Instalacja nowej karty graficznej

Aby w pełni skorzystać z dzisiejszych aplikacji, które używają grafiki 3D, należy kupić nową kartę graficzną...

Nowy procesor lub większa ilość pamięci pomogą szybciej obsługiwać aplikacje, jednak aby w pełni skorzystać z dzisiejszych aplikacji, które używają grafiki 3D, należy kupić nową kartę graficzną. Dobra wiadomość - dzisiejsze karty są znacznie szybsze i tańsze.

Wymiana karty graficznej należy do najczęstszych i najprostszych uaktualnień. Najwięksi producenci kart to ATI (www.atitech.com), Diamond (www.diamondmm.com), Hercules (www.hercules.com), Matrox (www.matrox.com), STB (www.stb.com). Jeśli zdecydujecie się na wymianę karty graficznej, należy sprawdzić, jaki rodzaj gniazd jest w komputerze (PCI czy AGP). Starsze komputery wyposażono tylko w złącza PCI, jednak nowsze z procesorami Pentium II i Celeron wykorzystują gniazda AGP, które pozwalają uzyskać większą wydajność. Niektóre komputery z kartami AGP nie mają gniazda AGP - procesor graficzny jest zinteg-rowany z płytą główną. W takim przypadku podczas wymiany należy wyłączyć procesor graficzny w BIOS-ie i zainstalować kartę PCI.

Zobacz również:

Rodzaj karty graficznej, jaki powinniście wybrać, zależy od charakteru wykonywanej pracy. Aplikacje takie jak PowerPoint czy Excel wykorzystują grafikę dwuwymiarową, natomiast gry trójwymiarową. Wszystkie sprzedawane dziś karty obsługują zarówno grafikę 2D jak i 3D, ale nie wszystkie jednakowo dobrze. Te z procesorem Intel i740 doskonale obsługują np. grafikę 3D, podczas gdy 2D przeciętnie. Większość kart zawiera 8 MB RAM, wystarczająco dużo, by wyświetlać obraz z rozdzielczością 1024x768 z 24-bitową głębią koloru. Niektóre gry mogą potrzebować 16 MB RAM (karty z procesorami Riva TNT), gdyż im więcej pamięci tym bardziej realistyczny obraz.

Wiele kart ma także tunery telewizyjne, dekodery MPEG, gniazda telewizyjne czy karty przechwytywania wideo. Kartę należy wybierać w zależności od potrzeb. Zastanówcie się też nad zmianą monitora, który by współpracował z nową kartą.

Poniżej znajdziecie kilka rad, które ułatwią instalację.

Kliknij, aby powiększyć1. Znajdź najnowszy sterownik. Program pośredniczy między kartą graficzną, a systemem i w dużym stopniu wpływa na wydajność i niezawodność systemu. Na szczęście firmy produkujące karty graficzne często uaktualniają sterowniki.

Zanim zainstalujesz nową kartę, odwiedź stronę internetową producenta karty i sprawdź wersję oferowanego sterownika.

Jeśli program jest nowszy od dołączonego do karty, ściągnij go i zapisz na twardym dysku. W większości przypadków będziesz musiał rozpakować plik, który udostępniany jest w postaci skompresowanej ZIP lub samorozpakowującej.

Zapoznaj się też z informacjami podanymi w pliku Readme.

Dobrym obyczajem jest archiwizowanie przed modyfikacjami plików systemowych.

Kliknij, aby powiększyć2. Wyłącz komputer, odłącz monitor i zdejmij obudowę.

Odkręć wkręt mocujący kartę, dotknij obudowy, by rozładować ładunki elektrostatyczne i ostrożnie wyjmij kartę.

Znajdź odpowiednie gniazdo: AGP (A) lub PCI (B).

Włóż kartę w gniazdo (AGP - C lub PCI - D) i przykręć wkręt mocujący.

Podłącz kabel monitora do gniazda karty graficznej.

Nie zakładaj jeszcze pokrywy komputera.

Kliknij, aby powiększyć3. Włącz komputer. Po uruchomieniu systemu powinien pojawić się komunikat o wykryciu nowej karty i instalacji oprogramowania. Zawartość ekranu może się różnić w zależności od wersji Windows, jakiej używasz. Zapoznaj się z wyświetlanymi informacjami i zastosuj do instrukcji. Jeśli ściągnąłeś uaktualniony sterownik ze strony producenta, podaj jego lokalizację w trakcie instalacji (patrz opis do zdjęcia nr 1). Jeśli używasz sterownika dostarczonego z kartą, włóż do stacji dyskietkę lub CD-ROM z programem. Windows 98 automatycznie wyszuka sterownik na dyskietce lub dysku CD, jeśli zostały zaznaczone pola wyszukiwania w tych napędach. W systemie Windows 95 sam musisz podać lokalizację sterownika lub odnaleźć plik, korzystając z funkcji Przeglądaj. W niektórych przypadkach można zainstalować dodatkowe funkcje lub narzędzia. Być może zostaniesz poproszony o włożenie do napędu dysku z systemem Windows 9x. Po zakończeniu instalacji należy zrestartować komputer.

Kliknij, aby powiększyć4. Po restarcie komputera, system powinien zostać uruchomiony z domyślnymi ustawieniami. Sposób zmiany ustawień zależy od rodzaju karty graficznej, zaś wszelkie instrukcje znajdziecie w podręczniku obsługi karty.

Przedstawiamy standardowy sposób postępowania, który w większości przypadków powinien działać.

Wybierz opcję Start - Ustawienia - Panel kontrolny i kliknij dwukrotnie ikonę Monitor i opcję Właściwości. Parametry wyświetlanego ekranu możesz regulować w polach Kolory i Właściwości ekranu. Za każdym razem system zapyta, czy wyświetlany obraz jest prawidłowy. Jeśli nie odpowiesz na to pytanie twierdząco, po 15 sekundach system powróci do poprzednich ustawień.

Niektóre karty takie jak Matrox Millennium G200 pokazana powyżej instalują własny zestaw funkcji, których można używać z paska zadań. Niektóre karty instalują własną ikonę w Panelu Sterowania.

Jeśli natkniesz się na problemy w czasie instalacji, sprawdź połączenia kabli, włóż kartę w gniazdo, a następnie ponownie zainstaluj sterowniki.