Linuksowe okna

Wśród wielu mitów na temat Linuksa, czy ogólnie Uniksów, najpowszechniejszy jest ten, jakoby było to środowisko czysto tekstowe. W rzeczywistości od wielu lat powszechnie używa się graficznego systemu okienkowego, zwanego X-Window.

Wśród wielu mitów na temat Linuksa, czy ogólnie Uniksów, najpowszechniejszy jest ten, jakoby było to środowisko czysto tekstowe. W rzeczywistości od wielu lat powszechnie używa się graficznego systemu okienkowego, zwanego X-Window.

Choć technicznie GUI X-Window jest czymś zupełnie innym niż najpopularniejsze okienka Microsoftu, użytkownik nie musi w ogóle o tym wiedzieć. Po prostu, albo poleceniem startx opuszcza nieprzyjazny tryb tekstowy, albo "iksy" uruchamiają się automatycznie przy starcie systemu - tak jak w Windows 95.

Zobacz również:

Podstawową różnicą pomiędzy X-Window a innymi graficznymi środowiskami jest modułowa budowa. Oddzielny podsystem odpowiada za obsługę grafiki, czcionek, dźwięku oraz - tym właśnie się zajmiemy - wyglądu wyświetlanych okienek i operacji, jakie możemy na nich lub w nich dokonywać.

Wielu początkujących użytkowników X-Window jest zaskoczonych tym, że zmiana jedynie tzw. menedżera okien powoduje tak ogromne zmiany wyglądu - niektórzy są wręcz przekonani, że Linux używa wielu różnych systemów okienkowych... Poza kilkoma tradycyjnymi menedżerami okien, jak fvwm, IceWM czy Window Maker od niedawna dostępne są stabilne wersje tzw. desktopów - GNOME i KDE.

Graficzny interfejs użytkownika

GNOME od razu wyda się znajomy każdemu użytkownikowi Windows. Jest ładny, prosty w konfiguracji oraz... wolny i niestabilny (na marnym sprzęcie). O ile GNOME nie ma dużych wymagań co do mocy procesora, to lepiej uwierzyć twórcom środowiska, którzy zalecają 32 MB RAM-u - jest to absolutne minimum, ale trzeba przyznać, jak na dzisiejsze czasy, niewygórowane.. Na 486/120 MHz z 24 MB RAM, GNOME działał męcząco wolno i zdarzało się - zwłaszcza przy próbie uruchomienia kilku programów naraz - że okienka przestawały działać. Oczywiście, zawieszenie systemu raczej nikomu nie grozi (w czasie ponad dwuletniego używania przeze mnie różnych odmian Linuksa musiałem tylko raz dokonać nieplanowanego restartu systemu), ale po kilku minutach intensywnej pracy dysku lądowałem z powrotem w trybie tekstowym z kilkoma komunikatami o błędach. Szczęśliwie, zmiana procesora na Pentium 200/64 MB RAM natychmiast rozwiązało ten problem.

KDE jest systemem podobnym do GNOME pod wieloma względami. Jest ładniejszy od zwykłych menedżerów okien (zwłaszcza fvwm, który przy wszystkich swoich zaletach, w porównaniu z GNOME i KDE wygląda wyjątkowo ubogo), umożliwia łatwą konfigurację przy użyciu systemu menu, jest znacznie szybszy, a jego stabilne wersje są rzeczywiście stabilne. Przy tym jest w pełni spolszczony, a ustawienie polskich czcionek, klawiatury i języka polskiego jako języka menu (jeżeli nie zrobił tego automatycznie program instalacyjny) zajmie użytkownikowi nie więcej niż dwie minuty.

Ustawienia narodowe w KDE

Spróbujmy zmieścić się w tym czasie:###

Na pasku skrótów na dole ekranu powinna być ikona KDE Control Center. Jeżeli jej nie ma, to można uruchomić program, korzystając z odpowiednika menu Start - pierwszy przycisk z lewej strony.

Rozwijamy gałąź Desktop, wybieramy opcję Language. Jako podstawowy wybieramy "polski", jako kolejne języki - np. angielski i niemiecki lub dowolny znany nam język - w ten sposób aplikacje, które nie mają polskiej wersji językowej, będą w miarę możliwości komunikowały się w znanym nam języku (wersja angielska dostępna jest praktyczne zawsze). KDE ostrzeże nas, że jedynie nowo uruchomione aplikacje będą używały języka polskiego. Nie jest to jednak problem, ponieważ i tak po zakończeniu ustawień trzeba go będzie zrestartować.

  • Następnie - jeżeli system sam się tego nie domyślił - w opcji Czcionki lub Fonts ustawiamy kodowanie wszystkich rodzajów czcionek na iso-8859-2.

  • Wreszcie z gałęzi Input Devices wybieramy opcję International Keyboard, a następnie jako główny układ klawiatury wskazujemy "polski-klawiatura międzynarodowa" (w mojej wersji KDE, pochodzącej z Red Hata 6.0, są dostępne dwa polskie układy klawiatury, ale działa tylko ten oznaczony ikoną z literami nPL na tle biało-czerwonej flagi).

  • W ustawieniach zaznaczamy, by program obsługi polskiej klawiatury uruchamiał się automatycznie po starcie KDE. W zaawansowanych ustawieniach dobrze jest jednak jak najdokładniej określić, jaką mamy klawiaturę.

  • Linux przyjmuje zwykle, że domyślna klawiatura to typ 101-klawiszowy, tymczasem większość klawiatur (poza specjalnymi modelami klawiatur Windows) to typ 102-klawiszowy. Klawiszy oczywiście nie trzeba liczyć, wystarczy zobaczyć, czy w lewym dolnym rogu klawiatury jest klawisz Macro.

  • Z głównego menu KDE wybieramy logout, po ponownym uruchomieniu KDE przywita nas polskimi komunikatami a w programach będzie dostępna polska klawiatura.