Najlepsze z bezpłatnych

Bezpłatne konta pocztowe pojawiły się w Polsce trzy lata temu. Wbrew obawom nie odebrały klientów komercyjnym operatorom Internetu - doprowadziły jedynie do upowszechnienia poczty elektronicznej. Ocenia się, że z bezpłatnych kont pocztowych korzysta dziś prawie połowa polskich internautów.

Bezpłatne konta pocztowe pojawiły się w Polsce trzy lata temu. Wbrew obawom nie odebrały klientów komercyjnym operatorom Internetu - doprowadziły jedynie do upowszechnienia poczty elektronicznej. Ocenia się, że z bezpłatnych kont pocztowych korzysta dziś prawie połowa polskich internautów.

Kliknij, aby powiększyćDecydując się na założenie konta pocztowego, mamy dwie możliwości. Możemy odpłatnie zlecić założenie konta jednemu z wielu dostawców usług internetowych lub skorzystać z usług firm oferujących konta pocztowe bezpłatnie. Spis firm świadczących usługi typu free mail oraz informacje na temat innych darmowych usług internetowych można znaleźć pod adresem http://www.gratis.pl.

Zobacz również:

Sprawdzanie dowolnego konta e-mail

Aby przeczytać pocztę zlokalizowaną na dowolnym serwerze POP3, wystarczy odwiedzić stronę www.konto.pl. Po zalogowaniu się przez podanie adresu serwera, nazwy użytkownika oraz hasła, uzyskujemy pełny dostęp do własnej skrzynki pocztowej - można czytać, kasować, odpisywać, przekazywać wiadomości... System bez problemu wyświetla także pliki graficzne dołączone do korespondencji.

Dodatkowo do ochrony naszej poczty przed innymi użytkownikami system umożliwia rezygnację z przechowywania stron z przeglądaną pocztą w pamięci podręcznej przeglądarki.

Bezpłatne konto e-mail to doskonała propozycja dla początkujących użytkowników Internetu oraz osób wykorzystujących pocztę elektroniczną w celach czysto towarzyskich. Do gratisowych usług internetowych należy jednak podchodzić z dystansem - korzystanie z nich niesie za sobą pewne restrykcje i ograniczenia. Krótko mówiąc, panuje zasada: "klient nie płaci - klient nie ma gwarancji i nie może niczego żądać".

Najczęściej, aby stać się właścicielem skrzynki pocztowej użytkownik musi jedynie zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz, w którym podaje mniej lub bardziej szczegółowe dane. Należy jednak liczyć się z tym, że dane osobowe, wprowadzone w "arkuszu rejestracyjnym", mogą zostać wykorzystane w celach marketingowych. Wypełnione formularze są jednym ze źródeł dochodów darmowych usługodawców - mogą być np. odpłatnie udostępniane do badań statystycznych.

Ponadto użytkownicy bezpłatnych kont poczty elektronicznej regularnie otrzymują materiały reklamowe - zwykle w postaci specjalnie spreparowanych wiadomości lub "doklejonego" do każdego listu niewielkiego tekstu. W żadnym stopniu nie narusza to prywatności korespondencji, jednak przez wielu użytkowników traktowane jest jako spora niedogodność.

Zakładając bezpłatne konto należy się też liczyć z tym, że czasami z powodu awarii lub konserwacji systemu nie będzie możliwe ustanowienie połączenia z serwerem.

Większość dostawców darmowych kont pocztowych nie ponosi odpowiedzialności za ich funkcjonowanie, gwarantuje sobie prawo do okresowego zawieszania działalności, a nawet zastrzega, że konto, bądź jego zawartość może zostać usunięta w każdej chwili bez wcześniejszego powiadamiania użytkownika.

Czy warto mieć darmowe konto?

Oczywiście, że tak. Pomimo wielu ograniczeń niezaprzeczalnym atutem jest to, że użytkownik nie ponosi żadnych opłat, a dodatkowo w ramach tej samej usługi często otrzymuje też miejsce na własną stronę WWW.

Do momentu, w którym nie jest konieczne posiadanie adresu e-mail we własnej domenie, w większości przypadków wystarczy konto darmowe. Firmy i instytucje powinny jednak skorzystać z płatnej oferty dostawców usług internetowych. Komercyjne konto to nie tylko większa przestrzeń na dysku do wykorzystania i brak reklam, ale też pewność działania i dostęp do serwisu technicznego, a niekiedy nawet ochrona antywirusowa.