Remont witryny

Zbudowanie własnej strony WWW jest proste. Wystarczy zeskanować swoje zdjęcie, zebrać najciekawsze dokonania w formie elektronicznej i wrzucić to wszystko w jakiś prosty edytor HTML, może to być nawet Word 97/2000. Potem pozostaje tylko załadować wszystkie pliki na serwer (najlepiej bezpłatny) i gotowe.

Zbudowanie własnej strony WWW jest proste. Wystarczy zeskanować swoje zdjęcie, zebrać najciekawsze dokonania w formie elektronicznej i wrzucić to wszystko w jakiś prosty edytor HTML, może to być nawet Word 97/2000. Potem pozostaje tylko załadować wszystkie pliki na serwer (najlepiej bezpłatny) i gotowe.

Kliknij, aby powiększyćNiestety, takie postępowanie prowadzi często do stron-koszmarków, przeładowanych grafiką, z tekstem niewidocznym na kolorowym tle i trudnych w przeglądaniu. Co więcej, niewiele osób jest na tyle skrupulatnych, by regularnie przeglądać swojej strony - usuwać puste odnośniki, uaktualniać dane i nadzorować wygląd witryny. Wniosek? Co pewien czas każdej domowej witrynie potrzebny jest remont.

Zobacz również:

Zanim rozpocznie się gruntowne porządki na stronie, dobrze jest przemyśleć przyszłą strukturę witryny - zwłaszcza jeśli była często odwiedzana. Zmiana organizacji witryny może zniechęcić internautów przyzwyczajonych do poprzedniej koncepcji.

Dobrym pomysłem jest odwiedzenie kilku znanych stron WWW, by sprawdzić, jak powinna wyglądać dobrze zaprojektowana witryna. Zawsze można podejrzeć też kod źródłowy, żeby zrozumieć zasadę działania wyjątkowo ciekawych elementów. Uwaga! Większość właścicieli witryn nie zezwala na wykorzystywanie grafiki i skryptów zamieszczonych na ich stronach bez pozwolenia, nie mówiąc już o treściach merytorycznych. Uczciwość nakazuje przyjąć, że zawsze, o ile nie jest wprost zaznaczone inaczej, zawartość witryny nie może być kopiowana bez zgody jej właściciela.

Internet jest także świetnym miejscem, w którym można dowiedzieć się, jak nie powinna wyglądać strona WWW. Warto zajrzeć także na stronę www.useit.com/alertbox/9605.htm, by poznać 10 "grzechów głównych" autorów stron WWW.

Mniej = lepiej

Witryna WWW może zawierać wiele elementów - grafikę, muzykę, animacje, skrypty i wiele kolorów. Warto pamiętać, że nie musi. Wielu sieciowych ekspertów poleca następujące podejście - najważniejszy na stronie jest tekst. Kolory, tła i grafika są dozwolone tylko wtedy, gdy nie utrudniają czytania i nawigacji. Najbardziej polecane rozwiązanie to czarny tekst na białym tle. Taki sposób publikowania tekstu sprawdza się w książkach i gazetach, będzie odpowiedni także w Sieci. Warto odwiedzić np. www.salon.com, www.nytimes.com lub www.pcworld.pl, by się o tym przekonać.

Oczywiście dobrze jest dodać trochę grafiki dla ożywienia witryny, ale nie za dużo - pojedyncza strona wraz z grafiką nie powinna być większa niż 50 KB (strony główne popularnych wyszukiwarek, np. Yahoo, są nawet mniejsze!). Odchudzić stronę można na kilka sposobów, z których bardzo skuteczne jest odpowiednie przygotowanie grafiki. Można w tym celu skorzystać z pomocy serwisów, takich jak np. www.jpegwizard.com. Jeżeli z pewnych powodów strona zawiera duże pliki, to dobrym zwyczajem jest uprzedzenie internauty o ich łącznej wielkości, tak aby był przygotowany na dłuższe ładowanie witryny.

Ten pierwszy raz

Jeżeli nie masz jeszcze własnej witryny WWW, być może warto zastanowić się nad jej utworzeniem. Witryna WWW nie musi być reklamą własnej firmy - może równie dobrze służyć do wymiany np. zdjęć ze znajomymi, jest także świetnym miejscem na publikowanie własnej twórczości wszelkiego typu (wiedzą o tym dobrze zespoły muzyczne spoza głównego nurtu) i wymiany poglądów z innymi.

Prawdopodobnie najprostszą metodą na rozpoczęcie budowy będzie skorzystanie z edytora WWW dostarczanego razem z przeglądarką - w przypadku Netscape Navigatora jest to Composer, Internet Explorer jest rozpowszechniany wraz z FrontPage Express. Oba te programy, podobnie jak przeglądarki, są bezpłatne.

Korzystania z FrontPage Express najlepiej nauczyć się, zaglądając na stronę www.thecoo.edu/~iversion/fpetutorial/frontpage_express_tutorial.htm. Com poser dołączony do Netscape Navigatora zawiera także niezłą pomoc, która może zastąpić samouczek, ale warsztat dla początkujących na stronie www.msubillings.edu/tools/tutorial jest znacznie lepszy.

Rozmowy niekntrolowane

Pogawędki przez Sieć to jedna z ulubionych rozrywek internautów. Do wielu dotychczasowych możliwości (IRC, ICQ, kawiarenki internetowe) dołączył Gooey, zupełnie zmieniając standard sieciowych rozmów. Jest to mały, darmowy program, który umożliwia natychmiastową rozmowę z osobami odwiedzającymi tę samą stronę WWW.

Korzystanie z niego jest dziecinnie proste - podczas przeglądania dowolnej witryny WWW w oknie programu widoczne są wszystkie osoby, które w tym samym momencie przeglądają tę stronę. Można rozmawiać ze wszystkimi lub wybrać jedną z nich i prowadzić prywatną pogawędkę. Wybranych znajomych można dodać do listy tzw. buddies, czyli kumpli - dzięki temu będzie ich można łatwo odnaleźć, gdy tylko znajdą się gdzieś w Sieci. Program jest bardzo prosty i wygodny w użyciu, chociaż początkowo jego interfejs jest trochę mylący. Osoby, które korzystały z IRC lub ICQ nie powinny mieć jednak żadnych problemów z obsługą Gooey.

Gdy przygotowywaliśmy ten tekst, większość znanych polskich witryn nie była jeszcze często odwiedzana przez gooey'owiczów, ale na stronach takich jak www.yahoo.com czy www.aol.com zawsze można było znaleźć kilka osób chętnych do rozmowy, także po polsku. Czyżby pojawił się wreszcie groźny konkurent dla ICQ?