Świat według Hollywood

Nowy odtwarzacz DVD. Stawiacie go na eksponowanym miejscu. Z wielkiego, płaskiego monitora przecieracie nie istniejącą odrobinę kurzu, po czym z namaszczeniem wsuwacie połyskującą płytkę do napędu. Zagłębiacie się w miękkim fotelu, naciskacie przycisk pilota, chwilę czekacie i... i nic. Ekran pozostaje ciemny.

Nowy odtwarzacz DVD. Stawiacie go na eksponowanym miejscu. Z wielkiego, płaskiego monitora przecieracie nie istniejącą odrobinę kurzu, po czym z namaszczeniem wsuwacie połyskującą płytkę do napędu. Zagłębiacie się w miękkim fotelu, naciskacie przycisk pilota, chwilę czekacie i... i nic. Ekran pozostaje ciemny.

Kliknij, aby powiększyćNie, to nie wina sprzętu. Jest jeszcze coś, o czym musicie wiedzieć. Kody regionalne. Świat podzielono bowiem na 6 stref i nie każdy film można obejrzeć w dowolnym miejscu. Nasz sprzęt DVD musi mieć parametry charakterystyczne dla strefy przypisanej przez producenta płyty. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że cokolwiek zobaczymy.

Zobacz również:

Po co aż tak komplikować sobie życie?

Standard VHS, królujący dotąd w domowych kinach, nie był zbyt wielkim wyzwaniem dla wytwórni filmowych. Ekrany kin w połączeniu z odpowiednią oprawą audio stanowiły pułap nieosiągalny dla magnetowidów. Jakość kaset VHS pozostawiała wiele do życzenia - do tego dochodziły problemy z niezgodnością systemów PAL i NTSC. To wystarczało, by utrzymać dotychczasowy, stały cykl produkcji i dystrybucji kaset. Gdy w USA pojawiał się nowy film, najpierw przez kilka miesięcy wyświetlany był w kinach. Przez ten czas tytuł zyskiwał sławę i popularność, a co za tym idzie, do kieszeni producenta trafiała odpowiednia kwota. Po około pół roku od premiery w USA film był wyświetlany na dużym ekranie w Europie, Japonii i Australii. W tym samym czasie Amerykanie i Kanadyjczycy mogli oglądać ten sam film, lecz odtwarzając go już na domowym sprzęcie wideo. Teoretycznie istniała więc możliwość, że zapalony miłośnik kina z Europy będzie chciał sięgnąć po kasetę VHS, nie czekając na premierę kinową w swoim kraju. Jednak niezgodność formatów i słaba jakość nośnika skutecznie go do tego zniechęcały.

<HR>

Nie spełnione obietnice

Jakub Kowalski, właściciel warszawskiej sieci wypożyczalni Video ClubKliknij, aby powiększyćJakub Kowalski, właściciel warszawskiej sieci wypożyczalni Video ClubCoraz częściej zjawiają się w naszych wypożyczalniach klienci pytający o DVD. Wprawdzie w wartościach bezwzględnych wciąż stanowią niewielki odsetek wszystkich klientów, to jednak są już zauważalną grupą. Przeważają wśród nich młodzi ludzie, oglądający filmy na monitorze komputera. Niezrozumiałe jest dla mnie duże opóźnienie, z jakim pojawiają się na płytach DVD nowe filmy. Powinny wychodzić jednocześnie z kasetami wideo, tymczasem rzadko tak się zdarza. Dystrybutorzy zapowiadali, że pod koniec 1998 r. ukaże się na rynku 150 tytułów, podczas gdy do dzisiaj wyszło ich zaledwie około 80. Z całą pewnością wpływa to niekorzystnie na tempo rozwoju DVD w Polsce. Nie sądzę natomiast, aby rozwiązania typu Divx mogły przyjąć się na naszym rynku i stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla wypożyczalni kaset wideo.

Przede wszystkim brak jest odpowiedniego zaplecza technicznego, poza tym nieco inne jest podejście klientów. W Polsce zdecydowanie więcej wypożycza się kaset niż kupuje, podczas gdy w USA proporcje te rozkładają się mniej więcej pół na pół.

<HR>

Taka polityka dystrybucyjna pozwalała producentom filmów osiągnąć maksymalne zyski. Wyeksploatowany w USA film był wciąż świeżym towarem w innych rejonach świata. Przychody ekip filmowych związanych umowami z dystrybutorami z prowizją od każdej emisji pomnażała sprzedaż kaset wideo wprowadzonych w odpowiednim momencie na rynek. Jednak gwałtowny rozwój DVD zakłócił spokojny sen hollywoodzkich potentatów.

DVD zapewnia znacznie większą jakość niż system VHS. Inwestując określoną kwotę, w zasadzie każdy może stworzyć we własnym domu małą salę kinową. Zarówno jakość obrazu, jak i dźwięku są wystarczającym powodem, by zrezygnować z oglądania filmu na dużym ekranie, choć do ideału nieco jeszcze brakuje. Dodatkowym atutem filmu na krążku DVD jest możliwość wyboru jednej z kilku wersji językowych: Francuzi mogliby sięgnąć po hity wydawane w Kanadzie, Hiszpanie - po publikacje z południa USA, natomiast osoby władające w dostatecznym stopniu językiem angielskim wybór miałyby wprost nieograniczony. Gra toczy się już o wyższą stawkę - tym bardziej że ceny płyt DVD w USA są niższe niż na pozostałych kontynentach. W zasadzie nie ma przeszkód, by w przede dniu europejskiej premiery filmu zamówić w jednym z amerykańskich sklepów internetowych zawierającą go płytę DVD. Do ceny krążka należy doliczyć koszt przesyłki. Nie zawsze jednak jest to regułą. Wiele sklepów prowadzi promocje, przejmując część opłat pocztowych lub doliczając je do swoich kosztów. Jedna z sieciowych firm - DVD Box Office - prowadziła miesięczną promocję, dostarczając bezpłatnie kupione płyty w dowolne miejsce na świecie. Dla kinomana-entuzjasty jest to kusząca wizja, dla producenta filmu - zagrożenie.

Amerykański rynek filmów DVD zwraca uwagę także liczbą wydanych tytułów. Obecnie jest to ponad 2200 dysków, z każdym miesiącem przybywa ich około 100. W Europie liczba wydanych na DVD filmów nie przekracza 200, a Polak może wybierać spośród setki z nich. Jeżeli do tego dodamy, że wiele amerykańskich filmów nigdy nie ukaże się w Europie ani na kasetach wideo, ani na DVD, nie będziemy mieli wątpliwości - warto przyjrzeć się ofercie sklepów za oceanem.

I tak powstały strefy

Każdy odtwarzacz DVD porównuje swój wewnętrzny kod z kodem płyty. Jeżeli strefy się zgadzają - możemy oglądać film.

Kliknij, aby powiększyćKulę ziemską podzielono na 6 stref, każdej przypisując inny kod. Patrząc na mapę regionów, trudno doszukać się porządku. W pierwszej strefie znalazły się tylko 2 uprzywilejowane kraje - USA i Kanada. Zachodnia i środkowa część Europy - wraz z Polską - należy do strefy 2. Tuż za naszą wschodnią granicą rozciąga się strefa 5, sięgająca aż po Kamczatkę z jednej strony i granice RPA z drugiej. W strefie 2 znalazł się również Bliski Wschód. W Iranie więc obowiązuje ten sam kod, co w Japonii, również przydzielonej do naszej strefy, ale między tymi krajami znajdują się 3 inne regiony. Daleki Wschód przypisano strefie 3, Chiny - jako jedyne - otrzymały 6. Australia i Ameryka Łacińska to strefa 5.

Można również spotkać krążki DVD oznaczone symbolem "0". Jest to kod, który pozwala na odtwarzanie filmów bez ograniczeń regionalnych. Jednak nie powinien ponosić nas zbytni entuzjazm - produkcje oznaczone kodem zerowym nie należą do klasy "A". Nie ma wśród nich najnowszych przebojów kinowych - dominują filmy z niższej półki i koncerty.