Prędkości nigdy za wiele

Gdy Twój pecet jest powolny, możesz kupić nowy i szybszy. Albo... "wziąć go w obroty", by uzyskać większą wydajność. Przyspiesz staruszka, podkręcając ustawienia BIOS-u. Za darmo.

Gdy Twój pecet jest powolny, możesz kupić nowy i szybszy. Albo... "wziąć go w obroty", by uzyskać większą wydajność. Przyspiesz staruszka, podkręcając ustawienia BIOS-u. Za darmo.

Producenci komputerów przykładają wagę do konfiguracji BIOS-u, gdyż z tym wiążą stabilność pracy urządzenia. Dzięki takiemu podejściu mogą nadrobić błędy związane ze składaniem podzespołów. W rezultacie otrzymujemy niezawodny komputer, w którym nie można "wcisnąć gazu do dechy".

Zobacz również:

Poniżej przedstawiamy 16 najważniejszych parametrów BIOS-u. Skoncentrowaliśmy się na tych opcjach, które przynoszą większą wydajność przy nowoczesnych chipsetach (np. VIA MVP3, Intel BX/LX) stosowanych w połączeniu z procesorami Pentium, Pentium II i III.

Zmiana parametrów chipsetu jest możliwa w każdym pececie, nieważne, czy BIOS komputera dopuszcza modyfikowanie opcji. Shareware'owy program TweakBIOS (www. miro.pair.com, opłata rejestracyjna: 15 USD) potrafi obejść ustawienia BIOS-u, gdyż odwołuje się bezpośrednio do chipsetu. Wartości BIOS-u nie liczą się, bo TweakBIOS zastępuje je swoimi. Z drugiej strony wykorzystuje możliwości chipsetu, więc nie pozwala zmieniać parametrów typowych dla BIOS-u (np. kolejności sprawdzania napędów przy wczytywaniu systemu).

Z naszych doświadczeń wynika, że wskutek modyfikacji parametrów BIOS-u dwa pecety z procesorami Intel Pentium II - jeden z procesorem AMD K6 i jeden z Pentium MMX - okazały się szybsze o 10 do 15 procent w stosunku do wyników sprzed zmiany. Sprawdziliśmy ich wydajność za pomocą trzech programów testujących: Dr. Hardware SysInfo 5 (www.drhardware.de, shareware, opłata rejestracyjna: 49 DEM), PC Config (www.holin.de, shareware, rejestracja: 40 DEM) i Speedy (freeware, na 9/99). Jeśli więc chcesz ocenić skuteczność wprowadzonych przez Ciebie zmian, użyj odpowiedniego programu testującego.

Ale uwaga! Nie modyfikuj kilku parametrów naraz. Zmień jedną opcję i sprawdź, jaki wpływ ma na wydajność i niezawodność pracy komputera. Gdy pecet zacznie się "zawieszać" częściej niż zawsze, powróć do ustawień pierwotnych. I jeszcze jedno: zanim zaczniesz majstrować w BIOS-ie, sporządź zapasową kopię danych na twardym dysku.

Transfer pakietowy

Block Mode - tryb przesyłu pakietowegoKliknij, aby powiększyćBlock Mode - tryb przesyłu pakietowegoJak zwiększyć transmisję danych z i do twardego dysku? Tryb transferu pakietowego pozwala zwiększyć aż o 50 procent prędkość transmisji przy odczycie i zapisie dysków z interfejsem EIDE w systemach DOS i Windows 3.1x - niezależnie od tego, czy w komputerze znajduje się starszy dysk z interfejsem EIDE, czy supernowoczesny - z interfejsem Ultra-DMA/66. Systemy operacyjne, takie jak Windows 95/98 i Windows NT, korzystają z własnych sterowników, które samoczynnie uaktywniają przesył pakietowy. Ręczne włączenie tego trybu w BIOS-ie skróci czas wczytywania systemu. Potem wkroczą do akcji sterowniki Windows.

Skąd się bierze wspomniany przyrost wydajności? Transmisja danych pomiędzy kontrolerem EIDE i twardym dyskiem odbywa się w blokach po 512 bajtów. Właśnie taki rozmiar ma sektor dysku. W trybie standardowym systemy operacyjne DOS i Windows 3.1x pobierają bloki pojedynczo.

Zarządzanie pochłania dużo mocy obliczeniowej, ponieważ elektroniczne podzespoły dysku muszą wyszukiwać każdy pojedynczy sektor na powierzchni nośnika. Korzystając z określonego przerwania dysk zakłóca pracę procesora, który musi przejmować sterowanie transmisją danych. W trybie przesyłu pakietowego transmisja jest bardziej efektywna, gdyż kontroler twardego dysku łączy możliwie duże liczby bloków (zazwyczaj 8, 16 lub 32) w pakiety. Tworzone w ten sposób grupy bloków wędrują za jednym zamachem do pamięci RAM lub na twardy dysk. Zarządzanie transmisją nie jest tak pracochłonne. Wzrasta łączna przepustowość danych przesyłanych z dysku i na dysk.

W pewnych wersjach BIOS-u można ręcznie ustawiać liczbę bloków, z których kontroler EIDE tworzy odczytywane lub zapisywane pakiety. Nie należy przesadnie podnosić tego parametru, bo podczas transmisji może dojść do zaginięcia niektórych sektorów. Utrata danych jest nieodwracalna.