Jak szukać informacji w Internecie?

Najczęściej odwiedzanymi stronami WWW są wyszukiwarki internetowe, zwane też szperaczami...

Najczęściej odwiedzanymi stronami WWW są wyszukiwarki internetowe, zwane też szperaczami. Internauci znają takie nazwy jak Infoseek, AltaVista czy Yahoo. Korzystanie z wyszukiwarki sprowadza się do wpisania kilku słów, które kojarzą się z wybranym przez nas tematem. Jako wynik poszukiwań otrzymujemy długą listę z adresami stron WWW, z których tylko kilka nas interesuje. Jak ułatwić sobie wyszukiwanie informacji? Jak usprawnić korzystanie ze szperaczy? Podajemy kilka sposobów na przykładzie najpopularniejszych wyszu-kiwarek.

AltaVista

www.altavista.com

Wykorzystaj specjalne możliwości przeszukiwania.

Kliknij, aby powiększyćPrzyjrzyj się polu Speciality searches. Możesz korzystać z takich opcji jak AV Photo Finder, która ułatwia szukanie zdjęć i grafik, czy AV Family Filter, która zmniejsza znacznie prawdopodobieństwo dotarcia do "nieodpowiednich" stron w Sieci.

Zobacz również:

Skorzystaj z opcji Advanced

Nie jest to takie groźne, na jakie wygląda, a kilka chwil spędzonych nad przygotowaniem złożonego zapytania zaowocuje precyzyjną odpowiedzią wyszukiwarki.

Ustal swoje własne parametry pracy

Dostosuj historię odwiedzanych stron WWW do swoich potrzeb.Kliknij, aby powiększyćDostosuj historię odwiedzanych stron WWW do swoich potrzeb.AltaVista pozwala ustawić najważniejsze opcje tak, abyś nie musiał robić tego za każdym razem, gdy korzystasz z wyszukiwarki. Kliknij łącze Set your Preferences u dołu strony i wybierz stronę kodową, język i styl pracy wyszukiwarki.

Zadawaj pytania

AltaVista zachęca do zadawania pytań. Spróbuj zadać jej proste pytanie w języku angielskim. Odpowiedzi (czyli znalezione strony) czasami bywają dziwne, ale często otrzymujemy dobre rezultaty.

Yahoo

www.yahoo.com

Kliknij, aby powiększyćDopasuj wyszukiwarkę do swoich potrzeb

Kliknij okrągły przycisk My u góry głównej strony wyszukiwarki, aby ustawić własne preferencje jej działania. Możesz mieć swoją nazwę i hasło!

Zaawansowane poszukiwanie

Wybierz opcję Advanced search. Możesz teraz wybrać sposób, w jaki Yahoo zajmie się podanym przez Ciebie ciągiem znaków, możesz także ustawić ograniczenie czasowe na szukane strony (np. pozycje mające nie więcej niż jeden rok) oraz ilość znalezionych adresów wypisywanych na jednej stronie wyszukiwarki. Zajrzyj także do More search tips i Advanced search syntax, aby dowiedzieć się więcej o efektywnym przeszukiwaniu Sieci.

Plusy i minusy

Aby mieć pewność, że wśród wszystkich możliwych rozwiązań znajdzie się wybrane słowo, postaw przed nim "+", np. "internal +modem". Możesz zrobić też operację odwrotną - zapewnić, że nie znajdzie się ono w rezultatach poszukiwań: użyj w tym celu znaku "-" przed wybranym słowem, np. "Kubuś -Puchatek".

Korzystaj z kategorii

Nie warto przeglądać listy z setką adresów. Lepiej przejść do odpowiedniej kategorii (np. Computer and Internet - Hardware - Peripherals - Monitors).