Kto zaopiekuje się e-mailem?

Podróż służbowa? Późny urlop? Wesele na drugim końcu Polski? Jesienny wyjazd w góry? Zakręcamy wodę i gaz, prosimy zaufanego sąsiada o podlewanie kwiatów i wybieranie listów ze skrzynki. Kto jednak zaopiekuje się naszą skrzynką poczty elektronicznej?

Podróż służbowa? Późny urlop? Wesele na drugim końcu Polski? Jesienny wyjazd w góry? Zakręcamy wodę i gaz, prosimy zaufanego sąsiada o podlewanie kwiatów i wybieranie listów ze skrzynki. Kto jednak zaopiekuje się naszą skrzynką poczty elektronicznej?

Możemy sami zadbać o jej sensowne funkcjonowanie pod naszą nieobecność. Oto garść pomysłów:

Automatyczne odpowiedzi

Czy Twój dostawca usług internetowych umożliwia ustawienie funkcji "Autoreply" (automatycznych odpowiedzi)? Jeżeli tak, wykorzystaj tę możliwość i skomponuj krótką, ale treściwą informację. Nie zapomnij napisać, kiedy wracasz i do kogo można się zwrócić z bardzo pilnymi sprawami.

Zobacz również:

Sekretarka za darmo

Niektóre bezpłatne konta pocztowe w Sieci udostępniają opcję Autoodpowiedzi. Wykorzystaj tę możliwość. Załóż bezpłatne konto, ustaw funkcję "Autoreply" i skieruj swoją pocztę do nowej skrzynki. Po powrocie możesz usunąć zmianę i zrezygnować z konta gratis.

Wtyczki

Jeśli planujesz zabrać ze sobą przenośny komputer i ściągać pocztę np. z hotelu, pamiętaj, aby zabrać ze sobą przejściówkę z wtyku RJ 11 (typowe zakończenie przewodów dołączanych do modemów) na staromodną, dużą, pięciobolcową wtyczkę. Oszczędzisz sobie nerwów.

Unplugged

Ta uwaga nie dotyczy skrzynki pocztowej, ale warto o niej pamiętać. Wyciągnij wszystkie wtyczki komputera i drukarki z gniazdek zasilania. Jeżeli do tej pory telefon był podłączony do linii telefonicznej poprzez modem, to odłącz modem, a telefon przyłącz bezpośrednio do linii. Po co te wszystkie zabiegi? Aby po powrocie nie zastać komputera i modemu "ugotowanych na twardo" przez przypadkowe wyładowanie atmosferyczne.

Z filtrem czy bez?

Internet Explorer 5 pozwala na założenie filtru odsiewającego niepotrzebne wiadomości.Kliknij, aby powiększyćInternet Explorer 5 pozwala na założenie filtru odsiewającego niepotrzebne wiadomości.Do niedawna Internet Explorer nie pozwalał na założenie filtru, odsiewającego wiadomości, które nie spełniają odpowiednich kryteriów wobec pola adresata listu, np. odrzucającego listy nie adresowane bezpośrednio do danego użytkownika.

Internet Explorer 5 pozwala już na założenie skutecznie chroniącej nas przed zalewem śmieci bariery. Wystarczy przejść do Wiadomości ęUtwórz regułę z wiadomości. Zaznacz opcję Kiedy w polu Do znajdują się osoby w pierwszym polu i opcję Przenieś ją do folderu w drugim polu.

W polu numer 3: Opis reguły (kliknij podkreśloną wartość, aby ją edytować) kliknij łącze znajdują się osoby. Pojawi się okno dialogowe Wybieranie osób, w którym wpisz swój adres e-mail i kliknij przycisk Dodaj, a potem przycisk Opcje. Zaznacz teraz pole wyboru Wiadomość nie obejmuje poniższych osób. Kliknij dwa kolejne przyciski OK.

Znajdziesz się z powrotem w oknie Nowa reguła poczty. Kliknij teraz łącze Przenieś ją do folderu i wybierz miejsce, gdzie będziesz składował nie chciane wiadomości (możesz stworzyć nowy folder za pomocą przycisku Nowy folder). Kliknij przycisk OK. Dodatkowo można zmienić nazwę reguły (na np. "Spam filter").

Chociaż wychodzimy z założenia, że odsiewane wiadomości to nikomu niepotrzebne byle co, nie powinniśmy ich po prostu usuwać. Zawsze może się bowiem zdarzyć, że wśród tuzinów niepotrzebnych listów znajdzie się jeden ważny, np. informacja od szefa do wszystkich pracowników. Opisane rozwiązanie ma pewien minus - jeżeli otrzymujemy listy od grup dyskusyjnych, to wszystkie te informacje mogą wylądować w folderze przeznaczonym na śmieci. Rozwiązaniem jest takie zmodyfikowanie reguły (czyli filtru), aby nie odsiewała listów pochodzących z listy dyskusyjnej. Co zrobić, gdy zechcemy zrezygnować z filtru? Należy przejść do Narzędzia - Reguły wiadomości - Poczta i odznaczyć pole.