Mała sieć, a cieszy

Rozproszony sprzęt PC można wykorzystać bardziej efektywnie i to w wyjątkowo prosty sposób - budując sieć.

Rozproszony sprzęt PC można wykorzystać bardziej efektywnie i to w wyjątkowo prosty sposób - budując sieć.

W przypadku kart PCMCIA firmy 3Com dodatkowa przejściówka nie jest potrzebna.Kliknij, aby powiększyćW przypadku kart PCMCIA firmy 3Com dodatkowa przejściówka nie jest potrzebna.Sieć komputerowa to termin znany wszystkim mniej lub bardziej zaawansowanym użytkownikom systemów komputerowych. Wymiana danych, drukowanie sieciowe, korzystanie z jednego urządzenia przez kilkunastu użytkowników dają natychmiast wymierne efekty. Co więcej, dodanie urządzenia do komputera to kwestia minut. W przypadku laptopów, przy zastosowaniu kart PCMCIA, rozszerzenie możliwości odbywa się jeszcze szybciej. Wszystko to w połączeniu z niskimi cenami kabli i urządzeń sieciowych powoduje błyskawiczne rozpowszechnianie się sieci komputerowych.

Zobacz również:

Komputer + komputer = sieć

Najpierw wyjaśnijmy, co właściwie rozumiemy przez określenie "sieć komputerowa". Najprościej mówiąc, sieć to grupa połączonych ze sobą komputerów lub innych urządzeń peryferyjnych. Czy jednak na pierwszy rzut oka ta nieskomplikowana definicja wyjaśnia dokładnie, o co chodzi? Nic bardziej mylnego! Dla dociekliwszych czytelników stanowi wstęp do bardzo wielu pytań i wątpliwości. W jaki sposób realizujemy połączenia, jak komputery porozumiewają się ze sobą, co przenosi sygnał, jak szybko i na jakie odległości, jakie są techniczne uwarunkowania, kompatybilność sprzętu itd.

Technologie

Obecnie wielkość sieci zależy tylko od potrzeb użytkowników. Przy zastosowaniu odpowiednich technologii i materiałów nie jesteś ograniczany przez odległość, rodzaj sprzętu ani oprogramowanie. Ze względu na rozmiar i rodzaje połączeń, sieci dzieli się na sieci lokalne (LAN - Local Area Network) i rozległe (WAN - Wide Area Network). LAN, a o niej będziemy mówić, cechuje niewielki zasięg, ograniczony przeważnie do kilku kilometrów lub jednego budynku. Jest kilka specyfikacji określających charakterystykę sieci lokalnych. Do najpopularniejszych należą Ethernet i Fast Ethernet. Skoro wspomnieliśmy o specyfikacjach sieci, należy wyjaśnić pojęcie topologii ściśle związane z Ethernetem. Topologia logiczna to wspomniany wyżej zbiór reguł, określający sposób komunikowania się urządzeń w sieci - co powinna wykonać stacja robocza w przypadku, gdy ma przesyłać dane, w jakim momencie te dane można transmitować itp. Topologia fizyczna natomiast nie określa reguł logicznych, ale, jak wskazuje jej nazwa, fizyczne. Najprościej mówiąc, opisuje sposób okablowania sieci.

Specyfikacje Ethernet i Fast Ethernet są zbliżone pod względem sposobu definiowania założeń działania sieci, a dzieli je bardzo istotny parametr - szybkość transmisji. Ethernet może przesyłać dane z prędkością do 10 Mbps, a Fast Ethernet dziesięć razy szybciej, czyli 100 Mbps.

Ten pakiet jest dla Ciebie

Realizacja komunikacji w obu przypadkach, odbywa się za pomocą protokołu CSMA/CD (Carrier-Sense Multiple Access with Collision Detection). Stacje robocze monitorują aktywność sieci ("nasłuchują") w celu ustalenia, czy mogą transmitować dane czy nie. Jeśli w danej chwili żaden z komputerów nie przesyła informacji, wybrana stacja może rozpocząć nadawanie, nikomu nie przeszkadzając. Gdy dwie stacje próbują przesyłać dane jednocześnie, dochodzi do kolizji, co powoduje chwilowe zatrzymanie transmisji. Po określonym czasie transmisja jest wznawiana. Za czas wstrzymania wysyłki odpowiedzialna jest każda stacja robocza, wobec tego wystąpienie powtórnej kolizji jest mało prawdopodobne. Skoro wiadomo, jak dane starają się dotrzeć do miejsca przeznaczenia, powstaje następne pytanie: skąd stacja "wie", że jest adresatem przesyłanych informacji, że to właśnie dla niej jest przeznaczona określona wiadomość.

Karty sieciowe 10/100MbpsKliknij, aby powiększyćKarty sieciowe 10/100MbpsInformacje są przesyłane w postaci impulsów cyfrowych. Zbiór impulsów nazywamy ramką. Ramka sieci Ethernet może mieć wielkość od 64 do 1518 bajtów (dla przypomnienia bajt to osiem bitów, czyli osiem impulsów cyfrowych). Każdy przesyłany siecią pakiet zawiera pole z adresem odbiorcy i adresem nadawcy. Pozwala to na zlokalizowanie komputera, dla którego informacja jest przeznaczona, oraz prawidłowe doręczenie tej informacji. Wszystkie karty sieciowe mają dwunastocyfrowy, unikatowy w skali światowej adres, co wyklucza możliwość błędnego dostarczenia wysyłanych pakietów. Adresy komunikujących się stacji składają się z dwóch części: sześciobajtowego pola opisującego producenta (np. urządzenia firmy 3COM mają identyfikator 02608C), oraz numeru seryjnego. Naturalnie, w każdej ramce poza sekcją zawierającą identyfikator nadawcy i odbiorcy (sekcja główki), znajduje się sekcja zawierająca przesyłane dane. Jej wielkość waha się od 46 do 1500 bajtów.

Czy potrzebujesz sieci?

Zalety sieci są oczywiste, większości Czytelników nie trzeba tego udowadniać, ale spróbujemy przekonać również nieliczną grupę niedowiarków. Definicja określa sieć jako grupę komputerów. Połączenie nawet dwóch jednostek za pomocą kabla może przynieść wymierne efekty. Oferowane obecnie systemy operacyjne (np. Windows 98) pozwalają to osiągnąć bez ponoszenia dużych kosztów. Rozpatrzmy najprostszy przykład: małe biuro wyposażone w trzy komputery, drukarkę i faksmodem. Pierwszym istotnym plusem sieci jest możliwość wykorzystania jednego (najczęściej dość kosztownego) urządzenia przez wiele osób.

Mechanizmy sieciowe bez problemów pozwalają na wydruk dokumentów z kilku komputerów na określonej drukarce, a współdzielenie dysków, napędów CD-ROM czy modemów jest stosunkowo proste. Daje to poważne, istotne dla przykładowego biura oszczędności. Łącząc ze sobą stacje, unikasz niewygodnego przenoszenia danych na dyskietkach. W sieci skopiujesz je zdecydowanie szybciej. Zmniejszenie wydatków związanych z oprogramowaniem to źródło kolejnego zysku. Wersje wielostanowiskowe aplikacji są tańsze niż ta sama ta sama liczba pojedynczych licencji. Co więcej, unikasz rozproszenia danych. Informacje (np. bazy danych) przechowywane są centralnie, w jednym komputerze, więc zarządzanie nimi jest zdecydowanie łatwiejsze. Na koniec jeszcze jedna, fundamentalna zaleta. Tworzenie kopii zapasowych, niewątpliwie bardzo istotnych dla działalności każdej firmy, odbywa się szybko i jednorazowo.

Wymienione korzyści można jeszcze rozszerzyć o korzyści wynikające z połączenia z Internetem, zdalnego dostępu do sieci firmy z domu i nie tylko, poczty elektronicznej a w większych przedsiębiorstwach utworzenia intranetu.