Megaharce

Na rynku pojawiają się nowe, coraz szybsze procesory. Modele, które jeszcze pół roku temu były uznawane za bardzo wydajne, obecnie nie są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez oprogramowanie. Cóż więc począć? Przetaktować procesor, kupić szybszy, czy wymienić komputer? Nie zawsze trzeba sięgać po najdroższe rozwiązanie.

Na rynku pojawiają się nowe, coraz szybsze procesory. Modele, które jeszcze pół roku temu były uznawane za bardzo wydajne, obecnie nie są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez oprogramowanie. Cóż więc począć? Przetaktować procesor, kupić szybszy, czy wymienić komputer? Nie zawsze trzeba sięgać po najdroższe rozwiązanie.

Niektóre procesory Pentium mają ograniczony zakres mnożników.Kliknij, aby powiększyćNiektóre procesory Pentium mają ograniczony zakres mnożników.Producenci i sprzedawcy odradzają eksploatowanie procesora z zawyżoną częstotliwością, warto jednak spróbować. Pamiętaj, że sam ponosisz ryzyko, jakie wiąże się z przetaktowaniem. Nikt nie zagwarantuje Ci sukcesu. Dostarczamy informacji pozwalających ocenić prawdopodobieństwo powodzenia oraz niebezpieczeństwo mimowolnego zniszczenia procesora.

Zobacz również:

Niektóre procesory można przetaktować do wysokiej częstotliwości, w przypadku innych - zmiany częstotliwości są niedopuszczalne. Nadmierne przetaktowanie prowadzi od niestabilnego działania aplikacji do uszkodzeń procesora. W najgorszym wypadku będziesz musiał zrezygnować z procesora. Nie należy przetaktowywać nowego procesora Pentium III 500 MHz, który kosztował więcej niż 2500 zł. Ten, kto jest niezadowolony z wydajności Pentium 133 MHz i zamierza wymienić go na szybszy, nie ma wiele do stracenia.

Rozbudowa komputera jest alternatywą wymiany. Wprawdzie Intel już dawno zrezygnował z podstawki Socket 7, warto dostrzec jej zalety. Jeśli posiadasz płytę z gniazdem Socket 7, rozważ możliwość wstawienia procesora AMD K6-2 lub K6-III, nim zadecydujesz o wymianie komputera. Taktowane maksymalnie z częstotliwością 450 MHz z powodzeniem sprawdzą się w większości zastosowań. Szczegółowe informacje na temat rozbudowy płyty głównej znajdziesz w drugiej części artykułu.

Uwaga: pamiętaj że, majsterkując przy podzespołach komputera, należy zachować szczególną ostrożność. Zanim otworzysz obudowę peceta, wyciągnij wtyczkę z gniazda sieciowego i zadbaj o uziemienie, by nie uszkodzić wrażliwych elementów.

Częstotliwość kontra mnożnik

Procesor można przetaktować na dwa sposoby: można zwiększyć częstotliwość, z jaką taktowana jest płyta główna (częstotliwość zewnętrzną) lub tzw. mnożnik częstotliwości (iloraz częstotliwości zewnętrznej do częstotliwości wewnętrznej procesora).

Większe korzyści przynosi podwyższenie częstotliwości zewnętrznej, ponieważ wpływa bezpośrednio na wydajność pamięci RAM i zewnętrznej pamięci podręcznej procesora. Inne magistrale (szyna pamięci, AGP, PCI) nie mają oddzielnych generatorów częstotliwości. W przeciwnym razie komunikacja między poszczególnymi magistralami musiałaby odbywać się asynchronicznie. Częstotliwości wspomnianych magistrali powstają przez podział częstotliwości systemowej, więc zwiększając ją - automatycznie podnosisz pozostałe. Tymczasem nie wszystkie urządzenia peryferyjne mogą działać z podwyższoną częstotliwością. Po nadmiernym przetaktowaniu elementy elektroniczne mogą się przegrzewać, co może spowodować trwałe uszkodzenia lub co najmniej skrócić ich żywotność. Spośród procesorów Intela najlepiej dają się przetaktować te, których rdzeń wykonany jest w technologii 0,25 mikrona. Należą tu wszystkie modele Celeron, Pentium II (od 333 do 450 MHz) i Pentium III.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zwiększenie mnożnika częstotliwości, choć producenci procesorów coraz częściej chcą ukrócić ten proceder. Od jesieni 1998 roku Intel dostarcza układy ze stałym mnożnikiem. Także wcześniej niektóre modele miały stałą wartość mnożnika lub mnożniki w określonym przedziale wartości. Z naszych doświadczeń wynika, że wspomniane blokady są umieszczane w procesorach Pentium III, większości procesorów Pentium II powyżej 333 MHz i w niektórych Celeronach (266, 300 i wszystkie od 300A). Ograniczony wybór mnożników (możliwość ustawienia mniejszego) oferują niektóre układy Pentium II 350 i 450 oraz wybrane układy Pentium. Podstawowe znaczenie ma również model płyty głównej i chipset płyty.

Jest wiele przyczyn, dla których producenci wbudowują sztuczne blokady i obniżają potencjalną wydajność procesorów. Po pierwsze, muszą zaopatrzyć w procesory wszystkie sektory cenowe rynku. Po drugie, chcą zapobiec próbom fałszerstwa. Wprawdzie co sprytniejsi i tak znaleźli sposoby na obejście zabezpieczeń, lecz wymaga to odpowiedniej wiedzy z zakresu techniki. Pisaliśmy o problemie w artykule "Gorące procesoryŢ (PCWK 9/99, str. 71).