PC a zdrowie

Czy Twoje stanowisko pracy jest ergonomiczne? Jeśli tak, możesz pracować zdrowo i efektywnie. Poniższy artykuł pozwoli Ci sprawdzić, czy monitor, klawiatura i mysz spełniają wymagane kryteria.

Czy Twoje stanowisko pracy jest ergonomiczne? Jeśli tak, możesz pracować zdrowo i efektywnie. Poniższy artykuł pozwoli Ci sprawdzić, czy monitor, klawiatura i mysz spełniają wymagane kryteria.

Nie przemęczysz karku, jeśli przyjmiesz powyższą pozycję: górna krawędź widzialnego obszaru ekranu powinna się znajdować się tuż poniżej linii wzroku.
Źródło: PC-WELTKliknij, aby powiększyćNie przemęczysz karku, jeśli przyjmiesz powyższą pozycję: górna krawędź widzialnego obszaru ekranu powinna się znajdować się tuż poniżej linii wzroku. Źródło: PC-WELTBóle pleców, sztywny kark i szum w głowie. Osiem godzin przed komputerem - zmęczenie całego ciała. Praca w biurze stresuje, lecz niewłaściwie zaprojektowane stanowisko robocze dodatkowo wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Porady, które przedstawiamy, pozwolą Ci lepiej urządzić stanowisko pracy i zminimalizować szkodliwy wpływ monitora na zdrowie.

Zobacz również:

Częstotliwość odświeżania ekranu.

Aby monitor zapewniał stabilny i ostry obraz, częstotliwość odświeżania ekranu nie może wynosić mniej niż 85 Hz - w rozdzielczości, w której najczęściej pracujesz. Tylko tak częste odświeżanie ekranu pozwala uniknąć podrażnień oczu. Jeżeli Twój monitor nie oferuje wystarczającej częstotliwości odświeżania, wybierz mniejszą rozdzielczość albo rozważ kupno nowego monitora. W nowoczesnych urządzeniach częstotliwość odświeżania można ustalić za pomocą menu ekranowego. W przeciwnym razie zainstaluj freeware'owy program Flicker-O-Meter (dostępny pod adresem www.neuber.com), który działa w środowiskach Windows od wersji 3.1.

Monitor: kryteria ergonomii

Monitor to najważniejsze ogniwo między komputerem i człowiekiem. Jeżeli spędzasz przed nim dużo czasu, zwracaj uwagę na jego właściwości ergonomiczne. Gdy nie spełnia co najmniej pierwszych pięciu kryteriów, rozważ zakup nowego.

1. Czy częstotliwość odświeżania ekranu wynosi co najmniej 85 Hz przy wybranej rozdzielczości?

2. Czy monitor spełnia ustalenia normy niskiej emisji promieniowania (co najmniej MPR II)?

3. Czy monitor daje się obracać i przechylać?

4. Czy ekran ma powłokę antyodblaskową? ###

5. Czy wszystkie elementy obsłu są łatwo dostępne?

6. Czy monitor jest wyposażony w oddzielne regulatory jasności i kontrastu?

7. Czy kontrast liter i tła jest wystarczający?

8. Czy monitor jest ustawiony tak, by górna krawędź widzialnego obszaru ekranu znajdowała się tuż poniżej linii wzroku?

9. Czy odczytujesz tekst bez wytężania wzroku?

10. Czy monitor jest usytuowany tak, by na ekranie nie odbijały się promienie światła?

11. Czy monitor jest ustawiony równolegle do okna?

W systemach Windows 95/98 przywołaj Panel sterowania (menu Start | Ustawienia | Panel sterowania), kliknij dwukrotnie ikonę Ekran i wybierz kartę Ustawienia. Następnie kliknij przycisk Zaawansowane w dolnej części okna i wybierz kartę Karta. Jeśli Windows rozpoznał monitor metodą Plug & Play w polu listy Szybkość odświeżania figuruje napis Optymalna.

Sprawdź narzędziem Flicker-O-Meter, jaką wartość system uznaje za optymalną. Jeżeli mniejszą niż 85 Hz, wpisz żądaną częstotliwość. Na wszelki wypadek skorzystaj z instrukcji obsługi monitora i upewnij się, czy maksymalna częstotliwość odchylania poziomego wynosi co najmniej 69 kHz - wówczas monitor powinien radzić sobie z częstotliwościami odświeżania rzędu 85 Hz w rozdzielczości 1024 x 768.

Jeżeli Twój monitor nie obsługuje standardu Plug & Play (dotyczy to przede wszystkim urządzeń sprzed 3 lat i starszych), w polu Szybkość odświeżania widnieje wartość, którą wpisałeś podczas instalacji.

Położenie monitora

Rzadko kto zwraca uwagę na położenie monitora, a jest to istotny czynnik ergonomii pracy przy komputerze. Pierwszy wiersz ekranu powinien się znajdować nieco poniżej linii wzroku, gdy użytkownik siedzi wyprostowany. Dzięki temu kręgosłup zachowuje naturalną, nieco wygiętą linię, rzadziej występują naprężenia mięśni karku i związane z tym bóle głowy. Usytuowanie monitora zależy z jednej strony od jego rozmiarów, z drugiej zaś od wzrostu użytkownika i wysokości krzesła. Za nisko ustawiony ekran mają najczęściej osoby o długim tułowiu, gdy pracują przy monitorach 17-calowych.

Możesz sprawdzić, czy Twój monitor jest ustawiony poprawnie. Usiądź przed komputerem we właściwej pozycji (prosto i na całym siedzeniu krzesła) w odległości co najmniej w 60 centymetrów od monitora. Popatrz prosto przed siebie i porównaj wysokość linii wzroku z wysokością, na której znajduje się górna krawędź widzialnego obszaru ekranu. Jeżeli monitor jest za nisko, spróbuj postawić go nieco wyżej (na przykład na kilku czasopismach) i sprawdź, czy nowa pozycja przynosi korzyści. Jeżeli tak, zamień prowizoryczne rozwiązanie na coś trwalszego - na przykład półkę czy plastikową podstawkę. Jeśli monitor jest usytuowany zbyt wysoko, podwyższ siedzenie krzesła.

Kontrast i jasność ekranu

Gdy nie możesz szybko i sprawnie czytać tekstu na ekranie, przyczyną jest prawdopodobnie nie słaby wzrok, lecz nieprawidłowe ustawienie obrazu. Jasność i kontrast ekranu należy regulować zależnie od warunków oświetlenia w pomieszczeniu.

Zasadniczo ostrość liter na ekranie nie powinna mocno odbiegać od tekstu drukowanego. Możesz sprawdzić to na przykładzie liter e i m. Przy małej ostrości litera e zbiegnie się, a nóżki litery m będą się rozpływać. Eksperci w dziedzinie ergonomii zalecają nie regulować raz poprawnie ustawionego kontrastu, lecz korygować jasność ekranu zależnie od oświetlenia.

Przed zakupem monitora warto sprawdzić, czy oferuje wystarczającą jasność ekranu. Jeśli uzyskanie przyjemnego obrazu wymaga ustawienia jasności na niespełna 100 procent, nie świadczy to dobrze o jakości urządzenia. Korzystnym parametrem nowoczesnych monitorów jest również antyodblaskowa powłoka ekranu, która redukuje odbicia światła. Najlepsze właściwości oferują monitory, w których zastosowano metodę l4.