Sekrety 95, 98, NT

Czy nie cierpisz przypadkiem z powodu niezbyt przyjaznego zachowania systemu operacyjnego? Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak zmusić Windows do okazania dobrych manier.

Czy nie cierpisz przypadkiem z powodu niezbyt przyjaznego zachowania systemu operacyjnego? Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak zmusić Windows do okazania dobrych manier.

Nawet obecnie, w dobie prostych w użyciu programów i intuicyjnych interfejsów użytkownika zdarzają się chwile, gdy wydaje się, że Windows komunikuje się z Tobą raczej starożytnym sanskrytem, a nie po polsku czy angielsku.

Zobacz również:

Na kilku kolejnych stronach odkrywamy nieudokumentowane możliwości twojego systemu operacyjnego i przedstawiamy kilka trików pozwalających dostosować konfigurację komputera do pracy z Windows, a także parę ciekawostek związanych z rozwiązywaniem problemów. Dla każdej kategorii prezentujemy przykłady, które może wypróbować każdy, a także kilka skomplikowanych wskazówek dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Po wykorzystaniu naszych rad, odkryjesz, że Twój komputer jest jeszcze bardziej elastyczny w konfiguracji niż do tej pory. W systemie i na dyskach CD ukryte jest darmowe oprogramowanie i wiele narzędzi. Damy Ci kilka najlepszych aplikacji; będą to bezpłatne programy wspomagające zarządzanie Windows. Doradzimy też, jak sprawować kontrolę nad pecetem. Przyglądaj się symbolom, które oznaczają, czy dana wskazówka jest przeznaczona dla nowicjuszy czy dla ekspertów, i pamiętaj, żeby przed wypróbowaniem którejkolwiek z nich sporządzić kopię zapasową systemu.

Nieudokumentowane funkcje

Istnieje kilka takich funkcji i możliwości, o których podręczniki Microsoftu nigdy nie wspominają. Postaraliśmy się wydobyć na światło dzienne najciekawsze spośród nich. Bardziej zaawansowanym użytkownikom proponujemy odkrywanie kulis pakietu Windows Resource Kit oraz sposoby korzystania z nowego schowka.

Początkujący

95, 98, NT Pulpit w oknie

Jeżeli chcesz się dostać do pulpitu bez minimalizowania wszystkich aktualnie otwartych okien, spróbuj otworzyć zawartość pulpitu w oknie.Kliknij, aby powiększyćJeżeli chcesz się dostać do pulpitu bez minimalizowania wszystkich aktualnie otwartych okien, spróbuj otworzyć zawartość pulpitu w oknie.Jeśli masz wiele jednocześnie otwartych okien i chcesz się dostać do pulpitu bez minimalizowania ich wszystkich, spróbuj otworzyć zawartość pulpitu w innym oknie. Aby to zrobić, kliknij przycisk Start, wybierz polecenie Uruchom, wpisz „.” (samą kropkę) i naciśnij [Enter]. Powinno się pojawić okno z zawartością pulpitu.

IE, 98 Duży ekran

Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer 4, wiesz, że pozwala oglądać strony WWW na pełnym ekranie. Jeżeli chcesz zrobić to samo w Eksploratorze Windows, naciśnij klawisz [F11]. Ponowne naciśnięcie tego klawisza przywraca poprzedni stan okna programu.

IE, NT, 95, 98 Szybki dostęp

Prostym sposobem utworzenia skrótu do często używanych plików i aplikacji może być przeciąganie ich na pulpit za pomocą prawego przycisku myszy i wybranie opcji Utwórz skrót(y) tutaj. Przeciągnij aplikacje, których często używasz na pasek szybkiego uruchamiania. Zostaną wyświetlone w postaci ikon. Chcąc usunąć jakieś ikony, które wydają Ci się zbędne (w tym te, które znalazły się tam domyślnie), musisz klikać je prawym przyciskiem myszy i wybierać polecenie Usuń.

Jeśli regularnie zapisujesz pliki na dyskietkach lub często oglądasz strony WWW, pewnie wiesz, że można ten proces przyspieszyć za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszy i wybrania polecenia Wyślij do. Chcąc regularnie wysyłać pliki do pewnych aplikacji, na przykład pliki HTML do Notatnika Windows (w celu edycji), powinieneś otworzyć folder Windows\SendTo i przeciągnąć do niego prawym przyciskiem myszy ikony wybranych aplikacji. Kiedy następnym razem wybierzesz polecenie Wyślij do z menu podręcznego, w wyświetlonej liście miejsc docelowych powinny się znaleźć nowe programy.