Sieć pełna dźwięku

Czy masz już dość znanych stacji radiowych? A może chciałbyś słuchać radia w pracy, a nie masz w biurze odbiornika radiowego? Jeśli tylko masz połączenie z Internetem, możesz mieć dostęp do tysięcy (naprawdę) stacji radiowych z całego świata - wiele z nich nadaje audycje na żywo równolegle w eterze i Sieci.

Czy masz już dość znanych stacji radiowych? A może chciałbyś słuchać radia w pracy, a nie masz w biurze odbiornika radiowego? Jeśli tylko masz połączenie z Internete m, możesz mieć dostęp do tysięcy (naprawdę) stacji radiowych z całego świata - wiele z nich nadaje audycje na żywo równolegle w eterze i Sieci.

Kłopoty z słuchaniem radia przez Sieć mogą być związane z pamięcią podręczną - warto wyczyścić jej zawartość.Kliknij, aby powiększyćKłopoty z słuchaniem radia przez Sieć mogą być związane z pamięcią podręczną - warto wyczyścić jej zawartość.Największy kłopot wiąże się oczywiście z dostępem do Sieci - jeżeli korzystasz z usług TP SA i płacisz za każdą minutę połączenia, nie warto używać komputera jako radia. Jeśli jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem połączenia, za które płacisz stały abonament, niezależnie od czasu spędzonego w Internecie, skorzystaj z okazji. Co jeszcze, oprócz połączenia z Siecią (co najmniej 28.8 kb/s), potrzebne jest do słuchania audycji radiowych?

Zobacz również:

Komputer z procesorem co najmniej 486, karta dźwiękowa i dwie darmowe wtyczki do przeglądarki WWW: RealPlayer (do ściągnięcia ze strony RealNetworks: www.real.com) i Windows Media Player. Obie znajdziesz na naszym CD i na stronie www.pcworld.pl/ftp. Windows Media Player został włączony do Internet Explorera 5, a więc wystarczy, że korzystasz z tej wersji przeglądarki.

Stronę, na której nadawane są audycje radiowe można dodać do Ulubionych czy Zakładek tak jak każdą inną witrynę WWW. Okazuje się jednak, że nie zawsze słuchanie radia przez Sieć jest czystą przyjemnością - mogą pojawiać się niespodziewane zakłócenie sygnału i różne komunikaty o błędach. Oto kilka sztuczek, które ułatwią słuchanie radia przez Sieć.

Szukamy stacji. Najpierw należy znaleźć stacje radiowe, których audycje są dostępne w Sieci. Najlepiej odwiedzić takie strony, jak: www.internet.

radiolist.com, www.broadcast.com, www.spinner.com czy polskie witryny www.onet.pl/.

Możesz także odwiedzić stronę Microsoftu związaną z odtwarzaczem Windows Media Player - uruchom tę wtyczkę i przejdź do Go ę Web events lub użyj skrótu [Alt S] (możesz też wpisać adres windowsmedia.microsoft. com w przeglądarce). Jeśli korzystasz z IE 5, włącz pasek narzędzi Radio (Widok | Paski narzędzi | Radio).

Co ciekawe, nawet w polskiej wersji IE 5 przyciski na pasku Radio są po angielsku. Po włączeniu tego paska przejdź do Radio stations | Radio stations Guide i wybierz jedną z dziesiątek propozycji. Można także skorzystać ze specjalizowanych programów do odbioru programów radiowych z Sieci. Jednym z nich jest np. EarthTuner, zawierający 1400 stacji radiowych z całego świata, dostępnych przez Internet. Wersję demonstracyjną tej aplikacji (trial - 15 dni), zamieściliśmy na naszym krążku, można ją także pobrać ze strony www. earthtuner.com lub z naszej witryny www. pcworld. com/ftp. Jeśli korzystasz z RealPlayer, możesz przejść do opcji Presets i wybrać jedną z wielu stacji radiowych, podzielonych na kategorie.

Pasek Radio w IE 5. Jeżeli używasz IE5 i nie widzisz paska Radio, możesz mieć nieaktualną wersję wtyczki Media Player - skorzystaj z naszego CD.

Należy również ustawić odpowiednie opcje: przejdź do Narzędzia | Opcje internetowe | Zaawansowane, przewiń listę do pozycji Multimedia i zaznacz opcje Always show Internet Explorer Radio bar i Odtwórz dźwięki. Kliknij OK.

Uwaga!

Usuń niechciane stacje. Aby pozbyć się stacji z listy na pasku Radio, trzeba niestety dokonać zmian w Rejestrze Windows. Prostszą metodą jest dodanie kilku nowych stacji (lista mieści tylko 6 elementów, więc w końcu stare stacje znikną). Jeśli chcesz koniecznie usunąć istniejące pozycje, powinieneś najpierw wykonać kopię bezpieczeństwa plików Rejestru (system.dat i user.dat, a w Windows 95 także system.dao i user.dao). Teraz przejdź do Start | Uruchom, wpisz regedit i wciśnij [Enter]. W Edytorze Rejestru odszukaj gałąź HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\MediaPlayer\Radio\MRUList. Skasuj wszystkie pozycje Radio_Station_n, gdzie n oznacza numer stacji (kliknij każdą prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń). Następnie ustaw wartość pola Radio_Station_Count na 0 (zero) - kliknij pole prawym przyciskiem, wybierz Modyfikuj i podaj wartość. Można już zamknąć Edytor Rejestru, zapisując zmiany.

Unikaj tłoku. Jeśli podczas słuchania radia przez Sieć dźwięk "rwie się", dostaje "czkawki" i pojawiają się komunikaty o błędach, najwyraźniej trafiłeś na duże natężenie ruchu. Jeżeli nie możesz odsłuchać nadawanej audycji, może oznaczać to, że miejsce w Sieci jest jednocześnie odwiedzane przez zbyt dużą liczbę użytkowników. Komunikaty o przekroczeniu czasu oczekiwania na połączenie mogą świadczyć o tym, że serwer, z którym się łączysz jest przeciążony lub nie funkcjonuje, ale problemy mogą leżeć także po stronie dostawcy usług sieciowych.

Wyczyść pamięć podręczną. Niektóre kłopoty z odtwarzaniem audycji radiowych z Sieci można zlikwidować, redukując bądź usuwając zawartość pamięci podręcznej. Jeśli używasz Sylaby, przejdź do Edycja | Preferencje i rozwiń pole Zaawansowane. Zaznacz pole Bufor i w prawej części okna kliknij przycisk Wyczyść bufor pamięci. Zamknij okno, a następnie zamknij i ponownie uruchom przeglądarkę. Jeżeli korzystasz z Internet Explorera, wybierz Narzędzia | Opcje internetowe i przejdź do karty Ogólne. Kliknij przycisk Usuń pliki w polu Tymczasowe pliki internetowe. Zamknij i ponownie uruchom przeglądarkę.