Płyta główna

W żadnym z elementów składowych komputera nie ma tylu możliwości zmian, co w płycie głównej. Z tego względu zakup płyty trzeba szczególnie dobrze rozważyć.

W żadnym z elementów składowych komputera nie ma tylu możliwości zmian, co w płycie głównej. Z tego względu zakup płyty trzeba szczególnie dobrze rozważyć.

Zakup płyty głównej powinien być  przemyślany: istnieje zależność między rodzajem płyty a innymi komponentami, jak karta graficzna i twardy dysk.Kliknij, aby powiększyćZakup płyty głównej powinien być przemyślany: istnieje zależność między rodzajem płyty a innymi komponentami, jak karta graficzna i twardy dysk.Możemy wybierać między płytami o formatach ATX, mini ATX, mikro ATX oraz Baby AT. Baby AT jest najstarszym i najszerzej rozpowszechnionym formatem płyty głównej. Format ATX jest w stosunku do formatu Baby AT poprawiony pod kilkoma względami. Najważniejsza z poprawek polega na tym, że wszystkie złącza można wykorzystywać w ich pełnej długości, podczas gdy w przypadku płyt Baby AT czasem przyłączenie karty dźwiękowej ze złączem ISA nie było możliwe, ze względu na to, że kolidowało ono z gniazdem CPU.

Zobacz również:

Inne poprawki polegają na lepszym zabezpieczeniu łączy pod kątem zmian napięcia, dzięki zastosowaniu podtrzymywania "Soft-Power", które system Windows może w komputerze wyłączyć, a także na wbudowaniu zintegrowanych złączy do urządzeń peryferyjnych.

Chipsety- ważne modeleKliknij, aby powiększyćChipsety- ważne modelePłyty mini ATX są nieco mniejsze od płyt głównych ATX, ale charakteryzują się takimi samymi właściwościami. Płyty mikro ATX są jeszcze mniejsze i umożliwiają przyłączenie najwyżej 4 kart ISA, PCI lub AGP (płyty ATX oraz mini ATX - dla porównania - mają zwykle 7 złączy kart rozszerzeń). Płyty mikro ATX pozwalają przy tym na wykorzystanie najwyżej dwóch modułów DIMM. Są one tańsze, ale nie dają się rozszerzać tak dobrze, jak pozostałe.

Inne formaty płyt głównych, takie jak LPX oraz jego następca NLX, są dość rzadko spotykane i montowane tylko w gotowych zestawach komputerowych, np. w komputerach firmy Acer. Płyta NLX jest mała i łatwo daje się wymieniać. Niestety, niewielki rozmiar ogranicza przy okazji możliwość przyłączania do niej urządzeń -ma ona najwyżej trzy gniazda rozszerzeń.

Zalecenia: Format ATX jest wymagany w komputerach wszystkich czterech kategorii - zapewnia najlepszą jakość za najniższą cenę.

Uwaga: Płyta główna ATX wymaga zastosowania obudowy ATX. Podczas zakupu proszę zwrócić uwagę na to, aby - w przypadku zastosowania zintegrowanego sterowania zasilaniem - w tylnej części obudowy znajdował się wyłącznik zasilania. Jest on bardzo praktyczny, zwłaszcza w razie wymiany składnika komputera lub nie korzystania z komputera przez dłuższy czas. Wyłącznik zasilania znajdujący się z przodu obudowy ATX nie powoduje całkowitego odłączenia od sieci zasilającej. Wyłączniki tego typu były już stosowane w komputerach Compact Disc Pro Serie oraz w obudowach typu Desktop. Jeśli jednak chcemy używać starej obudowy Baby AT z całkowitym wyłączaniem zasilania, powinniśmy skorzystać z płyty głównej Baby AT.

Gniazdo procesora

Decyzja co do rodzaju płyty głównej powinna być poprzedzona wyborem procesora i ustaleniem rodzaju gniazda do procesora (więcej o procesorach piszemy w kolejnym rozdziale).

Zalecenia: Nie planujmy zbyt daleko w przyszłość, a raczej zorientujmy się, jakie są nasze aktualne wymagania wobec komputera. Z naszego doświadczenia wynika, że komputery można modernizować przez rok lub dwa, później bardziej opłaca się kupić nową płytę główną.