Przewodnik po Windows

Windows 98 to, szczerze mówiąc, Windows 95 w przebraniu

Windows 98 to, szczerze mówiąc, Windows 95 w przebraniu - z poprawionym systemem plików, nieco przyspieszony, z kilkoma poprawkami kosmetycznymi i uaktualnieniami oraz ściślejszą współpracą z Eksploratorem Internetu. Windows 98 udostępnia również więcej opcji, które można ustawiać, poprawia wydajność dysków i oferuje kilka nowych użytecznych narzędzi systemowych.

Niezależnie od tego, czy chcesz pozostać przy Windows 95, czy zmodernizować system do wersji Windows 98, w tym artykule znajdziesz garść porad i wskazówek, które przydadzą się w obu wersjach. Jeśli chcesz spróbować i jednego, i drugiego, mamy dla Ciebie informacje, jak zainstalować oba systemy jednocześnie w jednym komputerze.

Zobacz również:

Wydajność: Prędkość, której potrzebujesz

Windows 98 nie poprawia znacząco prędkości komputera, choć powoduje, że aplikacje ładują się szybciej. Podobnie jak z Windows 95, system może pracować wolniej, kiedy uruchomisz zbyt wiele programów. Oto kilka sposobów na to, by go "rozruszać".

Pytanie[98]: Jak mogę przyspieszyć wielkie powolne pakiety aplikacji?

Odpowiedź: Można sprawić, by programy ładowały się szybciej - szczególnie jeśli są to pliki pakietu Microsoft Office - jednak to nie przyspieszy ich działania. Pozwala na to Intel Application Launch Accelerator, narzędzie zawarte w Defragmentatorze dysków Windows 98, które układa elementy najczęściej używanego oprogramowania na twardym dysku w taki sposób, aby maksymalnie skrócić czas ich ładowania. Jest to krok dalej niż zwykła defragmentacja dysku, która polega jedynie na konsolidowaniu plików w ciągłe obszary (bez uwzględnienia tego, jak często te pliki są potrzebne systemowi). Wybierz polecenie Start ę Programy ę Akcesoria ę Narzędzia systemowe ę Defragmentator dysków. Kiedy pojawi się okno programu, kliknij Ustawienia. Zaznacz pole Rozmieszczaj pliki programów tak, aby programy uruchamiały się szybciej i kliknij OK. Po zamknięciu okna z ustawieniami znów kliknij OK i pozostaw komputer na około godzinę. Niech sobie popracuje.

Pytanie[95][98]: Czy korzystanie z aktywnego pulpitu (Active Desktop) spowalnia pracę systemu? Jeśli tak, to jak mogę ją przyspieszyć?

Odpowiedź: Aktywny pulpit sam z siebie nie powoduje spowolnienia systemu - najwyżej elementy aktywne, które na nim umieścisz. Active Desktop zawiera trzy elementy - pojawiły się one wraz z programem Internet Explorer 4.0 i są obecne w Windows 98 (za sprawą wbudowanego Explorera) oraz w IE 5. Po pierwsze, opcja Wyświetlaj jako stronę WWW zmienia zwykły pulpit Windows w dużą stronę WWW zawierającą hiperłącza. Jednak same hiperłącza nie pogarszają prędkości działania systemu. Po drugie, jest możliwość dodawania do pulpitu elementów aktywnych, takich jak kod HTML i JavaScript. Można też powciskać w pulpit różne składniki wprost z Internetu i nakazać ich okresową aktualizację. Obie powyższe możliwości mogą wpłynąć istotnie na system.

Jeśli podejrzewasz, że subskrypcja strony WWW spowalnia system, spróbuj zmienić profil jej aktualizacji. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy dowolne puste miejsce pulpitu i wybierz Właściwości. Kliknij zakładkę Sieć WWW. Zaznacz podejrzany element na liście i kliknij przycisk Właściwości. Na zakładce Otrzymywanie można ustawić opcję, aby program nie aktualizował elementu, lecz tylko powiadamiał w oknie komunikatu o tym, że element został zmieniony (że dostępna jest jego uaktualniona wersja). Na karcie Harmonogram można zmniejszyć częstotliwość aktualizacji albo wyłączyć całkowicie. Strony można przecież zawsze aktualizować ręcznie, klikając prawym przyciskiem myszy pulpit i wybierając opcję Active Desktop ę Aktualizuj teraz. Generalnie polecamy unikać subskrypcji - funkcja ta jest przereklamowana i niewarta zachodu.

Pytanie[98]: Im więcej instaluję programów, tym wolniej działa system. Co można na to poradzić?

Odpowiedź: Wiele aplikacji instaluje małe programy rezydentne (tzw. TSR-y), które są uruchamiane podczas startu Windows, mimo iż tego nie widać. Jeśli masz ich dużo, mogą one spowalniać system. Sprawdź zawartość zasobnika systemowego (obszar z prawej strony paska zadań z małymi ikonami). Każda ikona zasobnika reprezentuje uruchomiony program, który wymaga kilku cykli pracy procesora i zabiera odrobinę pamięci z zasobów systemowych. Ale to nie wszystko! Wielu takich automatów działających w tle w ogóle nie widać. Aby je monitorować lub wyłączyć, uruchom Narzędzie konfiguracji systemu. Można to zrobić na dwa sposoby: albo wybrać polecenie Start ę Uruchom i wpisać msconfig, a potem kliknąć OK, albo uruchomić Start ę Programy ę Akcesoria ę Narzędzia systemowe ę Informacje o systemie, a następnie w otwartym oknie programu Informacje o systemie wybrać polecenie Narzędzia ę Narzędzie konfiguracji systemu. Mając otwarty systemowy program konfiguracyjny, kliknij zakładkę Autostart. Zostanie wyświetlona lista automatycznie uruchamianych aplikacji i apletów. Mogą się tam znajdować programy monitorujące, harmonogramy zadań i różne czujniki. Jeśli chcesz wyłączyć automatyczne uruchamianie któregoś z nich, zlikwiduj zaznaczenie przypisanego mu pola wyboru. Jeśli zmienisz zdanie, będziesz mógł przywrócić ponownie poprzedni stan, zaznaczając stosowne pole na powrót.