Kable i kabelki. Krótki kurs podłączania zestawu DVD

Kupując sprzęt DVD, spodziewamy się, że mamy już wszystko, co trzeba, by spokojnie zasiąść w fotelu i obejrzeć film z Brucem Willisem. Nic bardziej mylnego. Zazwyczaj kable okazują się za krótkie, innych zaś brak, gdyż nie zostały uznane przez producenta za niezbędne. Pół biedy, gdy za krótki okazuje się kabel zasilający, w każdym domu znajdziemy przedłużacz. Jednak gdy zabraknie 15 cm kabelkowi zakończonemu z obu stron wtyczką o kilkudziesięciu stykach, wtedy ogarnia nas czarna rozpacz. Nie dość, że nie wiadomo, jak się on nazywa, to tym bardziej z pozoru niemożliwe jest nabycie przedłużacza lub jego zmodyfikowanej wersji.

Kupując sprzęt DVD, spodziewamy się, że mamy już wszystko, co trzeba, by spokojnie zasiąść w fotelu i obejrzeć film z Brucem Willisem. Nic bardziej mylnego. Zazwyczaj kable okazują się za krótkie, innych zaś brak, gdyż nie zostały uznane przez producenta za niezbędne. Pół biedy, gdy za krótki okazuje się kabel zasilający, w każdym domu znajdziemy przedłużacz. Jednak gdy zabraknie 15 cm kabelkowi zakończonemu z obu stron wtyczką o kilkudziesięciu stykach, wtedy ogarnia nas czarna rozpacz. Nie dość, że nie wiadomo, jak się on nazywa, to tym bardziej z pozoru niemożliwe jest nabycie przedłużacza lub jego zmodyfikowanej wersji.

Kliknij, aby powiększyćJeśli wiesz już, że potrzebujesz kabli, musisz przede wszystkim zastanowić się, czy cię na nie stać. Gdy pójdziesz do sklepu dla audiofilów, sprzedawca zaproponuje ci kable jednej ze znanych firm, np. Monstercable. Rzeczywiście, są one świetnej jakości, jednak ich cena może przyprawić o zawrót głowy. Jeżeli właśnie wydałeś 1300 zł na zestaw DVD do komputera, to na pewno nie stać cię na wydanie podobnej sumy, tym razem tylko na kable. Skieruj więc swoje kroki w kierunku tradycyjnego sklepu RTV lub na giełdę elektroniczną, gdzie będziesz mógł zamówić potrzebne ci kable, o żądanej długości i za w miarę rozsądne pieniądze.

Zobacz również:

Kable łączą obraz

Do podłączania zestawów kina domowego można stosować kilka rodzajów wtyczek i gniazd. Najpopularniejsze w telewizorach i urządzeniach stacjonarnych jest Eurozłącze, nazywane także Scart. To 21-stykowa, duża wtyczka, która może w zależności od użytych wyjść przenosić informacje o obrazie w jednym z 3 formatów i stereofonicznym dźwięku. Istnieją 2 rodzaje rozkładu sygnałów w Eurozłączu, jeden dla telewizorów obsługujących format S-Video, drugi dla zwykłych odbiorników, pracujących w formatach Composite i RGB. Przed zamówieniem kabla należy sprawdzić w instrukcji obsługi telewizora, czy jest on przystosowany do pracy z formatem S-Video. Jeśli tak, należy użyć kabla w tym formacie. W przeciwnym razie będzie potrzebny kabel typu Composite.

Oba wykorzystywane rodzaje połączeń - Composite i S-Video - mogą występować również jako osobne wtyki. Wówczas zamiast jednego złącza Euro należy wybrać niezbędny rodzaj połączenia i użyć właściwych wtyczek. Jeśli nie skorzystamy ze złącza Scart, musimy pamiętać, że dźwięk również trzeba doprowadzić i podłączyć do telewizora osobnymi wtykami. Złącza Composite i dźwięku wyglądają identycznie i są wtykami typu Chinch. Przy ich podłączeniu z telewizorem i zestawem hi-fi należy więc pamiętać o właściwej kolejności. Jack to znana wszystkim wtyczka. Nią właśnie podłączamy do walkmana słuchawki. W naszym przypadku będzie wykorzystywana do połączenia dźwięku pochodzącego z dekodera komputerowego z zestawem hi-fi.

Nigdy nie podłączaj odtwarzacza DVD do magnetowidu

Jeśli podłączysz odtwarzacz przez jedno z wejść magnetowidu, to ze względu na kodowanie Macrovision na ekranie telewizora otrzymasz obraz zmieniający stale jasność - od normalnego obrazu do całkowitej czerni. Jeśli taki rodzaj podłączenia jest jedynym wyjściem w twojej sytuacji np. z powodu braku wolnego gniazda w telewizorze, spróbuj kupić specjalną zwrotnicę, która może nazywać się "dekoder video" lub "procesor obrazu". Jedną z jej funkcji jest usuwanie objawów kodowania Macrovision. Po ustawieniu zwrotnicy między magnetowidem a odtwarzaczem DVD, obraz w telewizorze będzie poprawny.

Poważnym problemem przy zamawianiu kabli do komputerowego odtwarzacza DVD mogą być niestandardowe wyprowadzenia obrazu na niektórych kartach. Aby zaoszczędzić miejsce, producenci używają jednego gniazda do wyprowadzenia sygnału w formacie S-Video i Composite, które wygląda dokładnie tak jak gniazdo do podłączenia klawiatury lub myszki w standardzie PS/2. Osoby spostrzegawcze zauważyły pewnie, że jest to złącze niezwykle podobne do złącza S-Video. Dostrzegli to także producenci sprzętu i tak wyprowadzili sygnały, by bez większych przeróbek można było do takiego gniazda podłączyć zwykły kabel z wtyczką S-Video. Jedyne, co trzeba zrobić, to wyłamać we wtyczce plastikowy bolec, blokujący możliwość włożenia wtyczki do innego gniazda. Taka metoda pozwala poradzić sobie z podłączeniem karty Creative Dxr2 i RealMagic.

Istnieją 3 metody wyprowadzenia sygnału wideo z zestawu DVD do telewizora. Ich zastosowanie zależy od tego, którą metodę zastosowano w dostępnym nam urządzeniu. Metody połączeń różnią się stopniem niezbędnej obróbki sygnałów przesyłanych do telewizora. Im więcej operacji należy wykonać dla uproszczenia formy sygnału, tym bardziej traci on na jakości.

Kliknij, aby powiększyćPierwszą i najpopularniejszą metodą jest połączenie typu Composite. Całkowity sygnał wizyjny jest przesyłany jednym kablem (sygnał + masa). Metoda ta jest popularna, gdyż każdy produkowany obecnie telewizor obsługuje wymieniony rodzaj transmisji. Najczęściej w telewizorze wejście sygnału Composite występuje jako Eurozłącze lub oddzielne wyjście w postaci pojedynczego gniazda Chinch, opisanego jako wideo. Niestety, metoda ta wpływa na jakość przesyłanego obrazu, gdyż sygnały muszą być wielokrotnie przetwarzane, najpierw w odtwarzaczu - do formy "połączonej", a następnie w odbiorniku - do formy "rozdzielonej".

Drugim rodzajem transmisji jest S-Video, często nazywane również S-VHS ze względu na fakt, że wykorzystywane jest do podłączania urządzeń pracujących w tym standardzie.

Charakteryzuje się ono rozdzieleniem sygnału luminescencji, czyli informacji o jasności obrazu, i chrominescencji - informacji o kolorze obrazu. Sygnał przesyłany jest dwoma przewodami. W telewizorze ten rodzaj sygnału najczęściej obsługuje Eurozłącze lub charakterystyczne gniazdo, opisane jako "S-Video" lub oznaczone literą "S". Ten rodzaj transmisji zapewnia lepszą jakość obrazu niż połączenie typu Composite.