Jak wyśrodkować napis, nie scalając komórek

Często się zdarza, że chcemy wyśrodkować napis, tak by tworzył rodzaj tytułu nad kilkoma kolejnymi kolumnami. Najczęściej stosowaną w takim przypadku metodą w Excelu 97 i 2000 jest skorzystanie z przycisku Scal i wyśrodkuj. Ten sposób ma jednak kilka wad.

Często się zdarza, że chcemy wyśrodkować napis, tak by tworzył rodzaj tytułu nad kilkoma kolejnymi kolumnami. Najczęściej stosowaną w takim przypadku metodą w Excelu 97 i 2000 jest skorzystanie z przycisku Scal i wyśrodkuj. Ten sposób ma jednak kilka wad.

Odpowiednie ustawienie formatowania umożliwia wyśrodkowanie napisu bez scalania komórek.Kliknij, aby powiększyćOdpowiednie ustawienie formatowania umożliwia wyśrodkowanie napisu bez scalania komórek.Zaznaczone komórki są scalane, co powoduje np., że nie możemy usunąć zawartości całej kolumny, jeśli przecina w pewnym miejscu rozciągniętą, scaloną komórkę z tytułem.

Zobacz również:

W wielu przypadkach znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest odpowiednie sformatowanie komórek. Oto sposób postępowania:

1. Wpisz tekst do pierwszej z komórek, w których chcesz wyśrodkować tekst.

2. Zaznacz cały obszar i otwórz okno formatowania komórek (możesz użyć skrótu [Ctrl+1], przejdź do Format ęKomórki lub kliknij zaznaczony obszar prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Formatuj komórki).

3. W oknie Formatuj komórki przejdź do karty Wyrównanie.

4. Z rozwijanej listy Poziomo wybierz opcję Wyrównaj zaznaczenie do środka. Kliknij OK.

Łatwo sprawdzić, że komórki nie zostały scalone, a tylko pierwsza z nich - zawierająca tekst - zostaje wyświetlona w sposób symulujący scalenie i wyśrodkowanie. Korzystając z tej metody, należy pamiętać, że wpisanie czegokolwiek w komórki zasłonięte przez wyśrodkowany napis popsuje efekt, który uzyskaliśmy. Jaki więc mamy zysk? Łatwiejszą edycję - nie musimy się martwić, że scalone komórki uniemożliwią nam usunięcie kolumny czy powrót do zwykłego układu pól w arkuszu.

Kopiowanie komórek

Kopiowanie zawartości komórek w Excelu to temat na odrębny artykuł. Pisaliśmy już o tym zagadnieniu w kilku poprzednich wydaniach PCWK Plus. Tym razem podamy dwa przydatne skróty klawiaturowe, które pomogą zaoszczędzić nam odrobinę czasu potrzebnego na szukanie myszy i kopiowanie komórek za jej pomocą.

Gdy chcemy wypełnić kilka komórek w jednym wierszu np. tym samym napisem, wystarczy wpisać tekst w pierwszej z nich (z lewej strony), a następnie zaznaczyć pozostałe (np. za pomocą kombinacji [Shift+strzałka w prawo]), po czym użyć skrótu [Ctrl+R]. Spowoduje to skopiowanie zawartości komórki do wszystkich na prawo w bieżącym zaznaczeniu.

Podobnie działa kombinacja klawiszy [Ctrl+D], jednak kopiuje ona zawartość pola w dół - dzięki niej możemy wypełnić taką samą zawartością komórki w zaznaczonym fragmencie kolumny, wpisując najpierw odpowiednią wartość w pierwsze pole od góry.

Niestety, nie wiemy nic o skrótach klawiaturowych, kopiujących zawartość komórki w górę i w lewo - w tych przypadkach mysz okazuje się lepsza.

Bez kwiatków

Możemy szybko pozbyć się formatowania komórek, nie naruszając danych.Kliknij, aby powiększyćMożemy szybko pozbyć się formatowania komórek, nie naruszając danych.Excel oferuje wiele możliwości poprawienia wyglądu arkusza - możemy dodawać desenie, obramowania, komentarze, zmieniać czcionkę itd. Łatwo jest jednak zbytnio się rozpędzić w upiększaniu arkusza i wszelkie dodatki zamiast pomocą, stają się udręką dla oczu.

Możemy na szczęście usunąć formatowanie wybranego obszaru, nie zmieniając przy tym danych w komórkach. Należy w tym celu zaznaczyć pola, które chcemy pozbawić formatowania, i przejść do Edycja|Wyczyść|Formaty. Jeżeli dodatkowo chcemy usunąć komentarze przypisane do komórek, należy, po zaznaczeniu obszaru, wybrać Edycja|Wyczyść|Komentarze.

Zdarza się, że mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Chcemy np. zapisać wcześniej przygotowany arkusz jako szablon, ale musimy w tym celu pozbyć się wpisanych wcześniej danych - tak aby pozostał tylko czysty wzorzec przyszłych arkuszy. Z pomocą przychodzi znowu polecenie Wyczyść. Należy najpierw zaznaczyć pola z danymi, które chcemy usunąć, a następnie wybrać Edycja ęWyczyść ęZawartość lub nacisnąć klawisz [Del]. Formatowanie komórek pozostanie bez zmian.

Przesuwanie rysunków

W Excelu, w przeciwieństwie do Worda, przesuwanie obiektów (rysunków, wykresów, autokształtów) jest płynne i nie zależy od linii siatki.

Co zrobić, jeśli chcemy umieścić grafikę dokładnie na liniach siatki komórek? Z pomocą przychodzi klawisz [Alt], którego przytrzymanie powoduje przesuwanie obiektu wzdłuż linii siatki (odwrotnie niż w Wordzie!).

Problemy z kopiowaniem zawartości

Gdy pracujemy z dużymi, skomplikowanymi arkuszami, często wygodnie jest skopiować zawartość komórki do innego pola. Należy jednak uważać, jeśli arkusz wykorzystuje zaawansowane sposoby formatowania. Zwykłe kopiowanie ([Ctrl+C]) i wklejanie w inne miejsce ([Ctrl+V]) może zmienić nie tylko zawartość, ale i wygląd źródłowej komórki. Nieopatrzne stosowanie Schowka może zaowocować pojawieniem się dziwnie sformatowanych pól w różnych miejscach arkusza.

Możemy jednak skorzystać z polecenia Wklej specjalnie, aby przenieść tylko zawartość komórki (lub komórek). Należy w tym celu po skopiowaniu pól do Schowka ustawić się w odpowiednim miejscu arkusza i wybrać Edycja|Wklej specjalnie. W oknie Wklej specjalnie zaznaczamy opcję Wartości i klikamy przycisk OK.