Skryptem go!

Po opublikowaniu przez Microsoft poprawek zabezpieczeń ActiveX dla Internet Explorera eksperci zabezpieczeń Javy z firmy Xerox odkryli, że na podobny atak narażona jest wirtualna maszyna Javy - JVM Đ Microsoftu, używana przez różne aplikacje Windows, nie tylko IE.

Po opublikowaniu przez Microsoft poprawek zabezpieczeń ActiveX dla Internet Explorera eksperci zabezpieczeń Javy z firmy Xerox odkryli, że na podobny atak narażona jest wirtualna maszyna Javy - JVM - Microsoftu, używana przez różne aplikacje Windows, nie tylko IE.

Microsoft opracował poprawkę 6,3 MB do Windows 95/98 i NT 4.0 (plik msjavx86.exe i wersja polska msjavx862pl. exe). Znajdziesz ją na stronie www.microsoft.com/java/vm/dl_vm32.htm.

Zobacz również:

Jak to jednak zwykle bywa, kłopoty Microsoftu z zabezpieczeniami IE na tym się nie skończyły: we wrześniu ujawniono dwie kolejne dziury w przeglądarce.

W pierwszym przypadku winna jest funkcja ActiveX importująca lub eksportująca pliki z zakładkami Ulubione. Okazało się, że funkcja ta nie importuje tylko plików z zakładkami, lecz także pliki wykonujące wszelkie możliwe operacje na komputerze, z kasowaniem zawartości twardego dysku włącznie. Poprawka 460 KB (q241631.exe) dostępna jest także dla IE 4.

Drugą dziurę powoduje funkcją IE 5 o nazwie "postępowanie z pobieraniem" (download behaviour). Otóż serwer WWW nie ma normalnie dostępu do plików na pececie użytkownika, ponieważ obie maszyny są w różnych sieciach (domenach). Jednak po użyciu przekierowania po stronie serwera przeglądarka IE 5 ma wrażenie, że pobrany skrypt Javy czy VB pochodzi z tej samej domeny, toteż może mieć dostęp do plików lokalnych. Nieuczciwy operator witryny WWW może wówczas przeczytać pliki w komputerze lub lokalnym intranecie użytkownika.

Sprawa dotyczy głównie stacji roboczych podłączonych do Internetu. Microsoft opracował poprawkę 1,09 MB, którą znajdziesz na stronie Windows Update lub www.microsoft.com/msdownload/iebuild/dlbhav/en/ dlbhav.htm (plik q242542.exe).

Używasz Office'a 97 lub 2000? Na stronie Office Update na początku października pojawiła się nowa wersja poprawki modułu Jet. Nowy plik 4,7 MB (JetCopkg.exe) eliminuje dziurę pozwalającą na usuwanie plików poprzez zapytanie bazodanowe.

Zestawy poprawek Service Pack nie są wyłączną domeną Microsoftu. Jeżeli używasz pakietu Corel WordPerfect Office 97, to z pewnością zainteresuje Cię Service Pack 1 do tego oprogramowania. Naprawia różne problemy w aplikacjach WordPerfect 9, Quattro Pro 9 i innych. Plik ma 36 MB (wp9sp1.exe), zaś więcej informacji znajdziesz na stronie www.corel.com/support/ftpsite/pub/wordperfect/wpwin/office2000/2000_service_ pack_1.htm.

WINDOWS 98 SE NIE DO ZAMKNIĘCIA

Windows 98 Second Edition oprócz nowych funkcji zawiera poprawki błędów "zwykłego" W98. Problem jednak w tym, że wraz z SE pojawiły się zupełnie nowe potknięcia, których W98 nie miał (patrz www.microsoft.com /support).

Najczęściej zgłaszane są problemy związane z zarządzaniem energią, szczególnie startem i zamykaniem systemu. Większość z nich nie powstało z winy Microsoftu, lecz oprogramowania BIOS płyty głównej. Najwyraźniej niektóre BIOS-y nie współpracują dobrze z modułem zarządzania energią zawartym w Windows 98 SE, który nieco różni się od tego z oryginalnej wersji Windows 98.

Po aktualizacji do Windows 98 SE może się okazać, że zamknięcie systemu wywołuje błąd ochrony systemu albo powoduje ponowne uruchomienie się komputera, zaś system nie "budzi" się z trybu uśpienia. Jeżeli Twój komputer z Pentium II lub Pentium III wyposażony jest w popularną płytę główną Intela SE440BX-2 (jeśli nie wiesz, spytaj producenta), to usuniesz tę wadę po zainstalowaniu najnowszej wersji BIOS-u, która w momencie pisania tego artykułu nosiła numer 13. Znajdziesz ją na witrynie Intela (developer.intel.com/design/motherbd/se2se2_bios.htm). Przed dokonaniem aktualizacji BIOS-u zapoznaj się z instrukcjami zawartymi na stronie WWW.

Jeśli masz notebooka Toshiba Portege 7020 ze stacją dokującą, system nie obudzi się z trybu uśpienia w Windows 98 SE. Rozwiązanie proponowane przez Toshibę to uruchomienie systemu w trybie MS-DOS, wpisanie halloc /r w wierszu poleceń, następnie wpisanie halloc /c i ponowne uruchomienie komputera. Ta sekwencja usuwa i odbudowuje niezbędny plik konfiguracyjny stworzony podczas instalacji. Księga Wiedzy Microsoftu (Microsoft Knowledge Base, patrz support.microsoft.com/ support/kb/articles/q231/6/72.asp) podaje również, że Windows 98 SE opiera się na sterownikach zarządzania energią Toshiby zainstalowanych na niektórych komputerach i zaleca uprzednie pobranie poprawki z Toshiby. O tym, czy Twój komputer potrzebuje sterownika albo aktualizacji BIOS-u, by być zgodnym z W98 SE, dowiesz się z witryny obsługi Toshiby (pcsupport.toshiba.com).

IGRANIE Z BŁĘDAMI

Po dokonaniu poważnych napraw systemu operacyjnego, pakietu biurowego i przeglądarki czas na relaks przy swych ulubionych grach. Jednak i tu czają się byki. Oto lista najnowszych poprawek do czterech popularnych gier:

Activision Civilization: Call to Power 1.2

Wiele ulepszeń edytora i interfejsu gry, a także łat zmniejszających niestabilność programu znajdziesz w poprawce umieszczonej na stronie www.activision.com /support/show-patch. asp? patchID=136 (plik cctp1_2_us. exe).

Sierra Studios Half Life

Na stronie www.won.net/gamerooms/action/half-life dostępne są trzy poprawki do różnych wersji Half-Life. Jeśli masz wersję 1.0.0.9, to znajdziesz łatę wzbogacającą grę o funkcje serwera Đ będziesz mógł grać w sieci albo przez Internet.

Activision Heretic II

Na stronie www.activision.com/support/show-patch.asp znajdziesz cztery poprawki. Jedna z nich, Enhancement Pack Version 1.06 Update, dodaje funkcję znaną fanatykom Heretika II: mapy Deathmatch, nowe skóry i nowy poziom Armageddon.

MicroProse MechWarrior3 1.1

Oficjalna witryna MechWarrior zawiera plik 2,5 MB z setkami ulepszeń i poprawek błędów. Adres: www.mechwarrior3.com/support/ downloads.html.