Jaki Linux

Użytkownicy, którzy zaczynają korzystać z systemu Linux lub mają zamiar go zainstalować, są często zdezorientowani: czy tzw. dystrybucje Linuksa to różne systemy, czy jeden system w kilku odmianach? Czy program przeznaczony dla jednej z dystrybucji będzie działał z inną?

Użytkownicy, którzy zaczynają korzystać z systemu Linux lub mają zamiar go zainstalować, są często zdezorientowani: czy tzw. dystrybucje Linuksa to różne systemy, czy jeden system w kilku odmianach? Czy program przeznaczony dla jednej z dystrybucji będzie działał z inną?

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Wszystkie dystrybucje to cały czas ten sam system, więc format plików wykonywalnych jest we wszystkich taki sam (o tym będzie jeszcze dalej). Dwie rzeczy mogą jednak sprawić problemy. Pierwszą z nich są biblioteki - odpowiedniki plików DLL z Windows. Program może się nie zainstalować z powodu braku wymaganych bibliotek lub niewłaściwej wersji, zwłaszcza wtedy, gdy program, który próbujesz zainstalować, pochodzi z nowszej dystrybucji niż używana przez Ciebie. Drugi - rzadziej spotykany problem, wynika z różnicy w strukturze katalogów. Linux jest systemem elastycznym i głęboko konfigurowalnym, i to do tego stopnia, że pliki zawierające opisy ustawień, skrypty startowe itp., mogą być umieszczone w różnych katalogach. Pliki konfiguracyjne X-Window mogą np. znajdować się w podkatalogach katalogu /etc, gdzie znajdują się systemowe pliki konfiguracyjne lub /usr/X11R6 - katalogu środowiska okienkowego, lub nawet nosić różne nazwy. Na szczęście, większość programów nie zapisuje niczego w tych plikach, toteż współpracy odmówią co najwyżej różnego rodzaju aplikacje do kontroli ustawień systemowych.

Zobacz również:

Główną różnicą techniczną pomiędzy dystrybucjami jest format tzw. paczek (ang. packages), czyli skompresowanych plików instalacyjnych. Większość dystrybucji korzysta z bazy danych zainstalowanych paczek, toteż nie pozwoli np. na instalację wcześniejszej wersji programu, jeśli zainstalowana jest wersja nowsza. Najstarszym formatem jest .tgz. Pliki w tym formacie zawierają jedynie skompresowane pliki i katalogi, bez żadnych dodatkowych informacji. Mogą być jednak zainstalowane, a właściwie rozpakowane, w każdym systemie Linux. W tym formacie jest większość programów, jakie można znaleźć w Internecie, korzystają też z niego twórcy aplikacji komercyjnych, jak StarOffice czy Corel WordPerfect.

Pamiętajmy, że rozszerzenie .tgz oznacza zbiór plików poddanych najpierw działaniu programu tar, który łączy pliki w jeden duży zbiór wyjściowy, zachowując przy tym strukturę katalogów, a następnie skompresowany programem gzip. Tar - kiedyś stosowany do składowania plików na taśmach magnetycznych, jest standardowo instalowany w każdym systemie Unix. Format kompresji gzip jest natomiast tak powszechnie stosowany, że np. część dokumentacji Linuksa jest spakowana tym programem i automatycznie rozpakowywana "w locie", przy próbie odczytu pliku.

Format RPM

Jeśli masz już jakiś CD-ROM z wersją instalacyjną systemu Linux, na 99 procent znajdują się na nim pakiety RPM. Ten format, wprowadzony po raz pierwszy w dystrybucji RedHat, umożliwia zapisanie w jednym pliku programu wraz z bibliotekami i dokumentacją (wszystkie pliki znajdą się we właściwych katalogach), krótkim opisem oraz zależnościami (wymaganiami co do bibliotek itp.). Szybko został przyjęty przez twórców innych dystrybucji.

Co wybrać?

Odmian Linuksa jest wiele, na pewno co najmniej kilkadziesiąt. Niektóre są jednak przeznaczone do komputerów innych niż PC (Linux działa na stacjach SUN, Silicon Graphics, Atari, Amidze i Macintoshu, a nawet na... konsolach do gier), inne - to dystrybucje narodowe, np. dostępne są eksperymentalne wersje polskiej dystrybucji, inne jeszcze nie zdobyły popularności. W praktyce wybór jest ograniczony do zaledwie kilku odmian.