Pamięć absolutna

Jeśli komunikat o braku pamięci pojawia się zbyt często, czas, by sprawdzić zasoby.

Jeśli komunikat o braku pamięci pojawia się zbyt często, czas, by sprawdzić zasoby.

W przeciwieństwie do SIMM-ów  DIMM-y można instalować pojedynczo.Kliknij, aby powiększyćW przeciwieństwie do SIMM-ów DIMM-y można instalować pojedynczo.Jest takie powiedzenie "Nigdy nie jest się zbyt bogatym i mądrym". Można by także zaryzykować stwierdzenie, że zainstalowanej pamięci nigdy zbyt wiele. Jeszcze kilka lat temu komputery wyposażone w twarde dyski o pojemności 40 MB i pamięci wielkości 1 MB były bardzo nowoczesnymi produktami. Dziś przeciętny nowy komputer zawiera dysk o pojemności 4 GB, 64 MB pamięci, zaś pamięć podręczna dorównuje dawnej systemowej. Przyrost zasobów jest kilkudziesięciokrotny. Nie powinno to dziwić, gdy weźmie się pod uwagę wielkość kolejnych wersji systemu operacyjnego Microsoftu i wszelkiego rodzaju aplikacji.

Karty graficzne

W przypadku kart graficznych, szczególnie przeznaczonych do obsługi grafiki 3D mamy do czynienia z wąskim pasmem transmisji. Zwiększanie rozdzielczości i głębi kolorów pochłania wiele pamięci wideo.

Poza 16 lub 24 bitami niezbędnymi do opisu każdego piksela obrazu, sceny 3D wymagają następnych od 16 do 256 bitów dodatkowych informacji o głębi koloru w osi Z. W efekcie dla obrazu 3D potrzeba prawie dwa razy więcej informacji w buforze ramki. Dlatego też karty graficzne 3D mają często 8 MB pamięci, a najnowsze nawet 16 MB.

Intel opracował specjalny kanał graficzny nazywany AGP (Accelerated Graphic Port), który pozwala kartom graficznym korzystać z pamięci systemowej komputera. Niektóre sceny wymagają kilka megabajtów pamięci na szczegółowe tekstury (które zwiększają realizm). Dla zwykłych kart PCI efekty te są nieosiągalne.

Przechowywanie tekstur w pamięci systemowej komputera jest doskonałym rozwiązaniem. Karta korzysta z całej pamięci komputera, która po wykonaniu zadania zwalniana jest na potrzeby innych aplikacji. Jedynym problemem jest zapewnienie wystarczająco szybkiego transferu, aby można było wizualizować 30 klatek na sekundę.

Czynnikiem sprzyjającym zwiększaniu pamięci jest jej niska cena. Za 64 MB szybkiej pamięci RAM przyjdzie nam dziś zapłacić ok. 250 zł - jest to suma, za jaką kilka lat temu kupowało się 4 lub 8 MB RAM. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup, warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi wiadomościami o pamięciach.

Zobacz również:

Czym jest pamięć?

RAM (Random Access Memory - pamięć o dostępie bezpośrednim) jest swego rodzaju "przestrzenią roboczą" komputera. Za każdym razem, gdy uruchamiacie aplikację lub otwieracie plik - dane i pliki odczytane z twardego dysku są kopiowane do pamięci RAM. Można by ją porównać do stołu w czytelni - im większy stół (w naszym przypadku ilość pamięci w komputerze), tym więcej miejsca na otwarte książki (pliki lub programy, które mogą działać jednocześnie). Dyski, jak pewnie się domyślacie, są dużo wolniejsze od pamięci.

Dane przechowywane są w pamięci w postaci zbiorów (matryc) ładunków elektrycznych (reprezentują je 0 i 1, za pomocą których w systemie dwójkowym zapisuje się wszystkie liczby). Dzięki temu szybko docierają one do głównej jednostki obliczeniowej - procesora, który może je pobierać w sposób losowy (nie musi wraz z potrzebnymi czytać niepotrzebnych informacji). Procesor może odnajdywać, zmieniać lub usuwać pojedyncze ładunki w dowolnej kolejności wybierając je spośród milionów.

Działanie procesora przyśpiesza pamięć podręczna, szybsza od systemowej, w której przechowywane są często wykorzystywane dane. Pamięć taką można by porównać do notatek sporządzanych z przeglądanych książek.

Typy pamięci

Informacje o pamięci komputera możesz uzyskać wpisując komendę mem w linii poleceń DOS.Kliknij, aby powiększyćInformacje o pamięci komputera możesz uzyskać wpisując komendę mem w linii poleceń DOS.Ze względu na działanie pamięci można podzielić na dynamiczne i statyczne. Większość komputerów wykorzystuje pamięć dynamiczną, która musi być bez przerwy elektrycznie "odświeżana", aby mogła przechowywać dane. Przeciwieństwem pamięci dynamicznej jest statyczna, która nie wymaga odświeżania.

Innym z podziałów jest rozróżnienie ze względu na możliwość zapisywania. RAM jest pamięcią, w której można zapisywać i odczytywać dane. Jest jednak ulotna - co oznacza, że w momencie odcięcia zasilania traci się dane. Pamięć ROM (read only memory - pamięć stała) nie może być modyfikowana, można z niej tylko odczytywać dane. Pamięci ROM nie są ulotne i służą do przechowywania kluczowych informacji jak np. BIOS (program uruchamiany przy każdym włączeniu komputera, identyfikujący jego komponenty). EPROM (krasable programmable read only memory) jest pamięcią stałą, którą można kasować wystawiając na działanie ultrafioletu, zaś EEPROM (electricaly erasable programmable read only memory) jest szczególnym rodzajem pamięci, który pozwala usuwać dane za pomocą ładunków elektrycznych.