Mniej więcej Spielberg

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i sprzętowi możecie zamienić swój komputer w cyfrowe studio montażu.

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i sprzętowi możecie zamienić swój komputer w cyfrowe studio montażu.

Pamiętacie film "Cudowne lata" zaczynający się od sekwencji filmowanej domową kamerą? Brak ostrości, brak stabilności obrazu w kadrze z kolorami pozostawiającymi wiele do życzenia. To już przeszłość. Nowoczesne kamery automatycznie ustawiają parametry ekspozycji i ostrości, stabilizują obraz, pozwalają nagrywać dźwięk jakości CD, że nie wspomnę o obiektywach z cyfrowym zoomem o stukrotnym powiększeniu. Co więcej, efekt pracy można oglądać w telewizorze (nie trzeba rozwieszać prześcieradła jako ekranu).

Zobacz również:

Również komputery są obecnie na tyle mocne, że pozwalają montować obraz i dźwięk w profesjonalny sposób.

Najnowsze kamery zapisują obraz w postaci cyfrowej na specjalnych taśmach. Kamery analogowe zapisywały obraz w postaci analogowej, w której sygnał może przyjmować wiele różnych wartości. Z powodu ograniczeń sprzętu i mediów sygnał nigdy nie był przechwytywany lub transmitowany bez utraty jakości. Każda kolejna reprodukcja powodowała dalszą utratę jakości (tak jak w przypadku odbitek kserograficznych). Kamery cyfrowe w odróżnieniu od analogowych zapisują informację w postaci zero-jedynkowej.

W przypadku transferu sygnał pojawia się albo nie, nie następują więc zniekształcenia.

Aby produkować filmy, należy obraz zarejestrowany kamerą przesłać do komputera i dokonać modyfikacji za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Najnowsze karty i aplikacje w znacznym stopniu ułatwiają ten proces. Przyjrzeliśmy się kilku produktom dla początkujących oraz dla profesjonalistów, którzy tworzą multimedia lub niezależne kino.

Jak się do tego zabrać

Kliknij, aby powiększyćTworzenie filmu wymaga trzech czynności: zapisu filmu z kamery na twardy dysk, edycji za pomocą oprogramowania i ponownego zapisu w postaci pliku wideo lub na taśmie. Do tego celu niezbędna jest kamera wideo, średniej klasy komputer z procesorem Pentium i 64 MB RAM, i twardym dyskiem o pojemności przynajmniej 5 GB. Edycja wideo jest jednym z najbardziej wymagających zadań dla komputera. Im więcej pamięci i szybszy procesor, tym lepsze wyniki. Ważna jest również pojemność twardego dysku, a karta

wyposażona w złącza IEEE 1394 - niezbędna. Pozwoli doprowadzić odpowiedni sygnał do komputera.

Większość kamer cyfrowych wyposażona jest w bardzo szybkie złącze IEEE 1394, nazywane również czasem FireWire (Apple) lub I.Link (Sony). Aby przesłać obraz wideo z kamery do komputera, należy zastosować kartę IEEE 1394, chyba że jest on standardowo wyposażony w takie porty. Większość nowych komputerów Apple i Sony zawiera odpowiednie porty, niektórzy producenci pecetów montują je również w wybranych modelach komputerów.

Kartę przechwytującą można kupić wraz z oprogramowaniem lub oddzielnie. Pakiet łączony jest najlepszym wyborem, jeśli dopiero zaczynacie wideoedycję. koszty zakupu są wtedy mniejsze. Oprogramowanie kupowane oddzielnie jest jednak z reguły lepsze. Porównanie programów do edycji wideo przedstawimy w następnych numerach, w następnej części artykułu o wideoedycji.

W naszych testach skoncentrowaliśmy się na produktach, które mogą współpracować z kamerami cyfrowymi, ponieważ zapewniają one najlepszą jakość, prędkość i łatwość użytkowania.

Importowanie analogowego wideo

Montaż wideo - porównanie cechKliknij, aby powiększyćMontaż wideo - porównanie cechImportowanie wideo do komputera jest pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, by modyfikować filmy. Połączenie cyfrowej karty z cyfrową kamerą pozwala na uzyskanie najlepszego obrazu. Jeśli jesteście właścicielami analogowej kamery (VHS, VHS-C, 8 mm, Hi-8) i wielu nagranych kaset, możecie wykorzystać analogową kartę do konwersji filmów do postaci cyfrowej, którą można następnie modyfikować w komputerze.

Przetestowaliśmy cztery karty, które mogą przetwarzać analogowy sygnał: Matrox Marvel G400-TV, Pinnacle Systems Studio DC10plus, Pinnacle DV500 i ATI All-in-WonderPro. Pierwsza z nich to karta graficzna 2D/3D z możliwością przechwytywania obrazu i zewnętrznymi układami umieszczonymi w pudełku o wymiarach niewielkiej książki. Dzięki temu możemy podłączyć telewizor, magnetowid i kamerę bez konieczności wczołgiwania pod biurku, by dostać się do tylnego panelu karty. Karta G400-TV zawiera też wbudowany tuner telewizyjny, który pozwala oglądać telewizję w oknie komputerowego monitora. Podobne rozwiązanie oferuje firma ATI, która ma wszystkie urządzenia zintegrowane z kartą ATI All-in-Wonder. W jednym urządzeniu połączono kartę graficzną 2D/3D, tuner telewizyjny, kartę przechwytywania wideo. Pinnacle Systems Studio DC10plus jest kartą zawierającą złącza do podłączenia analogowego sygnału wideo z kamer VHS, 8 mm i wyższej jakości (choć wciąż analogowych) S-Video, które wykorzystują kamery Hi-8.

Cyfrowe kamery mogą również transmitować sygnał złączem S-Video, jednak lepsze wyniki uzyskuje się, wykorzystując złącza FireWire. Pinnacle DV500 zawiera złącza IEEE 1394 na karcie, zaś analogowe w oddzielnym pudełku. Wszystkie cztery produkty wyposażone są w oprogramowanie do edycji wideo.

Zamiana analogowego wideo na postać cyfrową stawia wyzwania. Aby można było modyfikować pliki wideo, obraz musi być skompresowany. Po modyfikacjach w czasie zapisywania na taśmę następuje proces dekompresji.

Proces dekompresji nie jest wymagany w przypadku wykorzystywania filmów w postaci RealVideo na stronach internetowych lub jako pliki AVI na płytach. Sposobem kompresji zarządza program kompresji CODEC, który wykorzystuje algorytm kompresji (CO)/(DEC) i dekompresji. Karty Matrox Marvel G400-TV i Pinnacle Systems Studio DC10plus wykorzystują CODEC M-JPEG (Motion-JPEG), najczęściej używany w przypadku prac wideo. Jednakże M-JPEG jest algorytmem stratnym, tzn. powoduje utratę jakości obrazu celem zmniejszenia wielkości pliku. Im lepsza będzie jakość piku wyjściowego, tym lepsze osiągnięte rezultaty (najmniejsza strata wystąpi w przypadku filmów Hi-8). Filmy rejestrowane kamerami VHS, VHS-C czy 8 mm na pewno nie pozwolą uzyskać wyników porównywalnych z Hi-8. W przypadku filmów rodzinnych nie ma to większego znaczenia, gdyż i tak wszyscy będą się cieszyć z własnego aktorstwa, jednak materiały firmowe wymagają odpowiedniej jakości.

Pinnacle DV500 wykorzystuje bezstratny CODEC DV, który nie powoduje utraty jakości. CODEC DV zapewnia lepszą jakość od M-JPEG, nawet w przypadku wideo rejestrowanego kamerami gorszej jakości. Najlepsze wyniki uzyskacie, korzystając z kamer cyfrowych lub wysokiej jakości analogowych.