Sezamie, otwórz się

W arabskiej baśni hasło "sezam" otwierało skarbiec rozbójnika Ali Baby. Dzisiaj sez@m "otwiera" System Bankowości Internetowej Banku Przemysłowo-Handlowego, pozwalający na dostęp do rachunku osobistego przez Internet.

W arabskiej baśni hasło "sezam" otwierało skarbiec rozbójnika Ali Baby. Dzisiaj sez@m "otwiera" System Bankowości Internetowej Banku Przemysłowo-Handlowego, pozwalający na dostęp do rachunku osobistego przez Internet.

Kliknij, aby powiększyćAby założyć w BPH konto, wystarczy mieć komputer z dostępem do Internetu. Do dyspozycji klienta jest Sezam, Złoty Sezam, Sezam Student lub Sezam Junior z czekami, kartami płatniczymi i bankomatowymi, kredytem "w koncie". Operacji bankowych można dokonywać za pomocą przeglądarki, np. Internet Explorera. Dzięki temu mamy aktualne informacje o saldzie i obrotach na rachunku oraz jego historii z ostatnich dwóch miesięcy. Możemy składać zlecenia przelewu do innych banków, zamawiać i zastrzegać czeki oraz wysyłać korespondencję do banku. Dodatkowo otrzymujemy od banku skrzynkę poczty elektronicznej i 10-procentową zniżkę na zakupy w internetowym sklepie Optimusa.

Zobacz również:

Pl@neta nowych możliwości

Pl@net to nazwa systemu internetowych usług bankowych uruchomionego przez PPA Bank przeznaczonego dla indywidualnych klientów i małych firm.

Do założenia rachunku wystarczy komputer z dostępem do Internetu, przeglądarka Internet Explorer 5.0 lub Netscape Navigator 4.6, i deklaracja wpłat na konto - minimum 3 tysiące złotych. W banku pojawiamy się tylko raz po odbiór dyskietki z certyfikatem, który będzie naszym elektronicznym dowodem tożsamości.

Za pośrednictwem Internetu można: przeglądać wyciągi bankowe z określonych rachunków; składać polecenia przelewu w obrocie krajowym; zlecenia z określonym terminem realizacji i stałe; zakładać lokaty terminowe; składać wnioski o produkty i usługi oferowane przez bank; prowadzić korespondencję z opiekunem rachunku; tworzyć własne bazy danych np. odbiorców naszych przelewów.

Dodatkowo w zależności od wpływów na rachunek, klient będzie mógł skorzystać z Pakietu Srebrnego i Złotego, oferowanych już przez bank "tradycyjnym" klientom.

Szata graficzna i interfejs użytkownika Pl@net zaprojektowano, tak by poruszanie po systemie było najłatwiejsze.

To możliwości na dzisiaj. BPH planuje rozwinięcie internetowej oferty, chociażby o lokaty terminowe. Na początek nie chciano zbyt komplikować usług internetowych.

Internet służy nie tylko do korzystania z rachunku, ale również do jego założenia. Procedura otwarcia konta jest prosta. Zaczynamy od wizyty na stronie www.sezam.bph.pl i założenia internetowej skrzynki pocztowej @bph.onet.pl (możemy korzystać z innej skrzynki - na nasz wniosek korespondencja z banku będzie przekierowywana pod wskazany adres). Do założenia konta potrzebne są dane osobowe, telefon kontaktowy, własne hasło dostępu (trzeba je pamiętać) do systemu BPH Sez@m i podanie placówki BPH, z którą chcemy się kontaktować.

Ostatnim etapem jest wygenerowanie klucza klienta: publicznego i prywatnego zaszyfrowanego algorytmem 3DES - proszeni jesteśmy o podanie własnego hasła klucza (musimy je zapamiętać). W procesie tworzenia klucza system wyświetla na ekranie tzw. odcisk klucza, który służy później do weryfikacji klienta. Będzie on też potrzebny podczas podpisywania umowy z bankiem. Trzeba go zapisać lub wydrukować. Teraz musimy już tylko czekać na wieści z banku.

Na podany przez nas numer telefonu lub e-mail otrzymamy informację (bank twierdzi, że w ciągu 3-4 dni), kiedy i z kim mamy się spotkać w wybranej placówce banku, by podpisać umowę. Otrzymujemy numer klienta, numer konta w BPH Sezam i możemy już korzystać z internetowej bankowości. Możemy także zapomnieć o tłoczeniu się w kolejce zdenerwowanych klientów pod bankowym okienkiem.

Wybieramy stronę www.sezam.bph.pl i obsługę rachunku. Podajemy nazwę użytkownika i hasło dostępu do BPH Sez@m. Autoryzujemy wejście do systemu, podając hasło klucza. Teraz wybieramy operację, np. przelew. Wypełniamy go "ręcznie" lub wybieramy z przygotowanej listy odbiorców. Weryfikujemy i wysyłamy do banku. Każdą operację potwierdzamy hasłem klucza.

Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo transakcji. Zastosowanie technologii RSA (klucz prywatny i publiczny, podpis cyfrowy) oraz protokołu SSL i 3DES gwarantuje pełną poufność.