Milenijna gorączka

Już nie lata czy miesiące, ale godziny dzielą nas od największej w historii próby, jaką przejdą systemy informatyczne na całym świecie. Czy Twój komputer na pewno jest gotowy na nadejście nowego milenium?

Już nie lata czy miesiące, ale godziny dzielą nas od największej w historii próby, jaką przejdą systemy informatyczne na całym świecie. Czy Twój komputer na pewno jest gotowy na nadejście nowego milenium?

Zamiast (w obawie przed kataklizmem) gromadzić zapasy żywności i wody, lepiej wykorzystaj te ostatnie chwile 1999 r. na sprawdzenie, czy posiadany przez nas sprzęt i oprogramowanie są zgodne z rokiem 2000. O problemie roku 2000 powiedziano i napisano już prawie wszystko. Na przygotowanie infrastruktury informatycznej do nadejścia tej krytycznej daty wydano na świecie miliardy dolarów. Ty, Czytelniku, możesz, nie ponosząc właściwie żadnych kosztów (lub bardzo niewielkie), sprawić, aby Twój system komputerowy “bezboleśnie” przekroczył próg XIX wieku.

Zobacz również:

Krok pierwszy – sprawdzamy sprzęt

Przede wszystkim należy sprawdzić posiadany sprzęt, a w szczególności BIOS płyty głównej. W Internecie znajdziesz wiele narzędzi pozwalających na weryfikację zgodności Twojego systemu z rokiem 2000.

InteliFix 2000 to program, który sprawdza odporność BIOS-u i zegara czasu rzeczywistego na PR2000. Aplikacja ta dokonuje odpowiednich korekt tak, aby 1 stycznia nie pojawiły się żadne problemy z wyświetleniem prawidłowej daty. Wersję demonstracyjną tego programu możecie pobrać z naszego FTP - www.pcworld.com.pl/ftp/pc/programy/0664.html.

Y2K Test to kolejny „programik”, pozwalający stwierdzić, czy posiadany przez Ciebie komputer jest gotowy na wejście w nowe tysiąclecie. Szybki test BIOS-u i zegara czasu rzeczywistego umożliwia udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy Twój pecet za kilka dni stanie się potencjalnym źródłem kłopotów. Aplikację tę możecie znaleźć pod adresem: www.pcworld.com/fileworld/file_description/frameset/0,1458,6644,00.html.

NSTL 2000 to podobne w działaniu narzędzie. Przed wykorzystaniem tego programu przeczytajcie instrukcję obsługi, gdyż nie działa on prawidłowo na wszystkich komputerach. Jak informuje producent, mogą wystąpić pewne problemy w przypadku niektórych desktopów Compaqa serii DeskPro. NSTL 2000 jest dostępny na stronie: www.pcworld.com/fileworld/file_description/frameset/0,1458,5319,00.html.

Bezpłatne narzędzie do sprawdzenia zgodności komputera z rokiem 2000 oferuje także Optimus. Program, zwany Opti2000.exe, jest dostępny pod adresem www.optimus.pl/2000/program_testujący/opti2000.exe.

Norton 2000 BIOS Test to już bardziej zaawansowana aplikacja. Po zainstalowaniu automatycznie stworzy specjalną dyskietkę startową i za jej pomocą przeprowadzi odpowiednie testy. Program pobrać można z adresu www.pcworld.com/fileworld/download/0,1495,6097+nbfixall+exe,00.htm

Większość producentów sprzętu zamieszcza w Internecie szczegółowe informacje dotyczące wpływu PR2000 na konkretne produkty. Jeśli jesteś posiadaczem markowego komputera, być może skorzystać z podanych linków:

http://www.vobis.com.pl/y2k/index.html

http://www.adax.pl/y2k-default.asp

http://www.optimus.pl/2000

http://www.apple.com/about/year2000

http://www.hp.com.pl/2000/index.htm

Firma McAfee, znana głównie z produkcji oprogramowania antywirusowego, oferuje aplikację Y2K Survival Kit. Za 29 USD otrzymacie narzędzie, które kompleksowo przygotuje Wasz system komputerowy do nadejścia roku 2000. Produkt McAfee przeprowadza wszystkie niezbędne testy zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Może on także korygować wskazania BIOS-u i zegara czasu rzeczywistego, umieszczonego na Twojej płycie głównej, tak aby na przełomie roku wszystko działało poprawnie. Y2K Survival Kit testuje także oprogramowanie umieszczone na Twoim dysku twardym - korzysta przy tym z podręcznej bazy danych o 5000 aplikacjach i automatycznie wykrywa te, które mogą mieć problemy związane z rokiem 2000. Użytkownik jest jednocześnie odsyłany do stron internetowych producentów danych aplikacji, by pobrał uaktualnienia korygujące niezgodność z rokiem 2000. System McAfee zapewnia także konwersję dat zapisanych w krótkim formacie (dwucyfrowym) na długi (czterocyfrowy). Jak twierdzi producent, wykonanie wszystkich testów (sprzęt, aplikacje, dane) zajmuje ok. 30 minut. Program działa na platformach Windows 95, 98 i NT.