Przepustka do aktualizacji

Przejście na nowy system operacyjny może być równie zabawne, jak siedzenie między dwoma zapaśnikami sumo podczas lotu przez Atlantyk. Jednak dzięki naszym testom dowiesz się, jak zainstalować Windows 2000 szybko i bez kłopotów.

Przejście na nowy system operacyjny może być równie zabawne, jak siedzenie między dwoma zapaśnikami sumo podczas lotu przez Atlantyk. Jednak dzięki naszym testom dowiesz się, jak zainstalować Windows 2000 szybko i bez kłopotów.

Bez względu na to, czy uważasz się za przyjaciela Microsoftu, czy adwersarza, trudno zaprzeczyć, że Windows 2000 Professional jest najbardziej stabilną i rozbudowaną wersją Windows w historii. Jeśli denerwują Cię błędy i niedostatki Windows 95 lub 98, a nie zamierzasz wskoczyć do pociągu o nazwie Linux, Windows 2000 będzie zapewne Twoim faworytem w komputerze do pracy.

Zobacz również:

Ale poczekaj chwilę. Oczywiście, w porównaniu z Windows NT 4.0 wersja 2000 oferuje olbrzymi postęp w zgodności sprzętowej i programowej, ale wciąż nie jest równie łatwa jak Windows 98. Narwańcy mogą miotać przekleństwa, gdy się okaże, że kluczowe programy, urządzenia i dane pójdą sobie precz.

Sposobem na udaną aktualizację jest wcześniejsze odrobienie lekcji, czyli sprawdzenie zgodności swego systemu z Windows 2000. Pozostaw też sobie drogę ucieczki z powrotem do Windows 9x lub NT na wypadek, gdyby miodowy miesiąc z Windows 2000 okazał się przedwczesny i gorzki.

Pięć powodów, dla których...

...powinieneś przejść na Windows 2000

Doświadczasz zbyt wielu upadków, zacięć i niewyjaśnionych konfliktów w systemach Windows 9x.

Potrzebujesz lepszych zabezpieczeń logowania i dostępu do plików.

Już od dawna cierpisz jako użytkownik Windows NT 4.0 na laptopie.

Używasz NT 4.0 lub Windows 95 na komputerze stacjonarnym z DVD, USB lub innymi urządzeniami, które są przez te systemy obsługiwane kiepsko lub wcale.

Masz w pracy komputer, na którym działa najstarsza wersja Windows 95 (bez obsługi USB lub FAT32).

Myślisz o aktualizacji do Windows 98, ale potrzebujesz więcej funkcji.

...nie powinieneś przejść na Windows 2000

267 dolarów to za dużo jak na parę ulepszeń wobec Windows 95 czy 98 (użytkownicy NT 4.0 dostają znacznie więcej za aktualizację wartą 182 USD).

Twój pecet nie ma co najmniej 64 MB RAM i szybkiego procesora Pentium.

Najważniejsze aplikacje albo urządzenia w Twym obecnym komputerze nie są obsługiwane przez Windows 2000.

Odpowiada Ci stabilność i zabezpieczenia Windows 9x, a swego komputera używasz głównie do gier i innych zastosowań domowych. W tym przypadku lepiej będzie poczekać na wersję Millennium.

Producent Twego peceta nie oferuje aktualizacji BIOS-u do Windows 2000.

Chcąc pomóc Ci w uniknięciu kłopotów, przetestowaliśmy późne wersje beta (Release Candidate 2 i 3) Windows 2000 Professional, a pod koniec prac używaliśmy już ostatecznej wersji systemu. Wypróbowaliśmy aktualizacje na 24 systemach komputerowych (od maszyny z Pentium 133 począwszy, na komputerze z PIII 550 skończywszy) i sprawdziliśmy 29 urządzeń peryferyjnych oraz 16 aplikacji pod kątem zgodności z Windows 2000. Aktualizacji dokonywaliśmy z Windows 95, Windows 98, Windows 98 Second Edition i Windows NT. W niektórych przypadkach instalowaliśmy Windows 2000 na starszych wersjach Windows, w innych zaś - obok nich.

Wyniki ujawniły brutalną prawdę: zależnie od używanego sprzętu i aplikacji aktualizacja do Windows 2000 może być albo bułką z masłem, albo koszmarem. Jeśli chcesz, aby była jak najmniej bolesna, przeczytaj nasze rady, zanim w ogóle kupisz nowy system.

Co mi da W2K?

Kolejne ostrzeżenie: jeśli masz w miarę stabilny, dający się używać system Windows 9x, pomyśl, czy nie warto przy nim zostać. Nie tylko zaoszczędzisz na kosztach aktualizacji, lecz również będziesz pewny maksymalnej zgodności z najnowszym - a także archaicznym - sprzętem i oprogramowaniem. Tak czy owak, Microsoft podkreśla, że Windows 2000 jest przygotowany "pod" pod użytkowników biznesowych, a nie domowych. Tym drugim firma zamierza zaoferować aktualizację z Windows 98 o ustalonej już nazwie Millennium (test jej wersji beta opisaliśmy w lutowych Aktualnościach). Millennium ma zapewnić zgodność sprzętową i programową na poziomie Windows 98, łatwą aktualizację z obecnych wersji Windows oraz lepszą obsługę urządzeń mediów cyfrowych.

Niektórzy użytkownicy biznesowi Windows 2000 mogą jednak dojść do wniosku, że warto przenieść ten system do domu. Wiele funkcji Windows 2000 - jak porządne zabezpieczenia logowania, kilku użytkowników czy wyjątkowa stabilność - jest doskonałych do domowych biur, a raczej nie znajdą się w Millennium.

Jeśli teraz używasz Windows NT 4.0, aktualizacja będzie wręcz bezdyskusyjna. Jako bezpośredni następca, Windows 2000 ma wszystkie zalety NT, usuwając jednocześnie wiele najbardziej oczywistych niedostatków.

Dodaje obsługę USB, kart PC Card, magistrali AGP i urządzeń DVD. Przenosi też mechanizm Plug and Play z Windows 98 do systemu NT, umożliwiając automatyczne wykrywanie i instalację urządzeń.

Szybszy od swych cieni

Oceniliśmy wydajność nowego systemu w typowych zastosowaniach, mierząc czas wykonywania różnych zadań w Wordzie, Accessie i Photoshopie na kilku identycznie skonfigurowanych komputerach PIII 600 z 64 i 128 MB RAM, wyposażonych w systemy Windows 98 SE, Windows 4.0 Workstation i Windows 2000 Professional. Wyniki wykazały, że Windows 2000 zwykle jest szybszy, choć czasem opłaca się zainwestować w mocniejszy procesor lub więcej pamięci. Wyraźnie jednak widać, że przy 64 MB RAM W2K jest znacznie bardziej efektywny niż NT 4.0, co jest zasługą lepszego zarządzania pamięcią.

W czterech z sześciu testów - korespondencji seryjnej Worda, imporcie oraz wykonaniu raportu w Accessie, a także w filtrze Photoshopa - Windows 2000 wypadł na równi lub troszkę lepiej od Windows NT 4,0, chociaż różnicy szybkości większość użytkowników nie dostrzeże.

Przewaga Windows 2000 była już bardziej widoczna w porównaniu w Windows 98 SE - około 15 procent w sześciu testach. Jeśli nie wystąpią problemy ze zgodnością sprzętową, które mogłyby spowodować obniżenie wydajności, aktualizacja z Windows 98 do 2000 powinna dać wyraźnie lepsze osiągi w niektórych pracach.

NTFS kontra FAT32

Jednak Windows 2000 nie zawsze bije Windows 98.

Czasem inny system plików wpływa na rezultaty.

Każdy z systemów operacyjnych testowaliśmy z użyciem jego własnego systemu plików: FAT32 do Windows 98 i NTFS do Windows 2000. Poprzednie testy PC Worlda wskazywały, że NTFS jest znacznie wolniejszy od FAT32 z powodu dodatkowej ochrony plików i rejestrowania zdarzeń. Test wyszukiwania i zastępowania w Wordzie potwierdził te oceny: zarówno Windows 2000, jak i NT 4.0 (który domyślnie także używa NTFS) potrzebowały zdecydowanie więcej czasu na wykonanie zadania niż Windows 98.

Zdaniem Microsoftu opóźnienie wynika stąd, że funkcja wyszukiwania i zamiany w Wordzie opiera się na wielu operacjach otwierania i zamykania plików. NTFS pokornie rejestruje te akcje na wypadek, gdyby stało się coś złego, ale FAT32 - nie. To jednak kosztuje trochę czasu, więc Microsoft będzie się starał zmodyfikować przyszłe wersje Worda tak, by zminimalizować opóźnienie.

W teście zapisywania publikacji Photoshopa jako strony WWW, w którym komputer konwertuje istniejący plik na potrzeby publikacji w Sieci, Windows 2000 zostawił w tyle Windows 98 i NT 4.0, kończąc zadanie prawie o połowę szybciej. Microsoft tłumaczy to lepszym w W2K przekazywaniem dużych porcji pamięci do aplikacji.

Ogólnie Windows 2000 był nieco szybszy od Windows 98 i NT 4.0 zarówno w naszych systemach testowych z 64 i 128 MB RAM (patrz ramka "Szybszy od swych cieni"). W wielu przypadkach pecety ze 128 MB RAM były tylko nieznacznie wydajniejsze w stosunku do wersji 64 MB. Okazało się także, że czas zamykania systemu jest nawet krótszy niż w Windows 98 (choć uruchamianie się Windows 2000 trwa lata, podobnie jak w NT 4.0).

Użytkownicy laptopów powinni się ucieszyć z obsługi zarządzania energią Windows 2000 zgodną z ACPI (patrz "Uwaga wędrowcy! Czy Windows 2000 nadaje się na wycieczki?").

W przeciwieństwie do filozofii zgodności aż do upadku systemu, znanej z Windows 98, Windows 2000 nie nagina zasad ani nie odwraca wzroku od źle funkcjonujących aplikacji bądź urządzeń (jak np. programów, które próbują bezpośredniego dostępu do sprzętu). Przez to system jest bardziej stabilny, ale, niestety, wiele aplikacji, które jakoś funkcjonowały w mniej restrykcyjnym Windows 98, w Windows 2000 nie będzie miało racji bytu.

Przygotuj swego peceta

Tak jak Windows 9x i NT 4.0, Windows 2000 pożera RAM. Ale nowy system jest jeszcze bardziej głodny pamięci niż jego poprzednicy - 32 MB to absolutne minimum, lecz Microsoft zaleca 64 MB. I faktycznie, okazało się, że 64 MB wystarcza do większości codziennych zastosowań (128 MB daje jedynie niewielkie przyspieszenie).

Wymagania dotyczące procesora są mniej zabójcze: zalecanym przez Microsoft minimum jest Pentium 133. Dokonaliśmy aktualizacji z Windows 95 do 2000 na pececie z P133 i 32 MB RAM. Nowy system zainstalował się bez problemów, ale jego szybkość była tylko zadowalająca. O wiele lepiej wypadł komputer z P166 i 64 MB RAM, a najlepiej - maszyny z jeszcze szybszymi procesorami (co wcale nie dziwi).

Do instalacji Windows 2000 Professional potrzebne Ci będzie co najmniej 650 MB wolnego miejsca na dysku, chociaż niektóre komputery mogą wymagać nawet 1 GB na czas instalacji. Windows 2000 zajmie ostatecznie około 500 MB - prawie dwukrotnie więcej niż Windows 98.

Sprawdź listę zgodności

Teraz musisz odwiedzić Microsoftową witrynę zgodności produktów z Windows 2000 (www.microsoft.com/windows/professional/deploy/compatible-/default.asp). Oprócz informacji o zgodności sprzętowej i programowej znajdziesz tam listę modeli pecetów, o których wiadomo, że będą działać z Windows 2000. W tej chwili lista ma aż 276 stron. Jeśli wśród nich znajdziesz swój komputer, niewielkie są szanse, że napotkasz jakieś kłopoty. Jeśli go tam nie będzie (a to dotyczy praktycznie wszystkich niemarkowych maszyn), nie martw się na zapas - Windows 2000 i tak może się zainstalować bez najmniejszego problemu.