomocą myszy lub wykorzystując wspomniane wcześniej sposoby.

Całe menu w Word 2000

Spersonalizowane menu w Wordzie 2000 mogą być bardzo irytujące, zwłaszcza gdy poszukiwana pozycja nie jest widoczna i trzeba rozwijać menu do pełnej postaci. Można oczywiście kliknąć strzałkę na dole menu lub poczekać kilka sekund (tak! po chwili oczekiwania menu pojawi się w pełnej postaci), ale nie są to najszczęśliwsze rozwiązania. Oto inny sposób: wystarczy daną pozycję w menu kliknąć dwukrotnie, a zostanie wyświetlona kompletna lista opcji. Można także sprawić, by Word 2000 zawsze wyświetlał pełne listy opcji - w tym celu przejdź do Narzędzia|Dostosuj do karty Opcje. Usuń zaznaczenie z opcji Na początku menu pojawiają się niedawno używane polecenia. Kliknij przycisk Zamknij. Od tej pory menu będą zawsze wyświetlane w całości.

Przypadkiem skasowane

Wielu użytkowników Worda korzysta często ze starych wersji dokumentów, które stanowią punkt wyjścia do tworzenia nowych tekstów. Takie podejście rodzi jednak pewne niebezpieczeństwo - jeżeli otworzymy stary tekst do edycji, dokonamy pewnych zmian i nieświadomie zapiszemy wszystko na dysku, poprzedni tekst zostanie zastąpiony nowym. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Wydaje się, że w tym przypadku przyczyną kłopotów nie jest wada oprogramowania, lecz przyzwyczajenia użytkownika, a dokładniej - odruchowe używanie skrótu [Ctrl S] i częste zapisywanie stanu dokumentu. Jeśli zamazywanie zawartości starszych dokumentów zdarza się często, warto użyć metody drastycznej, ale skutecznej - usunięcia opcji Zapisz z Worda i używania zamiast niej Zapisz jako. Brzmi to groźnie, ale w rzeczywistości jest tylko dostosowaniem programu do własnych potrzeb (zawsze można przywrócić poprzedni stan).