Okna szeroko otwarte

Gdy już zainstalujesz Windows 2000, zauważysz, że nowy system to kraina wielu możliwości. W tym artykule znajdziesz porady dotyczące dostosowania pulpitu, zarządzania plikami, kontroli zabezpieczeń, dostępu do Internetu i wielu innych rzeczy.

Gdy już zainstalujesz Windows 2000, zauważysz, że nowy system to kraina wielu możliwości. W tym artykule znajdziesz porady dotyczące dostosowania pulpitu, zarządzania plikami, kontroli zabezpieczeń, dostępu do Internetu i wielu innych rzeczy.

Jak to jest z Windows 2000?

Kliknij, aby powiększyćNa pierwszy rzut oka wygląda jak Windows 98 czy 95: to samo menu Start, Kosz i pasek zadań. Lecz im dłużej będziesz pracował z systemem, tym więcej dostrzeżesz różnic w wyglądzie i funkcjach. Trudno się dziwić, że Windows 2000 różni się od Windows 98 i 95 - w końcu jest bezpośrednim następcą NT. Jednak ani nie wygląda, ani nie działa dokładnie jak NT, więc bez względu na to, który system operacyjny aktualizowałeś, zauważysz mnóstwo drobnych i czasem irytujących rozbieżności. Nawet przy wielu identycznych cechach Windows nowego stulecia i ostatnich paru wersji z lat 90., znajdziesz parę szkopułów. Nie musisz się jeszcze żegnać ze swą wydajnością pracy, bo poniższe wskazówki pomogą Ci znaleźć właściwą drogę.

Zobacz również:

Dopasowanie pulpitu

Jeśli pulpit wygląda jak w Windows 9x, musi działać jak w Windows 9x, nieprawdaż? Niekoniecznie. Niektóre elementy działają tak samo, ale inne nie. Przezorny jest ubezpieczony.

Menu spersonalizowane pomagają zmniejszyć bałagan, ale pełną wersję menu zobaczysz po kliknięciu podwójnych strzałek.Kliknij, aby powiększyćMenu spersonalizowane pomagają zmniejszyć bałagan, ale pełną wersję menu zobaczysz po kliknięciu podwójnych strzałek.Spersonalizuj menu Start

Menu Start w Windows 9x ma brzydki zwyczaj gubienia proporcji, tworząc niewygodne menu kaskadowe. W Win 2000 funkcja menu spersonalizowanego zwija menu kaskadowe z przycisku Start tak, aby pokazywało tylko te elementy, których będziesz potrzebował. Windows robi to, śledząc ostatnio używane bądź instalowane aplikacje i wyświetlając tylko te - inne usuwa z widoku.

Dostęp do pełnej zawartości menu uzyskasz po kliknięciu symbolu podwójnej strzałki u dołu listy. Całe menu jest domyślnie sortowane alfabetycznie, przy czym najważniejsze elementy umieszczone są na "wypukłych" przyciskach.

Jeśli nie wiesz, gdzie podział się dany element, możesz wyłączyć spersonalizowane menu i pokazać całe menu Start. Wybierz Start | Ustawienia | Pasek zadań i menu Start (Start | Settings | Taskbar & Start Menu) i na karcie Ogólne (General) wyłącz Użyj menu spersonalizowanych (Use Personalized Menus).

Utwórz właściwy pasek narzędzi

Pasek Szybkie uruchamianie (na pasku zadań między przyciskiem Start i przyciskami uruchomionych aplikacji) umożliwia wygodne uruchamianie kilku wybranych aplikacji jednym kliknięciem myszy, przy czym wybór nie ogranicza się jedynie do tych, które widzisz po zainstalowaniu systemu. Chcąc dodać do paska narzędzi ikonę programu, dokumentu czy folderu, przeciągnij ją z okna Eksploratora na właściwe miejsce. W celu usunięcia elementu z paska, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń (Delete). Jeśli chcesz zastąpić pasek innym, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce paska zadań, wskaż Paski narzędzi (Toolbars) i wybierz jedną z dostępnych opcji.

Włącz Active Desktop

Przy włączonym Active Desktop pulpit Windows może wyglądać i działać prawie jak strona WWW - włącznie z uruchamianiem ikon jednym kliknięciem. Co ważniejsze, możesz również na pulpicie umieścić własne treści internetowe - od formularzy wyszukiwania AltaVisty po aplety Javy podające najświeższe wiadomości - i zmusić je do automatycznej aktualizacji w regularnych odstępach czasu. Choć Active Desktop pojawił się już w Windows 95, zmiana jego ustawień jest znacznie łatwiejsza w Windows 2000.

Jeśli chcesz włączyć Active Desktop na modłę Windows 2000, wybierz Panel sterowania | Opcje folderów (Control Panel | Folder Options; dostępne także z menu Narzędzia w dowolnym oknie Eksploratora). W części Active Desktop wybierz kartę Ogólne (General) i kliknij przełącznik Włącz zawartość sieci Web na moim pulpicie (Show Web content on my desktop). Dwie inne metody włączania Active Desktop pochodzą z Windows 98: możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy pusty obszar pulpitu i wybrać Active Desktop | Pokaż zawartość sieci Web (Active Desktop | Show Web Content) albo wybrać Właściwości (Properties), a następnie na karcie Sieć Web (Web) zaznaczyć Wyświetl zawartość sieci Web na pulpicie Active Desktop (Show Web content on my Active Desktop).

Dodaj elementy aktywne

Gdy pierwszy raz uruchomisz funkcję Active Desktop, wyświetlony będzie tylko jeden element sieci WWW: pasek kanałów Internet Explorera. Jeśli chcesz dodać nowe elementy, kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar pulpitu i wybierz Active Desktop | Nowy element pulpitu (Active Desktop | New Desktop Item). W jednym oknie dialogowym możesz przeglądać online kolekcję Microsoftu elementów Active Desktop (Odwiedź galerię) lub podać adres internetowy elementu WWW, który chcesz dodać bądź ścieżkę do niego na twardym dysku lub w sieci. Desktop Gallery Microsoftu jest warta obejrzenia, zwłaszcza gdy szukasz informacji giełdowych, mapy pogody czy szafy grającej AudioNet do umieszczenia na pulpicie.