Makrowirusy nie śpią

Chyba wszyscy użytkownicy Worda 97 wiedzą, jak przydatne mogą być makra. Na nieszczęście, wygoda i uniwersalność stoją w parze z łatwością tworzenia makrowirusów przenoszonych przez aplikacje z pakietu Office.

Chyba wszyscy użytkownicy Worda 97 wiedzą, jak przydatne mogą być makra. Na nieszczęście, wygoda i uniwersalność stoją w parze z łatwością tworzenia makrowirusów przenoszonych przez aplikacje z pakietu Office.

Szczególne znaczenie ma tutaj fakt, że kod makra może być zapisany razem z dokumentem i uruchomiony automatycznie podczas jego otwierania lub zamykania.

Zobacz również:

Zamieszanie spowodowane pojawieniem się w kwietniu tego roku makrowirusa Melissa, rozprzestrzeniającego się poprzez pocztę elektroniczną, potwierdza tezę o niebezpiecznie dużych możliwościach tego typu wirusów. Należy więc poczynić pewne kroki, aby zabezpieczyć się przed atakiem.

Najprostsza ochrona przed makrowirusami

Włącz standardową ochronę przed wirusami.Kliknij, aby powiększyćWłącz standardową ochronę przed wirusami.Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, przejdź do Narzędzia -Opcje na zakładkę Ogólne i zaznacz pole Ochrona przed wirusami w makrach.

Rozbrajanie bomby

Podczas otwierania pliku zawierającego makra Word 97 wyświetli okno z zapytaniem o sposób otwarcia pliku. Jeżeli nie masz stuprocentowej pewności co do pochodzenia i zawartości pliku, wybierz opcję Wyłącz makra lub nawet Nie otwieraj. Opcja Wyłącz makra spowoduje otwarcie pliku w trybie tylko do odczytu, czyli na dobrą sprawę niemożliwa stanie się jakakolwiek edycja dokumentu. Wbrew pierwszemu wrażeniu jest to idealny sposób na przeglądanie plików ściąganych z Internetu lub otrzymywanych jako załączniki poczty elektronicznej, które zawsze należy traktować z dużą dozą nieufności. Jeżeli chcesz koniecznie dokonać zmian w dokumencie, zapisz go pod inną nazwą (Plik - Zapisz jako).

Jeżeli nie masz absolutnej pewności co do dokumentu, wyłącz makra przy otwieraniu pliku.Kliknij, aby powiększyćJeżeli nie masz absolutnej pewności co do dokumentu, wyłącz makra przy otwieraniu pliku.Pamiętaj, aby nie wyczyścić przypadkiem pola Zawsze pytaj przy otwieraniu dokumentów z makrami i elementami dostosowującymi. Wyłączenie tej opcji to proszenie się o błędy (Word 2000 nie będzie miał takiej możliwości).

Nie otwieraj nieznajomym

Najważniejsza powtarzana do znudzenia zasada bezpieczeństwa: nie wpuszczać obcych! Nie otwierajmy plików otrzymanych w listach od nieznanych nadawców! Dobrym pomysłem może okazać się przyjęcie zasady, że załączniki do plików dodajemy tylko na wyraźne życzenie adresata.

Trzymaj rękę na pulsie

Warto co pewien czas odwiedzać strony Microsoftu i sprawdzać, czy nie pojawiły się nowe łaty i dodatki do pakietu Office. Jeszcze bardziej godne polecenia są strony producentów programów antywirusowych, gdzie często możemy znaleźć nie tylko informacje o nowych makrowirusach, ale także uzupełnienia do istniejących wersji popularnych antywirusów.

Dobra nowina dla użytkowników WordPerfecta

Ponieważ WordPerfect nie daje możliwości automatycz-nego uruchomienia makr podczas ładowania dokumentu oraz nie przechowuje kodu makra wewnątrz dokumentu, otwie-ranie dokumentów WordPerfecta daje prawie całkowitą pewność, że nie staniemy się kolejną ofiarą makrowirusa.