Sposób na kontakt

ICQ to akronim angielskiego "I Seek You". Ten mały program jest jednym z najpopularniejszych narzędzi komunikacyjnych wśród internautów...

ICQ to akronim angielskiego "I Seek You". W ciągu kilku lat ten mały program współpracujący z sieciowym serwisem stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi komunikacyjnych wśród internautów. Nie jest to jednak tylko zabawka dla nastolatków preferujących alternatywne metody komunikacji, ale coraz częściej poważny instrument służący ludziom biznesu.

ICQ sprawi, że łatwo sprawdzisz, z kim możesz porozmawiać.ICQ sprawi, że łatwo sprawdzisz, z kim możesz porozmawiać.Program - którego pełna nazwa brzmi ICQ 99 - jest oferowany za darmo przez ICQ (część AOL). Podobnie jak AOL Instant Messenger i Microsoft NetMeeting, ICQ łączy się z centralnym serwerem producenta za każdym razem, kiedy łączysz się z Siecią i informuje, który ze znajomych jest aktualnie dostępny. W odróżnieniu od poczty e-mail konwersację ze swoimi przyjaciółmi możesz prowadzić w czasie rzeczywistym, przesyłając krótkie komunikaty wprost do ich komputerów. ICQ może pracować z oprogramowaniem konferencyjnym jak NetMeeting czy Netscape CoolTalk przesyłającym wideo i dźwięk. ICQ 99 oferuje lepszą integrację z WWW niż poprzednie wersje, u-możliwiając łatwe przeszukiwanie Sieci, odnajdywanie oprogramowania, przeszukiwanie grup Usenet. Oprócz funkcji chat ma też kilka dodatkowych opcji jak tworzenie krótkich notatek, przypominanie o określonych terminach, rzeczach "do zrobienia".

Zobacz również:

Jeżeli nie korzystałeś jeszcze z ICQ, a chciałbyś przekonać się, jakie to proste - zapoznaj się z naszymi poradami.

Podstawową sprawą po zainstalowaniu ICQ jest dodanie swoich znajomych do listy kontaktów. Otwórz okno ICQ, klikając dwukrotnie ikonę programu (zielony kwiatek na systemowym pasku zadań - najczęściej znajdziesz ją w prawym dolnym rogu ekranu). Zaznacz przycisk Add Users. W następnym oknie wpisz imię znajomego, jego adres e-mail lub numer identyfikacyjny ICQ (jeśli go masz). Naciśnij Next. Powtarzaj całą procedurę dla każdej osoby, którą chciałbyś umieścić na swojej liście kontaktów. Jeżeli serwer ICQ odnajdzie w swojej bazie danych osoby odpowiadające wprowadzonym przez Ciebie danym, otrzymasz odpowiednią ich listę. Wybierz z niej interesującą Cię osobę i kliknij Next. Jeżeli na liście wynikowej nie ma Twojego znajomego, możesz wysłać do niego list e-mail z zaproszeniem do ściągnięcia programu i rejestracji w systemie ICQ.

Dobrym pomysłem jest przełączenie programu w tryb Advanced. Nie bój się - w tym trybie nie pracuje się wcale trudniej niż w trybie Simple. Dostęp do grupy opcji zaawansowanych daje więcej możliwości (jak na przykład transfer pliku czy e-mail). W głównym oknie ICQ wybierz przycisk To Advanced Mode. W oknie, które się pojawi, zaznacz "Switch to Advanced Mode".

Kto jest w Sieci?

Kiedy osoby znajdujące się na Twojej liście kontaktowej są zalogowane do Sieci, ICQ przesuwa ich imiona do sekcji Online. Aby wysłać krótki komunikat do którejkolwiek z nich, wystarczy kliknąć dwukrotnie jej imię (lub kliknąć i wybrać Message). Wprowadź komunikat do okna, jakie się pojawi i wybierz Send. Chcąc rozpocząć pogawędkę w czasie rzeczywistym, zaznacz imię wybranej osoby i kliknij ICQ Chat. W oknie, które zostanie wyświetlone, napisz kilka słów (np. "pogadajmy chwilę ok. 15Ó). Kiedy klikniesz przycisk Chat, ICQ wyśle Twoje zaproszenie do wybranej osoby. Kiedy tylko otrzymasz potwierdzenie, rozmowa on-line będzie mogła się rozpocząć.

Aby wysłać plik do osoby używającej ICQ, kliknij jej imię, a następnie wybierz File. Otworzy się okno przypominające systemowe okno Otwórz. Odnajdź zbiór, który chcesz wysłać, wybierz go i wciśnij Open. Następne okno umożliwi wprowadzenie odpowiedniego opisu, jaki będzie towarzyszył wysłanemu zbiorowi. Kiedy skończysz, zaznacz Send. Opisz koniecznie wysyłany plik - tak, żeby odbiorca wiedział, co otrzymuje. Jego program ICQ wyświetli odpowiedni komunikat i kiedy adresat zdecyduje się na jego odbiór, rozpocznie się transfer. Pamiętaj jednak, że ICQ nie jest w pełni bezpieczny. Udostępnia łatwy sposób wymiany danych, ale nie zabezpiecza ich - teoretycznie mogą się dostać w niepowołane ręce. Dlatego radzimy, aby przy wysyłce i odbiorze ważnych (tajnych) dokumentów korzystać z bezpieczniejszego środowiska (np. kodowanej poczty).