Pamięć

Cena pamięci roboczej w ostatnim czasie uległa znacznemu obniżeniu. Nie ma sensu oszczędzać na pamięci RAM. Warto za to przeczytać, na co zwracać szczególną uwagę i czego się wystrzegać podczas kupowania pamięci.

Cena pamięci roboczej w ostatnim czasie uległa znacznemu obniżeniu. Nie ma sensu oszczędzać na pamięci RAM. Warto za to przeczytać, na co zwracać szczególną uwagę i czego się wystrzegać podczas kupowania pamięci.

Ceny pamięci będą stale maleć: ważne jest dokonanie właściwego wyboru spośród kilku konkurencyjnych technologii RAM.Kliknij, aby powiększyćCeny pamięci będą stale maleć: ważne jest dokonanie właściwego wyboru spośród kilku konkurencyjnych technologii RAM.Zanim zdecydujemy się na zakup pamięci roboczej, sprawdźmy koniecznie w instrukcji obsługi płyty głównej jakiego rodzaju moduły pamięci może ona obsługiwać. Niektóre płyty główne wymagają modułów pamięci SIMM (Single Inline Memory Module), inne z kolei obsługują wyłącznie moduły DIMM (Dual Inline Memory Module). Moduły SIMM są już dziś nieco przestarzałe. Istnieją dwie ich wersje: 30-stykowa (do komputerów 386 i 486) oraz nowsza – 72-stykowa (do komputerów z procesorem Pentium lub Pentium Pro). Moduły SIMM drugiego rodzaju znane są również pod nazwą PS2 SIMM.

Zobacz również:

Płyty główne z gniazdem Socket 7 procesora, wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat, mają najczęściej zarówno banki pamięci DIMM jak i SIMM. Przykładami takich płyt są: 586 ATX 3 firmy Gigabyte oraz TXP4 firmy ASUS. Prawie wszystkie płyty główne wyprodukowane w ciągu ostatniego roku mają wyłącznie 168-stykowe gniazdo DIMM.

Zalecenia: Moduły DIMM są dziś standardem, dlatego warto wybierać pamięć tego typu.

Uwaga: Zanim kupimy pamięć DIMM, zawsze warto sprawdzić, czy rzeczywiście ma 168 styki. Na rynku są dostępne moduły DIMM do notebooków – mają 72 i 144 wyprowadzenia. Moduły DIMM do serwerów mają 200 wyprowadzeń. Moduły DIMM przeznaczone do komputerów Macintosh mają 168 wyprowadzeń. Są one wprawdzie kompatybilne z modułami pamięci do komputerów PC, ale ze względu na ich wysokość mogą powodować problemy podczas prób zamontowania ich w gniazdach.

Uwaga: W razie decyzji o zakupie pamięci DIMM należy bezwzględnie sprawdzić, czy wymaga ona modułów zasilanych napięciem 3,3 V czy 5 V. Obie wersje różnią się między sobą rodzajem karbowania złącza, dzięki czemu moduł DIMM zasilany napięciem 3,3 V nie będzie pasować do gniazda przeznaczonego do modułu 5 V i na odwrót.

Rodzaje pamięci

Moduły SIMM nabyć można w dwóch wersjach: FPM (Fast Page Mode) lub EDO (Extended Data Output). Wersja FPM charakteryzuje się mniejszą wydajnością. Moduł pamięci w wersji EDO jest szybszy od 10 procent do 15 procent w stosunku do modułu w wersji FPM. Płyty główne klasy Pentium i Pentium Pro począwszy od chipsetu FX radzą sobie z modułem EDO pamięci RAM bardzo dobrze. Stosowanie modułów pamięci w wersjach FPM oraz EDO ma sens tylko w przypadku częstotliwości systemowej 66 MHz (patrz rozdział „Procesor”). W przypadku wyższych częstotliwości zewnętrznych, cykle przetwarzania pamięci nie nadążają za cyklami procesora, w związku z czym ten ostatni musi wykonywać cykle puste (czekając na wynik działania operacji prowadzonej w pamięci RAM).

Pamięci DIMM oparte są na technologii SDRAM (Synchronous Dynamic RAM). Tego rodzaju moduły pracują synchronicznie z procesorem i dostarczają dane w każdym cyklu procesora. Dzięki temu, że dysponują one dwoma wewnętrznymi bankami pamięci, mogą jednocześnie prowadzić operacje odczytu i zapisu.

Zalecenia: Do płyt głównych z gniazdem Socket 7 procesora o częstotliwości zewnętrznej przynajmniej 75 MHz oraz do płyt głównych Pentium II, zawsze powinniśmy kupować moduły SDRAM.

Uwaga: Przed zakupem 16 MB modułu pamięci EDO, warto sprawdzić liczbę 16-bitowych kości. Poprawnie utworzone moduły składają się z ośmiu kości. Wyprodukowane przez azjatyckich manufakturzystów moduły można poznać po tym, że składają się nie z ośmiu, lecz z dwunastu 16 Mb układów. Specjalny układ pozwala tym modułom na uzyskanie wydajności charakterystycznej dla modułu składającego się z ośmiu kości. Ze względu na swoją budowę wewnętrzną, moduły te są dwukrotnie wyższe niż moduły wzorcowe i powodują krótsze lub dłuższe zakłócenia pracy systemu.