Skanowanie - pierwsze kroki

Do niedawna skanery stołowe były uznawane za urządzenia wyłącznie dla profesjonalistów...

Do niedawna skanery stołowe były uznawane za urządzenia wyłącznie dla profesjonalistów.

Dzięki lepszej technologii, nowym właściwościom, większej funkcjonalności i przystępnej cenie zepchnęły do niszy rynkowej skanery ręczne i rolkowe.

Przez lata dominowały na rynku skanery wyposażone w drogie interfejsy SCSI (nadal stosowane w urządzeniach profesjonalnych), nieporęczne karty z portem skanera lub interfejs portu równoległego. Ostatnie półrocze pokazało, że przyszłość należy do skanerów wyposażonych w nowoczesny i szybki port USB (Universal Serial Bus). Łatwe w konfiguracji urządzenia z USB szybko zdobywają zwolenników. Zdecydowaliśmy się więc na poczynienie pierwszych kroków w skanowaniu za pomocą skanera Agfa SnapScan 1212U, wyposażonego we wspomniany port. W opisie uwzględniliśmy różne, zależne od interfejsów skanerów (karta, LPT, SCSI), możliwości podłączeń do komputera. Kilka przydatnych informacji zamieściliśmy w ramce "Wybierz skaner".

Zobacz również:

Skaner pomoże zaprowadzić porządek w dokumentach, ziścić sen informatyków o biurze bez papierów, utworzyć w postaci elektronicznej album ze zdjęciami lub zachować w pliku stare listy i pamiętniki. Skanowany materiał będziesz mógł modyfikować, wysłać do przyjaciół pocztą elektroniczną, zamieścić na stronie WWW lub po prostu oglądać wtedy, kiedy zechcesz.

Wybierz skaner Wybierz skaner

Do napisania tego artykułu posłużył nam skaner płaski Agfa SnapScan 1212U wyposażony w interfejs USB. Nie jest to skaner tani (359,90 DM z VAT) pomimo, że plasuje się w grupie urządzeń amatorskich. Ale tu płaci się za jakość i firmę. SnapScan 1212U oferuje rozdzielczość optyczną 600 x 1200 dpi, większą niż starsze modele skanerów Agfy.

Jeżeli nie stać Cię na skaner znanej firmy możesz zainteresować się mniej znanymi ale bardzo dobrymi skanerami. Takim skanerem jest na przykład Mustek ScanMagic SM600 USB o rozdzielczości 300x600 dpi i interpolowanej 9600 za 399 zł. ( http://www.tornado.com.pl )

Natomiast jeżeli jesteś wymagający i musisz mieć skaner wysokiej klasy, to w rodzinie Mustek znajduje się profesjonalny skaner Paragon 1200 SP z 36 bitową głębią kolorów, rozdzielczością optyczną 600 x1200 dpi oraz gęstością optyczną 3,6 ( http://www.veracomp.com.pl )

CCD kontra CIS

W skanerach stosuje się dwa typy sensorów odczytujących dokument. Sensory te są takimi oczami skanera. Większość skanerów korzysta z technologii CCD (charge-coupled device). Są one jednak dość duże, ze względu na to, że konstrukcja głowicy z elementów CCD, luster, soczewek, lamp i energochłonnych obwodów jest bardzo nieporęcznej wielkości.

Z kolei skanery z głowicą CIS (contact image sensor) korzystają tylko z jednego procesora odpowiedzialnego za kontrolę wielu funkcji. Skanery bazujące na technologii CIS mają prostszą w konstrukcji optykę, są energooszczędne i, co najważniejsze, lżejsze i mniejsze.

Instalacja

Zanim oddasz się przyjemnościom skanowania, musisz dokonać instalacji sprzętu i oprogramowania. Poprowadzimy Cię krok po kroku przez ten proces, od rozpakowania urządzenia z pudełka po skanowanie i obróbkę ilustracji.

Kliknij, aby powiększyćBez względu na to, czy skaner ma port USB, SCSI czy LPT, do prawidłowej pracy urządzenia niezbędne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników (ang. driver). O ile proces instalacji urządzenia USB czy LPT jest stosunkowo prosty, to instalacja SCSI może sprawić nieco kłopotów, a to ze względu na dodatkową kartę interfejsu SCSI, która musi być odpowiednio skonfigurowana i może niekiedy narobić sporo "bigosu" nawet doświadczonym użytkownikom.

Zanim podłączysz skaner LPT do swojego komputera, wyłącz zasilanie obu urządzeń, w przeciwnym wypadku próba połączenia może się zakończyć uszkodzeniem portu. Następnie znajdź w pudełku kabel do połączenia skanera z komputerem (musi tam być, inaczej złóż reklamację u sprzedawcy), podłącz "żeńską" końcówkę (wtyczka z dziurkami) do skanera, a drugi, "męski" koniec (szpilki) do portu równoległego na tylnej ścianie komputera.

Kliknij, aby powiększyćJeżeli port równoległy LPT jest zajęty przez drukarkę, to odłącz ją, aby podłączyć w to miejsce skaner. Większość skanerów LPT jest wyposażona w drugie gniazdo LPT, do którego możesz podłączyć drukarkę. Jeżeli jednak kupiłeś skaner bez portu przelotowego, to powinieneś się zaopatrzyć w przełącznik urządzeń LPT, do którego podłączysz i drukarkę i skaner (cena: www.megabajt.com.pl, tel. (022) 633 1199). Teraz włącz skaner i komputer i włóż do napędu dyskietkę lub CD-ROM ze sterownikiem TWAIN.

TWAIN jest skrótem żartobliwej nazwy i brzmi mniej więcej tak: "technologia bez ciekawej nazwy" (Technology Without An Interesting Name), jako że dotąd nie powstał oficjalny akronim. Innymi słowy jest to wspólny sterownik używany przez urządzenia cyfrografii jak aparaty cyfrowe i skanery, które są wyposażone w interfejsy SCSI, USB i LPT.