Piękno atramentu

W tym miesiącu brudzimy sobie ręce przy samodzielnym napełnianiu wkładów atramentem. Obok porad pomagających zaoszczędzić trochę pieniędzy, prezentujemy rozwiązania kilku typowych problemów związanych z drukowaniem.

W tym miesiącu brudzimy sobie ręce przy samodzielnym napełnianiu wkładów atramentem. Obok porad pomagających zaoszczędzić trochę pieniędzy, prezentujemy rozwiązania kilku typowych problemów związanych z drukowaniem.

Drukarki atramentowe od dawna wygrywają wojnę z dużo droższymi laserowymi kuzynami. Nie odbiegają bardzo jakością od laserówek, są znacznie tańsze, a obsługa i konserwacja nie wymaga wiedzy fachowej, można się tym zająć samemu, oszczędzając sporo pieniędzy.

Zobacz również:

Konserwacja drukarki

10 najważniejszych wskazówek dotyczących drukowania

1. Utrzymujcie drukarkę w czystości.

Nie dopuśćcie, by się zbyt mocno zakurzyła i głowica się zatykała.

2. Korzystajcie z trybu ekonomicznego.

Wkłady wystarczą na dłużej, bo tryb ekonomiczny wykorzystuje mniej atramentu.

3. Nie przeciążajcie podajnika.

Jeśli włożycie za dużo papieru, będzie się zacinał.

4. Używajcie właściwego papieru.

Do prac kolorowych najlepiej nadają się papiery powlekane.

5. Dbajcie o kable i gniazda.

Jeśli zepsuje się lub zużyje kabel równoległy albo gniazdo, może to być katastrofalne w skutkach nie tylko dla twojej drukarki, ale i dla komputera.

6. Poznajcie oprogramowanie obsługujące drukarkę.

Zapoznaj się dokładnie z oprogramowaniem, bo być może jest mnóstwo funkcji i opcji, z których w ogóle nie korzystasz.

7. Czyśćcie wkłady.

Czyszczenie wkładów i ramek, w których one spoczywają, zalecane jest raz w miesiącu.

8. Trzymajcie drukarkę w cieniu.

Nasłonecznione miejsce nie jest najlepsze dla drukarki atramentowej, podobnie jak niewskazane jest trzymanie jej w pobliżu grzejników i w suchych gorących pomieszczeniach, gdzie głowica może zasychać.

9. Kupujcie atrament najlepszej jakości.

Nie oszczędzaj na jakości, bo to się nie opłaca.

10. Zachowajcie ostrożność.

Nie rzucajcie drukarką. Traktujcie ją delikatnie, aby służyła niezawodnie przez długie lata.

Czy wiesz, że zaoszczędzisz napełniając samodzielnie wkłady atramentem? Niektórzy producenci odradzają uzupełnianie atramentu. "To ryzykowna sprawa", twierdzą i radzą kupić nowy wkład.

Jest tylko jeden problem: kosztuje to nieporównywalnie drożej niż samodzielne napełnianie. Przedstawimy sposób uzupełniania atramentu i zasugerujemy narzędzia, jakie do tego będą potrzebne.

Eliminowanie problemów

Opisujemy najczęściej występujące usterki i pokazujemy, jak je usunąć. Jak rozwiązać problemy związane ze złą jakością drukowania i zacinającym się papierem.

Czy zdarzyło ci się wyszarpywać z drukarki pomiętą stronę? Albo czy trafił ci się na wydruku przycięty rysunek? Nie martw się, postaramy się z tym wszystkim rozprawić.

Pomoc

Dla początkujących mamy opis, jak krok po kroku dodać nową drukarkę w Windows. Wyjaśniamy też zasady działania drukarek. Kiedy dowiesz się, dlaczego drukują, nigdy nie będziesz bał się zajrzeć do wnętrza.

Samodzielne napełnianie wkładów atramentem

Kupując wkład z czarnym atramentem o pojemności 20 ml firmy Hewlett-Packard, zapłacisz około 100 złotych. Ta sama ilość atramentu kupiona jako uzupełnienie do wkładu kosztuje około sześć razy mniej. Kiedy poznasz już tajniki napełniania, nie będziesz się musiał nigdy martwić się, że zabraknie ci atramentu. Nie trzeba chyba mówić, że atramentu nie kupuje się byle gdzie. Zaopatrywać należy się u renomowanych dostawców.

Jeśli nie przeraża Cię zabrudzenie rąk, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Istnieje mnóstwo przeróżnych typów i kształtów pojemników, przy czym na wielu z nich (szczególnie na produkowanych przez większe firmy) można znaleźć nalepkę "non-refillable", co oznacza wkład jednorazowy. Jako drukarkę testową wybraliśmy HP DeskJet 695C, ponieważ można do niej wkładać uniwersalne wkłady: czarny i trójkolorowy.

Użyliśmy zestawu do napełniania, w którym znalazło się wszystko, co nam było potrzebne, łącznie ze strzykawką i zatyczkami. Zestawu można używać do 350 typów drukarek.