Od zdjęcia do wydruku

Pisaliśmy już wielokrotnie, co to jest skaner i cyfrowy aparat fotograficzny oraz jak ich używać. Teraz przybliżymy Ci przebieg całego procesu powstawania dokumentu cyfrowego od aparatu/skanera do drukarki. Wspomnimy też o fotoedycji.

Pisaliśmy już wielokrotnie, co to jest skaner i cyfrowy aparat fotograficzny oraz jak ich używać. Teraz przybliżymy Ci przebieg całego procesu powstawania dokumentu cyfrowego od aparatu/skanera do drukarki. Wspomnimy też o fotoedycji.

W poprzednich numerach PCWK mogłeś przeczytać o zasadzie działania skanerów i kamer cyfrowych, o ich elementach składowych oraz na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Teraz powiemy, jak używać tych urządzeń w pracy, w jaki sposób obrabiać cyfrowy obraz i co zrobić, aby efekt końcowy w postaci wydruku na drukarce fotorealistycznej był jak najlepszy. W tym artykule nie zapomnieliśmy także o sztuczkach i kruczkach przydatnych do obróbki obrazu cyfrowego.

Zobacz również:

Do przedstawienia całego procesu produkcyjnego posłużyliśmy się kamerą cyfrową Mustek GSMART 350 i skanerem płaskim Mustek 1200SP Pro, dzięki którym uzyskaliśmy cyfrową postać zdjęcia i dokumentu. Użyliśmy programu Paint Shop Pro 6 do obróbki obrazu i wydrukowaliśmy zmodyfikowaną fotografię na atramentowej drukarce fotorealistycznej. Zastosowane przez nas urządzenia i oprogramowanie są dość drogie. Na rynku znajdują się jednak znacznie tańsze urządzenia i oprogramowanie, które pozwolą uzyskać efekt wcale nie gorszy.

Taniej nie znaczy gorzej

Wymagania sprzętowe

Wymagana konfiguracja komputera PC nie musi być zbyt wyśrubowana. Warto jednak zadbać o odpowiednią ilość pamięci (32 MB jest absolutnym minimum) oraz procesor klasy co najmniej Pentium 200 MHz. Te dwa komponenty mają decydujący wpływ na szybkość pracy programów graficznych. Nie bez znaczenia jest także rozsądnej wielkości twardy dysk, jako że pliki obrazów po skanowaniu potrafią zajmować na nim sporo miejsca. Oprócz tego programy graficzne korzystają z dysków jako z pamięci wirtualnej, zapisując na nich pliki tymczasowe.

Do obróbki, zwłaszcza dużych obrazów, przydaje się duży monitor. Optimum dla potrzeb użytkownika domowego i biurowego stanowią obecnie monitory o przekątnej 17 cali. Oczywiście można obrabiać grafikę i na 14-calowych monitorach, jest to jednak dość niewygodne.

Oczywiście nie oczekujemy od Ciebie kupienia takiego samego sprzętu i oprogramowania, które zastosowaliśmy dla potrzeb tego tekstu. Lecz nawet jeżeli to, które masz, nie jest identyczne z naszym, naczelne zasady pracy i postępowania pozostają zawsze takie same. Również interfejsy użytkownika różnych kamer cyfrowych, skanerów i drukarek są w istocie bardzo do siebie podobne.

Najtańszym sposobem na otrzymanie dobrej jakości ilustracji w postaci cyfrowej jest zakup niedrogiego skanera stołowego. Dzięki niemu możesz zamienić swoje fotografie (nawet te stare) na postać elektroniczną. Trzeba więc najpierw zrobić te zdjęcia konwencjonalnyn aparatem fotograficznym.

Najdogodniejszym sposobem uzyskania fotografii w formie elektronicznej jest użycie fotograficznego aparatu cyfrowego. Jest on dość drogi w porównaniu do zwykłego aparatu, a jakość otrzymanej dzięki niemu fotografii - znacznie niższa od jakości fotografii konwencjonalnej, ale przeniesienie obrazu bezpośrednio z aparatu do komputera jest bardzo wygodne.

Na rynku znajduje się mnóstwo różnego oprogramowania do fotoedycji. Najbardziej znane to Micrografx Picture Publisher 8, Adobe Photoshop i Corel PhotoPaint, aplikacje dość drogie, ponieważ uważane za profesjonalne. Z powodzeniem można jednak skorzystać z tańszych wersji okrojonych (tzw. LITE, LT lub LE) lub z jednego z wielu programów shareware, jak właśnie stosowany przez nas Paint Shop Pro 6.0. Ważne jest tylko, aby fotoedytor obsługiwał urządzenia posługujące się sterownikiem TWAIN (skanery i kamery cyfrowe).

Jeżeli chciałbyś wydrukować zdjęcie w wysokiej rozdzielczości i kolorze, musisz mieć dostęp do drukarki dobrej jakości. Idealna byłaby drukarka tzw. suchodrukowa (dye sublimation printer) lub kolorowa laserowa. Jednak ceny tych dwóch urządzeń są raczej nieprzystępne dla przeciętnego użytkownika. Całkiem niezły efekt osiągniesz jednak, stosując zwykłą atramentową drukarkę o rozdzielczości 600 dpi i specjalny papier lakierowany, przeznaczony do wykonywania wydruków wysokiej jakości.

Fotografowanie

Robienie zdjęcia aparatem cyfrowym właściwie niczym się nie różni się od robienia tego samego klasycznym aparatem fotograficznym, tyle że nie usłyszysz trzasku migawki. Za to możesz obejrzeć efekt już po kilku sekundach (szybciej niż w Polaroidzie) przez wizjer aparatu lub na wbudowanym ekraniku LCD. W każdej chwili możesz usunąć zdjęcie, ozdobić je graficzną ramką, a nawet opatrzyć nagranym komentarzem (tylko w niektórych aparatach cyfrowych). Potem pozostaje już tylko podłączyć się do peceta i przesłać zdjęcia do niego, a przybierze ono formę pliku graficznego.

Pięć sztuczek z cyfrowym aparatem

1. Poznaj podstawy fotografii. Z cyfrowym aparatem jak ze zwykłym - obowiązują te same zasady. Sprawdź swoją wiedzę na temat oświetlenia, kątów padania, odległości i ramek.

2. Rób wiele zdjęć. Nie musisz oszczędzać, tu nie skończy Ci się film. Rób po kilka zdjęć danego obiektu, po czym wybieraj najlepsze, a pozostałe usuwaj.

3. Wielkość kosztuje. Pamiętaj, że jeżeli ustawisz aparat na pracę w najwyższej rozdzielczości, w jego pamięci zmieści się odpowiednio mniej zdjęć. Nie zawsze potrzebna jest największa rozdzielczość.

4. Oszczędzaj baterie. Dopóki aparaty cyfrowe na baterie słoneczne lub wiatrowe nie są zbyt popularne, jedynym źródłem zasilania Twojego aparatu pozostają zwykłe baterie lub akumulatorki. W przeciwieństwie do różowych królików z niektórych reklam, aparat cyfrowy nie będzie aż tak długo działał na bateriach (choćby i najlepszych), dlatego też, jeśli to możliwe, ustaw tryb oszczędzania energii i wyłączaj aparat, gdy nie robisz zdjęć.

5. Nie rób zdjęć w zbyt ciemnym miejscu. Nawet jeżeli w aparacie jest wbudowana lampa błyskowa, może nie doświetlić wystarczająco fotografowanego obiektu. Pamiętaj, że matryca CCD w Twoim aparacie, ma mniejszą czułość od np. błony fotograficznej 400 DIN.