Prywatność na poważnie

Zapewne słyszałeś już o szyfrowaniu listów e-mail. Być może nawet spróbowałeś już wysyłać i odbierać zaszyfrowane wiadomości i ... zrezygnowałeś, bo cała rzecz wyglądała na skomplikowaną i niekoniecznie potrzebną. Namawiamy, aby spróbować jeszcze raz.

Zapewne słyszałeś już o szyfrowaniu listów e-mail. Być może nawet spróbowałeś już wysyłać i odbierać zaszyfrowane wiadomości i ... zrezygnowałeś, bo cała rzecz wyglądała na skomplikowaną i niekoniecznie potrzebną. Namawiamy, aby spróbować jeszcze raz.

Programy takie jak PGP (Pretty Good Privacy), wspomniane już w tym wydaniu Plusa ("Chroń swój system"), i systemy szyfrujące wbudowane w przeglądarki internetowe (zaró wno Internet Explorer jak i Netscape Navigator) umożliwiają takie szyfrowanie danych, aby tylko upoważnione osoby mogły je odczytać, lub przeciwnie, aby odbiorca mógł mieć pewność, kto jest nadawcą listu.

Zobacz również:

Oczywiście szyfrowanie wiadomości wymaga kilku dodatkowych czynności przy wysyłaniu każdego listu, można więc spytać, po co utrudniać sobie życie, skoro nasze listy nie zawierają żadnych tajnych, a nawet poufnych danych?

Odpowiedź jest prosta: z szyfrowaniem listów e-mail jest podobnie jak z regularnym robieniem kopii zapasowych danych na twardych dyskach. Jeżeli nie będziesz szyfrował listów, prędzej czy później ta pozornie mała niedbałość zemści się.

Dlaczego potrzebne są dwa klucze?

PGP wykorzystuje dwa rodzaje kluczy - publiczny i prywatny. Prywatny klucz jest twoją dobrze strzeżoną tajemnicą. Z jego pomocą szyfrujesz wysyłane listy. Docierają one do adresata w postaci zaszyfrowanej, która jest następnie przetwarzana za pomocą ogólnie znanego klucza publicznego. Jaka stąd korzyść?

Odbiorca wie, że list pochodzi właśnie od Ciebie (w przeciwnym wypadku nie da się odszyfrować kluczem publicznym) - to taki rodzaj elektronicznego podpisu.

A jeśli chcę zaszyfrować list tak, by nikt (poza adresatem) nie mógł go odczytać?

Do tego potrzebny jest publiczny klucz adresata (dostępny dla każdego). List szyfrowany jest za pomocą tego właśnie publicznego klucza - co może zrobić każdy. Jednak aby odczytać treść listu, konieczne jest użycie klucza prywatnego - a ten zna tylko adresat.

W ogromnej liczbie listów e-mail wędrujących codziennie po Sieci trudno namierzyć te wysyłane przez jedną osobę. Jeżeli jednak korzystasz z łatwego do odgadnięcia konta pocztowego, np. w firmie, musisz się liczyć z tym, że twoja korespondencja jest potencjalnie widoczna dla każdego, kto zechce się nią zainteresować. Co można znaleźć w listach? Aż za dużo: dane osobowe, numer telefonu, wszelkie sprawy zawodowe i prywatne.

Słów kilka o PGP

Wbudowany w Windows (z wykorzystaniem IE) system szyfrujący działa podobnie do PGP, ale nie będziemy się nim zajmować z czterech powodów. Po pierwsze, był już opisany w PC Worldze 1/2000 ("Zostań poczmistrzem"), po drugie, jego używanie kosztuje - konieczny jest zakup cyfrowego identyfikatora, po trzecie, niewiele programów pocztowych poza Outlook Expressem i Kurierem pocztowym NetscapeŐa potrafi użyć cyfrowych identyfikatorów. I wreszcie - PGP oferuje lepsze zabezpieczenie niż system szyfrujący w Windows.

Ten ostatni powód wymaga kilku słów wyjaśnienia. Dlaczego PGP jest lepszy? Otóż pojawiły się plotki, że w systemie szyfrującym Windows ukryte jest "tajne przejście", pozwalające służbom publicznym deszyfrować podejrzane wiadomości. Plotki te nie mają raczej wiele wspólnego z prawdą, ale - nie możemy zajrzeć w głąb kodu dostarczonego przez Microsoft. Co innego PGP - kod źródłowy i zasada działania PGP są powszechnie dostępne. Rzesze zapaleńców próbo- wały złamać szyfrowanie PGP - na próżno. Co więcej, PGP jest bardzo prosty w użyciu. Zawiera wtyczki do Outlooka, Outlook Expressu, Eudory i potrafi wskoczyć na pasek zadań w Windows, skąd można szybko zaszyfrować zawartość dowolnego okna na ekranie. PGP dostępny jest w wielu miejscach Sieci, możesz też odkurzyć jeden z naszych krążków (10/1999/A), gdzie znajdziesz jego darmową wersję.

PGP to najpopularniejszy - i jeden z najlepszych - system szyfrujący teksty.Kliknij, aby powiększyćPGP to najpopularniejszy - i jeden z najlepszych - system szyfrujący teksty.Podczas instalacji należy wybrać tylko te opcje, które są rzeczywiście potrzebne - na dobrą sprawę wystarczy moduł Key managment i wtyczka do programu pocztowego (jeśli wybrałeś PGPnet, prze- jdź do Start | Programs | PGP | PGPkeys, gdy tylko system zostanie zresetowany po instalacji programu). Następnym krokiem jest wybranie rodzaju szyfrowania - pozostań przy Diffie-Hellman/DSS i długości klucza 2048 bitów. Teraz musisz podać ciąg znaków, który posłuży do wygenerowania podpisu. To ważny moment - wybierz kilka słów, które będziesz pamiętał, a których nie odgadną inni.

Najlepiej nie używać znanych sformułowań, imion, nazwisk, dat. Nigdzie nie zapisuj swojego hasła. Po wygenerowaniu publicznego klucza zostanie on wysłany do serwera, gdzie będzie dostępny dla wszystkich użytkowników PGP (patrz ramka).

Od tej pory możesz już w pełni korzystać z dobrodziejstw PGP - szyfrować i podpisywać wiadomości, a także rozszyfrować listy od innych użytkowników PGP. Chcąc podpisać wysyłany list lub rozszyfrować/sprawdzić otrzymaną wiadomość, wybierz Decrypt/Verify z menu PGP lub wprost z programu pocztowego (jeśli zainstalowałeś odpowiednią wtyczkę) lub kliknij ikonę PGP na pasku zadań (albo wybierz Start | Programs | PGP | PGPtray) i wybierz Current Windows | Decrypt | Verify. Chcąc zaszyfrować wysyłane listy, musisz najpierw zdobyć klucz publiczny adresata. Uruchom PGPkeys, przejdź do Server | Search, w kolejnym oknie wpisz kryteria poszukiwania (najlepiej dokładny adres e-mail) i kliknij OK. Jeśli znalazłeś klucz, przeciągnij go do głównego okna PGPkeys. Możesz już zaszyfrować wiadomość - wybierz PGP | Encrypt and sign now lub kliknij ikonę PGP na pasku zadań i wybierz Current Window | Encrypt Sign.