Najczęściej zadawane pytania

Większość użytkowników Windows ma wiele pytań dotyczących funkcjonowania systemu i jego aplikacji. Odpowiadamy na niektóre z nich.

Większość użytkowników Windows ma wiele pytań dotyczących funkcjonowania systemu i jego aplikacji. Odpowiadamy na niektóre z nich.

Windows 98 zawiera funkcję o nazwie Windows Update, która umożliwia automatyczne ściąganie i instalowanie poprawek oraz plików systemowych. Niestety, jeśli będę kiedykolwiek chciał z jakichś powodów powtórzyć proces aktualizacji - bo mam na przykład dwa komputery albo system mi się popsuł i chcę przeprowadzić instalację od nowa - proces ściągania z Sieci muszę przeprowadzić jeszcze raz.

Zobacz również:

<HR SIZE="1" ALIGN="CENTER" WIDTH="50%">

Czy można w jakiś sposób zapisać raz ściągnięte pliki aktualizacyjne, by skorzystać z nich drugi raz?

Microsoft przyznaje, że powinna być taka możliwość i firma już pracuje nad usprawnieniem podsystemu Windows Update, aby w kolejnej wersji można było zapisywać ściągnięte pliki na dysku do późniejszego wykorzystania. Oficjalne stanowisko Microsoftu jest takie, że obecnie zapisywanie ściąganych plików jest niemożliwe i lepiej przy funkcji aktualizacji samemu nie majstrować. Skoro Microsoft nie chce, to ja powiem, jak to zrobić (wskazując ewentualne trudności).

Zacznij od opróżnienia pamięci podręcznej: przed zainicjowaniem aktualizacji Windows uruchom Internet Explorer i wybierz polecenie Opcje internetowe z menu Widok (w IE5 z menu Narzędzia). Na karcie Ogólne w sekcji Tymczasowe pliki internetowe kliknij przycisk Usuń pliki, a potem OK. Po usunięciu plików znowu kliknij przycisk OK.

Teraz z menu Start wybierz polecenie Windows Update. Kiedy trafisz na stronę WWW Windows Update, kliknij hiperłącze Aktualizacje produktów. Zapytany zainstaluj i uruchom Microsoft Windows Update Acvtive Setup. Kiedy pojawi się pytanie ze strony podsystemu Windows Update o pozwolenie na przeszukanie Twojego dysku twardego pod kątem zainstalowanych składników, odpowiedz twierdząco. Zaznacz aktualizacje, z których chcesz skorzystać i potwierdź ściąganie danych. Na ostatniej stronie kliknij przycisk uruchamiający proces aktualizacji.

Kiedy zakończy się aktualizacja, otwórz folder C:\Windows\Temporary Internet Files. Wybierz polecenie Szczegóły z menu Widok. Pliki podsystemu Windows Update będą miały rozszerzenia EXE i CAB. Z plików CAB można wydobyć pliki instalacyjne, używając programów narzędziowych typu WinZip. Nie przydadzą się jednak one, bo do ich wykorzystania potrzebna jest wiedza, które stare pliki systemowe należy usunąć i w jakie miejsca przekopiować nowe (to jest pierwsza trudność).

Mimo że z pozoru warte zachowania są tylko pliki EXE, lepiej zapisać wszystkie, bo "egzeki" mogą przecież korzystać z "cabów". Jeśli pozostawisz je wszystkie w folderze tymczaso-wych plików internetowych, mogą z niego wyparować (przyjdzie czas, że system je usunie), dlatego lepiej przekopiuj je w inne miejsce. Aby przeprowadzić aktualizację Windows 98, wystarczy uruchomić zapisane w ten sposób pliki EXE.

Inną trudnością związaną z podsystemem Windows Update jest trudność stwierdzenia, jak aktualna jest dana instalacja. Jeśli jest stara, będzie próbowała instalować funkcje, które już masz. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zapisanie nazwy aktualizacji podczas instalowania jej po raz pierwszy. Kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w folderze, w którym chcesz przechować pliki uaktualnienia i z menu podręcznego wybierz polecenie Nowy element, a potem Plik tekstowy. Zmień jego nazwę na Wersja aktualizacji.TXT i zanotuj w nim nazwę aktualizacji.

<HR SIZE="1" ALIGN="CENTER" WIDTH="50%">

Próbuję oczyścić mój dysk twardy i odkryłem dwa pliki (C:\Windows\Win386.swp i C:\Winundo.dat), które zajmują ponad 120 MB powierzchni dysku. Czy mogę się ich pozbyć, a jeśli tak, to jak?

Fakt, są to rzeczywiście spore pliki. Jeden z nich jest z pewnością niezbędny do poprawnego działania systemu, a drugi można zlikwidować.

Ten potrzebny to Win386.swp - jest to plik wymiany Windows. Jeśli system potrzebuje więcej pamięci RAM, używa dysku twardego jako składowiska systemu pamięci wirtualnej. Windows udaje, że ma więcej RAM-u niż w rzeczywistości.

Kiedy jakaś aplikacja zechce skorzystać z tej pamięci, której w rzeczywistości nie ma, część zajętej pamięci, która akurat chwilowo nie jest potrzebna, jest zapisywana w pliku Win386.swp. Później, gdy inny program się upomni o zawartość przechowaną w tym pliku, system z powrotem ją wczytuje. Tak więc objętość pliku Win386.swp rośnie i maleje w zależności od aktualnych potrzeb systemu. Z powyższego opisu wynika jedno: pliku tego nie można sobie, ot tak, usunąć.