Jeden komputer, dwie przeglądarki (45 sztuczek)

Co wybrać: Internet Explorera czy Netscape'a Navigatora? Dlaczego nie używać obu jednocześnie?

Co wybrać: Internet Explorera czy Netscape'a Navigatora? Dlaczego nie używać obu jednocześnie?

Oto jak sprawnie pracować z jednym i drugim. Jak wiele przeglądarek zainstalowałeś w swoim PC? Jeśli używasz Windows (a wiemy, że tak jest), prawdopodobnie używasz Internet Explorera. Ale równie dobrze możesz przecież korzystać z którejś z wersji przeglądarki Netscape. Być może doszedłeś do wniosku, że oba programy przydają się i wzajemnie dopełniają.

Przydatne skróty klawiszoweKliknij, aby powiększyćPrzydatne skróty klawiszoweNiektóre przeglądarki lepiej radzą sobie z pewnymi zadaniami niż inne. Internet Explorer nie wyświetla paska postępu ściągania (robi to Navigator), ale może drukować stronę WWW wraz ze wszystkimi ramkami (tego Navigator już nie potrafi). Możesz polubić interfejs jednej przeglądarki, a w drugiej zainteresować Cię może dołączony program pocztowy. Poza tym niektóre witryny są optymalizowane specjalnie dla określonej przeglądarki - używając nie tej co trzeba, prawdopodobnie nie zobaczysz wszystkiego, co jest do zobaczenia (a przynajmniej nie we właściwej formie - patrz "Optymalizowana dla Twojej przeglądarki"). Oprócz tego, jeśli zajmujesz się tworzeniem stron Web, podgląd efektów pracy przy użyciu obu programów jest konieczny ze względu na możliwe różnice w interpretacji HTML.

Zobacz również:

Niestety, przeglądarki są trochę jak samolubne dzieci. Każda wymaga od Ciebie specjalnej uwagi i obie nie lubią niczego ze sobą dzielić (jak zakładki czy listy adresów). Na szczęście możesz nauczyć je, jak razem działać, a nawet, jak mogą sobie wzajemnie pomagać. Zajęliśmy się programami Internet Explorer i Netscape Navigator w wersjach 3.x i 4.x - pokazujemy jak sprawić, żeby pracowały w duecie oraz ujawniamy kilka tajemnic każdej z nich. W tekście znajdziesz też informacje na temat Sylaba Komunikator 4.5 - spolszczonej wersji przeglądarki Netscape. Poza tym poznasz listę przydatnych skrótów klawiszowych w obu pakietach i ich mało znane opcje.

Pracując razem

Wybierajac wlasciwa opcje w Internet Explorer mozesz latwo zapobiec reakcji lancuchowej przy blednym dzialaniu aplikacji.Kliknij, aby powiększyćWybierajac wlasciwa opcje w Internet Explorer mozesz latwo zapobiec reakcji lancuchowej przy blednym dzialaniu aplikacji.Jeśli zainstalowałeś więcej niż jedną przeglądarkę na Twoim komputerze, prawdopodobnie masz też więcej niż jeden zestaw zakładek, "ciasteczekŢ i dwie lub więcej list adresów. Biorąc pod uwagę, że każdy z programów stara się zachęcić do korzystania właśnie z niego, utrzymanie wszystkiego pod kontrolą bywa stresujące. Dlatego skorzystaj z naszych kilku rad, a Twoja praca stanie się nieco prostsza.

Walka przeglądarek

Internet Explorer domyślną przeglądarką

Kiedy zainstalujesz nową przeglądarkę, WWW na pewno poprosi, żebyś zgodził się na to, aby była ona domyślnym programem do surfowania po Sieci. Więcej - swoją prośbę powtarzać będzie przy każdym uruchomieniu, aż znudzi Ci się ciągłe odmawianie. Co będzie, kiedy po jednorazowym skorzystaniu z konkurencyjnego programu zechcesz zmienić domyślną przeglądarkę? Masz prawo zmienić zdanie, ale swój zamiar prościej jest wprowadzić w życie z Internet Explorerem niż z którąkolwiek wersją Netscape'a Navigatora. W IE 3.x i 4.x wybierz Widok*Opcje internetowe, kliknij zakładkę Programy, a potem zaznacz pole opisane "Program Internet Explorer ma sprawdzać, czy jest domyślną przeglądarką". Następnie kliknij Ok. Zamknij i uruchom ponownie program, a przekonasz się, że IE znowu pyta o zezwolenie na piastowanie urzędu "dyżurnej" przeglądarki.

Navigator górą

Zmiana odpowiednich ustawień oprogramowania Netscape jest dużo bardziej skomplikowaną sprawą. Uruchom IE i wykonaj wszystkie kroki, jak w poprzedniej poradzie, z tym jednak, że tym razem zdejmujesz zaznaczenie z pola "Program Internet Explorer ma sprawdzać, czy jest domyślną przeglądarką". Jeśli masz szczęście, przy następnym uruchomieniu Navigator zada pytanie - niestety nie powinieneś zbytnio na to liczyć. Jeśli tak się nie stanie, będziesz potrzebować prostego edytora - takiego jak Notatnik z Windows 95/98 - do edycji pliku prefs.js. Zamknij przeglądarkę Netscape, kliknij Start, potem Programy*Akcesoria*Notatnik. Kiedy okienko edytora otworzy się, wybierz Plik*Otwórz. Dalej rozwiń (kliknięcie na strzałce w dół) listę Pliki typu i wskaż wszystkie pliki (*.*). Plik prefs.js znajdziesz w C:\Program Files\Netscape\Users\ident, gdzie ident to nazwa użytkownika, jakiej używasz przy logowaniu Windows (jeśli nie, zbiór znajduje się bezpośrednio w folderze Users). Otwórz go i poszukaj linijki 'user_pref ("browser.wfe.ignore_def_ check",true);'. Ostrożnie zmień słowo 'true' na 'false', zapisz zbiór i zamknij Notatnik. Teraz, podczas otwierania przeglądarki pytanie o domyślnego klienta WWW powinno się pojawić i będziesz miał szansę wybrać go jako domyślny program.